…ili 5 načina da naterate sebe da vežbate

Kao što je većini nas poznato, najteži deo rutine vežbanja je prikupljanje motivacije da pre svega pokrenete svoje telo. Što bi rekao Vudi Alen, „80 odsto uspeha je da se uopšte pojaviš.“ Naravno, teško je na početku, ali svako sa tim može da se izbori ako koristi pravi način. Imajući to na umu, ovih pet saveta će vas začas naterati da ustanete i krenete u teretanu.

1. Napravite dogovor koji ćete poštovati

Možete sebi da obećate da ćete ići u tretanu svakog dana, ali koliko često zaista idete? Manjak odgovornosti je često glavni problem motivacije. Veće šanse da poštujemo dogovor imamo ako je on napravljen pred prijateljima i kolegama. Ako jednostavno obećanje ne uspe, budući vežbači mogu da se motivišu koristeći druga sredstva – čak i finansijska.

„Radi se o jednostavnoj promeni vezanoj za troškove. Kažem da ću da se obavežem da nešto radim tokom određenog vremenskog perioda… Ako to ne uradim, platiću neku vrstu kazne, bilo da je novčana ili u vidu stida što moji prijatelji znaju da nisam održao reč“, kaže dr Džeremi Goldhejber-Fibert (Jeremy Goldhaber-Fiebert), asistent na medicini na Univerzitetu Stanford.

Danas postoje i aplikacije koje će vam pomoći da održavate i pratite fitnes aktivnosti na najbolji način.

2. Vežbajte u društvu

Ako vežbate sa prijateljem, to vam ne samo pomaže da održite obećanje, već predstavlja i kvalitetno vreme provedeno u društvu. Pored toga, ako vaš prijatelj ili prijateljica zavise od vas za 30-minutno džogiranje, teško da ćete tu osobu ostaviti na cedilu. Prijatelj koji vas tokom fizičkih aktivnosti sve vreme bodri će vas zabaviti i odvratiti vam misli od bilo kakvih bolova i negativnih misli.

3. Vežbajte uz tehnologiju

Naravno, društvo za vežbanje nije rekvizit, a mnoge osobe više vole da vežbaju same – samo vodite računa da se nečim zanimate dok vežbate. Probajte da iskoristite prednosti tehnologije slušanjem pesama koje vas motivišu.

Pored toga što vas zabavlja, mobilna tehnologija i moderne fitnes mašine takođe mogu da prate pređenu daljinu i broj potrošenih kalorija, što može da vas motiviše da se stalno trudite da vodite zdrav život.

4. Pronađite odgovarajuću vrstu vežbi

Nisu sve vežbe jednake: postoji ogroman izbor fizičkih aktivnosti u kojima možete da se oprobate, tako da nemojte još da odustajete od ove ideje ako niste pronašli onu koja vam najviše odgovara. Ako ne volite da trčite, probajte aktivnosti na svežem vazduhu kao što su vožnja bicikla, pešačenje ili plivanje, ili idite u teretanu i dižite tegove. Mnoge teretane takođe nude časove kardio kik-boksa i vožnje bicikla da bi vam srce bolje pumpalo krv.

Isto tako, veliku korist za jačanje mišića i kondiciju možete da imate od raznih aktivnosti, od borilačkih veština do tegova. Krajnji cilj je da pronađete odgovarajuću vrstu aktivnosti. Što više volite određenu fizičku aktivnost, to je veća verovatnoća da ćete se njom i baviti.

5. Nagradite sebe

Ako pitate najambicioznije vežbače šta očekuju da dobiju od vežbanja, obično dobijete iste odgovore: „da smršam“, „da živim zdravije“, između ostalog. Ovo su odlični dugoročni ciljevi ali nisu posebno motivacioni u kratkoročnom smislu, kada se čine težim. Umesto toga, pokušajte da se fokusirate na realne nagrade kojima ćete se radovati u kratkoročnom smislu. Na primer, obećajte sebi da možete konačno da ispečete onu sočnu šniclu što stoji u frižideru ili nagradite sebe tako što neko vreme nakon posete teretani nećete raditi baš ništa. Ove konkretne prednosti deluju neverovatno motivaciono, jer pomažu u ubeđivanju vašeg mozga da trčanje, plivanje, pešačenje ili vežbe snage predstavljaju ponašanje vredno truda.

Izvor: www.cheatsheet.com