Joga
  • andjela
    Amater
    Amater
    Postovi: 325
    Pridružio se: pre 16 godine

    od andjela » pre 16 godine

    Pozdrav suncu (Surya - sunce, Namaskar - pozdrav)

    Još od davnina, yogiji su ustajali pre izlaska sunca kako bi vežbanje započeli na prvim sunčevim zracima za koje su verovali da imaju poseban učinak na zdravlje. Prema učenjima yoge, vitalna energija Prana (nazivi iz drugih kultura: Rei-Ki, Vis Vitalis, Chi, životna energija - lifeforce) koja u obliku fluida prožima čitav svemir i nalazi se se u svemu stvorenom kao sam život, ima posebno blagotvoran učinak na telo prilikom izlaska i zalaska sunca. To je potvrđeno i naucno: u periodima izlaska i zalaska sunca, atmosfera je posebno bogata negativnim jonima koji imaju biološko delovanje na ljudski organizama proporcionalno s njihovom koncentracijom u atmosferi. Vežbu započinjemo tako da se okrenemo prema suncu. Ovde je prikazan jedan ciklus Pozdrava Suncu. Preporucuje se da se nekoliko ciklusa ponovi za redom (najviše 12 puta).

    1. Tadasan: ruke sklopljene na grudima, dubok udah i izdah.Slika
    2.Udišući, ruke podići iznad glave, laktove istegnuti Slika
    3. Izdišući se sagnuti, staviti šake na pod pored stopala Slika

    4. Udahnuti, Desna noga ispružena prema nazad, zategnuti koleno, pogled napred (prema suncu)Slika
    5. Zadržavanje daha, povlačenje leve noge nazad Slika
    6. Lagano spuštanje na tlo, privlačenje laktova uz telo, izdah Slika

    7. Udahnuti, zabaciti glavu i izvijanje gornjeg dela tela ne pomičući šake, zadržati dahSlika
    8. Ponovno se lagano spustiti na tlo izdišućiSlika
    9. Lagano se podići uz udah i zadržati se maloSlika

    10. Desna noga privučena, a leva ispružena, zadržavanje dahaSlika
    11. Privući levu nogu i nagnuti se prema napred uz izdahSlika
    15. Udišući podići ruke iznad glave, spustiti ruke na grudiSlika
    (16. Tadasan) te još jednom udahnuti i izdahnuti.Slika Slika

    izvor http://www.ptt.yu/korisnici/a/d/adidasjps/SURYA.htm
    Visina: 175cm
    BMI sa 78kg=25,5
    BMI sa 68kg=22.2
  • reina
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    od reina » pre 16 godine

    Na televiziji Zoneclub postoji emisija sa vezbama joge. Daje se u 18h. Ja sam ranije vezbala,vezbe su umerene i prosto ne znam kako sam odjednom zaboravila da svakog dana se nacrtam ispred TV-a.
    Nisam obracala paznju sta je znacilo za telo,ali za psihu je bilo opasno dobro. Jednostavno sam se posle vezbi osecala kao na nebu,i to kako disem medju oblacima punim plucima.

    Sutra krecem opet,a bilo bi super kada bi pogledao jos neko pa da cujemo jos jedno misljenje o tim vezbama sa televizije.
  • tashenka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 14
    Pridružio se: pre 16 godine

    od tashenka » pre 16 godine

    vecheras imam prvi trening...tako sam uzbudjena...oduvek sam zhelela da idem na yogu..i niakd nisam odvojila dovoljno vremena....ali zato danas...jupiiiii :013: :013: :013: :013: :013: :013: :013: :013:
    jedva chekam da ispravim ledja..i da pochem da "letim"kada hodam..mmm...

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Vanja i 24 gosta