Odgovori 13 postova Stranica 1 od 1
Ishrana bez glutena
  • mikic67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    Ishrana bez glutena

    od mikic67 » pre 15 godine

    Pozdrav svim clanovima foruma. Moje pohvale sajtu i forumu, zaista puno korisnih saveta u vezi dijeta i ishrane. Pokrenuo sam ovu temu u zelji da pomognem i da mi pomognu ljudi sa slicnim problemima. Naime, ja sam otac deteta koje je obolelo od celijakije (glutenske enteropatije) i sticajem okolnosti za moju cerku ova dijeta je jedini lek za normalni zivot. Tokom ovih godina nailazio sam na razne probleme oko jelovnika, spiska dozvoljenih namirnica, nabavke istih i razumevanja od strane raznih institucija. Danas ima mnogo dece i ljudi sa ovim problemima i mislim da udruzenje i drzava nisu mnogo ucinili kako bi olaksali normalni zivot takvih osoba. Inace gluten je skoro prisutan u svim industrijskim namirnicama, a proizvodi bez glutena mogu se nabaviti samo u inostranstvu. Danas je nesto bolja situacija kod nas jer su neki proizvodjaci poceli da proizvode namirnice bez glutena. Veliki je problem sto, za razliku od stranih proizvoda, niko nije obavezan da naglasi na svom proizvodu da li sadrzi gluten ili ne. U hrvatskoj udruzenje roditelja finansira ispitivanje namirnica i od firmi dobija spisak istih sa naglasenim proizvodima koji ne sadrze gluten. Trenutmo, po jako visokim cenama, najvise proizvoda i to Italijanskih mogu se naci u apoteci Ivancic i Sin i to samo u Beogradu, narocito hleb. Ali snabdevanje je otezano , veoma retko stize hleb, ceka se i po par meseci, a rok mu je ogranicen. Cena je stalno u porastu, tako da za 10 kriski od 400 gr, treba izdvojiti 400 din. Oni se pravdaju da su velike takse na uvoz, carina i sl, tako da je opet na drzavi i ministarstvima da uvrste ovu hranu kao lek i oslobode uvoznike neporebnih dazbina. Interesuje me da li neko zna sta je uradjeno po tom pitanju i da li nekako od strucnjaka moze da apeluje ili nas usmeri kome da se obratimo za pomoc u resavanju ovog problema. Hvala na razumevanju i pozdrav svima. Dejan.
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lasata » pre 15 godine

    Dobro dosao Dejane... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • mikic67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od mikic67 » pre 15 godine

    Hvala, bolje Vas nasao. Zaista ste svi ljubazni, pocevsi od administratora. Zadovoljstvo mi je da budem clan ovog foruma, i nadam se da cu opravdati vase ukazano mi povrenje, kao da cu i svojim (mukotrpno stecenim) iskustvom pomoci ostalima
  • asreta
    Amater
    Amater
    Postovi: 257
    Pridružio se: pre 16 godine

    od asreta » pre 15 godine

    Čini mi se da sam u prodavnici zdrave hrane kod nas videla brašno bez gultena.Što ne probate da detetu mesite vi hleb?
    Mislim možda ste i to već radili,ali ajde da pitam i predložim.
  • mikic67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od mikic67 » pre 15 godine

    Hvala na sugestiji, probali smo sva brasna koja trenutno postoje na trzistu. Naime brasna domaceg proizvodjaca nisu 100% cista, vec sadrze 3% glutena, tako su nam bar rekli u institutu za majku i dete. Brasna stranih proizvodjaca, koja se odnedavno izdaju na recept, su sigurnija u pogledu cistoce, ali zbog zabrane koriscenja kvasca i ostalih sredstava za zgusnjivanje testa ne daju dobre rezultate kod finalnog proizvoda. Hleb koji sami spremimo nije kao uvozni fabricki, vec je lepljiv (bas zbog nedostatka glutena) , kratko traje, nije ukusan i tesko moze da se upotrebi za sendvice i slicno. Velika je razlika u kvalitetu , ukusu, izgledu i roku trajanja. Sem toga dete je probalo bolje i tesko se navikava na losije. U svakom slucaju, hvala na pomoci.
  • dora
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    bez glutena

    od dora » pre 15 godine

    Hvala Bogu da imamo ovako nesto za razmenu iskustva,da mozemo pricati o nasim problemima vezanim za ishranu!!! Ima li neko neki dobar recept sa bez glutenskim brasnom koje je na pozitivnoj listi?
  • dora
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    od dora » pre 15 godine

    Spisak namirnica bez glutena mozete dobiti od udruzenja za celijakiju Srbije,uvek su raspolozeni za razgovor sa nama.Ovom prilikom im se ZAHVALJUJEM !!!
  • mikic67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: bez glutena

    od mikic67 » pre 15 godine

    dora napisao:Hvala Bogu da imamo ovako nesto za razmenu iskustva,da mozemo pricati o nasim problemima vezanim za ishranu!!! Ima li neko neki dobar recept sa bez glutenskim brasnom koje je na pozitivnoj listi?


    Koliko ja znam mi jos nismo uspeli da nadjemo idealan recept, cak smo nasli i kvasac iz austrije (kod nas nema takvih proizvoda) pa i sa njim hleb izgleda lepljiv i poluziv. Dobar je dok je vruc, a vec sutra je kao zvaka. teskoga je seci i praviti sendvice. Nazalost jedini dobar hleb je Sharov koji ima ogranicen rok trajanja, tesko se nabavlja i po obicaju svaka nova posiljka je sve skuplja.
  • mikic67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od mikic67 » pre 15 godine

    dora napisao:Spisak namirnica bez glutena mozete dobiti od udruzenja za celijakiju Srbije,uvek su raspolozeni za razgovor sa nama.Ovom prilikom im se ZAHVALJUJEM !!!


    Ja vec godinama unazad koristim spisak iz Hrvatskog udruzenja , ciji sam clan bio do skoro. Od naseg udruzenja jo nisam dobio spisak, mada sam se javio doktoru koji mi je obecao jos pre par meseci. U apoteci sam odavno ostavio podatke, ali me niko ne kontaktira, aktivno pratim i njihov sajt koji nije azuran. Molim vas da me uputite, kome da se obratim za spisak i koje su obaveze clanova udruzenja
  • dora
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    od dora » pre 15 godine

    Predsednica udruzenja je jedna divna zena,zove se Vesna Pavkov.Njen broj telefona pri udruzenju je 063-8832-511.Za bilo kakve nedoumice oko ishrane ja je kontaktiram.Ona ce Vam dati i spisak namirnica.A sto se tice kvasca rekla sam Vam da smete Budafok,Altech od svezih kvasaca i dr.Oether suvi kvasac.Ima u Srbiji da kupite kucni pekac za hleb,koji ima program bas za bezglutenski hleb.Ja stavljam dr.Oetherov kvasac i hleb mi je odlican 3 dana.Pekac je zaista veliki spas!!!
  • mikic67
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od mikic67 » pre 15 godine

    Hvala na odgovoru i savetima. Nase dete se leci na Institutu za m i d, i doktor nam je naglasio da samo proizvodi koji imaju precrtan klas zita su sigurno bez glutena. Proizvodi dr Oetker nemaj taj znak. Koje su obaveze prema udruzenju, kolika je clanarina i da li organizuju strucne seminare, kao i da li preko njih moze da se dobije popust na vece kolicine hrane. Mislim da sam se cuo sa g.jom Pavlov, jeste divna zena ali spisak mi je obecao neki doktor koji mi je uzeo podatke i obecao spisak ali jos mi se ne javlja. Imam jos jedno pitanje, a to je da li znate neke lekove koji su bez glutena.
  • dora
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    od dora » pre 15 godine

    Clanarina udruzenja je 1000 din.,ali nije obavezna,listing hrane i lekova cete dobiti od nje i bez clanarine.Ja ne znam napamet lekove,ja sam gdju.Vesnu kontaktirala kada mi je bilo potrebno.Dete je pilo Paracetamol za temperaturu.Ja bih na Vasem mestu ipak pozvala ponovo gdju.Vesnu i zavrsila sve sto je potrebno.I sve ove odgovore oko strucnih seminara ce Vam ona dati.Nema nikakvih obaveza prema udruzenju.Mozete samo naglasiti da zelite da prisustvujete seminarima kada budu organizovani,tj.da Vas kontaktira i obavesti.
  • dora
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    od dora » pre 15 godine

    stigla nam je bez glutenska hrana u Merkatoru na Novom Beogradu i Novom Sadu!!! :013:
Odgovori 13 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju