ZUMBA FITNESS
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    Praslin, razumem zašto pozivaš na oprez one koji nosi zaista ogroman višak. Ali tada ih treba pozivati na oprez na svakom koraku, od penjanja uz stepenice do kućnih poslova. Oprezno kad perete prozore, oprezno kad se igrate sa detetom, oprezno kad idete na pijacu, oprezno kada se penjete uzbrdo... Mada mislim da bi najvažniji poziv na oprez trebao biti kada sednu pred tv sa grickalicama ili utoljavaju tugu zbog svog tereta u kolačima! Ovo ozbiljno mislim: oprez (p)ostajete couch potato! Ipak, verujem da neko ko nosi tih 40tak kg viška je već naučio koliko oprezan mora biti.

    Nemam ličnog iskustva sa tolikim viškom, moja kilaža se koliko znam do sada kretala u rasponu od 15kg, od najviše oko 60kg do najniže 45kg. I to mi je dovoljno da znam koliko je višak opterećenje za moje falično levo koleno i skočni zglob pa nadalje... Ali ono što sigurno znam iz iskustva je da telo ima neslućene sposobnosti oporavka, obnove i jačanja, uprkos vremenu! Možda ovde deluje da sam oduvek nešto skakutala kao što kažeš ali uopšte nije tako! Iako sam kao klinka volela da jurcam, već u osnovnoj školi mi je učitelj stvorio ozbiljan kompleks da FA nije za mene, tako da sam sve do svoje neke 35te bila potpuno fizički neaktivna. Upravo to što kažeš: posao (sedela sam po 10+ sati radnim danom, radila subotom pa i nedeljom), kolima svuda i na kraju uveče strovaljivanje kod mame na kauč pred tv-om uz gomile preslatkih kolača i grickalica. Odrasla sam na tortama za doručak, ručak i večeru... Da ne dužim više, verovatno smo svi ista priča. Tek kada su kičma i vrat počeli da me bole toliko da nisam više mogla ni da sedim, e tek tada sam se trgla. Pa sam počela (teškom mukom) sa jogom i promenila način ishrane, vremenom prešla u krajnost mršavosti pa posle možda i 8 godina odlučila da ojačam mišiće i krenula na pilates (skeptična od starih kompleksa "nije to za mene"). Da mi je neko tada rekao da ću za 3 godine prilično ojačati, a tek da ću skakati na zumbi kao sada - ne bih verovala. Tada nisam čula za zumbu, ali mislila sam da je meni nešto kao aerobik nedostižno. Kada sam prvi put otišla na zumbu kod jedne instruktorke kondicija mi je crkavala već posle 30min. Sada ostanem i na dva vezana časa kod instruktora čija je zumba fizički zahtevnija i odlično se osećam. Sve ovom sam ispisala samo da podstaknem druge da veruju koliko su nam tela sposobna! Problem je obično u glavi. 8)

    Ne brinem se da će neko iz couch potato pozicije zbog ovog što pišem neoprezno otići na zumbu i skakati van svojih mogućnosti - to i ne može sve i da ludo hoće (ne verujem da ikom razumnom ko ne može ni sa kauča da ustane pasti tako nešto na pamet). Računam na svačiji zdrav razum i sposobnost da sam upravlja svojim telom. Čak verujem da su ljudi i previše oprezni, sa svih strana ne manjka upozorenja na oprez od svake FA - stalna "posavetujte se sa svojim lekarom" - kao da je neko drugi vlasnik naših tela, staratelj, šta li, pa zna bolje. :D Ono što svakom treba su pozitivni primeri, kad vidiš da neko teži ili stariji od tebe nešto može, kada se neko izvuče iz goreg stanja od tvoga...

    Postoje probni časovi kod valjda svih instruktora zumbe, odete kod raznih na probni pa vidite koja grupa vam odgovara - težine su različite. I nemojte odmah odustati ako je iznad vaših sadašnjih mogućnosti (naravno da jeste!) jer kondicija će vam se vremenom popravljati - bitno je da na času osetite pozitivnu energiju, da se lepo provedete! To je ideja zumbe! :)

    U raznim grupama koje sam prošla uvek ima žena sa raznim viškom kg, ne umem da procenim kolikim ali očigledno da ni jednu to nije sprečilo da krene na zumbu, igra koliko može i uživa na času. Devojka koja u mojoj grupi nosi veliki teret ponekad preskoči koju pesmu, naravno ne može da nešto skače mnogo... ali dolazi redovno i očigledno voli zumbu. Zumba je sloboda - niko vas ni na šta ne tera, ni da precizno uradite pokret ni da odskačete sve kao instruktor... Na youtube možete videti snimke sa raznih zumba časova, žurki i dešavanja - pogledajte koliko učesnika ima i koliki višak kg... Probajte sami, najbolje ćete osetiti ovo o čemu pišem!

    edit: stalno obećavam linkove da malo ilustrujem sve ovo, ali opet sam se raspisala a moram uskoro da krenem... sledeći put!
  • Lela Bacvanski
    Amater
    Amater
    Postovi: 151
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Lela Bacvanski » pre 11 godine

    Drage Vega i Praslin, moram da kazem da citam pazljivo ovo sto pisete i da se slazem sa obe.
    Naime, ja sam krenula na dijetu sa 113 kg bez kondicije da hodam duze od 5 minuta. Onda sam prva dva meseca iskljucivo hodala po malo i jela zdravo. A onda sam dobila jaku zelju da krenem da FA, pa sam za pocetak izabrala zumbu jer mi se svidela ideja. Za sada sam bila na dva treninga i jako mi prija. Danas idem na malo jaci trening, pa cu videti koliko mogu, svakako se necu forsirati. Ovo sam napisala da bih vam docarala zasto se slazem sa obe. Sada sa svojih 96 kg skacem u rangu sa onim misicavim zategnutim devojkama. Poenta svega je pratiti svoj tempo. Da sam odmah krenula verovatno bih moje rovito koleno ugrozila i ne bih mogla nista da uradim. Ovako sam cekala pravi momenat i docekala ga, sada sam veoma euforicna i znam da mogu i da cu uspeti. Tako da... pratite sebe, slusajte svoje telo, uvek vam kaze sta mu je potrebno i koliko. To ne moze da ne uspe. :wink:
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    Lela, ti si pravi primer za ugled - nadam se da ćeš ovde podstaći i druge! :skakutalo:
    Ne čudi me ni najmanje tvoje oduševljenje zumbom - zarazna je kad je jednom probaš! :007:

    Došla sam da konačno okačim neke linkove.

    Za početak interview koji je Beto Perez (njegov život je tek neverovatna priča, sjajan podsticaj kako se može uspeti i iz najlošije moguće startne pozicije - i to može ovde mnogima biti podstrek da se ne predaju!) dao pre nekih 3 godine: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QuFgZVE9SVk o tome šta je ideja zumbe, da je za svakoga a na real-life snimcima videćete i real-life učesnike svih dimenzija. Betov engleski je i posle toliko godina prilično loš, da je čekao da savlada engleski pa da se tek onda prebaci u USA ne bi ni bilo zumbe! :wink:

    Iako su prethodni snimci stari oko 3 godine, očigledno je da je već tada zumba počela odvajanje od latino plesova. Da ne bude zabune, biće ponešto od onih "osnovnih koraka" iz latino plessova sa Praslinog snimka i dalje, što u starijim koreografijama ali i u sasvim novim, samo neće preovladavati kao u početku. Kako je zumba postajala svetski fenomen, tako je upijala elemente raznih etno-plesova. U poslednjih par godina primetno je više arapskih i indijskih elemenata - ako želite "da se pripremite za zumbu" bolje da idete na časove trbušnog plesa. :D Evo još jednog videa od pre dve-tri godine kada je bila popularna ova pesma/koreografija sa arapskim elemntima: http://www.youtube.com/watch?v=g_2X59Cycrc. To je jedna od onih tzv "instruktorskih koreografija" tako da kod god instruktora da igrate na Caipirinha muziku, koreografija će biti kao na snimku.

    Evo još jedne novije "instruktorske koreografije" i to sa našim zumba instruktorima: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=pmsI6D7N-0U

    Sa nedavnog Wellness sajma u Riminiju gde je zumba imala pola velikog paviljona, gde je došao Beto i ekipa (Armando, Haidi, Vicky, Marta, ...) i gde je zajedno igralo na hiljade ljudi iz cele Evrope, izabrala sam par youtube snimaka. Nažalost zvuk i slika su loši jer su snimani tajno i sa daljine - snimanje je bilo zabranjeno.
    - Beto i devojčica Fanny iz Slovačke: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MAlFzekYVa8 (ovo nije nikakva "dečija" koerografija, isto igram na času)
    - Beto i razni muški instruktori u jednoj popularnoj koreografiji sa arapskim elementima: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3IhGPf6hwOE (ista koreografija na mom času ali samo ubrzana - nema onog sporijeg dela pesme kada se igra sa rukama, obratite pažnju kako instruktori "greše" kad su početnici)
    - Vicky a posle i Beto i razni učesnici u jednoj koreografiji gde ima tipičnog zumba miksa svega (arapskog, irskog, kaubojskog...): http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0VccTbATTXM (zvuk je očaj, ali sam okačila da vidite kako nema "blama" kod ovih što su se popeli na bini i prvi put se snalaze prateći koliko mogu Viki, a i da vidite koliko je to sve daleko od "osnovnih koraka")
    ... zato da završim zumba parolama: Join the Party! Lose Yourself in the Music!

    Za sada toliko od mene za ovaj put, biće još! A kačite i vi :)
  • Lela Bacvanski
    Amater
    Amater
    Postovi: 151
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Lela Bacvanski » pre 11 godine

    Hvala ti Vega na ovom sjajnom postu!!! Vicky, Beto & Fanny :23:

    moram i ovde:
    Slika

    :D :D :D
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    moram i ja ovde :D

    (Lela, prepoznaješ? :wink: )
  • Lela Bacvanski
    Amater
    Amater
    Postovi: 151
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Lela Bacvanski » pre 11 godine

    Hahahahaa Misa car :D Odlicna fotka!
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    Sinoć je na RTS-u u emisiji "OKO magazin" bio prilog o zumbi. :013:

    Dok ne izdvojim samo deo o zumbi, celu emisiju imate ovde http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/R ... travi.html.
    Zanimljivi su i drugi prilozi, a o zumbi je poslednji.


    edit:

    Uh, zamalo da zaboravim najavu važnog zumba dogadjaja!

    U subotu je Master Class Zumba Party! :skakutalo:

    Ako želite da oseti konačno tu zumbu, da igrate uz najbolje BG intruktore i njihove goste, da se sjajno provedete... DODJITE! :)
    Subota 16.6. u 19h - Francuska 26,
    evo sve piše na plakatu:
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    Juče na RTS1 u emisiji "OKO Magazin" bio je prilog o zumbi:

    http://www.youtube.com/watch?v=S_DpKDD_7TU&feature=youtu.be


    :)
  • Leca
    Amater
    Amater
    Postovi: 103
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Leca » pre 11 godine

    Dobar prilog, baš može da motiviše da se proba...Tačno je da je trening zabavan, a meni i brzo prodje nekako.
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    U vezi sutrašnjeg Master Class-a: izgleda da počinje u 18h i da će biti u velikoj sali škole!? :?
    Tako nam je bar instruktor juče rekao, pokušaću da to razjasnim pa javljam.
    Da li je iko zainteresovan da dodje?
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    tačna info za današnji master class: u 19h, velika sala škole (to je ta ista zgrada u Francuskoj 26)
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    Evo nešto za one koji vole da uče "osnovne korake":
    http://www.youtube.com/watch?v=IE9_yjewr3c

    Ne dopada mi se ta ideja "visual cues" - to da instruktorka unapred pokazuje sledeću promenu iskačući iz ritma. Na času bi to totalno zbunilo grupu (dovoljno je da na promenu da diskretni znak rukom i to tek ponekad). Valjda su mislili da tako pomažu onima koji bi kod kuće "učili" uz ovaj video. Nigde uživo to nisam videla i verujem ni neću. :007:
  • ria
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od ria » pre 11 godine

    E pa da se i ja ovdje oglasim. :D

    Slušala sam dosta o Zumbi. Prije godinu dana išla sam kod divne instruktorke, na pilates, aerobik sa elementima plesa, step aerobik.
    E ovaj što je sa elementima plesa imao je dosta elemenata Zumbe. Znam da je to instruktorka govorila, mada se tad nisam toliko tim bavila. I tako sam ja prije par sati odlučila da probam Zumbu. Skinula sam par video-časova, i red je da se proba. :D
    Stvarno, dosta stvari sam već radila na mojim časovima, ali vidjela sam i novih. Nisam sve radila, jer dugo nisam kako treba vježbala. Odradila sam nekih 45 min.
    Počela sam poslednje dvije sedmice da radim na tome, da šetam, i malo vježbam. Obožavam taj osjećaj. Trebaće mi još vremena da povratim kondiciju, ali neka, polako ali sigurno. Meni je stvarno žao što ne mogu opet da treniram, nisam u finansijskoj situaciji, a obožavala sam to, mnogo je lakše i ljepše u grupi. Ali eto može i kod kuće, samo se treba natjerati i krenuti. :)
    1. cilj!
    Posle 44. dana UN dijete -9kg. Sa 74kg na 65kg.

    2. cilj!
  • Vega
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od Vega » pre 11 godine

    Ria, dobrodošla u našu malu zumba grupu! :013:

    Nadam se da će ti se dopadaju linkovi koje smo ovde kačile. Baš na mom poslednjem imaš kao "školicu".

    Evo još par meni zanimljivih:
    http://www.youtube.com/watch?v=QRoQb1RkVpg
    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=0SinWDozwoI

    Ovu prvu pesmu/koreografiju smo izvodili na Master Class-u.
    Nisam zaboravila da sam obećala izveštaj, ali nikako da nadjem youtube snimke - još ih niko nije okačio (!?) a snimana je bar prva polovina. Kad/ako okače biće i ovde. Do tada samo ukratko. Nažalost bilo je dosta zagušljivo u sali koja nema dobru ventilaciju. Trajalo je oko 2 sata, igrale smo uz gostujuću instruktorku iz Hrvatske Jelenu Diklić - tada su na bini bili naši instruktori koji su prethodno sa njom imali zatvoreni Master Class (samo za licencirane instruktore). Bar jednu od tih njenih koreografija već nam je instruktor uključio u časove. I još jednu za koju se ne sećam ko je izvodio (!?) a najviše mi se dopala - ima bleskast skok - ali za njih nemam (još) snimke koje bi okačila. Bilo je još zanimljivih koreografija ali i nekih staromodnijih. Neki instrukori su nastupli sami a neki su na binu izvodili svoje grupe.
    U svakom slučaju, bilo je to sjajno veče. Sledeći put, nadam se uskoro - negde drugde i u još većem broju! :)

    edit: Ria, okači ovde linkove koji ti se dopadaju - značiće još nekom
  • ria
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: ZUMBA FITNESS

    od ria » pre 11 godine

    Hvala. :D Drago mi je da vam se pridružujem. :013:

    Linkove još nisam stigla da odgledam, ali uskoro namjeravam. Naravno postaviću i ja vama ovo što radim, samo moram da nađem pošto sam ja skidala preko torrenta. Ne znam da li je dozvoljeno, mogla bih ja da stavim te linkove pa ko želi i da skine?

    Meni je nezgodno ovako preko yt, ja fino skinem na komp i onda biram lagano šta ću da radim, a i ako nema neta nisam uskraćena. :)

    A gledala sam ja skoro na tv-u bio je prilog, samo ne znam koji grad, skupilo se dosta ljudi i svi rade, haos kako je dobro. A drugarica mi baš prije neko veče šalje link, u Tuzli što je prije par dana bilo organizovano.

    Čim nađem linkove i ja ću da vam postavljam. Veliki pozdrav. :009:
    1. cilj!
    Posle 44. dana UN dijete -9kg. Sa 74kg na 65kg.

    2. cilj!

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta