Sa vrelim danima dolazi potreba za hranom koja je lagana, lako se vari i ako je moguće hranom koja će nam pomoći da se oslobodimo masnih naslaga, nakupljene vode i kojeg kilograma viška.

Tokom leta intuitivno već posežete za lakšom, jer nemate potrebu za teškom hranom. Ali ono što možda još ne konzumirate, a trebalo bi su sokovi i šejkovi.

Sokovi i šejkovi su idealni izvori minerala i vitamina, hranljivi su, zdravi, lagani i savršeni za letnje dane kada vam se ne jede apsolutno ništa. I da, odličan su način da uradite detoks i tako se oslobodite viška kilograma. Naravno, mislimo na prirodne sokove od voća i povrća, kao i šejkove.

Koja je razlika između sokova i šejkova?

Glavna razlika između soka i šejka je ono što ostane izostavljeno iz procesa.

Pri pravljenju soka iz povrća i voća se odstranjuju vlakna i samo tečni deo voća i povrća ostaje.

Kada pravite šejk u blenderu, vlakna i pulpa ostaju u šejku.

Sokovi od voća i povrća

Prirodni, sveže ceđeni sokovi od voća i povrća su mnogo bolja opcija nego bilo koji sok koji možete kupiti u prodavnici.

U ovakvim sokovima se nalaze koncentrisane količine vitamina, minerala i hranljivih sastojaka. A zbog forme napitka organizam mnogo lakše apsorbuje te hranljive sastojke.

Ipak, jedna od glavnih mana sveže ceđenih voćnih sokova je ta što, verovali ili ne, neki od njih sadrže mnogo više šećera nego kupovni sokovi. Ovo se obično odnosi na sokove koji se pravljeni od voća i zavisi od količine i vrste voća koje se koristi. Naravno, ovo ne znači da ti sokovi nisu zdravi, ali je bitno obratiti pažnju koju količinu voća koristite, posebno ako imate problema sa šećerom u krvi.

Nedostatak vlakana u sokovima se takođe može voditi kao jedna od mana sokova, jer vlakna su jako bitna za varenje, a i pomažu u kontrolisanju šećera u krvi.

Sokovi i šejkovi

Šejkovi od voća i povrća

Kada pravite šejk od voća i povrća u taj šejk možete dodati još dodatnih sastojaka koji će taj šejk napraviti kaloričnim, a samim tim će vas duže držati sitim. Posle jednog voćnog soka verovatno ćete i dalje osećati glad, dok posle šejka ćete se osećati siti duže vreme.

Vlakna i pulpa koji ostaju u šejkovima takođe su zaslužni za to što ćete duže biti siti.

I naravno, kao što smo već spomenuli, ako želite zdrav digestivni sistem i lako varenje potrebno je da uvrstite vlakna u svoju ishranu.

U voću i povrću mogu se naći dve vrste vlakana: rastvorljiva i nerastvorljiva.

Rastvorljiva vlakna se rastvaraju u vodi i usporavaju varenje, pa na taj način pomažu u kontrolisanju nivoa šećera u krvi. Ovakva vlakna se nalaze u jabukama, šargarepi, grašku i agrumima kao što su limun, narandža, mandarina.

Nerastvorljiva vlakna ubrzavaju varenje i stimulišu digestivni trakt. Takva vlakna se nalaze u lisnatom povrću, krompiru i karfiolu.

Ako želite da iskoristite antioksidantna svojstva određenog voća i povrća bolje bi vam bilo da pravite šejkove, nego sokove. Razlog tome je što se većina korisnih jedinjenja nalazi upravo u pulpi.

Sokovi i šejkovi

I na kraju, šta je bolje?

Za one koji ne vole teksturu šejkova, kao i za one koje imaju problem sa jedenjem voća i povrća sveže ceđeni sokovi su odličan izbor. Takođe, ako želite koncentrisanu količinu vitamina i minerala onda definitivno bi trebalo da pijete sveže ceđene sokove. I na ovaj način možete odmoriti svoj organizam i digestivni trakt, što je posebno poželjno u toku vrelih letnjih dana.

Ipak, potrebno je da vodite računa koju količinu voća koristite jer se u sveže ceđenim voćnim sokovima može naći dosta šećera.

Ako volite šejkove i nemate problema sa teksturom šejka onda je sigurno bolji izbor šejk.

Šejk od voća i povrća će vas duže držati sitim, unećete u organizam potrebna vlakna, kao i hranljive sastojke i korisna jedinjenja koja se nalaze u pulpi.