Odgovori 343 postova
Ideje za skrobni dan
  • Dandzi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 17
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od Dandzi » pre 11 godine

    Pitanjcee :) Posto krompir volim sa susamom da jedem,zanima me da li mogu ubacivati susam i koliko mogu pojesti skuvanog krompira,jel moze dva? Ako moze,evo recepta jer je krompir sa susamom jakooo ukusan. Ja stavim i malo obicnog ulja ako nemam maslinovo.



    4 krompira srednje veličine
    pola šoljice maslinovog ulja
    50g susama
    po ukusu suvog začina, origana


    Krompir obariti u ljusci, oguliti ga i iseći na deblje kolutove.


    Vatrostalnu posudu podmazati maslinovim uljem i ređati kolutove skuvanog krompira. Svaki sloj krompira posuti začinima, susamom i mešavinom maslinovog ulja i vode.


    Zapeći u rerni oko 40 minuta na 225 stepeni.
  • tinčicaaa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 89
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od tinčicaaa » pre 11 godine

    ja pravim skoro isto kao i ti taj krompir,samo dodam malo krusnih mrvica.i pecem na papiru za pecenje.dodam malo preko maslaca...nisam ga nikako na unki pravila,a bas mi se nesto ovih dana mota po glavi...pa da vidimo kakav cemo odgovor dobiti...ako je pozitivan,odmah ga na iduci skrobni pravim :D
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Ideje za skrobni dan

    od 314pezos » pre 11 godine

    Dandzi napisao:4 krompira srednje veličine
    pola šoljice maslinovog ulja
    50g susama
    po ukusu suvog začina, origana
    Krompir obariti u ljusci, oguliti ga i iseći na deblje kolutove.
    Vatrostalnu posudu podmazati maslinovim uljem i ređati kolutove skuvanog krompira. Svaki sloj krompira posuti začinima, susamom i mešavinom maslinovog ulja i vode.

    To bi otprilike bila mera da se raspodeli za ručak i za večeru ali dozvoljena količina ulja po porciji je maksimalno jedna supena kašika a pošto je ovde 1,5 porcija znači maksimalno dozvoljena količina za spremanje na ovu količinu krompira je 1.5 supenih kašika ulja.
    Slika
    Slika
  • Dandzi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 17
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od Dandzi » pre 11 godine

    Supeeer :skakutalo: hvala :D
  • medenica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od medenica » pre 11 godine

    Da li se boranija moze jesti za skrobni dan?Kuvana samo na vodi uz dodatak zacina?Hvala
  • Debeliccka
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1914
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od Debeliccka » pre 11 godine

    Skrobni dan:
    krompir, grašak, pasulj, boranija, kukuruz - jedno od nabrojanih.
    Ako želiš kombinaciju neka ti jedno bude glavna namirnica a recimo dodatno samo malo - recimo 1/4 jela da bude dodatno.
    Na vodi naravno može ali smeš 1.5 kašičicu ulja dnevno (1 za ručak, 1/2 za večeru), predlažem da praviš obrok tako da ti je ukusan, da bi bila sita i zadovoljna a ne da ti dosadi ili ti se zgadi...Možeš normalnu čorbicu, samo ne praviš zapršku, dodaješ neutralno povrće, paradajz sok i slično, šargarepu, peršun, začine...
    Na UN u stvari jedeš pravu ukusnu hranu i ni jednog trenutka se ne ,,patiš gladna,,.
    Pogledaj teme na forumu
    UN dijeta i ostale slične - tamo imaš sve o namirnicama i pravilima...
    Srećno!
    Slika

    5.11.2012.-74kg, 6.12.2012-67kg, 2.2.2013-62kg, 25.3.2013.-60kg, 6.5.2013.-59kg, 8.6.2013.-58kg, polovina juna 2013 - 57kg i posle toga 57kg sa povremenih 58kg na kratko...
  • najdraza341969
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od najdraza341969 » pre 11 godine

    Zdravo svima,
    evo me u trećem pokušaju da do kraja dovršim UN dijetu (u ranijim pokušajima sam odustajala posle 10-tak dana).
    Uvek me je bunila činjenica da je drugi dan dozvoljeno jesti krompir i pirinač, a treći dan testenine i sve od ostalih žitarica (ovas, ječam...)! Pa zar pirinač, krompir i žitarice ne spadaju u istu (sličnu) grupu namirnica?
    Logičnije bi mi bilo da se za drugi dan jede svo pretežno zeleno povrće sem krompira, a da trećeg dana može da se jede i krompir i pirinač, sa ostalim žitaricama. Tu mi nema neke logike.
    Pozdrav i molim pomoć u razjašnjenju ove dileme . :)
    :D
  • najdraza341969
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od najdraza341969 » pre 11 godine

    314pezos napisao:
    Dandzi napisao:4 krompira srednje veličine
    pola šoljice maslinovog ulja
    50g susama
    po ukusu suvog začina, origana
    Krompir obariti u ljusci, oguliti ga i iseći na deblje kolutove.
    Vatrostalnu posudu podmazati maslinovim uljem i ređati kolutove skuvanog krompira. Svaki sloj krompira posuti začinima, susamom i mešavinom maslinovog ulja i vode.

    To bi otprilike bila mera da se raspodeli za ručak i za večeru ali dozvoljena količina ulja po porciji je maksimalno jedna supena kašika a pošto je ovde 1,5 porcija znači maksimalno dozvoljena količina za spremanje na ovu količinu krompira je 1.5 supenih kašika ulja.



    Upravo sam pročitala Vašu ispovest o držanju dijete, slike od pre i kasnije... Dali ste mi veliki podstrek da je moguće oslabiti (debele osobe imaju problem sa nevericom da će ikad više moći lepo da izgledaju i da budu zdravi!).
    Mogli bi da osvežite Vašu ispovest novijim pričama i slikama, a možda i iskustvima Vama bliskih osoba i sl. Hvala Vam do neba još jednom.
  • mama27
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od mama27 » pre 10 godine

    ja sam tek pocela dijetu, danas mi je prvi skrobni dan. i pravila sam djuvec bez mesa, sto inace volim da jedem, na malo ulja izdinstala luk, dodala paradajz, papriku, boraniju, sargarepu, karfiol, krompir, pirinac, nalila vodom i prokuvala, sve u vatrostalnu pa u rernu. njam! :) PITANJE ZA ISKUSNE: JEL TO U REDU JESTI NA SkROBNI DAN?
  • gradjanin88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od gradjanin88 » pre 10 godine

    mama27 napisao:ja sam tek pocela dijetu, danas mi je prvi skrobni dan. i pravila sam djuvec bez mesa, sto inace volim da jedem, na malo ulja izdinstala luk, dodala paradajz, papriku, boraniju, sargarepu, karfiol, krompir, pirinac, nalila vodom i prokuvala, sve u vatrostalnu pa u rernu. njam! :) PITANJE ZA ISKUSNE: JEL TO U REDU JESTI NA SkROBNI DAN?



    Sasvim ok, s tim da boranija i krompir treba da budu u minimalnoj kolicini, ako je pirinac glavna namirnica. ;)
    Meni je danas skrobni dan (drugi po redu), kuvam pasulj sa povrcem. :)
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Ideje za skrobni dan

    od 314pezos » pre 10 godine

    Za razliku od proteina kod skroba je moguće kombinovati više vrsta skroba ali postoji određeno pravilo a to je:
    - Jedna skrobna namirnica mora bit osnovna t.j. većinska i to minimalno 3/4 ukupne spremane količine a maksimalno 1/4 ukupne spremane količine se odnosi na drugu skrobnu namirnicu ili pak na kombinaciju više njih.
    Slika
    Slika
  • gradjanin88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od gradjanin88 » pre 10 godine

    Danas mi je skrobni dan...Spremao sam corbast pasulj s povrcem.

    300 grama pasulja najpre potopite da odstoji nekoliko sati, procedite, potom prokuvajte u malo vode, a kad provri, prospite tu vodu i nalijte pasulj vodom i kuvajte. Ja sam koristio sareni pasulj, kuvao sam ga oko 1,5 h, a onda u pasulj nasekao 2 sargarepe, 1 paskanat, 2 glavice luka, 1 vecu papriku.... Kad se povrce skuvalo, zacinio sam vegetom, jednom kasikom zacina za pasulj (samo toliko da da ukus, posto taj zacin u sebi sadrzi brasno), raznim susenim zacinima i evo upravo jedem s kupus salatom :)
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Ideje za skrobni dan

    od 314pezos » pre 10 godine

    gradjanin88 napisao:jednom kasikom zacina za pasulj (samo toliko da da ukus, posto taj zacin u sebi sadrzi brasno)

    To si pogrešio, nema začina koji sadrže brašno na skrobni dan al ni grama ... ako si već hteo da se pasulj malko zgusne to si trebao da odvadiš manju količinu pasulja onda da ga ispasiraš sa blenderom ili viljuškom i da ga vratiš u ostatak pasulja i da ga još malko ukuvaš ... sve ono što je dovelo do povećanja kilograma je upravo baš ta razmišljanja da poboljšam malko ukus da se malko zgusne da se malko ovo malko ono ... pravila su tu da se poštuju a ne da se krše 8)
    Slika
    Slika
  • gradjanin88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Ideje za skrobni dan

    od gradjanin88 » pre 10 godine

    314pezos napisao:
    gradjanin88 napisao:jednom kasikom zacina za pasulj (samo toliko da da ukus, posto taj zacin u sebi sadrzi brasno)

    To si pogrešio, nema začina koji sadrže brašno na skrobni dan al ni grama ... ako si već hteo da se pasulj malko zgusne to si trebao da odvadiš manju količinu pasulja onda da ga ispasiraš sa blenderom ili viljuškom i da ga vratiš u ostatak pasulja i da ga još malko ukuvaš ... sve ono što je dovelo do povećanja kilograma je upravo baš ta razmišljanja da poboljšam malko ukus da se malko zgusne da se malko ovo malko ono ... pravila su tu da se poštuju a ne da se krše 8)


    Ako se ne varam, na skrobni dan se dozvoljava kriška hleba, a ja nisam pojeo hleb od početka dijete, tako da verujem da ta kašičica ne može mnogo da mi škodi, izračunao sam da u njoj ima oko 8g brašna :) Nisam dodavao zbog gustine, više zbog ukusa, jer tu ima svih začina, a dodavao sam naravno i druge suve začinske biljke. A mislim da je kod mene do povećanja kilograma najviše dovelo to što sam neaktivan fizički, nemam preveliki višak i načelno ne jedem hleb i pecivo, ali eto... :) Nadam se da će dijeta da upali.

    Inače ne kršim pravila. Čitajući dnevnike vidim da neki ljudi i na svaka 4 dana naprave bar neku veću grešku,pa imaju rezultate u mršavljenju.
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Ideje za skrobni dan

    od 314pezos » pre 10 godine

    gradjanin88 napisao:na skrobni dan se dozvoljava kriška hleba, a ja nisam pojeo hleb od početka dijete, tako da verujem da ta kašičica ne može mnogo da mi škodi, izračunao sam da u njoj ima oko 8g brašna
    ...
    Inače ne kršim pravila. Čitajući dnevnike vidim da neki ljudi i na svaka 4 dana naprave bar neku veću grešku,pa imaju rezultate u mršavljenju.

    - da jeste, parče hleba je dozvoljeno
    - to što ti nisi pojeo hleb je tvoj izbor
    - sve što nije po pravilima da li škodi to nikad nećeš saznati i uvek ćeš se pitati da li je moglo više da nisam grešio
    - pravilo si ipak prekršio
    - apsolutno ne treba da te interesuje kako to rade drugi
    - bavite se pravilima a ne traženjem izgovora i računanjem nečega što se ne sme !!! 8)
    Slika
    Slika
Odgovori 343 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju