Odgovori 13 postova Stranica 1 od 1
Pet tibetanaca
  • Spiral
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 15 godine

    Pet tibetanaca

    od Spiral » pre 15 godine

    Ne znam smijem li ovdje staviti pdf. knjige "Fontana mladosti, pet tibetanskih vježbi za pomlađivanje" - pitat ću admina. Do tada, tko želi - neka mi se obrati, pa šalje na pp.

    To su vježbe koje pomažu održati svježinu i mladolikost. No koliko je to točno, vidjet ćemo, ali jako su dobre za kičmu. A ima jedna indijska poslovica koja kaže; Mlad si, koliko ti je kičma savitljiva - tako da ako se to jedno s drugim poveže - ima smisla. Pomlađuju, ako ništa drugo - kičmu. :D No, u današnje vrijeme je to bitna stvar! Kad ljudi večinom provode u sjedećem položaju.

    Objašnjenje tibetanaca nalazi se na ovoj stranici
    http://www.putsvijesti.com/tekstovi/11


    Ovdje žena u detalje objašnjava izvođenje vježbi;
    http://www.youtube.com/watch?v=YVBSkfFJVkU

    Kada se dostigne brojka od 21x ponavljanja - može se progresivno i ubrzavati vježbe, ovako;
    http://www.youtube.com/watch?v=cZLHIY06mqo&feature=related

    One zadnje vježbe disanja, uvlačenja trbuha - ne preporučaju se, osim ako osoba želi prakticirati celibat. Tako da kome nije do celibata, prakticira prvih pet vježbi.

    I evo malo copy-paste - text o tibetancima i učincima i na što treba pripaziti prilikom početka vježbanja; - izvor - CARDIOnet Zdravlje,
    http://www.cardionet.hr/cardionetzdravlje/bitizdrav/clanak.asp?id=137



    Pet rituala za ozdravljenje, pomlađivanje i dugovječnost

    U knjizi iz 1985. godine pod nazivom Drevna tajna izvora mladosti koju je napisao Peter Kelder, po prvi je put opisan program vježbi za pomlađivanje. Ove vježbe koriste tibetanski redovnici da bi ostvarili dug i vitalan život. Mnogi od njih žive dulje nego što se može zamisliti, zahvaljujući redovitom prakticiranju rituala kod nas poznatih kao Pet Tibetanaca.

    Smatra se da su učinci ovih pet jednostavnih vježbi mlađi izgled, čvrst san i lako ustajanje, ozdravljenje, olakšanje problema sa zglobovima, bolje pamćenje, gubitak kilograma, poboljšanje vida, jačanje fizičke snage, ravnoteža organizma i njegovo bolje opće stanje.

    Tibetanci tvrde da te vježbe aktiviraju i stimuliraju sedam glavnih čakri koje potom stimuliraju endokrini sustav. Tim putem dolazimo do konačnog efekta vježbi – poboljšanja funkcija svih organa, te fizičkih i energetskih sustava, uključujući proces starenja.

    Pet tibetanskih rituala za kojima dans luduje cijeli zapadni svijet, nastalo je iz joge. Tibetanski su ih redovnici razvili iz tog drevnog indijskog znanja koje sjedinjuje tijelo, um i duh.

    Tibetance, koliko god da je riječ o razmjerno jednostavnim vježbama, valja shvatiti ozbiljno baš zbog njihovog jakog učinka na organizam. U prvom tjednu vježbanja zdrava osoba treba ponavljati svaku vježbu tri puta, a potom postepeno povećavati broj izvođenja. Usto, uvijek treba osluškivati vlastito tijelo, pa ako vam je teško i neudobno ponavljati vježbe, u prvom tjednu napravite samo po jednom svaki Ritual.

    Maksimum svake vježbe je 21 jer više od toga može negativno utjecati na čakre, prema starim istočnjačkim učenjima. Ukoliko, kad dosegnete 21 ponavljanje, želite pojačati intenzitet vježbanja, činite to bržim tempom.

    Zašto početi s malim brojem izvođenja svake vježbe? Jer one rezultiraju i detoksikacijom, što može biti razmjerno neugodno za organizam. Pripreme za prva vježbanja mogu biti svakodnevno hodanje ili vježbe istezanja.

    Kao i svaki program vježbanja, i ovaj zahtijeva unos isključivo lako probavljive hrane da bi učinak na organizam i čakre bio putpun i pozitivan.


    Tibetance treba izvoditi svaki dan, i ne bi se smjelo propustiti više od jednog dana vježbanja tjedno jer će se u suprotnom rezultati smanjiti. Za najbolji ih je učinak potrebno izvodite prije doručka.

    Svi čije zdravlje nije potpuno stabilno, morali bi se savjetovati o ovom programu vježbanja s liječnikom. Naime, okretanje i istezanje mogu pogoršati neka zdravstvena stanja, poput problema sa srcem i visokim tlakom.



    Ovo zadnje nisam ni ja znala, pa ako se netko prepozna, svakako obratite pažnju.

    Novim saznanjima i pitanjima, proširivat ću topic.

    Puse svima i sretan rad na sebi! :angel2: :hi-fi:
  • Dikili
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Dikili » pre 15 godine

    Ja danas pocinjem sa tibetancima!!!
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 15 godine

    "Pet tibetanaca" su odlicne vezbe a pomazu citavom organizmu.
    Postoje jos neke vezbe koje su sklop vise yoga vezbi kao sto je npr. "pozdrav suncu".
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • Spiral
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Spiral » pre 15 godine

    Da, da, pozdrav suncu je sklop asana, koje tvore cjelinu. Isto je super.

    No, tibetanci imaju drugačiju dinamiku i pravila.
  • tanana77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 26
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tanana77 » pre 15 godine

    Radila sam tibetance pre 5-6 godina i stigla do 21 ali me je uvek su me bolela krsta kod 3 i 5 vezbe.Pokusala sam ponovo da ih radim na pocetku UN dijete ali isti problem se ponavlja. :(
    Inace,mislim da su vezbe odlicne :D
  • Spiral
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Spiral » pre 15 godine

    E, i mene su, pa sam se dovinula... :D Nakon 3. obavezno napravi onu vježbu "mačka" asanu... to je suprotna asana, koja isteže leđa prema gore. Otkad sam to uvela, nakon 3. mogu lagano obaviti sve vježbe. A nakon 5. vježbe, obavezno u onaj položaj za opuštanje - malo dijete... pronaći ću na netu, pa ti postavim sliku, ako ne znaš koja je to asana. Probaj i sretno!

    PS - napravi mačku onoliko puta, koliko ti paše... meni je na početku pasalo više, sad napravim 2-3 puta gore dolje i dosta mi je...
  • tanana77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 26
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tanana77 » pre 15 godine

    Pa onda se ne ide po redosledu,zar ne?Postavi slike ako mozes...pa da pokusam ponovo.Inace,kada sam imala nekih 16 godina na fizickom,na bazenu sam povredila taj deo ledja,krsta.Skakala sam u vodu na glavu pa naopacke i opet na glavu i samo me je nesto preseklo ...jedva sam se izvukla iz bazena.par meseci posle toga nisam mogla ni preterano da se ispravim ni savijem.Na zalost nikad nisam isla na snimanje ali od tada imam problem a pogotovo posle tibetanaca.
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lasata » pre 15 godine

    Tanana a zasto ne odes kod nekog kiroprakticara da ti malo 'preslozi' tu kicmu... 8)
    Ja sam imala slicne probleme od jednog pada na klizalistu pa mesecima nisam mogla da nagnem glavu unazad a da ne pridrzim vrat rukom i uzasno je bolelo u odredjenim polozajima ali nakon par poseta strucnjaku sad sam kao nova... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • tanana77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 26
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tanana77 » pre 15 godine

    Mislis da nije kasno?Posle 16 god od povrede?
    Ajd da pokusam...kod koga si ti bila?posalji mi na pp...molim te.
  • Spiral
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Spiral » pre 15 godine

    Nikad nije kasno... :wink:

    A što se tiče toga da se nejde po redu... nema ti to veze, poanta je da vježbe djeluju, ovako samo istegneš leđa tom mačkom. Isto kao što nakon vrnje ideš u onu asanu s sklopljenim rukama, da dođeš k sebi. Bit vježbi nije da ti otežavaju život, nego olakšavaju. I na kraju knjige - o tibetancima, baš objašnjavaju to da neki ljudi imaju problema s nekim zglobovima ili kičmom, i kako je važno napraviti te obrnute asane, za olakšanje tih tegoba! Tako da se ne trebaš brinuti da time poništavaš ili smanjuješ učinak tibetancima. :wink:

    Kad napraviš 1. vježbu, vrćenje - nakon toga imaš stav stojeći, ravan - sklopljenih dlanova i pogled u palčeve, da se umiri vrtoglavica.

    Slika

    Nakon toga odradiš 2. i 3., pa nakon treće - mačka;
    Slika - vidjet ćeš kako je blagotvorno. Više te neće boljeti kičma...

    I nakon sveukupne odrade (svih 5), ova poza;

    Slika

    ja obično napravim sa rukama prema naprijed, pa tako još malo istegnem ruke, pogotovo nakon 4. i 5. vježbe, gdje su ruke aktivnije, strašno mi paše ta poza...
    Slika
  • tanana77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 26
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tanana77 » pre 15 godine

    Hvala ti puno Spiral :009:
    Ja bas nemam neke veze sa jogom,tacnije nisam bas upucena i termini mi nista ne znace ali mi slike, naravno, mnogo govore.
    Pokusacu ponovo,hvala jos jednom.
  • Spiral
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Spiral » pre 15 godine

    Probaj, kroz neko vrijeme tako, pa ako ni onda ne bude bolje, onda radije prestani... Jer, te vježbe koriste za boljitak, a ne za štetu... Pusa.
  • Spiral
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Pet tibetanaca

    od Spiral » pre 15 godine

    Evo, dobila sam naputak za treći tibetanac, kako da se radi ispravnije i da ne boli i da se ne napreže lumbalni dio kralježnice.
    Važno je da se treći ne radi nasilno uvijanje lumbalnog dijela kralježnice, nego je bit da se što više isprse prsa, ramena i trbuh van, tako se čuva kralježnica i širi prsni koš. To je poanta vježbe. I nije potrebno jako se uvijati unazad, samo koliko je ugodno. I na taj način izvedena vježba, je ispravno izvedena vježba. :)
Odgovori 13 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju