Za pojedine je esteski problem, a za druge veza sa zdravstvenim problemom! Podočnjaci su ponekad i više nego mali estetski problem. Ukoliko su se pojavili kao posledica bolesti, hroničnog umora ili nekog drugog zdravstvenog razloga, veoma se teško mogu ukloniti.

Međutim, ako se pitate da li to važi baš za sve podočnjake i šta bi se moglo učiniti da se oni malo smanje, imamo odgovore za vas.

Podočnjaci kao tamni kolutovi oko očiju pojavljuju se ispod donjih očnih kapaka i jako su vidljivi. Njihova pojava uslovljena je mnogim razlozima. Neki su uzajamno povezani, a neki ne. S’ tim u vezi, neki se mogu ukloniti lakše, neki teže, a neki prosto ne mogu.

A evo i zašto je to tako.

Nedovoljo sna i stres kao razlozi pojave

Ono što je svakako sigurno jeste činjenica da se stanje okoloočnog područja pogoršava i da tamni kada nemamo dovoljno sna. Ovo nije mit, verovali ili ne, već činjenica i potvrđeno stanje koje se javlja kao posledica umora. To kada malo spavamo se manifestuje mnogim promenama na telu, a između ostalog i podočnjaci su jedan od njih.

Svakodnevne aktivnosti i normalno budno stanje tokom dana dovode do promena na koži. Uveče kada smo već umorni naravno da se vidi prvo na licu, pa još jedna od promena do koje dolazi je oticanje (ponekad) i spuštanje odnosno “padanje” lica. Tada se i boja kože malo menja (bledi smo u licu), a na pojedinim mestima tamni (ispod očiju). Vizuelno deo oko očiju izgleda dosta tamnije u odnosu na druge delove lica.

Takođe, veoma se često mogu pojaviti i kada je telo iscrpljeno, kako od nespavanja tako i od ostalih svakodnevnih aktivnosti. Najčešće su to veliki obim posla, kao i stres na poslu. Sa stresom je povezana i depresija, slabost organizma i oslabljen imuni sistem.

Dobra vest je da je podočnjake nastale iz ovih razloga moguće ukloniti, i to relativno lako. Ne i brzo, ali kao što rekoh moguće je. Uklanjanje počinje prvo postepenim smanjivanjem i to kroz dovoljno odmora, manje stresa, zdraviji život bez depresije i kao i redovan san.

Izlaganje suncu utiče na promene na licu

Izlaganje suncu može da bude veoma osetljivo za kožu, posebno za tanke i nežne delove lica kao što je predeo ispod očnih kapaka. Jaki subčevi zraci mogu dovesti i do pigmentacije kože, jer jako i dugo izlaganje suncu stvara tamne kolutove.

Pošto je koža tu dosta osetljiva, mnogo više nego na drugim delovima tela, dolazi do povećanja sadržaja melanina. Zatim se u toj regiji povećava pigmentacija, pa njihova boja može biti jako tamnija i drastično drugačija nego ostatak lica. Važi za sve, kako za žene tako i za muškarce.

Nemojte mučiti sebe i siliti se na nešto što vam ne prija. Poenta je da ne morate izlagati telo prekomernom sunčanju ako vam ne prija samo zato što želite da imate preplanuo ten. Ovo sa druge strane dovodi do stvaranja podočnjaka (koji se mogu ukloniiti).

Starost i godine kao jedan od razloga

Sa godinama koža takođe postaje tanja, manje elastična i opuštenija. Takođe je suvlja nego što je bila tokom mlađih dana. Ona svakodnevno prirodno gubi elastin i kolagen, a sve to zajedno dovodi do toga da sve više slabi i postaje “prozirna” (kao da je providna). Nije otporna kao nekada i ne može da se prirodno odbrani, pa se sve više se na licu primećuju istaknute nepravilnosti.

Jedna od takozvanih nepravilnosti su krvni sudovi u predelu ispod očiju, koji su pritom dosta tamniji te na pri pogled mogu izgledati zastrašujuće. Zbog toga što je koža na licu tanja nego na ostalim delovima tela krvni sudovi postaju više vidljivi, posebno u predelu oko očiju. Iako nema nikakve opasnosti znajte da se na ovakve promene može uticati, bez obzira što su posledica godina. Odnosno, kod starijih osoba se tamnilo oko očiju može smanjiti na različite načine.

Promene oko očiju nastaju kao posledica genetike

Kod pojedinih ljudi podočnjaci se javljaju zbog genetike. Može se reći slobodno kako je to nasledno od roditelja. Genetika čini čuda, te ne treba da nas začudi što se svako stanje, predispozicija ili podložnost nekoj promeni može naslediiti.

Ne samo kada su podočnjaci u pitanju, nasleđuju se inteligencija, sklonost ka pojedinim hobijima ili interesovanjima, talenat koji se vremenom razvija, introvertnost ili ekstrovertnost, empatija odnosno saosećanje, ali i jako ozbiljne stvari ili bolesti. Recimo, bolesti srca, holesterol, gojaznost, dijabetes, alergije, netolerancija na određenu hranu i drugo. Tako su i podočnjaci posledica genetike, što znači da je ova promena i stanje već duže prisutno u više generacija te porodice.

Iz tog razloga, ne možemo reći da podočnjaci mogu začas nestati jer nisu nastali našom voljom. Ne mogu se u potpunosti ukloniti, ali se mogu držati pod kontrolom i smanjivati, kako bi koža oko očiju bila manje izložena pojavi istih.

Zdravstene tegobe kao razlog

Ukoliko imate problema sa zdravljem, onda podočnjaci mogu biti izazvani i od strane brojnih zdravstvenih tegoba. Neke su ozbiljne te zahtevaju medicnske intervencije, a na neke svesno ili nesvesno sami utičemo (zavise od nas). Javljaju se ukoliko dođe do prehlade, problema sa sinusima i kijavicom. Na ovo se može uticati, samo je potrebno da se što pre ozdravi.

Kod žena su često u vezi sa menstrualnim ciklusom, ali se pojavljuju i zbog problema sa bubrezima, jetrom i štitnom žlezdom. Ako je pak u pitanju bolest organa onda se zahtevaju posebni tretmani i lekovi. Tada se bez terapije ne može mnogo učiniti da se oni smanje i još manje da nestanu.

Imajte na umu da pojedini lekovi i tretmani šire krvne sudove, te i zato kapilari na licu mogu da se vide. Ovo je situacija na koju ne možete mnogo uticati.

Podočnjake često prati i anemija. Ako znate da ste malokrvni, da vam nedostaju gvožđe, magnezijum, kalcijum, vitamini i drugi minerali nemojte čekati, pošto je u tom slučaju stanje rešivo.

Alergija može izazvati određene reakcije poput svraba oka što tera na češanje. To dalje može da izazove dodatne neprijatne simptome, pa se pored svraba pojavljuje crvenilo i oticanje očiju. Takođe, dolazi i do oticanja kože što sve zajedno uzrokuje da se krvni sudovi ispod očiju šire i budu vrlo vidljivi. Zbog češanja okoloočne regije lako mogu popucati kapilari, pa ga treba izbegavati jer na to možemo uticati. 

Oblik lica

Oblik lica, odnosno oblik lobanje takođe na neki način može uticati da imamo veće ili manje podočnjake. Na ovo ne može mnogo da se utiče zbog anatomije oblika lica. Neko ima prirodno više natečene kapke, a neko ne, neko veće udubljenje ispod kapaka, pa se i ne može uvek povezivati sa podočnjacima koji su nastali iz nekog razloga.

Struktura lica, izražene kosti i udubljenje oko očiju na žalost mogu da učine da koža izgleda veoma tamno ispod očiju, na šta se ne može mnogo uticati.

Da li podočnjaci mogu da se smanje i kako

U prethodnom delu objasnili smo najvažnije razloge zbog kojih se oni pojavljuju. Možete videti zašto se neki mogu smanjiti, a neki ne toliko uspešno ili je jako slaba šansa.

Međutim nikada ne treba odustajati od svoje namere, jer svaka nega ili tretman neće oduzeti od lepote. Može samo doneti koristi zarad lepšeg i zdravijeg izgleda.

Evo šta možete da učinite da se tragovi oko očiju učine manje primetnim.

Nega kože, mazanje krema i preparata za negu lica

Prvo i najlakše što možete da uradite za sebe i svoj lepši izgled, ukoliko želite da smanjite raznolikost boja sa vašeg lica jeste da mažete kreme. Svi pričaju o tome, a čim je tako nije bez razloga.

Svi ti proizvodi za lice poput krema, termalnih voda, pena ili gelova, seruma i drugih postoje da bi vam pomogli oko problema na licu koje želite da rešite. Na jednom mestu sadrže brojne zdrave i aktivne sastojke, kako bi na zaista lak i bezbedan način apsorbovali u vašu kožu sve ono što je potrebno da ten postane ujednačen.

Dakle, bez plavila nalik modrici.

E sada, da ne biste sve kozmetičke preparate redom isprobavali idealno bi bilo da izbegnete eventualno “razočaravanje” u pojedine preparate. Tako nećete morali ceo proces iznova i iznova da ponavljate, a pošto postoji lakši metod.

Uvek se dobro raspitajte o iskustvima pre nego koristite kozmetiku. Potražite utiske korisnika koji su koristili proizvode. Mi vam predlažemo nekoliko krema kao što su La Roche Posay krema za podočnjake, Multiactiv krema, Balea iz DM-a, Nivea, ili recimo prirodne kreme kao što su Neborela, Teraderm i slično.

Medicinski tretmani

Paralelno sa napretkom tehnologije napreduju i tehnike ulepšavanja. Tako su pored odavno poznatih estetskih tretmana za podmlađivanje pažnju privukli i drugi tretmani. Savremene metode za neutralisanje ili ublažavanje podočnaka imaju široku primenu u terapijama za negu lica, koji se izvode tokom veoma pažljivih i posebnih medicinskih zahvata.

Trenutno veoma aktuelan tretman za izbeljivanje kože oko očiju je tretman mezoterapije podočnjaka, koji se izvodi ubrizgavanjem koktela za zatezanje i smanjivanje nadutosti oko očiju. Još neke poznate metode su lasersko skidanje podočnjaka, karboterapija, blefoplastika, platelet rich plasma tretman i drugi.

Iako su dosta napredovali u pogledu efikasnosti i stručnosti, ovakve medicinske tretmane za uklanjanje, neutralisanje ili korekciju podočnjaka (koji spdaju u invazine metode) izvode stručnjaci. Ukoliko se odlučite za neki, radi sopstvene bezbednosti zakažite tretman kod proverenih medicinskih ili estetskih eksperata.

Odmarajte se i čuvajte zdravlje

Gore smo rekli zašto je san potreban. Da ne ponavljamo previše, mislite na svoje zdravlje i to je jedino važno. Isto kao što zdravlje na usta ulazi, tako se može reći i da spavanje donosi zdravlje (u svakom smislu).

Izbegavajte da boravite napolju po visokim temperaturama bez ikakve zaštite kože, celog tela i lica koje je najosetljivije. Najbolja zaštita su boravak u hladovini, zatim ulja ili kreme sa zaštitinim faktorom, kao i detoksikacija organizma – dosta vode i zdravi napici za jačanje imuniteta. Zaštita glave od sunčanice je obavezna. Dodatno, možete zaštititi oči naočarima za sunce, a glavu kačketom ili šeširom.

Ukoliko vam ipak treba pomoć elsperata iz oblasti estetske hirurgije posetite sajt Atlas Estetika . Ova privatna klinika prati najsavramenije trendove iz ove oblasti a poznata je po tome što u njoj rade vrhunski stručnjaci.