Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 15 godine

    Hmmm... neobicno mi je za katar da imas izlivanje kiseline u jednjak... Da bi se tako nesto desilo - potrebno je da prstenasti misic bude znacajno oslabljen ... Ako je samo to u pitanju (katar) onda bi bilo dobro da uzimas jedan provereni a jednostavni narodni lek - ujutru, na prazan stomak, kasicicu meda razmucenu u 1 dl mlake vode (stvara neku vrstu emulzije na sluzokozi zeluca). Med treba da je prirodan jer samo ovakav med daje alkalnu reakciju u organizmu - ostali (vestacki) daju kiselu. I da... ono sve vezano za namestanje zeluca je zgodno da odradis. Narodni izraz "strunio" zeludac nije hijatus hernija - to je vise pomeren zeludac dok je hernija prosirenje jednjaka obicno na ulazu u zeludac.
    I pozitivna stvar - ovaj problem mozes da resis za par meseci urednim i aktivnim zivotom.
  • Pedja Jo
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Pedja Jo » pre 15 godine

    Pa, radio sam sve pretrage i po zvanicnoj medicini mi nije ama bas nista. Ali cesto osecam zeludac pod grudima i cesto me boli zeludac nakon dugog sedenja, kada vozim kola... Skapirao sam da kada pojacam unos VODE u organizam, bude mi znatno bolje, takodje mi je od setnje i plivanja znatno boljem dok mi smeta trcanje... Zeludac me boli "pod levim rebrom", kada se ispruzim mnogo manje boli, zeza me varenje, pa zbog toga mislim da me zeza i kisleina. Po svemu tome ja i pretpostavljam da se zeludac pomerio, na RTG i gastroskopiji nemam herniju, pa me to malko tesi. Idem krajem nedelje na namestanje, pa javljam sta je bilo, pisacu da bi i ostali mogli da ako prepoznaju simptome, pokusaju da ucine da im bude ne bolje, vec 100% dobro, posto je ZIVOT SAMO JEDAN i treba ga ziveti punim plucima, a ne lezati 3 sata posto te boli zeludac!!!
  • Pedja Jo
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Pedja Jo » pre 15 godine

    Bio sam na namestanju zeludca, mislim da mi je bolje, tek drugi dan je od namestanja. Baka mi je reklada mi je zeludac pomeren gore levo, pa je namestala casom... Rekla je da ce mi vremenom biti bolje, sto i jeste slucaj, osecam poboljsanje, valjda ce vremenom biti skroz dobro, ne bolje. Molim da neko pise da li je ljudima bilo skroz dobro odmah nakon namestanja ili treba neko vreme da prodje za "odlicno"stanje. Pozdrav. Optimista sam.
  • ShoneMashina
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od ShoneMashina » pre 14 godine

    Pa ja sam namestao moj zeludac pre nekih 10 dana... Pre pomeranja zeludca sam jeo k'o (da izvinete) stoka.. :D Kad sam se strunio nisam imao nikakav apetit.. Idalje ga nemam.. Pomalo me boli, ali ne prestaje... Imam i bol u grudima, i srce mi ubrzano kuca.. Doktor kaze da je sve u redu.. (hvala Bogu) Kako je tebi sad?
  • Pedja Jo
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Pedja Jo » pre 14 godine

    Pa... Jutros sam bio na RTG zeludca i meni je dijagnostifikovan "izduzen" zeludac. Molim administratora da mi pomogne da li to znaci da se zeludac "strunio". Znaci dijagnoza je ELONGATIO ET PTOSSIS GASTRODUODENI. Da li se ovo namesta??? Da li postoje vezbe??? U pomoc!!!!!
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Moderator » pre 14 godine

    Pazi, to je samo opis izgleda zeluca... A da li imas bilo kakve smetnje ili simptome koje bi ti "kvarile" zivot?
  • Pedja Jo1
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Pedja Jo1 » pre 14 godine

    Imam otezano varenje, imao sam kandidu u jako velikom broju (to mi je i upropastilio zleudac, te simptome nadutosti sam vukao 4-5 meseci, a nisam dobio uput za korpokulturu), sada sam se izlecio od kandide... Imam bolove u zeludcu, ubrzan puls nakon jela,ali ne pritiska me zludac gore, vec osecam puls u stomaku (verovatno upala zeludacne sluzokoze) i tako... Verovatno da taj spuseni zeludac pravi probleme sada, vezbe radim i nesto je bolje, ali nikako da bude dobro. Ishrana mi se svela na belo meso i ribu, sargarepu, paskanat, ponekad brokuli i celer. Ostalo povrce se tesko vari, pa osecam nadimanje u zeludcu. Jedem 6 oborka dnevno, 2-3 puta plivam. Zbog kandide sam izgubio 10 kg, sada pokusavam da povratim kilazu, ali ide tesko, veoma tesko zbog zeludca.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Moderator » pre 14 godine

    ...Pedja, sve ovo meni lici vise na to da si pod stresom nego na ozbiljan poremecaj zeluca... da li je to tacno?
    Jer na jedan nacin se pristupa problemu kada si ono... cool... ali, eto, snasao te problem a drugacije kada je primarni problem recimo anksioznost ili slicno...

    PS - Usput, kako si lecio kandidu u zelucu? I da li si je imao samo u zelucu ili ti otisla i gore (grlo, mozda sinusi) ili dole (mokracna besika...)?
  • Pedja Jo1
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Pedja Jo1 » pre 14 godine

    Kandidu sam lecio surovom dijetom (bez ugljenih hidrata, kvasca, alkohola i secera) oko 2 meseca i prvih 15 dana sam pio po jedan diflucan od 50 mg. E sada mi je sto se kandide tice znatno lakse. Gasove skoro i da nemam, jos uvek zeza varenje, ali neuporedivo mi je bolje. Ovakvom dijetom i uz pomoc preparata koji mi je kolega doneo iz Amerike (threelac+oxygen elements) bi trebalo za jedno dva meseca da se potpuno ocistim, ma gde da je ima. Interesantno je da su poceli da mi izlaze neki crveni pecati po kozi 15-20 dana nakon sto sam poceo dijetu, posle sam saznao da se organizam u dobroj mer cisti od kandide preko koze, pa je moguce da je imam i van gastro trakta. Ali sve cu da ih pobijem :headbang:
  • Pedja Jo1
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Pedja Jo1 » pre 14 godine

    A za stres, pa sigurno ga ima, posto za ovih 5-6 meseci kandide, mozda jedno 10-15 dana me nije boleo stomak, veruj mi da mi je par puta dolazilo da dam otkaz, posto nisam mogao da odsedim 8 sati na poslu od bolova u stomaku. A sada polako pocinjem da uzivam u osecaju da mi je sve bolje i bolje.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Moderator » pre 14 godine

    Pedja Jo1 napisao:Kandidu sam lecio surovom dijetom (bez ugljenih hidrata, kvasca, alkohola i secera) oko 2 meseca i prvih 15 dana sam pio po jedan diflucan od 50 mg.

    A voće? Mleko? Jedno ima fruktozu a drugo laktozu... što će reći ako si i to odbacio... skidam kapu :)


    Pedja Jo1 napisao:Ali sve cu da ih pobijem :headbang:

    Kandidu nećeš uspeti nikada potpuno da pobiješ (tj. ne bi bilo dobro)... To je prijateljska gljivica koju SVI imamo u crevima... E ali postaje nevaljala kada se suviše namnoži pa krene po organizmu... Nju inače kontroliše jedna druga bakterija koja je osetljiva na antibiotike... pa se obično kandidoze javljaju posle korišćenja antibiotika (koji su, usput, takođe gljivice)...


    Inače, prilično je jasna slika zašto ti prijala šetnja i plivanje a ne i trčanje... kao i dosta vode (mehanički si spuštao želudac i "razvlačio" ga)... Ovde poboljšavaju, pored ishrane samo još dve stvari:

    - manjak stresa
    - vežbe za jačanje dijafragme (ma šta samo dijafragme - komplet gornjih mišića)
    Dijafragmu najbolje da vežbaš trbušnim (stomačnim) disanjem - samo nemoj u početku da preteraš - pa hiperventiliraš i još završiš sa blažim napadom panike (u stvari "trovanje" kiseonikom).... :shock:
  • Pedja Jo1
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Pedja Jo1 » pre 14 godine

    Kako msilis mehanicki razvlacio?

    Mislim da se zeludac spustio, posto nemam vise toliko mnoooogoooo, mnoooogoooo gasova kao ranije. Mnogo se bolje osecam, a po gastroenterologu, ne radiologu, moj zeludac je na pravom mestu, samo je veci nego kod vecine ljudi zbog moje visine (195cm). Takvo je njegovo objasnjenje. Od kandide mi je ostao gastritis sa kojim se manje vise uspesno borim i ponekad malkice gasova.

    dijeta je bila zaista restriktivna i jos uvek je. Nema secera, masno, alkohol, kvasac, crveno meso, znaci nema ni pirinca... E nasao sam neke ovsene testenine koje imaju samo ovseno brasno, psenicnu krupicu i vodu, to mi je zamena za hleb. Sto je najbolje, ne gubim kilograme, sit sam... Jedem dijetalno i iskren da budem lepo se osecam. Bilo je tesko priviknuti se prve dve nedelje, ali sada je ok. Pozdrav.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Moderator » pre 14 godine

    ....Mehanički znači da želudac ima tendenciju da se "pokreće" (uglavnom vezano za stres - znaš ono: "stegao mi se stomak" i sl...) ... Dakle, kada ga napuniš i on se proširi... a i moraš da ispoštuješ zemljinu gravitaciju :) tako da dolazi do spuštanja i (kod onih kojima je želudac dignut) smanjivanja tegoba...


    Ajde javljaj se povremeno kako napreduje dijeta i da li si stigao do 100% izlečenja... Meni lično je prilično poznato kakvo smaranje može sve to da bude... a čitajući sada neke statistike.... vidim da slične probleme u manjoj ili većoj meri ima veliki broj ljudi...
  • Pedja Jo1
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Pedja Jo1 » pre 14 godine

    evo javljam se i trazim savet. Sto se tice gasova, jos je bolje, jos sam na dijeti. Sta mi je sada problem. Posto je zeludac bio pod naponom zbog gasova jedno 5-6 meseci, sada se opustio i lako seta. Radeci vezbe, stanje mi se smiruje, ali izgleda da treba jos mnogo vezbi i strpljenja da se i on vrati u normalu, posto mi sada jedino on pravi probleme. Kada je prazan grci se, kada ga napunim, naduje se... Balansiram sa ishranom. Pijem lekove protiv kiseline. Zeludac stalno osecam, stvara mi nervozu... Planiram da kupim abdominalni pojas i da ga nosim dok sam kuci, citao sam da on dosta pomaze u "ucvrscivanju" zeludca. I vezbe pomazu, ali bas sporo (radim ih oko 3 nedelje i jedva da je bolje). E sad, molio bih te da mi objasnis kako se jaca dijafragma tj. kakve su te vezbe disanja. Unapred hvala.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Re: Dijeta kod Hiatus Hernie, GERD-a

    od Moderator » pre 14 godine

    Pedja, buduci da je disanje i to dijafragmom prilicno razlicito od svih vrsta disanja (iako vecina misli da je tzv. stomacno disanje = dijafragmalno disanje) - potrudicu se da napisem clanak o vrstama disanja i potkrepim ilustracijama.

    Sto se tice zeluca - koje vezbe primenjujes? Takodje, sprega stres - zeludac je poznata - tako da bi bilo zgodno da ubacis i jos nesto u svoj program zdravog zivota (recimo kreativnu vizualizaciju) - da bi smanjio nivo stresa koji ce za uzvrat da ti smanji nervozu zeluca. Caj od hajducke trave takodje ima tendenciju jacanja samog zeluca kao i regulisanja problema koji su vezani za visak kiseline i lose varenje.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju