Korist od kardio-vežbi:
. ubrzavanje metabolizma
. smanjenje nivoa holesterola
. povećanje priliva krvi u mozak, što poboljšava koncentraciju
. poboljšanje varenja
. smanjenje stresa
. jačanje imunološkog sistema
Uprkos svim prednostima, postoje ljudi koji vole kardio-vežbe koliko i vađenje zuba. Da li zbog dosađivanja tokom vožnje trenažnog bicikla ili monotonije trčanja, u nekim sportskim krugovima kardio vežbe prati loš glas. Ipak, za one koji žele da izgube višak kilograma i da smanje procenat masti u organizmu, kardio vežbe su neophodne.
Za buce (osobe čiji BMI je preko 26) preporučujem opreznost pri kardio treningu. Višak kilograma veoma opterećuje srce, a polazeći od pretpostavke da osoba sa ozbiljnim viškom nije u mnogo dobroj kondiciji (da jeste ne bi do viška ni došlo), dolazimo do zaključka da će kardio treninzi opteretiti već ionako opterećeno srce vežbača.
Zbog toga preporučujem kao najbolji kardio u početku energično hodanje. Hodanje je idealan kardio trening jer ne može srcu da smeta i na svaki način pozitivno deluje na organizam. Naravno, pod hodanjem ne podrazumevam šetkanje od radnje do radnje, muvanje po pijaci ili tržnom centru, kao ni šetkanje nogu pre nogu sa prijateljicom.
Hodanje u cilju kardio treninga treba da bude energično, brzo (ali ne toliko da iščašite kukove) i neprekidno najmanje 45 minuta. A zašto 45 minuta? E to u sledećem postu
