Gotovo da nema čoveka koji nije imao ili trenutno nema neki problem sa stomakom i probavom. Pritužbe se obično odnose na nadutost stomaka, zatvor, proliv, želudačnu kiselinu… Ok, desi se svakome da se oseća nelagodno kada se prejede ali kada se ove smetnje dešavaju svakodnevno neophodno je zapitati se da li je sve u redu sa probavom. Često je razlog svim ovim neprijatnostima neravnoteža bakterija u tankom crevu poznatija pod nazivom SIBO (prekomerno razmnožavanje bakterija u tankom crevu).
Činjenice: Sem tkiva koja grade crevnu strukturu u debelom crevu čoveka se nalaze i mikroorganizmi. Ima ih prilično – neki istraživači kažu i do 2 kg. Šta oni tu traže? Pa, za njih je to sjajno mesto u kome imaju i dovoljno toplote i vlažnosti a materijal koji prolazi kroz creva je upravo ono što je na njihovom jelovniku. Sa svoje strane, ovi mikroorganizmi pomažu da lakše varimo hranu koju unosimo.
Teoretski gledano, ovo je super kombinacija u kojoj se više organizama međusobno pomaže ali, to je daleko od istine. Razne kulture mikroorganizama žive u debelom crevu, ne zato što su dobre u duši i mare za nas, nego zato što imaju korist za razvoj sopstvene populacije i opstanak.
Gde nastaje problem?
Nastaje kada jedemo hranu koju mikroorganizmi ne mogu adekvatno da obrade i samim tim creva nisu u stanju da je propuste kroz svoje zidove.
Kao primer se može izdvojiti grupa ugljenih hidrata poznata pod nazivom FODMAP. Pošto su ovi ugljeni hidrati složene strukture, logički gledano, treba više vremena da se razgrade u crevima. Kada, još, povrh svega, mikroorganizmi nisu u stanju da pomognu u bržoj razgradnji onda dolazi do nakupljanja neobrađenog materijala koji zauzima sve više i više mesta u debelom crevu.
I tako, eto nama debelo crevo koje je puno sporo razgradivih materija a mikroorganizmi su nemoćni da pomognu. Štaviše, usled prevelike količine materijala, mikroorganizmi su prisiljeni da se presele u tanko crevo gde ima više prostora za njih. Ukratko rečeno ova pojava se naziva SIBO (small intestant bacterial overgrowth – prekomerno razmnožvanje bakterija u tankom crevu).
Kako proveriti?
Pošto je ovaj poremećaj varenja uočen tek nedavno, testovi još nisu do kraja razvijeni. Mada, nisu neprijatni jer se uglavnom radi o izdisajnim testovima. Izgleda da će proći još dosta vremena dok SIBO ne bude registrovan kao redovna pojava u lekarskoj praksi.
Faktori rizika za SIBO
Naravno, sve ima neki svoj uzrok, a evo liste najčešćih razloga šta mikroorganizmima u debelom crevu odmaže u poslu oko našeg otpadnog materijala:
- Nizak nivo stomačne kiseline;
- Sindrom iritabilnog debelog creva;
- Upotreba previše antibiotika;
- Celijakija i intolerancija na gluten;
- Dugotrajni zatvor ili sporo kretanje otpadnog materijala kroz debelo crevo;
- Kronova bolest;
- Preterana konzumacija alkoholnih pića;
- Oralne kontraceptivne pilule;
- Hronični stres.
SIBO simptomi
Najizraženiji simptomi prekomernog razmnožavanja bakterija u tankom crevu su:
- Bol i/ili neugodnost u stomaku;
- Nadutost, gasovi, podrigivanje…
- Proliv ili zatvor;
- Gorušica i/ili mučnina;
- Bolovi u zglobovima;
- Ekcemi i osipi;
- Astma;
- Depresija itd…
Šta preduzeti?
Naravno, preći na specifičnu dijetu. Ali…
- Dijeta jeste realno rešenja ali postoji jedan problem. Ukoliko odlučite da izbacite meso imajte na umu da SIBO u prvom redu prouzrokuje teško varenje ugljenih hidrata što znači da povećan unos testenina i mahunarki može da proizvede suprotan efekat.
- Sa dijetom ne treba biti strog. U slučaju SIBO-a ne treba „napamet“ isključivati grupe namirica nego valja testirati šta vama kao osobi prija ili ne prija. Ukoliko vam neka određena namirnica smeta i izaziva stomačne probleme, uklonite je ili zamenite nekom drugom npr. mleko zameniti sa jogurtom ili zameniti voće sa suvim grožđem. Probajte i pronađite šta vam najviše odgovara.
- Obnovite stanje vaših creva tako što ćete dati prednost namirnicama koje sadrže kolagen, omega 3 masne kiseline, L-glutamin i mineral cink.
- Obratite pažnju na žuč jer ona razgrađuje mast i slične teške materije.
- Obnovite crevnu floru uzimanjem raznovrsnih probiotskih namirnica. Ključna reč je RAZNOVRSNOST jer svaka namirnica ima određene kulture mikroorganizama i mešanjem raznih tipova namirnica povećava se šansa za nastanjivanje kulture mikroorganizama koja baš vama treba i prija.