Odgovori 168 postova
Dijeta moje doktorke
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    Dijeta moje doktorke

    od Praslin » pre 16 godine

    Moja doktorka nema zvučno ime, ali je veoma važna svojim pacijentima, njihovim porodicama, prijateljima.

    U dogovoru saModeratorom, odlučila sam da ovde opisem sistem ishrane koji ona prepisuje svojim pacijentima.

    Osnovna pravila;
    - jede se na svaka 3 sata, dakle 5-6 obroka na dan
    - ne piju se nikakvi sokovi (ni oni gde pise 100%voće), pije se samo limunada bez secera (toga treba dosta piti jer pomaže dijeti), caj, a može i poneka kafa ako ste baš navikli
    - ne jedu se koncentrovani ugljeni hidrati (slatkiši)
    - svaki dan treba hodati sat vremena, ako nema drugih fizičkih aktivnosti.
    Poslednja izmena od Praslin u 18 Oct 2007, 17:01, izmenjeno 1 put ukupno.
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Ovako izgleda dijeta napravljena prema ženi u ranim tridesetim, koja je htela da izgubi salce oko stomaka posle trudnoće. (nekoliko mojih drugarica je odlično doteralo liniju jedući na ovaj način)

    Satnicu prema sebi određujete, ali je veoma bitno da jedete na svaka 3 sata

    7h - 250g jogurta, 50g hleba, 50g povrća, 50g sira

    10h- 200g voća

    13h - 250g povrća, 100g mesa, 50g hleba

    16h - 150g voća, 50g sira

    19h - 250g jogurta, 50g hleba, 100g povrća


    ukupne dnevne količine:
    JOGURT (500g) – sa što manje masnoće (manje od 2%)
    HLEB ( do 150 g)– crni, raženi, integralni (sve sem belog i kukuruznog)
    POVRĆE ( 400 g) - za sve vrste povrća
    osim za: krompir, grašak, boraniju, pasulj, soja, sočivo, pirinač, kukuruz - to treba izbegavati u vreme kada želimo da skidamo kilograme ili da jedemo manjim količinama
    SIR ( 100 g) – nemasni, mladi sir
    VOĆE ( 350 g) - za sve vrste voća
    osim za: banane, grožđe, sušeno voće, lešnik, kikiriki, orasi - to treba izbegavati u vreme kada želimo da skidamo kilograme ili da jedemo manjim količinama
    MESO – kuvano : živinsko, teletina, juneće po 100g, ili posna riba 200 g

    Dnevno može da se unese : 5ml ULJA i 3g SOLI, voda, kafa, čaj (nezaslađeno), 2-3 limuna
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Kako da ovaj sistem prilagodite sebi?

    Ovako kako režim ishrane izgleda u prethodnom postu, može da vam dosadi posle par nedelja.
    Dobra je strana što ćete se zbog dobro izbalansirane ishrane odlično osećati i salce će nestajati, ali realno može da vam dosadi i da se poželite domaće kuhinje.

    Onda pokušajte da komponente koje su deo ručka zapravo ukomponujete u neko jelo. Napravite supu sa mesomi povrćem, ponekad obarite pirinač uz meso, ili napravite rižoto od mesa i povrća, ali onda naravno nemojte jesti hleb.

    Ako jedete nešto od voća i povrća pored kojeg stoji znak "oprez" (grašak, grožđe i sl.) jedite manje u gramima i eventualno opet smanjite unos hleba.

    Ako ste malo aktivniji i bavite se rekreativno sportom, slobodno ubacite u popodnevnu užinu jedno belance od jajeta i povećajte unos povrća za 100-150g.

    Dobra strana ovakvog sistema ishrane je što se relativno brzo navikavate na njega pa se kilogrami ne vraćaju (ako ne počnete baš da se trudite da se ugojite).
  • nana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 15
    Pridružio se: pre 16 godine

    ...

    od nana » pre 16 godine

    Mi se svidZa ali... moze li umesto mesa soja? Ne jedem meso, jaja mogu ali meso nikako... Ako bi mi dala zeleno svetlo za soju - oma bi se mogla baCHit' na ovu tvoju dijeticu...

    PS. Mene slatkisi tu i tamo sahranjuju, ostalo mi je sve ok - cesti a malo obroci, fizicka aktivnost itd. al' kad sednem na kinder bueno, kinder ovo, kinder ono... pa jos napravim torticu i kolace, pa to niko nece da jede osim mene - a i ja jedem da se ne baci! "Znas ti koliko to kosta?- kazem sebi ... Ostalo znas... Nema te pokretne trake koja to moze sagoreti! :D
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nano, jedeš li ribu? Ja recimo nisam ljubitelj ribe, ali sam počela malo više da je jedem jer je definitivno korisno za organizam.

    Soja ne može da zameni meso 1:1, jer ima više ugljenih hidrata, mnogo manje proteina. Naravno, pitanje je kako jedeš soju. Ne razumem se mnogo u soju, ali ima valjda i nekih proteinskih napitaka od soje i svašta još nešto.

    Ako te ne mrzi, napiši šta od soje jedeš i okvirno kako spremaš, pa da prilagodimo dijeticu tvom ukusu.

    A što se tiče slatkiša... ništa mi ne pričaj! U stanju sam da jedem i jedem i jedem dok mi ne pozli :cry:
    Ako uspeš da izdržiš da ne jedeš slatko baš 3-4 dana, videćeš ogroman pomak (posebno u stomaku), jer ćeš izbaciti vodu koju goilaš jer jedeš slatko. Slično važi i za slanu hranu. Gledaj da jedeš prilično neslano.

    Hajde, baš mi napiši to za soju, vrlo sam zainteresovana. :D
  • Karolj

    od Karolj » pre 16 godine

    Praslin napisao:Nano, jedeš li ribu?


    ...daj ribu, ribu, ribu, daj ribu, ribu, ribu, ribu, ribu daj... :16:
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    Karolj napisao:
    Praslin napisao:Nano, jedeš li ribu?


    ...daj ribu, ribu, ribu, daj ribu, ribu, ribu, ribu, ribu daj... :16:


    ...i ja sam to vikao danas posle 100 gr pastrmke koliko mi sleduje po Pritkinu... ali ne daju više :cry:
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    od jaga » pre 16 godine

    Pastrmka, ja je obozavam.U Kanadi je jedem u svim oblicima, ali dimljena je da se istopis od uzitka :10:
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • nana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 15
    Pridružio se: pre 16 godine

    od nana » pre 16 godine

    Draga Praslin,
    Kupujem gotove 'pljeskavice' i odreske od soje, heljde itd. Recimo ova pljeska od heljde ima na 100gr. 16gr. proteina, 7 gr. UH i 8 gr. masti. Nije lose, zar ne? Nije cista heljda - ima i tofua, nekog povrca...
    Pijem Ultimate nutrition whey posle treninga (po merici ima 23gr. proteina), jedem bezmasni jogurt (o.01%mm), tzv. quark (sir sa 0.01% masti)...

    Ribu nema sanse ni da primirisem. Nista sto ima oci i majku ne mogu jesti...
    Mozda bih mogla probati meso iz ove dijete zameniti ovim mojim odrescima. Imam ja dobru misicnu masu za vegetarijanca pogotovo ako se uzme u obzir da nikada nisam jela meso.
    E da, jaja mogu... isto i mleko mada znam da nije najbolji izvor proteina...

    Meni samo da nije junk food-a u vidu slatkisa... Ostalo mi je sve ok... Tacno cu sve kuvare koje sam nakupovala odloziti u neku ladicu ili kutiju dok se ne stabilizujem... :?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nano, to ti je onda OK. Kalorijski je slično, po proteinima malo slabije, ali ne drastično, malo više UH, ali opet ne drastično.
    Ja mislim (nisam ja neki autoritet, ali 'ajde da se ja izjasnim), da možeš lepo da zameniš meso tom sojom i heljdom 1:1, ali da nastaviš da piješ te proteine posle treninga i sve ostalo kao što piše u dijeti. Mora da radi, sigurna sam.
    Još ćeš da me napališ na heljdu...

    Javljaj nam obavezno kako ti ide!
  • nana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 15
    Pridružio se: pre 16 godine

    Dvino!

    od nana » pre 16 godine

    Draga Praslin,
    Zvanicno od DANAS pocinjem. Kucam redovno sta se desava... :D

    Sve sto bi moglo da me sabotira sam sklonila i krecem!
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Dvino!

    od Praslin » pre 16 godine

    nana napisao:Draga Praslin,
    Zvanicno od DANAS pocinjem. Kucam redovno sta se desava... :D


    Bravooooo!

    nana napisao:
    Sve sto bi moglo da me sabotira sam sklonila i krecem!


    Ovo je najvažniji deo. Kasnije, kad se uhodaš, moći ćeš i da prođeš pored čokoladice, a da ne uzmeš, ali u početku...

    SREĆNO!
  • nana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 15
    Pridružio se: pre 16 godine

    ...

    od nana » pre 16 godine

    Otisla dva i po kilograma! Pozdrav za tebe i tvoju doktoricu, Praslin!!! jeee!
    PS. Jedino ne mogu jesti puno jogurta... To sam smanjila ali ostalo je ok! Idemo dalje!!!
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nano, 2,5kg za 4 dana? Jeej!
    Ipak, nemoj da očekuješ da nastaviš do kraja tim tempom. Nažalost, ne može da ode svih 11kg za 3 nedelje. U ovih nekoliko dana si popravila ishranu, pa si izbacila suvišnu vodu i toksine. Videćeš, sad će ti se i ten popraviti, sva ćeš prosijati (mada verujem da i sada izgledaš vrlo lepo).

    Nezahvalno je davati prognoze za dijete, ali pošto si ti disciplinovana, vrlo aktivna i mlada, mislim da ćeš uspeti da se rešiš svog viška za najviše 6 nedelja dijete.

    BRAVOOOO
  • nana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 15
    Pridružio se: pre 16 godine

    od nana » pre 16 godine

    Znam da je to voda vecinom ali ipak sam happy, happy, happy... :wink: :veseljak:
Odgovori 168 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta