Hibernacijska dijeta garantuje da se do vitke linije može doći preko noći. Ne, nije šala i nije jedna noć u pitanju. Već, znate ono, noć po noć i odoše kilogrami.

Dakle, tokom noći, tačnije tokom sna, možete sagoreti puno kalorija i to isključivo iz telesnih masnoća. To je obećanje ove dijete… E sada, koliko se može izgubiti kilograma zavisi od početne težine.  Statistike kažu da ukoliko imate višak težine u odnosu na idealnu 10% – možete izgubiti 4-5 kg mesečno prateći jednostavne preporuke ove dijete. U nekim studijama mogu se naći veće cifre gubitka težine kod gojaznih ljudi i to u rasponu od 10 do 20 kg za dva meseca!

Hibernacijska dijeta – osnove

Pristup gubljenju težine na ovaj način nastao je proučavanjem životinja koje zimi spavaju. Verovatno vam je prva asocijacija: medved i njegov zimski san (hibernacija) – mada ima još popriličan broj životinja koje spavaju zimi – meda ostaje najpoznatiji predstavnik ove vrste.

Šta dotični meda radi pre odlaska na zimsku dremku? Danima jede voće, razne bobice i – med! Nema teške hrane, nema proteina – već „laka hrana“ koja, na nekin način, pomaže dotičnom da duge zimske mesece pregura bez problema – i iz zimskog sna izađe vitak i oran – sa izgubljenim kilogramima masti bez gubitka mišićne mase! Rađena su istraživanja, ispitivanja i došlo se do ideje da bi slična priča mogla da se primeni i kod ljudi. Naravno, prerađena i prilagođena – jer, ipak, mi zimi ne ulazimo u hibernaciju.

Tako je nastala Hibernacijska dijeta. Zvanični tvorci su Majk i Stjuart Mekines – oboje u zdravstvenim „vodama“ – farmaciji i nutricionizmu. Autori su pre svega posmatrali sportiste i pratili procese koji se dešavaju u jetri – naročito šta se dešava sa brzim „gorivom“ koje je tamo akumulirano. Došli su do saznanja da stanje jetre određuje stanje organizma i da se izborom hrane i vremena njenog konzumiranja (hmmm… na šta vas ovo podseća… da nije hrono dijeta?) može značajno uticati na veliki broj procesa u organizmu.

Drugačiji pogledi na mršavljenje

Njihovim radovima su dovedene u pitanje dve stvari koje su no-no u standardnim dijetama: konzumiranje hrane pred spavanje i trening – naročito sa težinama. Naravno, vodi se računa šta se jede i koje vrste vežbanja se upražnjavaju. Kada jedemo namirnice bogate fruktozom, odnosno voćnim šećerom, on se transformiše u glikogen i skladišti u jetri. Ovo dalje stabilizuje nivo šećera u organizmu i omogućava telu da aktivira hormone zadužene za oporavak koji izgrađuju ćelije mišića i kože. Ovi hormoni se za svoj rad snabdevaju direktno iz masnoća. Naše telo se umesto bavljenjem regulisanja nivoa šećera, bavi oporavkom, uz potrošnju masnoća, što nam donosi dvostruku korist.

Tako JEDNA kaška meda pred spavanje može da pokrene korisne procese u organizmu i počne da nas oslobađa kilograma. Zašto pred spavanje? Pa, smatraju autori, spavanje je  mini hibernacija i pravilno sprovedena jača i oporavlja organizam i utiče da mast jednostavno „topi“ pod uticajem različitih hormona koji nataju u takvoj sredini.

Kakav med koristiti kod ove dijete

Naravno, med treba da je prirodan 100% – nikakva mešavina ne dolazi u obzir. Samo prirodan med može da stigne do jetre a da ne utiče na nivo insulina i time proces okrene u neželjenom pravcu tj. ka gojenju. Najbolji je med u sirovom obliku jer on je pravi rudnik nutritiva za naš organizam: sadrži 22 amino kiseline i preko 5.000 enzima važnih za naše zdravlje. A tu su i minerali (najviše gvožđa, cinka, kalijuma, kalcijuma, fosfora, magnezijuma i selena) i vitamini pre svega B6, tiamin, riboflavi i niacin.

Hibernaciona dijeta – vežbanje

A da bi ova dijeta funkcionisala – potrebno je vežbanje. Da, intenzivno vežbanje – naročito je pogodno ono sa podizanjem težina. Neke od vas već prožima jeza na pomisao da će uveče morati da se mlate sa tegovima. Ali kada saznate da je dovoljno SVEGA 3 treninga nedeljno i to u dužini od 15 minuta po treningu – verovatno ćete biti više nego obradovani.

Trening sa tegovima

Trening sa tegovima će pokrenuti proces mršavljenja i veoma je poželjan

Trening sa tegovima (i drugo intenzivno vežbanje) podstiče pokretanje određenih telesnih hormona, koji sagorevaju masnoće kada se uđe u fazu oporavka – za vreme sna, posle kašike meda. Dakle, ako se brinemo o stanju jetre, ukoliko treniramo sa tegovima i imamo kvalitetan san, uspeh je zagarantovan.

Kako praktično izgleda Hibernaciona dijeta

Ovaj deo je veoma jednostavan i lak za pamćenje i za razliku od dijete sa medom ima samo dva koraka koja treba pratiti:

  • Pre spavanja uzmete kašiku kvalitetnog meda i odspavate nekih 7-8 sati u dobro zamračenoj prostoriji bez TVa i buke.
  • Svaki drugi dan vežbate uveče 15 – 20 minuta, ali intenzivno – najbolje sa tegovima.
  • Uživate u pogledu na ogledalo gde se vidi kako kilogrami odlaze… Naravno, čuvate se da u oduševljenju i euforiji povećate vaše uobičajne obroke jer, eto, otići će preko noći…

I to je sve.

Završna reč

Hibernacijska dijeta je poznata već pristojan broj godina, ali i dan-danas izaziva kontraverze. Neki ne žele ni da je probaju jer se plaše ugljenih hidrata, neki jedenja pred spavanje a neki tegova i vežbanja. Bilo kako bilo, ima pristojan broj praktičara ove dijete koji su je sprovodili i sprovode i koji imaju lepe rezultate. Poboljšanja se odnose i na druge aspekte zdravlja što ovoj dijeti daje još jednu dimenziju.

Ukoliko ste radoznali i pristojnog zdravstvenog stanja (nemate neki veći metabolički poremećaj) – eto prilike da isprobate jednu od najjednostavnijih dijeta koje postoje. I, naravno, javite nam vaše rezultate.