Odgovori 3 postova Stranica 1 od 1
Vežbe za vrat
  • melisa
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 149
    Pridružio se: pre 16 godine

    Vežbe za vrat

    od melisa » pre 16 godine

    Evo nekih linkova za vežbe za vrat...

    Vežbe za vrat 1

    Vežbe za vrat 2

    Ja bih ovde još ubacila vežbice:
    1. ruke na bokove i polako kruzenje vrata u jednu stranu (15 krugova) pa u drugu stranu (još 15 krugova);
    2. makazice..naizmenično dizanje ruku koje su postavljene ravno, tako da jedna ruka ide ravno iznad glave, a druga ruka ravno pored tela. Ruke su ukrućene ravno i nisu fleksibilne u laktovima.
    3. ruke u visini ramena, dlanovi okrenuti paralelno sa podom malo iznad grudi, jedan preko drugog polozeni, laktovi u visini ramena i ide se prvo jednim desnim laktom skroz u desno, koliko god je moguće, dok leva ruka kao po inerciji prati desnu i tako i u levo...

    Praslin bih molila ako moze da pogleda i da napiše da li su ove vežbe dovoljne da se vrat i rameni deo kičme razgiba i opusti? Da li je dovoljno raditi ove vežbe svaki dan po jednu seriju od svake po 15 ponavljanja

    Verovatno ima mnogo onih koji kao ja puno vremena provode u sedećem polozaju i kojima, kao i meni, polako strada gornji deo vrata i pojavi se ona grozna kvrga na kičmenom završetku na vratu. Takođe, javljaju mi se bolovi u vratu, glavi i delu kičme između lopatica.

    Ako neko ima još vežbica ili predloga za iste, bilo bi lepo da ih okači.
    pozz
    Slika
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Melisa, dobre su vežbe.
    Samo bih da upozorim za vežbu:
    "1. ruke na bokove i polako kruzenje vrata u jednu stranu (15 krugova) pa u drugu stranu (još 15 krugova);"
    da se nikako ne radi pun krug, nego bradom do jednog ramena napred, pa bradom do drugog ramena opet napred, i uvek na napred (ako sam dobro objasnila), nikako zabacivanje glave unazad i pravljenje punog kruga glavom, jer tako može da dođe do nezgodnih uklještenja.

    Vežbice je dovoljno raditi jednom dnevno onako kako si opisala.

    ALI (jedno "ali" devojci sreću kvari :wink: ), problemi sa kičmom i vratom dolaze iz više uzroka:
    - položaj pri sedenju
    - položaj pri spavanju
    - način hodanja
    - obuća
    - slabost mišića čitavog tela

    Zbog toga pre svega preporučujem da:
    - paziš kako sediš, opominji sebe stalno, ako imaš loptu za pilates, koristi je umesto stolice dok sediš za komputerom, biće ti bolje
    - za spavanje ne znam šta da ti kažem. Svi ti anatomski jastuci su dobri za neke poze u spavanje, a za druge su problematični. Ja i dalje nalazim da je najbolje spavati bez jastuka, ali to ne mora svakom da bude dobro.
    - Pazi kako hodaš, opominji sebe stalno, gledaj se u izlozima kada prolaziš da vidiš koliko ravno ti leđa stoje i ramena obavezno treba da budu opuštena i pazi da ne budeš "natrćena", odnosno da uvlačiš kukove, a glava treba da stoji pravo
    - ako već nosiš teške torbe, gledaj da nosiš rance, ili one torbe što se okače na rame, ali naslone na suprotni kuk; najgore je klasično nošenje ženske torbe, jer prebacuješ svu težinu na jednu stranu.
    - obuća treba da bude udobna i anatomska, eventualno treba ubaciti anatomske uloške
    - i najvažnije radi sve moguće vežbe ne samo za vrat i leđa, već i za trbušne i leđne mišiće, a i sve ostale - što su jači mišići, bolji će biti stav, odnosno biće ti lakše da održiš pravilan stav

    pozzz
  • Ella
    Amater
    Amater
    Postovi: 400
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Ella » pre 16 godine

    Vežbe su odlične i ja ih praktikujem.
    Tako inače započinje svaki trening i kod sportista a nakon trčanja.
    Uz poštovanje gore pomenutih vežbi i saveta koje je dala Prasin ako mogu da dodam da vežbe treba raditi lagano i biti koncentrisan samo na njih, na svaki pokret. Ne forsirati ako postoji bol. Nakon navedenih vežbi treba uraditi i vežbe ramenog dela i ruku. Znači:
    - podižemo i spuštamo oba ramena zajedeno gore-dole , potom uraditi i kružne pokrete ka unutra i van
    - skupiti prste u pesnicu i kružiti šakom u oba pravca
    - prste ispreplitati pa talasati, a potom i kuržiti u oba pravca
    zatim postupno zagrevati laktove i cele ruke kao one vežbe oblikovanja u školi da sada ne navodim svaku posebno.
    - podići jednu ruku iznad glave i nagnuti se u suprotnu stranu, ponoviti i sa drugom rukom
    sve ovo može i sedeći, mada je bolje ustati
    ako ste sve vežbice uradili sedeći na kraju ipak ustanite uradite par čučnjeva a posle se savijte polako da dohvatite prste na nogama ili doditnete pod, a onda se polako podignite da napravite prav ugao i opustite ruke i glavu

    Takođe, ako imate dobrog kolegu kao ja, neka vas povremeno izmasira a vi mu se odužite ne što ćete uraditi i njegov deo posla već ga počastite voćkicom.
    U nedostatku kolege sposobnog da izvrši dobru masažu kupite one drvene kuglice kod kineza i drn-drn, prija...

    :D
Odgovori 3 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju