Ako malo „prošetate“ internetom tražeći pojam dijeta sa grožđem – uglavnom ćete naći na, po meni, najkraću dijetu koja postoji:

Dijeta sa grožđem

Jede se maksimalno 1 – 2 kilograma zrelog grožđa svakoga dana.

Crno grožde je zdravije i uspešno čisti organizam od raznih toksina!

…i tu je kraj! Od dodatnih informacija obično ni traga. Koliko, kada, zašto, nuspojave… ništa od toga…

E da bi smo rešili ovu manjkavost nudimo vam odličnu dijetu sa grožđem koja traje 4 dana i koja će vam, uz malo sreće 🙂 – pomoći da oslabite 4-5 kilograma. A uz ovu dijetu naučićete i par korisnih sitnica kako najbolje da kombinujete ovu izuzetnu namirnicu i ko bi ipak trebao da izbegava grožđe (na njegovu žalost).

Dijeta sa grožđem – dijetni plan

Dan 1

Doručak

  • 1 kašika ovsenih pahuljica (prethodno natopljenih preko noći);
  • 1/2 pomorandže isečene na kockice;
  • 2,5 dl malomasnog jogurta;
  • 100 gr zrna grožđa.

U velikoj posudi sve sastojke izmešajte, ostavite desetak minuta da odstoje i… navalite! 🙂

Ručak

Za ručak se jede jedna prilično neobična salata čiji su sastojci:

  • 200 gr bundeve isečene na sitnije kockice i par minuta propržene na malo putera;
  • 100 gr zrna grožđa isečenih na pola;
  • 100 gr zelene salate;
  • 1 kašika oraha isečenih na listiće.

Sve sastojke, osim oraha pomešati. Orahe sasuti na vrh mešavine.

Večera

Večera je rezervisana za voćnu salatu i pileće grudi. Voćna salata se pravi od: 100 gr zrna grožđa, 50 gr ananasa isečenog na sitnij kocke i dodatka od 50 gr soka od grožđa i 50 gr vode. Pileće grudi, ne teže od 150 gr pripremiti na roštilju ili dinstanjem na vodi.

Dan 2

Doručak

Limun jogurt: pomešajte 250 gr malomasnog jogurta sa supenom kašikom soka od limuna i svemu tome dodajte 150 gr zrna grožđa.

Ručak

Pirinač sa komadićima ribe: Skuvati 5 kašika integralnog pirinča u tri puta više vode. Dodati 2 kašike komadića vaše omiljene ribe proprežene na malo maslinovog ulja. U sve to umešati i 150 gr zrna grožđa. Izgleda šašavo, ali je ukusno!

Večera

Čorba od krompira sa povrćem:

Kuvati 150 gr krompira, 1 šargarepu i 1 manji celer petnaestak minuta. Začiniti po ukusu biljnim začinima. Dodati kašičicu hladnoceđenog maslinovog ulja. Posle ove čorbe pojesti 250 gr svežeg, crnog grožđa.

Dan 3

Doručak

Ovo jutro je rezervisano za 100 gr malomasnog mladog sira i 150 gr grožđa. Namirnice ubaciti u blender, promiksati par sekundi i eto ukusne i hranljive kašice za doručak!

Ručak

Napraviti ragu od 250 gr omiljene ribe, 150 gr brokulija i 1 glavice crnog luka. Posle ovog obroka pojesti 150 gr crnog grožđa.

Večera

Žele od grožđa koji se pravi od: 2,5 dl soka od grožđa, 50 grama zrna grožđa, pola jabuke, 5 gr želatina. Promešati želatin sa malo vode, ostaviti malo da odstoji, zatim dodati sok od grožđa i mešajući dodati kriške jabuke i zrna grožđa isečena na pola. Ostaviti 1 sat u frižideru da se prohladi.

Dan 4

Doručak

1 kriška hleba sa 100 gr malomasnog mladog sira. Posle toga na redu je, naravno, 200 gr grožđa.

Ručak

Za ručak ovog poslednjeg dana dijete je nešto što verovatno niste probali: Palačinke sa grožđem! Prave se prilično jednostavno: 3 kašike brašna, pola čaše vode i jedno jaje. Lepo umutiti i ispeći palačinke a zatim ih filovati sa izmiksanom mešavinom od: 100 gr nemasnog mladog sira, 1 kašike mineralne vode i 200 gr zrna grožđa. Ako volite – dodajte preko palačinki i malo cimeta.

Večera

Završavamo dijetu sa jednim odličnim receptom: Gulaš od ćuretine sa pečurkama! Pravi se na sledeći način: Propržiti ćureće grudi isečene na tanke kriške. Kuvati 100 gr brokulija 2-3 minuta a u međuvremenu jednu veću šargarepu iseći na manje kolutove a 2 veće pečurke iseći na listiće. Sve sastojke staviti u sud i dodati 1/2 šolje supe od povrća i kuvati 10 minuta. Pri kraju kuvanja dodati 60 gr crnog grožđa i 2 kašike pavlake. Uz ovaj svojevrsni gulaš možete jesti i 100 gr pirinča.

Dodatne napomene: Budući da je grožđe puno kalijuma i grožđanog šećera – ne bi trebali da osećate neke značajne „napade“ gladi – čak što više, možete očekivati i porast psihičke i fizičke energije. Grožđe je dobro i za vaše srce a pomaže i kod anemije, astme vaskularnih i nervnih bolesti… Uvek birajte grožđe sa semenom jer ono sadrži polifenole, izuzetno korisne supstance po naš organizam. Dijeta sa grožđem spada u grupu najzdravijih dijeta.

PAŽNJA!

  • Ukoliko imate izrazitu prekomernu težinu, čir na želucu, dijabetes, kolitis, dijareju ili dizenteriju – dijeta sa grožđem možda nije za vas – posavetujte se sa lekarem!
  • Možete osetiti stomačnu uznemirenost ako kombinujete grožđe sa slatkim mlekom, krastavcem, dinjom, pivom i teškim masnoćama.
  • Ako imate poneki šuplji zub – obavezno posle konzumiranja grožđa operite zube jer postoji tendencija da od rupa dobijete rupetine, a to, priznaćete… nije baš praktično (mada dotične rupetine mogu da obraduju vašeg stomatologa)!