Joga
  • Milanche
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 16 godine

    Joga

    od Milanche » pre 16 godine

    Drugarica me ubedjuje da pocnem sa jogom jer ona kao ne vrsi nasilje nad organizmom kao drugi sportovi a trosi dosta kalorija i povecava gipkost. Ima neko da je probo i kakva su iskustva?

    Hvala!
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 16 godine

    Ja sam probao... jednom... i ukočila mi se leđa... trebalo mi 7 dana da se otkočim. Od tada sam zaboravio jogu koristim samo joguRT. :lol:
  • Asja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 42
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Asja » pre 16 godine

    Ja sam radila Jogu kao mala i super je. Ako si u Beogradu, znam da Maja to super radi, ako te zanima raspitacu se gde je. Ona je super strucnjak!
  • Karolj

    od Karolj » pre 16 godine

    Kada sam posetio nutricionistu,rekla mi je da je najbolje kao vežbanje BRZA ŠETNJA jer se uključuju svi mišići ili pak sat vremena plivanja 3 puta nedeljno,jer se jednim satom plivanja izgubi 450 kalorija!!!

    Pa...na vama je da odlučite !!! :wink:
  • Milanche
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Milanche » pre 16 godine

    Asja napisao:Ja sam radila Jogu kao mala i super je. Ako si u Beogradu, znam da Maja to super radi, ako te zanima raspitacu se gde je. Ona je super strucnjak!


    Jesam, u Beogradu sam. A mozes li mi reci nesto o doticnoj gospodji ili gospodjici? Hvala!

    Karolj,na zalost, voda je suvise mokra za mene :lol: -tako da nema nista od plivanja.
  • annah
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 16 godine

    od annah » pre 16 godine

    Milanche, joga je super!

    Ja sam pre par godina isla na jogu i mogu ti reci da sam se svaki put posle "treninga" osecala sjajno. Ne umoris ne mnogo (bar se ja nisam umarala), ali ti se zato celo telo razmrda, a i posle vezbe ne osecas neki preterani umor. Sta vise, osecas se kao da si dobio jos snage. Meni je takodje uticala na psihu, tako da sam svaki put posle joge bila vesela... :D

    Ja sada idem na pilates, koji je isto tako dobar. Ne mogu mnogo da ti kazem o pilatesu, osim da mi izgleda kao neka kombinacija joge i gimnastike. Efekat je naravno isti. Nikada se ne umorim previse, ali se zato sjajno osecam posle. A i vec se (posle svega mesec dana) vidi napredak.

    Pokusaj, definitivno nemas sta da izgubis!

    Srecno.
  • Milomir (Miki)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 22
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Milomir (Miki) » pre 16 godine

    annah napisao:Milanche, joga je super!
    ...

    Ja sada idem na pilates, koji je isto tako dobar. Ne mogu mnogo da ti kazem o pilatesu, osim da mi izgleda kao neka kombinacija joge i gimnastike. Efekat je naravno isti. Nikada se ne umorim previse, ali se zato sjajno osecam posle. A i vec se (posle svega mesec dana) vidi napredak.

    Pokusaj, definitivno nemas sta da izgubis!

    Srecno.


    Svaka vežba, svaki trening bilo čega je super za bilo koji vid dijete. No, za "punije" osobe se uvek preporučuje "brza šetnja" jer je pretpostavka, da je njima srce već opterećeno. Oni koji su bolesni, takođe dobijaju preporuku za brzu šetnju. Relacija je obično 3 km, mislim, ta koja se preporučuje...
    Milomir Milovanović - Miki (Šiško)...

    "Herbalife" - Jeste li probali da mršavite na taj način?
  • Milanche
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Milanche » pre 16 godine

    Milomir (Miki) napisao:...No, za "punije" osobe se uvek preporučuje "brza šetnja" jer je pretpostavka, da je njima srce već opterećeno. Oni koji su bolesni, takođe dobijaju preporuku za brzu šetnju. Relacija je obično 3 km, mislim, ta koja se preporučuje...


    Milomire, kolilko je brza setnja brza? Mislim tih 3 km za koliko vremena treba proci?
  • Milomir (Miki)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 22
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Milomir (Miki) » pre 16 godine

    Brza šetnja, za razliku od šetnje je + 50%... znači umesto 15 minuta za 1 km, smanjiti na 10 minuta, li ti 30 minuta 3 km... 2,5 x sporije od brzog trčanja a 50% brže od normalnog hoda... znači, sitniji a brži koraci. Krupniji koraci a veća brzina često dovodi do bolova u zglobovima nogu, te to treba izbegavati. Ne treba se patiti, već samo "uhvatiti vazduh i ritam"... :)
    Milomir Milovanović - Miki (Šiško)...

    "Herbalife" - Jeste li probali da mršavite na taj način?
  • Milanche
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 24
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Milanche » pre 16 godine

    Nedavno sam ctao da je za nas gojazne mnogo zgodnija spora šetnja od brze - kaže da se isto potroši kalorija, ali da ne stradaju nogu plus posle šetnje metabolizam je još dugo aktivan. Takodje kazu da je najbolje setati sa pauzom recimo 20 minuta setas pa 10 sedis i odmaras pa opet 20 minuta setas. Zbog neke metabolicke fore ovo ima dvostruki ucinak nego setnja od 40 minuta odjednom. Zna li neko vishe?
  • Milomir (Miki)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 22
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Milomir (Miki) » pre 16 godine

    Milanche napisao:Nedavno sam ctao da je za nas gojazne mnogo zgodnija spora šetnja od brze - kaže da se isto potroši kalorija, ali da ne stradaju nogu plus posle šetnje metabolizam je još dugo aktivan. Takodje kazu da je najbolje setati sa pauzom recimo 20 minuta setas pa 10 sedis i odmaras pa opet 20 minuta setas. Zbog neke metabolicke fore ovo ima dvostruki ucinak nego setnja od 40 minuta odjednom. Zna li neko vishe?


    Lično, šetam oko 40 minuta, ali bez pauze... onako, ni brzo, ni polako... Kada pokušam da ubrzam, povećam korak, pa me bole zglobovi... sad sve manje i manje, ali ranije je bilo tako...
    Milomir Milovanović - Miki (Šiško)...

    "Herbalife" - Jeste li probali da mršavite na taj način?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Milanche napisao:Nedavno sam ctao da je za nas gojazne mnogo zgodnija spora šetnja od brze - kaže da se isto potroši kalorija, ali da ne stradaju nogu plus posle šetnje metabolizam je još dugo aktivan. Takodje kazu da je najbolje setati sa pauzom recimo 20 minuta setas pa 10 sedis i odmaras pa opet 20 minuta setas. Zbog neke metabolicke fore ovo ima dvostruki ucinak nego setnja od 40 minuta odjednom. Zna li neko vishe?


    Ne troši se isto kalorija prilikom spore i brze šetnje. Naravno da se sporom šetnjom troši manje. Ali opet istina je da će gojaznim osobama više odgovarati sporija šetnja jer je njihovo srce već ozbiljno opterećeno suvišnim kilogramima, pa ga ne treba opterećivati previše.

    Što je osoba gojaznija, to njenom telu treba više enercije samo da opstaje u mirovanju, odnosno treba mu više energije da pumpa krv. Ako gojazna osoba koja je u lošoj kondiciji izađe da šeta, njenom organizmu će trebati mnogo truda da izdrži takav napor. Ja sam trošila mnogo više kalorija u jedinici vremena na početku svoje dijete. Sada, kada sam već dosta oslabila i ušla u dobru formu, nije mi dovoljno da hodam 45 minuta da bih imala utisak da sam nešto radila. Opet, sada sam izgradila mišiće i popravila metabolizam (i vežbanjem i pravilnijom ishranom), pa sada moj organizam troši više kalorija kada mirujem.

    Što se tiče hodanja u intervalima po 20 minuta, to opet može da važi samo za osobe sa velikim viškom kilograma i lošom kondicijom, i to više zato što im je odmor potreban nego zato što će tako više potrošiti. Kod hodanja se najbolje gube nataložene masne naslage (kojih svi hoćemo da se rešimo) između 30. i 60. minuta vežbanja (preko 60 minuta telo počinje da se brani, čuva zalihe i povećava se mogućnost povrede).

    Nadam se da sam pomogla, mada smo promašili temu.

    Inače mislim da je joga veoma dobra i korisna, ali morate imati dobrog instruktora koji pazi i koriguje vaše vežbanje.
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    cini mi se da ste malo otisli sa teme :? hatha yogom se bavim par godina (sa pauzama) pa mozda mogu reci koju rec o tom vidu vezbanja :)
    aktivno sam se bavila rukometom godinama (juniorska reprez.juge u to doba ) ovo samo kazem samo zbog toga cisto da bi vam dala uvid u to da se koliko toliko razumem u sport. takodje se bavila i plivanjem ali mogu reci da nije bilo profi. na yogu sam dosla slucajno kao vidom rekreacije za moju kicmu :) jer sam visoka a sedim za kompom dosta dugo (soft.ing.) i zeza me TOS.
    elem krenem na yogu ,a uvek na bazen jednom nedeljno idem od oktobra do maja i to redovno godinama. kad dodjem prva 2-3 puta i onda me svaki misic boli meni nesto milo oko srca jer sam radila ok i to je to. posle yoge dodjem tako na plivanje kad ni jedan misic ne boli , dodjem drugi put i pojacam trening kad opet nista. tek tada sam shvatila koliko sam elasticnija i puna kondicije i da 10km prepesacim bez zadihavanja.
    znaci da elaboriram, za mene je kompletan psiho-fizicki sport (mada se u mom klubu ne obraca paznja na duh koliko telo, znaci cisto sportsko udruzenje.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    e sad malo copy-paste :)
    Yoga
    Category: Beauty
    Održala se više hiljada godina, nadživela druge oblike rekreacije, a zbog načina zivota koji nosi 21 vek sve je zastupljenija. Sve češće je fitness centri uvršćavaju u svoj program.
    Yoga je zapravo mnogo više od sredstva za održavanje psihofizičke kondicije putem vežbi disanja i opuštanja.Ona nas uči da se sa puno poštovanja i ljubavi odnosimo prema sopstvenom telu i duhu, pomaže nam da uspostavimo kontakt sa svojim telom.
    Yoga je više od 3500 godina staro učenje utemeljeno u indijskoj nauci i filozofiji. Sastoji se iz tri tehnike: tehnike disanja, vežbe pročišćavanja i meditacije tj. opuštanja.
    Sama reč YOGA je složenica sastavljena od dve reči koje potiču iz staroindijskog jezika. YUJ- znači sjediniti ; GHAN- upotpunjavanje. U skladu sa svojim izvornim značenjem, osnovna svrha yoge je ujedinjavanje, stapanje i harmonija tela, psihe i duše, te je kao takva odgovarajuća svima, bez obzira na godine i trenutnu psihofizičku kondiciju.
    Iako postoje mnoge različite tehnike yoge, našem stilu života najviše odgovara HATHA YOGA.
    Hatha yoga je najpoznatiji sastav vežbi koji omogućava dvestotinak telesnih položaja, vežbi disanja, koncentracije i meditacije koje imaju za cilj da podstaknu protok životne energije i unutrašnju ravnotežu.
    Pozitivna delovanja su brojna i naučno potvrdjena.Yoga opušta, pruža pozitivnu energiju i vitalnost telu, duhu i psihi, otklanja stres i njegove posledice kao što su napetost u ledjima i vratu, glavobolja i poremećaj spavanja. Uspostavlja unutrašnji mir, razvija samosvest i podstiče samopouzdanje. Izvor je vitalnosti i životne energije. Pod njenim uticajem bude se skrivene sposobnosti u nama i razvija kreativnost. Vežbe yoge najpozitivnije utiču na mišiće, vezivno tkivo i zglobove, pod njenim uticajem telo postaje lepše, pokreti elegantniji, a držanje pravilno.
    Yoga jača kičmu i održava njenu elastičnost, mišići postaju jaki, vitki, elastični i opušteni, a zglobovi čvršći i okretniji. Utiče i na unutrašnje organe podstičući njihovo funkcionisanje, a posebno njihovu prokrvljenost. Stabilizuje krvotok i rad srca,smiruje živce i podiže celokupni imunitet, poboljšava koncentraciju. Disanje samo po sebi postaje pravilnije i dublje što pozitivno utiče na organizam, a koža usled toga postaje svežija i sjajnija.
    Vežbe utiču pozitivno i na probavu, pod njihovim uticajem telo troši kalorije, smanjuje se osećaj gladi i potreba za hranom pa se gubi i na telesnoj težini.
    Iako je namenjena baš svima, posebno se preporucuje odredjenim grupama ljudi-osobama koje imaju problema sa držanjem, kičmom i bolovima u ledjima, onima koji boluju od astme i alergija disajnih puteva, glavobolja i migrena. Bavljenje yogom se preporučuje i za ublažavanje simptoma različitih psihičkih poremećaja kao i ljudima koji su često pod stresom.

    • Ukoliko imate problema sa zdravljem, na primer, deformaciju kičme,visoki krvni pritisak ili vrtoglavicu, pre učenja yoge se obavezno posavetujte sa svojim lekarom.
    • Vežbe savladajte isključivo uz stručnog i iskusnog trenera. Ne upuštajte se u samostalno učenje uz pomoć knjiga, kako biste izbegli mogucnost usvajanja pogrešne tehnike.
    • Željene rezultate možete postići redovnim i pravilnim vežbanjem u dužem periodu, pa je najbolje da jogu praktikujete tri puta nedeljno u trajanju od 20 do 30 minuta ili ako imate vremena 10 minuta ujutru ili uveče svakog dana.
    • Vežbajte, ukoliko je moguće uvek u isto doba dana, a izbor uskladite sa svojim bioritmom u zavisnosti od toga da li ste jutarnji ili večernji tip.
    • Pre treninga nemojte jesti i pijte sto manje tečnosti.
    • Vežbajte bosi ili u toplim pamučnim čarapama i udobnoj, laganoj garderobi koja vam omogućava da se slobodno krećete, na čvrstoj prostirci koja se ne guzva.
    • Pre samog vežbanja zagrejte telo laganim trčanjem u mestu.
    • Vežbajte pažljivo i strpljivo uz koncentrisano disanje. Dišite iskljucivo kroz nos jer će na taj način vazduh koji udišete biti pročišćen, ovlažen i ugrejan.
    • Ne forsirajte se i ne činite nepotrebne pritiske na telo. Dok se istežete i savijate mora vam biti prijatno jer se u yogi do cilja dolazi malim i telu primerenim koracima, polako i sigurno.
    • Znojenje u toku vezbanja je dobar znak, naročito kod dinamičnih vežbi koje podstiču cirkulaciju.
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    Sedam osnovnih yoga asana (za svaki dan)



    Da bi vežbanje ovde pikazanih yoga-asana bilo u potpunosti uspešno te da bi se postigao željeni učinak, potrebno je pridržavati se nekih jednostavnih pravila:
    1. Vežbe je najbolje izvoditi ujutro

    2. Vežbe se izvode 2-3 sata nakon poslednjeg obroka

    3. Vežbe se ne izvode pre spavanja jer deluju stimulativno na organizam

    4. Nakon buđenja nije dobro naglo 'iskočiti' iz kreveta jer to izaziva mali stres za neprobuđeno telo. Potrebno je prvo dobro da se 'istegnemo'

    5. Prostor u kojem se vežba mora biti čist i tih tj. neometan

    6. Odeća mora biti laka i komotna kako ne bi sputavala pokrete. Sav nakit, satove i sl. ukloniti

    7. Pre vežbi dobro je istuširati se i očistiti usnu šupljinu

    8. Posle vežbanja dobro je istuširati se mlakom vodom i istrljati peskirom

    9. Za vreme menstrualnog ciklusa vežbe nije potrebno preskočiti, one će ublažiti teškoće

    10. Svi se pokreti izvode usporenim tempom i ritmično s blagim prelazima iz jedne u drugu fazu

    11. Posle težih vežbi dobro je napraviti kratku pauzu i pri tom disati prirodno i smireno

    12. Pokreti i zastoji sami diktiraju ritam disanja, pa nije potrebno koncentraciju preterano usmeravati na disanje. Bitno je da se disanje izvodi kroz nos a nikako ne kroz usta.

    13. Za vreme vežbi preporučuje se da se zatvore oči zbog povećanja pažnje na proces izvođenja vežbi

    14. Asane treba izvoditi redovno, svakog dana

    15. U slučaju premorenosti potrebno je opustiti se u asani Shavasan

    16. Trajanje vežbi ne bi trebalo biti kraće od 15 min. niti duže od 90 min.

    17. Nakon vežbi važno je odmoriti se 10 min. kako bi akumuliranu energiju apsorbirali živci i unutrasnji organi, a ne mišići

    18. Preterivanje i prisiljavanje tela na neke teže vežbe je pogrešno i dovodi do suprotnog učinka. Vežbe koje ne možete izvesti, jednostavno preskočite.


    --------------------------------------------------------------------------------
    Dakle, krenimo redom. Ovo je sedam osnovnih asana



    1. Salamba sarvangasan

    Slika


    2. Halasan
    Slika


    3. Pashimottanasan
    Slika

    4. Bhujangasan
    Slika

    5. Dhanurasan
    Slika

    6. Sirhasan
    Slika

    7. Shavasan
    Slika

    preuzeto sa:http://www.ptt.yu/korisnici/a/d/adidasjps/Asane.htm
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju