Odgovori 9033 postova
Puževska dijeta (slike str. 3, 78)
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od dudank » pre 7 godine

    Sad sam htela da napišem isto što i Maša, često se dešava da prestane da deluje lek i da mora da se promeni terapija (neki dan bio isti slučaj s mojom kevom). Bilo da je imao ili nije imao terapiju dosad, morao bi da ode lekaru, to se podrazumeva.

    Ali na duže staze mogao bi da proba limun i luk, to je pomoćno sredstvo za skidanje pritiska koje se ne kosi ni sa jednim lekom i veoma je efikasno. Imamo negde na forumu recept, ali da ne jurim sad, pišem ponovo:

    Dva litra vode koju prokuvaš pa ohladiš. (Ako ima krečni talog, preliješ u drugu posudu.) Polovinu vode stavljaš u frižider da se ohladi skroz. Tri limuna operi, samelji s korom. Dodaj trideset krupnijih čenova belog luka (ako je sitan, staviš neki više), sve treba da bude samleveno (blender, mašina za meso, šta imaš). To sipaš u polovinu vode koja nije u frižideru i na šporetu greješ do strujanja (da ne proključa). Sklanjaš sa šporeta i odmah dolivaš onu hladnu vodu iz frižidera. Ostaviš da odstoji 5-15 minuta (ne duže), cediš kroz plastičnu cediljku u staklenu/plastičnu flašu, bitno je da nema metalni poklopac. (Ispadne ona plasična od 1,5 l.) Tečnost se pije svakog jutra odmah po ustajanju, na prazan stomak, 50 ml, a može s vremenom da poveća i do 1 dl. Obično se rezultati vide posle 10-15 dana, mada nekome trebaju i dve ture, u svakom slučaju je preporuka da se pije duže, ali se prave pauze (jer i ta "terapija" može da izgubi dejstvo). Usput pomaže kod skidanja triglicerida i štetnog holesterola, pa su rezultati utoliko trajniji. I podiže imunitet, a donekle reguliše i glad.

    Da napomenem još da ovo sredstvo lekari odobravaju i da sam se iz prve ruke uverila u dejstvo (počev od mm pa redom preko više ljudi koje znam - a ako se pitaš što moja keva to ne pije za pritisak, pila je celih 5-6 dana i zaključila da joj "ne pomaže", pa ako je i tvoj tata od tih što više vole kašiku tableta, onda sam džabe pisala :D ).

    I sve ovo što kaže Kufi, da povede računa malo o ostalim aspektima, to bi trebalo svi da znamo, ne spada čak ni u medicinu... ali "znamo" teoretski, u praksi često ne sprovodimo. :(

    Surutka pomaže kod skidanja holesterola, i meni je pomogla (i to kravlja, nisam imala kozju), ali ne u smislu da preko svega što jede pije još i surutku, nego da neke masnije mlečne proizvode zameni surutkom. S obzirom na taj moždani udar koji je imao, trebalo bi ozbiljno da povede računa o tome. I da zaboravi pite i slične kombinacije masno-brašno. Ne znam koliko je otvoren za saradnju, ali probaj da ga ubediš.

    PS Helen, Maraja, hvala sa zakašnjenjem, tek sam sad videla poruke! :ljubav2:
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od Debeliccka » pre 7 godine

    I ja se slažem sa ostalima. Sigurno je tvoj otac zreo za promenu terapije, treba da odmah pronađe dobrog lekara koji će da se potrudi da mu izbaždari adekvatnu terapiju. Dobar lekar spašava živote. Kad se setim kroz šta su sve moji roditelji prolazili.. Naravno i sve ostalo, stroga pažnja sa ishranom i načinom života (a to će biti korisno i zbog dijabetesa a ne samo zbog pritiska).
    Surutka je fenomenalna za trigliceride, holesterol, čišćenje jetre, a neće da škodi ni za pritisak... kada se udruži sa ostalim naporima.
    U svakom slučaju, nova terapija plus promenjen način ishrane. Ona neka UH-skrob/masnoća ishrana definitivno treba da bude iskontrolisana.
    Ništa novo nisam rekla, znam..... a nisi mene ni pitala (doduše jesi za surutku, tamo u mom dnevniku.....)
    :mahalo:
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od narcisa » pre 7 godine

    Hvala svima na savjetima.
    Opste stvari naravno da se podrazumjevaju.
    Doktorica opste prakse nam je malo slb, a kardiolog mu se ne javlja. Valjda ce uspjeti doci do njega. On je preodgovoran kad su ljekovi u pitanju. Mjeri pritisak nekoliko puta dnevno i sve biljezi - godinama vec.
    Dala sam mu recept, iako je on sav prestrasen i boji se da radi bilo sta na svoju ruku... Sestra ce se pobrinuti da pije to, mislim sta mu moze biti od malo limuna i bijelog luka...
    Debeo je on. Malo je smrsao u poslednje vrijeme. Vozi sobni bic svaki dan... Kad se vratim bacam ga na svoju kuhinju.
    Hvala Dudo na receptu za carobni napitak. :009:
  • Kufi
    Amater
    Amater
    Postovi: 376
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od Kufi » pre 7 godine

    Onda je vjerovatno debljina uzrok (u kombinaciji sa godinama). Ja kad sam smrsao gornji mi je spao za 25 stepeni, a donji za 30.

    P.S. Srecan put, gdje god da putujes! :)
    Nema sveca bez Velike Petke, ni pištolja bez duge devetke.
  • Helen
    Amater
    Amater
    Postovi: 390
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od Helen » pre 7 godine

    Moj otac je imao jak moždani udar pre 2 nedelje. Kuburi sa visokim pritiskom godinama. Nema dijabetes i nije debeo, dosta je fizički aktivan ali pije alkohol u nenormalnim količinama. Skupljam sve moguće savete o ishrani sada, jer kad se vrati iz bolnice i banje bacam ga na svoju kuhinju! Limun i beli luk ću definitivno primeniti, ne može da škodi.
    visina 157cm, godine 26
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od dudank » pre 7 godine

    Narcisa, objasni mu da će to biti jedan čen belog luka dnevno i jedna desetina limuna dnevno. To je manje luka nego u prosečnoj porciji pečenih paprika. :D

    Bitno je to što ovaj bućkuriš nije diuretik (kod nekih lekova za pritisak zabranjeno je da se dodatno uzimaju diuretici) i nema sastojke koji se kose sa bilo kojim lekom (kao recimo grejpfrut ili neke druge vrste voća i povrća). Takođe ne može previše da obori pritisak, ja imam nizak, a pila sam ga zbog imuniteta, i nisam imala probleme s padom pritiska. Naravno da ne bih ovo predlagala da nisam od više lekara čula mišljenje da samo može da koristi. A svakako može da pita i svog lekara.
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od leonida » pre 7 godine

    MM-u nije bila privlačna ta konbinacija beli luk/limun ... ali je oduševljen idejom za tinkturom od lista ginka (imamo drvo u dvorištu pa smo ga pravili prvi put ove godine). Navodno je dobar za sve i svašta, između ostalog baš za regulisanje krvnog pritiska ... treba da odstoji još jedno mesec dana, pa kad počnemo da ga pijemo (ja protiv zaboravnosti) ... javljam rezultate ... računam, ne može da škodi ...
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od dudank » pre 7 godine

    Ako je samo zbog krvnog pritiska, imajte u vidu da ga ginko ne snižava. Reklamiraju ga i za to, ali su rađene obimne provere (samo jedna od njih, recimo, na preko 3000 ispitanika u rasponu od oko 6 godina, na četiri različita univerziteta), i nažalost se tu nije pokazao ni najmanje delotvoran. Ima on druge sjajne osobine, fantastičan je npr. za cirkulaciju i prokrvljenost tkiva, ali za pritisak slabo pomaže. (Sem ako se uzme u obzir da male količine alkohola snižavaju krvni pritisak, pa onda pre pomogne to malo alkohola iz tinkture. :) )

    Taman eto meni šlagvorta da se javim. Rvem se s nekim malim zimskim viškom, ovo starije društvo zna da sam svake zime imala neko kilce da me greje, što se leti takoreći samo od sebe skidalo, a ove godine neoprezno uleteh s grejačima u leto, tako da sam se tek sad uozbiljila i izgleda da će ove godine biti kontra, letnji višak i zimski manjak. :D Nije to nešto mnogo, oko kilo i po više nego na ovom avataru, ali ja ni ovim na avataru nisam bila zadovoljna, pa sad radim na dovođenju situacije u red. U red u smislu da može da se pojede i neki zalogaj manje, a što se tiče kvaliteta ishrane, držim se i dalje svih onih zdravih namirnica o kojima sam pisala. Činjenično je malo teže da se bez svojih hormona održava težina, ali to je samo nijansa koju treba poštovati, doslovno neki zalogaj manje. (Očigledno je trebalo vremena da se naviknem na taj zalogaj manje. 8) )

    Pozdrav svima. :mahac:
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od leonida » pre 7 godine

    Nama je recept za tinkturu dao jedan srčani bolesnik koji se kune da je njemu pomogla ... poneo i on kesu listova da je pravi ... videćemo da li ima učinka ... što se mm-a tiče, uspeh je da je pristao na bilo šta (ovo mu zvuči egzotično, pa mu je interesantno, u naše domaće biljčice izgleda nema poverenja :neznalica:, a možda ga samo ne privlači činjenica da miriše na beli luk dok se trudi da šarmira tete u okruženju :16:)
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od narcisa » pre 7 godine

    Opet korisne informacije. Ginko ubjedljivo ima najljepsi list koji sam ocima vidjela.

    S hormonima jbg, tako je kako je. Ljetni visak ce nestati kao rukom odnesen cim se ratosiljas gradilista. Ubjedjena sam u to.
    :mahalo:
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od dudank » pre 7 godine

    Leonida, mužu podmetni ovaj članak http://www.forbes.com/sites/daviddisalv ... eedc565db4 , ako treba, ja ću da mu prevedem. :16: Mislim da je negde i u našim novinama bilo objavljeno, ali kraće.

    Narcisa, kraj gradilišta na vidiku, sutra dolazi majstor. E sad, ne znam da li si mislila na kraj mojih muka sa stambenim prostorom i ostalim što to vuče, ili ima neke veze s majstorom/majstorima... :16:

    U svakom slučaju, jedna velika etapa nevolja uskoro ostaje iza mene i stvarno planiram da se posvetim finom glancu SEBE. :)
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od Debeliccka » pre 7 godine

    ...Ginko ubjedljivo ima najljepsi list koji sam ocima vidjela.....
    I neke žene imaju lepe listove, pogotovo kada nose štikle.... :wink: I to bude dobro za memoriju, mislim budu zapamćene.. (ginko efekat opet)...

    Dudi usput želim srećan završetak radova, uprkos svim uobičajenim i neuobičajenim problemčićima koji uvek prate građevinske radove! I uspešnu eliminaciju malog viška, kad sam već tu! :mahalo:
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od Debeliccka » pre 7 godine

    Hej tamo!
    Imam goste ovih dana a izgubila sam recept za ono vase jelo sa pecurkama, belim mesom, kiselim krastavcicima... Ako ti se da, napisi ukratko molim te, za slucaj da sam zaboravila neki sastojak, rado bih to napravila. Hvala. :-)
    Namerno te pitam ovde u dnevniku, a ne privatnim kanalima, jer racunam da moze jos neko da se zainteresuje za recept. Jelo je stvarno sjajno. :)
    Usput, kako je sve sa vasim kucnim majstorijama?
    :mahalo:
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od dudank » pre 7 godine

    Hej odavde! :)

    O majstorijama bolje da ne počinjem priču, hahh. Onaj majstor, glavni majstor, jedini normalan majstor kog smo našli za godinu i po dana... dakle, došao je sutra, a preksutra takoreći odsekao sebi prst. Još živimo kao nomadi i čekamo da završi s rehabilitacijom ruke. :010:

    Elem, recept. Jedan mali uvod, kad već ponavljam recept. To je u osnovi jedno od bugarskih redovnih jela, samo malo modifikovano da bude restoranski i fensi. A poenta je što izvorna jela iz tog kraja (ili tačnije, sa planina u zaleđini tog kraja) imaju praktično sva u sebi mlečne proizvode. Imam neki etnološki kuvar, i to je čudo jedno, čak i maltene sve njihove supe/čorbe imaju u sebi jogurt, mleko, sir... inače su te planine čuvene po dugovečnosti stanovništva, slična priča kao na Kavkazu. Naravno, podrazumeva se prirodno domaće mleko. Ali pojedina jela su stvarno otkrovenje.

    Da skratim, ovo jelo je, dakle, samo varijacija na temu, može da se pravi u raznim kombinacijama, a ova restoranska "a la primadona" ide ovako (mere ne pišem jer može da se kombinuje po ukusu):

    - mesnata slanina ili masno suvo meso (vrat ili grudi), iseče se na listiće i isprži na svojoj masnoći na tiganju, prespe se u dobru šerpu koja ne zagoreva
    - na istom tiganju, bez pranja (ovo važi za sve dalje) ispeku se veće pileće šnicle od belog mesa, s porezanim krajevima da se ne bi savijale, pred kraj se poprskaju belim rumom (može i običan), odvoje se posebno, posole se i poklope da ostanu meke i tople
    - propeku se pečurke iseckane na komade (ne na listiće) i posoljene (prednost imaju aromatičnije pečurke, ili makar smeđi šampinjoni, pošto beli šampinjoni neće da daju dobar rezultat), kad voda ispari i dobiju lep miris, sipaju se u šerpu sa slaninom
    - opet na istom tiganju, kiseli krastavčići isečeni uzdužno na tračice, propeku se da odmeknu malo, sipaju se u pečurke i slaninu
    - opet na istom tiganju ispeče se više kolutova pomorandže, isečenih što tanje, da ogore (kao kad se peče luk za supu); jedan deo se isecka i ubaci u ostalo, a jedan deo se sačuva za dekoraciju (tj. da bi onaj ko voli sa više pomorandže mogao da doda u jelo)
    - u mešavinu se sipa slatka pavlaka i vrati se na ringlu da malo prokuva, uz mešanje
    - šerpa se skloni sa vatre, sačeka se malo da ne bude baš ključalo, ubaci se rendani kačkavalj da se rastopi i izmeša (kod nekih vrsta sira može da se dobije dobar sos mešavinom rendanog sira i mleka, bez slatke pavlake, ali treba potrefiti sir)

    Serviraju se šnicle prelivene tim sosom, i uz njih je obično dovoljno 2 dodatna koluta pomorandže po porciji.

    Ovo je, dakle, bila fensi verzija, a originalna praktično sadrži meso i topljeni sir ili pečurke i topljeni sir kao osnovu, a sve ostalo je stvar izbora, može i ne mora. Može da se napravi i zapečeno, u zemljanoj ili vatrostalnoj posudi... takođe dolazi u obzir maltene sve povrće po izboru, ali takvo da neće da se pretvori u kašu, bitno je da ostanu komadići u tom "sosu" od sira. (Recimo, dobra je tikvica, plavi patlidžan, mogu karfiol i brokoli, ukiseljen luk... sve što ostaje ucelo.)

    Onaj glanc sebe koji sam obećala još nije sproveden u delo, imala sam manje probleme sa želucem i upravo sam u fazi uvođenja nekih sitnih izmena u jelo, pa bi to moglo lepo da se odrazi i na liniju. Na istom sam već mesecima, ne gojim se, samo "čuvam" to malo viška. (Rado ga ne bih čuvala, naravno.) Prednost je što poprsje izgleda neuporedivo bolje, nije prednost što jedva dišem u pantalonama. Ne može i jare i pare. :) Mada mi nije baš stalo do poprsja.

    Ne znam šta bi drugo bilo od noviteta. Jedem pretežno pametno i zdravo kao i uvek, mnogo radim (opet kao i uvek), tu i tamo iskočim u neki provod, vraćam se pomalo u stare vode. Zdravlje zasad dobro, što mi je No1. No2 su majstori, ali na to nemam uticaja. :D
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Puževska dijeta (slike str. 3, 78)

    od narcisa » pre 7 godine

    Ko god voli da jede neka proba ovaj recept. Savrseno je!
    Hvala Jetrvo sto si me podsjetila. Bice u nedjelju premijerno realizovan u mojoj kuhinji.

    Dudo, sta znaci zasjeci snicle? Cca koliko sira mi treba? To jedino ne mogu da odlucim.
    I jel moze u voku da se pece? Keramicki Delimano ili ipak treba neka starinska tava?

    Navijam sa opravak zeludca i ukidanje viska.
    Sto se majstora tice :010: , i dalje sam sokirana.

    Pozz za sve. :009:
Odgovori 9033 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju