Odgovori 163 postova
HIIT trening
  • tigrica
    Amater
    Amater
    Postovi: 107
    Pridružio se: pre 16 godine

    od tigrica » pre 16 godine

    Evo i mene sa pitanjem.
    Ovako na vezbama ja dodjem ranije i vozim bicikl, vozim 20min stepen opterecenja je 7 (u stvari je 4), ali ostalo me zbunjuje, rekli su mi da vozim izmedju 65 i 75, mislim da je to brzina, ove se potpuno razlikuje od vrednosti koje citam ovde.
    Kapiram da je hilt 5min normalno pa 5 min hilt (30sec brzo-sporo) pa opet 5 min normalno. Kako da znam ako sad vozim izmedju 65 - 75 na koliko da vozim hilt.
    :013:
    Pocetak-04.05.12 -protekal
  • vezbacica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 18
    Pridružio se: pre 16 godine

    od vezbacica » pre 16 godine

    Izmedju 65 i 75 je broj obrtaja pedala u minuti. Pretpostavljam da mozes da vozis 30 sec 65 obrtaja, pa 30 sec 75 obrtaja. Sacekaj Praslin
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Tigrice, ta brojka ti je broj obrtaja u minuti. Pogledaj da li displej bicikla koji koristiš ima opciju da prebaci na brzinu. Ako nema, probaću da preračunam na svom biciklu obrtaje u brzinu, pa neka ti to služi kao reper.
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • tigrica
    Amater
    Amater
    Postovi: 107
    Pridružio se: pre 16 godine

    od tigrica » pre 16 godine

    Hvala na brzim odgovorima, pogledacu malo detaljnije displej, juce sam skroz zaboravila a planirala. Pitam onu tamo sto drzi vezbe za hiit vezbanje ona pocne da prosipa neku pricu to tebi ne treba....mislim da je sustina da se oni drze svog plana i da je sve tempirano. Recimo bajs da se vozi samo 12 min a zato kad treba ramena ili grudi onda 6 vezbi po 3x10. Bruka, iste vezbe radim ja sa mojom tezinom koja hocu da smrsam i neli mrsavko od 20kg ili neka zena od 60 god. Svi radimo isto. Ja sam zadovoljna jer nisam u kondicija pa mi bilo koje razdrmavanje prija i trosim kalorija sto je najvaznije. Ali iskreno mislim da su bezveze.
    Nije lose da bozim malo na 65 pa na 75, probacu tako.
    :013:
    Pocetak-04.05.12 -protekal
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Tigrice, izmerila ja - na mom biciklu je tih 65-75 obrtaja u minutu nekih 23-27km/h. Dakle, za HIIT:

    5 min zagrevanje na nekih 65-70
    5 intervala 30" brzo (85 obrtaja u min najmanje, odnosno preko 40 obrtaja za 30") 30" sporo (oko 60 u min, odnosno 30 obrtaja za 30")

    E sad, možda ne bi bilo loše da prvo malo izgradiš kondiciju, recimo još koju nedelju tako njihovim preporučenim tempom, pa onda da ovako uvedeš HIIT.

    Kad ga uvedeš, HIIT intervale svake nedelje povećavaš, tako da prve radiš 5 intervala, druge 6,... Imaš detaljna uputstva na početku.

    To što oni forsiraju ramena je da ne bi posle imali radnike sa problemima sa kičmom - rameni pojas trpi kad se radi 8h i to dosta.
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • tigrica
    Amater
    Amater
    Postovi: 107
    Pridružio se: pre 16 godine

    od tigrica » pre 16 godine

    Hvala Lana
    Pocetak-04.05.12 -protekal
  • Ella
    Amater
    Amater
    Postovi: 400
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Ella » pre 16 godine

    Izgubih se u ovim min i sec za hiit, pa me zanima kada i koliko min ili sec dodavati? Ako sam vozila recimo nedelju dana 4'30'' kada i za koliko da povećam? i da li samo vreme ili i opterećenje i brzinu?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Povećavaš samo trajanje za po 1 minut (jedan ciklus brzog i jedan normalnog). Dakle, sada bi trening trebalo da ti traje 5'30''
    Brzine i opterećenja neka ostanu iste.

    pozzzz
  • skubisa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 16 godine

    od skubisa » pre 16 godine

    draga praslin, da li moze HIIT program za mene?
    imam 50 kg, 155 cm sam visoka, imam 31 godinu, a vezbam na simulatoru nordijskog trcanja?
    hvala unapred,
    pozz,
    p.s. moja problematicna zona je od ispod grudi do butina :013:
    Poslednja izmena od skubisa u 13 Apr 2008, 14:02, izmenjeno 1 put ukupno.
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Pozdrav Skubisa!

    Za početak samo da ti kažem da orbitrek i simulator nordijskog trčanja nisu ista stvar, mada su slični vrlo.

    Ako vežbaš na orbitreku, mogla bi da pokušaš sa ovakvim programom

    hiit bi trebalo da vežbaš 3-4 puta nedeljno
    prve nedelje preporučujem 5 minuta normalno + 5 minuta hiit (intervali po 30 sekundi) + 5 minuta normalne vožnje

    svake sledeće nedelje povećavaj hiit deo za po minut, s tim da zagrevanje, odnosno prvi deo normalne vožnje bude obaveno 5 minuta, a završni deo ne manje od 3 minuta

    tako bi ispalo:
    I nedelja- 5n + 5hiit + 5n
    II nedelja- 5n + 6hiit + 4n
    III nedelja- 5n + 7hiit + 5n
    IV nedelja- 5n + 8hiit + 4n
    V nedelja- 5n + 9hiit + 4n
    VI nedelja- 5n + 10hiit +5n

    mislim da onda treba ostati na ovom nivou od 6 nedelje i tako vežbati 3-4 puta nedeljno
    tako dobijaš vrlo efikasan 20 minutni trening koji možeš nekako uvek da uglaviš u dan

    kupi šumeće tablete magnezijuma pa uzmi ponekad, ne moraš svaki dan, ali mogla bi onim danima kada vežbaš, bar u prve 2-3 nedelje

    Javljaj kako ti ide.
    :D
  • skubisa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 16 godine

    od skubisa » pre 16 godine

    draga praslin, moram ti priznati da si me zbunila sada. nemam orbitrek, nego elipticni trenazer ili ti simulator noridijskog trcanja ( ja sam mislila da je sve to isto). on izgleda slicno kao orbitrek, ali mnogo kvalitetnije i lepse i ima onaj staticni deo sa mini kompjuterom koji meri predjenu kilometrazu, vreme, puls.....
    izgleda ovako slicno:

    http://www.svezakucu.co.yu/www/singleit ... hp?id=3898

    hajde molim te razjasni mi nedoumicu, koja je razlika izmedju ova dva, i da li na njemu mogu da vezbam HIIT trening koji si mi napravila.
    sorry zbog nesporazuma!!! :oops:
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Eliptični trenažer i orbitek su jedno te isto.
    Simulator nordijskog trčanja je nešto malo drugačije, ali je po meni eliptični trenažer bolja sprava.

    I hiit trening možeš sasvim fino da radiš na trenažeru koji imaš.

    SREĆNO
  • skubisa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 16 godine

    od skubisa » pre 16 godine

    thanks praslin.... :)
  • tikica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    od tikica » pre 16 godine

    evo i mene praslin...
    aj sad jedno ovakvo pitanje dal ja mogu da ubacim hiit na plivanje tipa jedna duzina bazena normalan a jedna brz tempo...
    npr ako kad plivam isplivam recimo 30 duzina od toga da ubacim 10 duzina blagog tempa,onda 10 hiiht(mislim duzina lagano duzina brzo)i zadnjih 10 opet lagano..... :shock: tako nesto,valjda....
    aj ako mozes,pomozi......
  • tikica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    od tikica » pre 16 godine

    a da i ima jos jedna stvar svaki put kad sam u teretani program vezbi podesavam za weight lost tj npr kad sam na steperu program je takav da ide 4 min lagana tezina pa 4min duplo teze i tako ukupno 28 min,bicikla isto tako samo sama podesavam vreme sto je obicno 15 min
    i dal mogu da ubacim sve to od jednom jer meni je malo samo 15 min ili pola sata bicikle,
    evo ovako,znam da sam konfuzna ali moj dan u teretani,naravno kad imam vremena da se toliko zadrzim je:15 min bicikla,28 min stepera,10 min trake na kojoj sam i ja sama do sad radila neku vrstu hiit jer sam sama ukapirala da se tako vise znojim(uh sto sam pametna :020: ) posle toga malo vezbica za struk i ledja ili odmah pravo bazen....
    aj sad ti kazi meni kakve su tvoje preporuke za mene
    nije ovako svaki put ali jednom nedeljno sigurno jer se nema vremena ali bi ja volela svaki dan da mogu...
    hvala unapred.... :009:
Odgovori 163 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju