Sobni bicikl
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Malena, hajde ako ti nije teško, ispiši mi svoj obračun kalorija za danas, bar ugrubo.

    Što se tiče vremena za vežbanje, tu ima svakakvih teorija. Jedni kažu da je najbolje ujutru jer nema rezervi glikogena, pa više trošiš salce, drugi opet kažu da je najbolje uveče, jer onda trošiš više kalorije noću, kad spavaš, neki opet kažu da treba vežbati u sred dana kada je snaga na vrhuncu...

    Mislim da je dobro da vežbaš kada imaš vremena i kada ti prija jer je to vrlo individualno.
  • malena
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od malena » pre 16 godine

    Danas sam unela oko 1150kcal,a potrosila oko 1350.Znaci to je otprilike,ali ovo je maximum koliko sam kcal danas unela,znaci vise nisam sigurno,a sto se tice potrosenih kcal tu sam stavila minimum,znaci toliko kcal sam sigurno potrosila,ali mozda i nesto vise...

    I jos nesto,kako da izbegnem da mi kilaza ostane ista,a da ja mrsavim,jer ipak hocu i da mrsavim i da imam manje kg....Jer neznam sad kako ovo ide sa misicima,ne zelim da postanem teza zato sto dobijam misice,ipak ne zelim biti body-bilderka ili kako se to vec kaze...hehe
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Malena, kako si uspela da potrošiš tih 1350 kcal? Da li tu računaš BMR (bazalni metabolizam)? Ako računaš, onda si u stvari samo stvorila deficit od 200 kcal danas, tj. izgubila si 200 kcal masnih naslaga.

    Što se tiče "bildovanja", mogu ti pisati tomove na tu temu. Ipak, u najkraćim crtama: Aerobnim (kardio) treningom zasigurno nećeš nabildovati mišiće. Za bildovanje mišića je potreban trening sa velikim opterećenjima i malim brojem ponavljanja, a vrtenje pedala na biciklu je sve sem toga. Možeš se nabildovati ako, recimo, imaš bicikl sa opterećenjem jedno 10-20 puta većim od normalnog, pa okreneš 10 puta pedale, pa staneš, pa opet i tako 4-5 serija.

    Druga stvar, žene teže nabacuju mišićnu masu od muškaraca. Razlog: mi imamo estrogen koji lepi masne naslage, a oni testosteron koji gradi mišiće. Naravno, mnogo je komplikovanije od toga, ali da ne davim. Šta misliš, da su oni bilderi, u drečavim gaćicama i namazani uljem to postigli samo od aerobnog treninga? Najveći broj njih je imao i podosta pomagača u vidu hormona (testosteron i hormon rasta) i steroida.

    Ja praktično nisam izlazila iz teretane svojevremeno jedno 3 godine, radila sa baš-baš velikim opterećenjima, pa opet nisam nabacila mišićnu masu za takmičenja!

    Koji kg dodatnih mišića će ti sigurno pomoći da brže sagorevaš kcal i dok spavaš. Dakle, najprostije rečeno, mišić jede salo!

    Ako imaš vremena, baci pogled na temu Teretana u ovom podforumu - pokušavam tamo da razbijem zablude o treningu u teretani. A kad se može vežbati u teretani a da se ne nabilduješ, zar misliš da će te sobni bicikl nabildovati?

    Bez brige, nećeš! :009:
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • malena
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od malena » pre 16 godine

    Lana HVALA ti puno na odgovoru!!!Sada mi je lakse,hehe,jer sam pocela da zamisljam sebe sa onim ogromnim misicima,ali tek sada vidim da da bi se to postiglo mora mnogo vise da se radi... :)
    Pa ja sam gledala samo ono sto pise na biciklu,vozila sam danas nekoliko puta bicikl i to poprilicno dugo,tako da sam sve to sabrala i ukupno mi je ispalo da sam ja potrosila 1350kcal danas...Da nisam mozda pogresila u racunanju?Da se to mozda ne racuna nekako drugacije? :? :)

    pozzz za sve :009:
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Biiip! Uključio se alarm za preterivanje!

    Previše vežbe dovodi do zamora i velike verovatnoće povrede. I to najčešće ne povrede tokom vežbanja, već negde posle - recimo, kad ideš niz/uz stepenice, kad podižeš nešto teško, kad potrčiš za autobusom... Povreda znači mirovanje, mirovanje znači smaranje, smaranje otvara želju za čokoladicama, čipsom i svim onim što ne želimo da unosimo i - eto kontra-efekta! I ja imam običaj da malo-malo pa zajašim bicikl, ali se trudim da to ograničim na jednom dnevno po nekih 45 min srednjim tempom ili HIIT (kako koji dan).

    Potrošnja kcal sa tih ugrađenih merača je krajnje generalizovana i ne uvek tačna brojka. Najbolji pokazatelj potrošnje je puls. Detalje kako da preko pulsa izračunaš potrošnju kcal možeš naći na https://www.dijeta.net/forum/viewtopic.php?t=229 (samo klikni na link). Dobra stvar je što sve savremene sprave za aerobni trening imaju i merač pulsa, pa će ti to olakšati računicu.

    Nadam se da je od pomoći :D
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • malena
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od malena » pre 16 godine

    Pa i meni se cini sada da sam malo preterala,ali nekako sam bas imala jaku zelju da vozim,uopste mi nije palo tesko.... :)
    Ja sam probala da izracunam koji je taj moj normalni puls prilikom vezbanja po onoj formuli skroz dole na linku koji si mi dala,ali uvek mi je broj za moj najsporiji tempo vezbanja ispadao veci od broja mog najbrzeg tempa...Mozes li ti ili neko drugi da mi to izracuna?Ja imam 13 godina(ove godine punim 14).

    HVALA PUUUUNOOOO!!!!!
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Malena, ovako:

    Maksimalan puls: 212 otk/min
    Zona zdravog srca: 106-127 otk/min, 3-7 kcal/min
    Zona blagog vežbanja: 127-148otk/min, 7-12 kcal/min
    Aerobna zona: 148-169 otk/min, 12-17 kcal/min
    Anaerobna zona: 169-190 otk/min, 17-20 kcal/min
    Crvena zona: 190-212 otk/min, preko 20 kcal/min

    Donja granica sagorevanja kcal: 137 otk/min
    Gornja granica sagorevanja kcal: 169 otk/min

    Dakle, ne treba da ideš preko 169, a poželjno ni ispod 137 otkucaja u minutu. Nekim spravama treba malo vremena da ti pristojno izmere puls - negde oko minut, pa ako puštaš pločice za merenje, tj. ne držiš stalno ruke na njima, imaj to u vidu.

    Nadam se da je od pomoći :D
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • bucca_sa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 16 godine

    od bucca_sa » pre 16 godine

    pozdrav ja ima pitanje evo na dijeti sam izbacila sam ugljenehidrate jedem bijelo meso salaltu ribu, ima sobni bicikl i sauna hlace koje obucem kad vjezbam.. ja obicno vjezbam sat vremena pa me interesuje kolko bi trebala vjezbati dnevno ima 119kg milim vrmenski me interesuje
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Svaki kardio trening, pa i vožnja sobnog bicikla treba da traje najmanje 30 minuta, a najviše 60 minuta.
  • malena
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od malena » pre 16 godine

    Evo mene opet!!!!!Proslo je oko dve i po nedelje otkako sam ja kupila sobni bicikl i pocela da vezbam na pomenutoj spravi!Vec sam zaista u kondiciji i mislim da je vreme,Praslin,da mi objasnis i da zajedno isplaniramo moj HIIT-trening.Neke podatke o meni vec imas,pa te molim da mi napises kako i sta oko treninga,a ako ti jos nesto treba od mojih podataka,ti pisi ovde,pa cu ja da odgovaram.... :009: :D

    pozzzzzzz za sve i HVALA jos jednom!!!
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Ćao Malena. Pretpostavljam da si ovih dana bez problema vozila u cugu po 45 minuta ili sat vremena, pa onda možemo da počemo da menjamo plan.

    Tvoj trening će trajati 25 minuta, nema potrebe više. Prvo vozi 20 minuta normlanim tempom, a poslednjih 5 minuta ćemo hiit.
    Kad odvozaš 20 minuta normalno, onda ćeš smenjivati brzu i sporu vožnju na po 30 sekundi, sa tim da ti poslednja tura bude spora.
    Dakle, trening će ići ovako:
    0 - 20minuta lagano
    20:00 - 20:30 brzo
    20:30 - 21:00 lagano
    21:00 - 21:30 brzo
    21:30 - 22:00 lagano
    ... i sve tako do punih 25 minuta

    Onda lepo ustani sa bicikla i nemoj više da voziš tog dana. Takav trening nemoj češće od 4 puta ove nedelje, pa ćemo onda menjati.

    Ako sve bude u redu ove nedelje, onda ćemo lagano povećavati vreme hiit treninga na račun regularne vožnje, ali samo po jedan minut nedeljno, ne više.

    Molim te da ne preteruješ sa treningom i da ne vežbaš više od onoga što sam ti napisala. Hiit mora lagano da se uvodi, to je veoma važno. Ako hoćeš, onim danima kad nema hiit-a možeš da voziš bicikl kao i ranije, ujednačenim tempom oko 45 minuta.

    :009:
  • malena
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 16 godine

    od malena » pre 16 godine

    HVALA TI PUNO!!!
    Da,ja sam do sada vozila u cugu po sat vremena bez problema,a sada cu da 3 ili 4 puta nedeljno radim HIIT-trening,a ostalim danima po 45 minuta normalnim tempom,pa cemo za dalje da se dogovorimo kasnije.... :D
    :009:
  • MICIKA
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 27
    Pridružio se: pre 16 godine

    od MICIKA » pre 16 godine

    Ja isto imam biciklo pa kakav bi ste trening meni preporucili s obzirom an to da sam nula s kondicikom? Isto tako posebno mi trebaju vjezbe za donji dio stomaka. HELP!
    NI DOSADNA NI LEDENA TI NECES BITI...
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Micika, za tebe bi bilo dobro da hodaš dosta u toku dana, ali nikad više od sat vremena u cugu.
    Bicikl bi trebalo da voziš za početak 30-45 minuta svaki dan, ako možeš da izdržiš. Međutim, ako imaš brzo hodanje u toku dana, onda ne moraš da voziš bicikl, ali hodanje mora da bude kontinirano (bez zastajkivanja) i da traje bar 45 minuta.

    Što se tiče donjeg stomaka, mislim da sada ne treba da radiš nikakve posebne vežbe za to. Sačekaj da uđeš u kondiciju, da skineš bar nekih 10kg, pa onda možemo da počnemo sa nekim vežbicama dodatnim.
  • leptirica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 16 godine

    od leptirica » pre 16 godine

    Vi koji imate iskustv< s vožnjom sobnog bicikla...da li meni može pomoći da skinem kg nakon trudnoče...imala sam carski rez pa ne smijem puno da se forsiram...za sada vozim 5 km dnevno (odjednom - srednja težina) da li da nastavim?

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gosta