Sobni bicikl
  • Bubi

    od Bubi » pre 16 godine

    Hvala Praslin!

    Samo jos nesto...
    Citala sam za hiit nacin vjezbanja, mislila sam poceti s tim, dali mi ga preporucujes, ili da ostanem na ovom sto si mi napisala?

    UN-ku sam drzala i ranije, pocetan ciklus mi je takav , ali proci ce me!
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nemoj još počinjati sa hiit-om, pre svega zbog te malaksalosti. Sačekaj da ti se telo navikne na dijetu, proveri unos kalorija kao što ti je Lana preporučila, pa kad se budeš baš dobro osećala, možeš da počneš sa hiit-om. Ovako možeš da proizvedeš suprotan efekat time što ćeš trošiti mišiće.

    :hi-fi:
  • Bubi

    od Bubi » pre 16 godine

    Hvala obema ! :009: :009:
  • Bubi

    Potreban savjet

    od Bubi » pre 16 godine

    Evo mene opet za savjet !

    Prosla je 1 nedelja od kako sam pocela sa voznjom i postepeno pojacavam brzinu , sada vozim sa 25-28 km/h , a vrijeme je obicno od 35-40 min.
    Uglavnom gledam potrositi oko 300kcal.

    Osjecam se puno bolje, navikao se organizam na ishranu.
    Nisam imala upalu misica, sto mi je prvi put u zivotu ( hvala Praslin sto si mi tako lijepo odredila brzinu i vrijeme vezbanja).

    Mislim da je vrijeme da pocnem malo brzim tempom ili hiit treningom. Mislite li da bi mogla i sta mi vi preporucujete?

    Unaprijed zahvaljujem :)
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Bubi, možda je malo rano posle 1 nedelje ići na HIIT. Puls je pravi "barometar" za vežbanje. Napiši mi svoje godine i koji ti je puls tokom treninga, pa ćemo videti po tome.
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • Bubi

    od Bubi » pre 16 godine

    Evo Lana, bas sam zavrsila sa biciklom. Imam 26 god, puls prije vjezbanja mi je oko 70, a odmah poslje- oko 100.
    Na predhodnoj strani sam opisala moje prijasnje aktivnosti, ali evo ponovicu i ovdje radi bolje preglednosti:

    Imam 26, jos malo 27 god, visoka sam 1.63, nisam vjezbala godinu dana.
    Prije sam isla u teretanu i vozila 30 min, sto mi je jako pomoglo da smrsam, + vjezbe za sve dijelove tijela jos sat vremena, 3-4 puta nedeljno.

    I sad sam pocela (prije mjesec dana ) sa onim obicnim vjezbicama za zatezanje po 30 min (ukljucujuci i vrijeme za istezanje misica na kraju vjezbanja)
    , svakog drugog dana.


    Hvala na brzom odgovoru :)
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Pošto si u dobroj kardio-kondiciji, možeš krenuti na HIIT.

    1. faza - zagrevanje 10min oko 23-25 km/h
    2. faza - HIIT
    interval brzo: oko 35-40 km/h 30 sec
    interval sporo: oko 23 km/h 30 sec
    Ponavljaš intervale naizmenično, tako da poslednji bude brzo.

    I nedelja: 5 intervala (10 min zagrevanja + 4:30 HIIT)
    II nedelja: 6 intervala (10 min zagrevanja + 5:30 HIIT)
    III nedelja: 7 intervala (10 min zagrevanja + 6:30 HIIT)
    IV nedelja: 8 intervala (10 min zagrevanja + 7:30 HIIT)
    V nedelja: 9 intervala (10 min zagrevanja + 8:30 HIIT)
    VI nedelja: 10 intervala (10 min zagrevanja + 9:30 HIIT)

    Posle šeste nedelje zadržavaš na tom nivou. Ne bi bilo loše da meriš puls i tokom vežbanja (ako bicikl ima merače pulsa). Puls u brzim intervalima ne treba, za tvoje godine, da pređe 158 otkucaja u minutu.

    HIIT radiš 3x nedeljno i tih dana kad radiš posle ne voziš bicikl. Ostalih dana možeš da voziš po starom.

    Ne bi bilo loše da, onih dana kad radiš HIIT uzmeš dodatak magnezijuma, jer ćeš tako sprečiti potencijalne grčeve.
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • Bubi

    od Bubi » pre 16 godine

    Lana >> Hvala puno, bas se radujem pocetku, evo vec od sutra pocinjem, pa rezultati - u mom dnevniku !

    Hvala jos jednom :009:
  • Zena i po!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 29
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Zena i po! » pre 15 godine

    Pozdrav svima!!! Imam pitanje za Praslin(a) (uzgred, Praslin je i moj omiljeni lik, ali posto vec imamo jednog...), ili nekog od "nadleznih".
    Vec sam "iznela svoj problem" na onoj drugoj temi o biciklima, sad samo kratko da vas uputim - ne mogu da menjam opterecenje prilikom voznje, tu se nesto pokarabasilo ali niko ne zna sta, a lokalni "majstor za sve" je uspeo da ga osposobi tako sto je zategao kais do maksimuma. Medjutim, ja sada vise ne mogu da ocenim da li je to dovoljno opterecenje (niti da preduzmem nesto ako nije), pa mi ni drugi parametri nisu bas verodostojni.
    To sokocalo vozim 30 minuta dnevno, brzina je 33-37km/h (ovo me i buni, vidim da su prosecne brzine kod ostalih "biciklista" manje, pa se zato brinem da otpor nije dovoljan), u proseku 85-90 obrtaja u minutu. Puls na kraju treninga iznosi 140-150 o/min.
    Da li bi trebalo da produzim vreme voznje a smanjim brzinu, ili je ovo u redu? Napominjem jos jednom da se otpor prilikom voznje oseca , misici nogu zatezu i dobro se preznojim .
    I da li znate nekoga ko POPRAVLJA sobne bicikle ( a ne pokusava da vas ubedi da kupite nov), ili bar dovoljno inteligentnog majstora "opste prakse" koji bi mogao da oceni u cemu je problem?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 15 godine

    Draga Zena i po!,

    videla sam tvoje pitanje na temu popravke bicikla, ali nažalost ne mogu nikako da ti pomognem.
    Niti znam dobrog majstora, a da ti preporučim bilo kog - to si već probala, pa nije uspelo.

    Što se tiče tvog treninga i tvoje vožnje - rekla bih da ti je opterećenje sasvim dovoljno, možda čak i malo prejako, ali ako već ne možeš da menjaš, onda vozi tako kako voziš. Ostali paramentri onda svakako nisu više validni, jer tu sve sigurno toliko razkalibrisalo, da ne vredi ni da razmišljamo o tome.
    Jedini adekvatan pokazateljl je taj puls i pretpostavljam da merač pulsa radi sasvim OK.

    Puls koji imaš na kraju treninga je na gornjoj granici tvoje dobre mere. Što se mene tiče, mogla bi da vrtiš i malo sporije (ili da bude manje opterećenje, ali to sada ne može da se izvede).
    Vožnja od 30 minuta na dan je OK, ali ne bi bilo loše da produžiš na 40 ako možeš, ili na 45 min., jer je najefikasnija potrošnja kalorija uperiodu od 30-60 minuta kardio treninga. Doduše, uz tvoj završni puls, ti izlaziš malo iz zone kardio treninga i ulaziš u zonu bildovanja, pa trošiš i kalorije posle treniga, ali nisam sigurna da to želiš.

    Elem, ovako kako stvari stoje, malo više bilduješ noge. Ako hoćeš da ih tanjiš, ti vozi malko sporije (ili još bolje, nađi nekog da ti malko smanji opterećenje) i vozi malo duže.

    Srećno!
  • Zena i po!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 29
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Zena i po! » pre 15 godine

    Hvala na savetu, Prasline!
    Danas sam - cekajuci odgovor, a provere radi - probala upravo to; vozila sam 40 minuta, brzinom od oko 30-33km/h. Mislim da ce tako biti bolje, prijatnije sam se osecala - jednako se oznojila, ali sa nizim pulsom.
  • nesone
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 15 godine

    od nesone » pre 15 godine

    Zena i po! napisao:Hvala na savetu, Prasline!
    Danas sam - cekajuci odgovor, a provere radi - probala upravo to; vozila sam 40 minuta, brzinom od oko 30-33km/h. Mislim da ce tako biti bolje, prijatnije sam se osecala - jednako se oznojila, ali sa nizim pulsom.

    Ovo je sasvim OK. Citao sam da svaka brzina preko 30km/h smatra se sportskom voznjom!
    Ja bih na tvom mestu probao jos sporije, do 30 km/h, ali da izdrsis 1 sat.
    Bice boljih rezultata.
  • Zena i po!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 29
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Zena i po! » pre 15 godine

    Stvar je u tome sto moj bicikl nije sasvim ispravan, pa nisam sigurna da li je ocitavanje brzine tacno... Inace sam i planirala da, vremenom, doguram do 1h voznje, ako moj trogodisnji klinac koji vileni oko mene dok vozim bude imao dovoljno strpljenja!!!!
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    od 314pezos » pre 15 godine

    Stavi ga u korpu ili na paktreger :16:
    Slika
    Slika
  • Zena i po!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 29
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Zena i po! » pre 15 godine

    :16:
    Joj, sumnjam da bi to pomoglo... Veci problem je u tome sto on prica, prica, prica, postavlja milion pitanja i insistira da mu odgovoris, a ti jedva dises!!

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gosta