Stara poslovica kaže da je „dete otac čovekov“ a ishrana u mladosti otac bolesti u starosti. Zato ishrana dece i ishrana mladih predstavlja dobru investiciju za buduće zdravlje i tema je koja se ne može preskočiti.
Ishrana mladih – Ishrana u pubertetu
Ishrana u pubertetu mora da bude kompletna, bogata proteinima i kalorijama, koje su neophodne za normalan rast i razvoj. Takođe je važno unošenje vitamina i minerala (mineralnih soli). Devojčice treba da unose više namirnica bogatih gvožđem, koje je važan sastojak krvi, koja se gubi kroz mensturaciju (treba imati u vidu da u početnim mesecima ona može biti veoma obilna). Zbog toga, ishrana mladih treba da sadrži više džigerice, jaja, svežeg povrća i suvog voća. Da bi zadovoljili potrebu za hranljivim sastojcima, mladi u pubertetu bi trebalo svakodnevno da uzimaju:
- 500 gr mleka ili kiselog mleka ili jogurta
- 40 gr sira
- 100 gr mesa
- 100 gr testenina
- 200 gr hleba
- 200 gr krompira
- 300 gr povrća
- 300 gr voća
- 30 gr ulja ili maslaca ili margarina
- 30 gr meda.
Osim toga, važno je i kako se jede. Dan treba da počne obilnim doručkom koji će obezbediti dovoljno energije za dnevne aktivnosti. Ako se preskače doručak, u toku podneva se javlja umor, iznemoglost i pad koncentracije. Ručku i večeri treba dodati užine koje sadrže kolače, keks i voćne sokove.
Kada je u pitanju manjak kilograma…
Neke devojke se žale da ne mogu da se ugoje. Uzrok slabljenja može biti menstruacija (česte i obilne) i ako je to u pitanju treba se obratiti lekaru. Drugi uzrok može biti dijeta što može biti opasno po zdravlje. Ali ima i onih koje se zdravo hrane, a ipak ne mogu da preskoče granicu mršavosti. Obično po prestanku puberteta nestaje i preterane mršavosti, tako da od toga ne treba praviti problem, posebno ako je opšte zdravstveno stanje u redu.
…i višak
Sa druge strane imamo i obrnutu situaciju – neke devojke se žale da imaju višak kilograma. One koje bi trebalo da skinu više od 5 kg najbolje je da se obrate lekaru koji će im prepisati dijetu tj. program pravilne ishrane koji odgovara njihovim godinama i fizičkoj konstitutciji. DIJETA BEZ VEŽBI NIJE POŽELJNA!!! Ako se dijeta drži bez vežbi pored masnih tkiva izgubiće se i mišićna vlakna, a razlog je što mišići sagorevaju kalorije brže nego masti. Mišići se pomeraju i aktivni su, a salo samo „sedi“. Gubitak mišića je praktično poziv za kilograme da se vrate. Kada se vrate, masa dolazi u mastima i dobija se još veća težina nego ranije.
Jedan od načina promene režima ishrane je i izbegavanje pojedinih sastojaka, pa vam ovom prilikom predlažemo da se pokuša sa izbacivanjem masti iz ishrane. Lekari savetuju sledeću dijetu bez masti.
„Propozicije“ prilikom držanja su sledeće:
Jedite hranu samo sa liste i ne konzumirajte više od 10 – 15 gr masti dnevno:
VOĆE – jabuke, banane, kupine, dinje, grejprfrut, grožđe, pomorandže, breskve, kruške, ananas, šljive, maline, jagode i lubenice;
POVRĆE – pasulj, kupus, šargarepa, karfiol, celer, krastavac, zelena salata, pečurke, luk, peršun, paprike, paradajz, rotkvice, kiseli kupus, spanać, krompir;
TESTENINE – žitarice, krekeri (ukoliko ne sadrže masti), pirinač i hleb;
MLEČNI PROIZVODI – obrano mleko i jogurt.