Toni Samara

Odličan način da se održi i/ili podstakne veća ravnoteža i mir u životu svakog pojedinca je svesnost važnosti hrane: njene suptilne energije kao i načina na koji hrana utiče na nas i to na fizičkom, mentalnom i emocionalnom nivou.

Na primer, ishrana pretežno teškom hranom može uticati da se osećamo – fizički i psihički – teško, dok ishrana jednostavnim i lakim namirnicama podstiče da se osećamo jednostavno i lako!

Generalno, svakodnevni život nam je mnogo lakši kada telo snabdevamo optimalnom hranom koja zahteva minimalni napor za varenje a u isto vreme daje potrebnu količinu hranljivih materija i životne energije.

Optimalna hrana

  • Svo sveže, zrelo voće i povrće (idealno je sirovo i lokalno gajeno)
  • Klice semenki, žitarica i mahunarki (npr. semenke suncokreta, kinoa, mungo pasulja)
  • Morsko povrće (npr. alge: spirulina, dulse, vakame, nori)
  • Superhrana (razne bobice, ribizle, pšenična trava)
  • Hrana napravljena uz pomoć, po naš organizam, korisnih kultura (npr. kiseli kupus, tempeh, kefir…)

Jednostavne sugestije za dobru ishranu

  • Uklonite meso iz vaše ishrane.
  • Zamenite pića sa kofeinom biljnim čajevima ili običom čistom vodom. Voda je važna za naše telo, čisti toksine iz krvi, balansira suvu hranu unetu preko dana i hidrira telo.
  • Pokušajte zameniti proizvode od kravljeg mlijeka ovčijim ili kozjim mlečnim proizvodima. Vaš želudac lakše vari ove namirnice. Sojino ili pirinčano mleko su takođe ukusne alternative. Naravno, izbegavaje genetski modifikovanu soju jer ona nikako nema iste efekte kao „obična“ soja.
  • Varenje brašna od pšenice za mnoge predstavlja opterećenje za želudac, zato probajte hleb sa raži ili kukuruzom ili čak od pirinčanog brašna. Ako ne možete bez pšenice – jedite je kuvanu u zrnu.
  • Pokušajte zameniti rafinisani šećer – medom, javorovim sirupom ili ječmenim sladom. Hrana sa šećerom ima tendenciju da preoptereti telo. Slatko, zrelo voće često suzbija svaku žudnju za slatkim.
  • Mudro je slušati sopstveni želudac! Ako jedete kada ste stvarno gladni, to će poboljšati varenje i generalno vam podići nivo energije. Jedite samo količinu hrane koja je dovoljna da prestanete da osećate glad i rešili ste problem preobilnih obroka.
  • Uvek odvojite dovoljno vremena za svoj obrok. Pokušajte jesti kada ste opušteni i uživati u svakom zalogaju, ukusu i izgledu hrane!
  • Mešanje namirnica i pravljenje napitaka i tečnih kaša je odličan naćin da se jede više u manje vremena. Takođe, ovako pripremljeni obroci su korisni za želudac, jer je većina posla koji je trebao da uradi već – učinjena. Eksperimentišite sa različitim namirnicama, ako je potrebno dodajte vodu, voćni sok ili sojino mleko. Primer odlične kombinacije je banana i avokado ili banana i sojino mleko a teško da ćete moći da odolite i dobro izmiksanom pirinčanom mleku i malinama/kupinama. U svakom slučaju eksperimentišite!

Detoksikacija i post

Nakon mnogo godina nezdrave ishrane – s obzirom da nekvalitetna hrana „jede“ i naše emocionalno stanje – naša tela akumuliraju fizičke i emocionalne toksine koji mogu sprečiti korišćenje naše pune životne snage, a samim tim i promeniti i emocije pa čak smanjiti naš osećaj sreće. Postoje mnogi jednostavni i prijatni načini na koje možemo da izbacimo ove ograničavajuće otrove iz organizma i povratimo vitalnost i entuzijazam – što je, u suštini, naše prirodno stanje.

Jednostavne sugestije za detoksikaciju

  • Neka vam prva stvar ujutru bude da popijete čašu tople vode sa sokom od jednog limuna. Dodajte kašičicu meda ukoliko je ova kombinacija za vaš ukus prekisela. Ovaj napitak ispira toksine oslobođene tokom noći i balansira telo.
  • Odaberite jedan dan u nedelji kada ćete svom želucu dati toliko potreban odmor. Toga dana jedite samo miksovanu hranu ili sveže sokove a idealno bi bilo da pijete samo dosta tečnosti (vode).
  • Jedite sirovu hranu koja sadrži dosta tečnosti – pogotovo vodenaste, sočne plodove. Ova hrana će izvršiti prirodnu detoksikaciju organizma a ako vam baš ne ide od ruke da spremate samo sirovu hranu – pokušajte da je uvedete bar dva dana u nedelji (najbolje preko vikenda).
  • Saune i parna kupatila podstiču izbacivanje otpadnih materija iz organizma i zato su veoma preporučljiva. Ipak, budite nežni prema sebi i nemojte preterivati – pokušajte da pronađete sopstvenu granicu prijatnosti.
  • Konačno, opuštajte se što je više moguće jer opuštanje pomaže telu pri detoksikaciji. Okupajte se, prošetajte ili jednostavno dišite – u stvai učinite ono što vas vraća u opušteno stanje. Opuštanje uma i tela je ključ sreće i zdravlja. Pokušajte da budete opušteni od jutra do večeri. U početku neće biti lako, ali kako vreme odmiče i detoksikacija odmiče sve više i češće ćete uživati u mirnoći uma, tela i duha.

Toni Samara

„Toni podučava na duhovit, ponizan i beskrajno strpljiv način, osnažujući osobu s hrabrošću, poverenjem i unutrašnjom snagom kako bi nastavila s povratkom u celovitost, putem koji vodi istinskoj slobodi.

Toni Samara naglašava praktičan unutrašnji rad i oslobađanje. On podučava ličnim primerom i uputstvima, vodeći tragaoca u ostvarenje blaženstva ovde i sada, kroz rast duhovne svesnosti, a ne kroz mentalni napor.

Jedan deo Tonijevog učenja nas podseća da su hrana i navike u ishrani temeljni za našu unutarnju dobrobit kao i za naše fizičko zdravlje. Na mnogim svojim programima on objašnjava da je naše telo hram i da nam hrana koju jedemo pomaže da kreiramo snažan temelj koji dozvoljava da se unutarnji rad i transformacija dogode. Takođe objašnjava kako hrana nije samo fizička supstanca koja neguje telo već istovremeno sadrži i duhovnu i emocionalnu energiju. Iz toga proizilazi koliko je važno da smo svesni i prisutni dok jedemo kao i da postanemo osetljiviji na ono što će hraniti naše telo, naš hram, a ne da jedemo samo ono što osećamo da nam se jede i ono što želimo.

Toni takođe ohrabruje uravnoteženu vegetarijansku ishranu koja uključuje organske proizvode ispunjene životnom snagom.“

Više detalja o knjizi Tonija Samare „Mudrost Šamana“ možete da dobijete ako nam pošaljete email na [email protected].