Odgovori 163 postova
HIIT trening
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nema na čemu draga, srećna sam ako mogu da pomognem.
    Odličan plan Melisice! Dosta ti je i 3 treninga nedeljno, pa ako neki i preskočiš neće biti strašno. Samo obavezno napravi dan pauze između dva treninga, nemoj spajati dane.

    Dobro je i da voziš 45 minuta umerenim tempom, ali kad već možeš hiit zašto ne bi to iskoristila?! Manje će da bridi guza, manje vremena potrošiš, a efikasnije je.

    Ako nemaš dovoljno vremena, odradi samo taj 15-minutni program sa hiit-om na biciklu i to ti je dovoljno za taj dan. A tih 15 minuta možeš uvek negde da uglaviš.

    Srećnoooo!
  • melisa
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 149
    Pridružio se: pre 16 godine

    od melisa » pre 16 godine

    Nisam danas kući tj. celi vikend sam u BG-u kod drugarice, tako da nisam ispoštovala dogovor. :cry: Sutra se vraćam, pa se definitivno u utorak merim (obime i td), još ću da nađem i one stare, tamo negde pa ću sve da okačim i u utorak odrđujem prvi trening. :)
    Slika
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Ako si promašila vežbanje zbog celog vikenda zezanja sa drugaricom - isplati se!

    Uživaj i pozdravi drugaricu!
  • Pufna
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Pufna » pre 16 godine

    Pitanjce: kako da merim puls i istovremeno da pratim intervale od 30 sekundi, a da se ne spetljam? Ja moram da drzim korman, inace cu da sletim sa jastuka... :cry: Najlaksi nacin? :005:

    Edit:
    I da, koliki treba da mi je puls?
    Za moj slucaj, predlozila si mi bicikl samo 45 minuta, od toga 40 min umereno, 3 hiit, i 2 za opustanje. Koliki treba da mi je puls za sve tri faze i tokom hiita?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Što se tiče merenja pulsa i intervala - ne znam kako ti radi merač na velosipedu? Na ovom mom trenažeru merač ima Scan opsiju, pa redom proverava sve vrednosti (sam prebacije od jedne do druge) i za jedan krug mu treba 30 sekundi.
    Problem na mojoj spravi je što je merač pulsa užasan i ne uspeva precizno i stabilno da prikaže vrednost. Ranije sam imala sobni bicikl koji je imao neku štipaljkicu za merenje pulsa, pa se ona zakaći na resicu od uva ili na prst i meri super precizno i stabilno.

    Raspisah se. Sve u svemu, ako merač na tvom biciklu nema opciju da sam šalta između vrednosti, ti lepo stavi neki sat pored bicikla, pa gledaj u sekundaru, a na biciklu gledaj u merač pulsa. Kažem ti, moj merač pulsa ne radi dobro, ali ja vežbam svejedno, jer sam odavno naučila da odokativno osetim kakav mi je puls. Ne moraš ti na svakom treningu da proveravaš puls. Proveri na prva dva treninga, pa ako vidiš da su vrednosti OK; proveravaj samo povremeno.

    Pufnić, tvoj puls bi trebalo da se kreće u sledećim vrednostima:
    - kad šetaš puls treba da ti bude 98-118, što znači prilično energično hodanje.
    - kad voziš bicikl u laganoj vožnji 110- 125,
    - a u hiit-u u jakim inetrvalima bi puls trebalo da ti bude oko 137 - ne manje od 125, a nikako više od 150.
    - Ako pređeš 150, odmah usporavaj. Nemoj da se plašiš, ti zalaziš u crvenu zonu tek od 197, ali ti ne treba da se bilduješ, pa je zato tebi dovoljno do 150, ne treba da prelaziš tu vrednost.
  • melisa
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 149
    Pridružio se: pre 16 godine

    http://www.dijeta.net/phpBB/viewtopic.php?p=2828#2828

    od melisa » pre 16 godine

    @Prasilin
    Odradila sam trening i merila sam se danas. Upisala sam mere u moj dnevnik, pa kada budeš imala vremena baci oko. melisa u zemlji kalorija...
    Slika
  • Pufna
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Pufna » pre 16 godine

    Zahvaljujem, bas si mi detaljno ispisala! :oops: :31:
  • Sunset

    od Sunset » pre 16 godine

    Strasno zanimljivo zvuci ovo vezbanje. Ja imam orbitrek, ali mi displej sa podatcima ne radi. Kako da vezbam? Zdrava sam , imam 88-87 kila, 43 godina. Neki predlog?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Sunset, izvini što kasnim sa odgovorom. Koliko sam shvatila iz tvog dnevnika, popravljen ti je displej na orbiteku? Ima li merač pulsa na tome? Nije bitno mnogo da juriš neki puls u hiit-u, koliko mi je bitno samo da budeš sigurna da ne preteraš.

    Koliko sam shvatila, ti dosta vežbaš na orbiteku i u solidnoj si fizičkoj formi, pa mislim da bi onda mogla da se upustiš u hiit vežbanje.

    Za početak, preporučujem ti da radiš 15 minuta ukupno, sa rasporedom:
    - prvih 5 minuta normalnim tempom
    - drugih 5 minuta hiit, smenjujući intenzivno i normalno pedalanje na svakih 30 sekundi
    - poslednjih 5 minuta opet normalne vožnje

    Nemoj ovo raditi svaki dan, već 3-4 puta nedeljno najviše, osetićeš da se nešto dešava u mišićima

    Javljaj kako ti ide, pa onda možemo eventualno da produžavamo hiit deo po minut svake nedelje dok ne dođemo do 10 minuta, duže od toga ne treba sigurna sam.

    Pazi da ti puls ne prelazi preko 150 i ako krene preko, odmah usporavaj. Srećno i javljaj nam kako ti ide.
  • Sunset

    od Sunset » pre 16 godine

    Na zalost nemam merac pulsa. Ali sad imam merac brzine , kalorija i vremena - i to je nesto. Sto se tice pulsa ja sam ga izmerila juce odmah nakon intenzivnog vrtenja - i bio je negde oko 128-130. Po svemu sto sam procitala to je ok. Mozda da izmerim jednom - dvaput u toku vezbanja, a posle onako od oka? Da li mozes da mi kazes otprilike KOJA brzina se ocekuje u toku intenzivnog vezbanja (mislim da sam takav nekakav podatak videla u nekom od postova, ali sad ne mogu da se setim gde). U svakom slucaju hvala ti sto si mi odgovorila jer ja sam juce SVIH 15 minuta tako menjala intenzivo sa usporenim vrtenjem na 10 odnosno 20 sekundi i jeste - bilo mi je tesko. Danas znaci ne treba da vezbam, dobro, dogovoreno. Hvala, hvala :009:
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    OK ti je puls, u dobroj si formi. :)

    I ne, nikako svih 15 minuta hiit iz prvog pokušaja. Hiit još dugo posle vežbanja deluje na mišiće, pa možeš stvarno da preteraš. Ne bi bilo loše da uzmeš neki šumeći Magnezijum da ne bi dobila grčeve u nozi tokom noći. Ako te uhvati grč, imaj na umu da se to najbolje rešava tako što istežeš taj mišić. Dakle, ako osetiš grč u listu (to je najčešći) ispravi nogu, nikako nemoj da savijaš i guraj (ili još bolje ako neko drugi gura) tvoje prste na nozi ka gore, prema licu, tako se maksimalno isteže list. I nikakva masaža, samo istezanje.

    Brzina i intenzitet zavise i od opterećenja (otpora) koj sprava daje, a kao što sam negde već pisala, ti stepeni otpora nisu standardizovani, pa je različito na svakoj spravi. Ja radim na opterećenju 5 (od mogućih 8) u sporom delu idem brzinom oko 22km/h, a u brzom oko 40mn/h.

    Nadam se da sam pomogla. :009:
  • Sunset

    od Sunset » pre 16 godine

    Ja sam impresionirana :01: Naime - jutros sam dobila grč u listu. Znači to je zbog toga sto sam preterala!! Za magnezijum još danas kupujem, a što se tiče brzine javi cu ti kad budem sutra vežbala. Hvala ti Praslin, stvarno si mi pomogla :009:
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    Nema na čemu draga, žao mi je samo što ti nisam na vreme dala prvi odgovor, da se ne preforsiraš, ali nešto sam stvarno u frci u poslednje vreme (tako je kod mene zapravo stalno).
    U prvom postu o Hiit-u zapravo piše da treba postepeno, ali mnogi to izgleda previde.

    Samo malo magnezijuma i biće sve OK, izbacićeš tu kiselinu iz mišića.
    I šta da ti kažem, sve sam na svojoj koži već isprobala - zabrljavala i popravljala pa sad znam šta pričam iz ličnog iskustva. :wink:
  • mylyca
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 23
    Pridružio se: pre 16 godine

    od mylyca » pre 16 godine

    praslin jedno pitanjce.... u mom dnevniku si mi preporucila hiit i super mi ide....e sasd koliko dana tako treba i kada treba da povecavam minute vezbanja?
  • Praslin
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 386
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Praslin » pre 16 godine

    mylyce,
    hiit bi trebalo da vežbaš 3-4 puta nedeljno
    prve nedelje preporučujem 5 minuta normalno + 5 minuta hiit (intervali po 30 sekundi + 5 minuta normalne vožnje

    svake sledeće nedelje povećavaj hiit deo za po minut, s tim da zagrevanje, odnosno prvi deo normalne vožnje bude obaveno 5 minuta, a završni deo ne manje od 3 minuta

    tako bi ispalo:
    I nedelja- 5n + 5hiit + 5n
    II nedelja- 5n + 6hiit + 4n
    III nedelja- 5n + 7hiit + 5n
    IV nedelja- 5n + 8hiit + 4n
    V nedelja- 5n + 9hiit + 4n
    VI nedelja- 5n + 10hiit +5n

    mislim da onda treba ostati na ovom nivou od 6 nedelje i tako vežbati 3-4 puta nedeljno
    tako dobijaš vrlo efikasan 20 minutni trening koji možeš nekako uvek da uglaviš u dan

    kupi šumeće tablete magnezijuma pa uzmi ponekad, ne moraš svaki dan, ali mogla bi onim danima kada vežbaš, bar u prve 2-3 nedelje

    nadam se da sam ti ovo dobro objasnila

    pozzzz
Odgovori 163 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju