POUCNE PRICE
  • boki 66
    Amater
    Amater
    Postovi: 438
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od boki 66 » pre 12 godine

    "Ne brini se oko toga da budeš bolji od bilo koga drugoga, jer će te to samo oneraspoložiti.
    Umesto toga, usredsredi se na to da budeš bolji od samoga sebe. Učini korak napred u odnosu na juče. A kad dođe sutra, nađi načina da budeš još bolji.
    Upoređivanje sebe sa drugima samo će te odvesti u razočaranje ili aroganciju, a ništa od toga neće pozitivno uticati na tebe. Umesto toga, upoređuj sebe sa sobom i tad ćeš zaista imati nešto s čime ćeš se pozabaviti. Kad ideš za tim da postaneš bolji od sebe, nikoga ne ugrožavaš. Ti si jedinstven i daleko od upoređivanja s bilo kim. Prestani se brinuti o upoređivanju s drugima. Uloži svoju energiju u pozitivnu svrhu bivajući najbolji što možeš biti, a onda čak i bolji od toga."
    Ko se bori, taj može i izgubiti, ali ko se ne bori, taj je već izgubio. (Bertold Breht)
  • Boba R.
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 33
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od Boba R. » pre 12 godine

    Sutra Pocinje Danas- Alf Lone
    1. PREMA CILJU“ Video sam mnoge unistene ljude ne od sveta vec od sebe samih”- Dzefri Vin je dao ovu izjavu prilikom jednog intervjua.
    Kao pisac Vin je prosao vrlo tezak put do uspeha. Svoj prvi literarni pokusaj predao je piscu Someresetu Momu na ocenu. Posto ga je procitao cuveni pisac je rekao” Vas rukopis obecava” Dodjite na nase seosko igraliste da igrate tenis sa nama. Ali kad je Vin dosao, Mom ga je pozdravio ovim recima:” Vi niste dosli samo da igrate tenis. Ocekujem da svakog jutra napisete 1000 reci. Tacno u 12.30 zelim da pocnem sa citanjem onoga sto ste napisali. Ako nije dobro necete dobiti rucak. Ne postoji i ne odlucuje ono sto se naziva inspiracija. Samo naporan rad je ono sto vredi.
    2. PRAVA VELICINAPre mnogo godina jedna uciteljica zamolila je svoj razred da napise sastav sa temom “Prava Velicina”.Medju ucenicima nalazila se i jedna devojcica iz siromasne i neobrazovane porodice. Uciteljica nije ocekivala od nje neki izuzetan sastav. Medjutim ono sto je devojcica napisala tako je duboko uticalo na nju da je odlucila da ovaj natpis posalje novinama. Predmet je izazvao neobicno zanimanje. Novine iz cele zemlje prenele su sve sto je devojcica napisala. Njeno ime ljudi su vec zaboravili niko ga se vise ne seca, ali ono sto je napisala jos uvek zvuci istinito Evo jednog izvoda:
    “ Covek nemoze dostici pravu velicinu ako se muci za nju. Mozete je steci kada je ne trazite. Lepo je imati dobru odecu. Ona vam umnogome olaksava da pristojno delujete, ali znak prave velicine ostvarene u vasem zivotu pokazace se onda kada tako delujete i ako odeca nije tako dobra kako bi trebalo da bude. Roditelji moje mame dok je jos bila devojcica imali su jednu pticicu koja se zvala Bil. Jednog dana pticica je slomila nogu. Mislili su da je treba ubiti, ali sledeceg jutra nasli su je kako peva oslonjena na svoju nepovredjenu nogu. To je prava velicina.
    Jedna zena oprala je rublje u kome je bilo mnogo velikih komada I obesila ga na uze. Uze se prekinulo i rublje je palo u prasinu, ali ona nije izgovorila nijednu rec. Ponovo sve je oprala. Ali ovog puta rublje je prostrla po cistoj travi tako da nije moglo da padne. Te noci neki pas sa prljavim nogama pretrcao je preko njega. Kad je videla sta se dogodilo, ona je sela i kazala: “Zar nije smesno sto nista nije obisao?”.To je prava velicina, ali samo oni koji su prali ovako veliko rublje mogu da je prepoznaju.”

    Samosavladjivanje ima vrlo znacajno mesto u zivotu. To je vrednost koja stvara razliku izmedju vodje i onoga koji se prepusta stihiji. Vodja je svaki covek koji moze da gospodari sobom. Ono sto je Solomon napisao o gospodarenju nad samim sobom jos uvek vazi I uvek ce vaziti.
    3. STVORITI PRILIKE
    Svim mladim ljudima koji su postavili visoke ciljeve u zivotu, porucio bih ovo razmislite o tome kakav temelj zelite da postavite u svom zivotu. Nacinite svoje planove u skladu sa ovim saznanjem i marljivo i odlicno radite. Imajte veru u buducnost, ali nemojte sedeti i cekati prilike- sami ih stvorite. Takav stav podize vrednost zivotu vrednim zivljenja. Sama borba za vrednije sutra predstavlja jedno od velikih zivotnih zadovoljstva. To je mozda vaznije od ostvarenja postavljenog cilja.Poznata svedska pesnikinja Karin Bune :“ U zivotu svakako postoji svrha i cilj ali sam put je vredan borbe”.Nase najbolje godine nisu uvek u dalekoj buducnosti. Kada ostvarimo ciljeve, mnoge borbe bice okoncane.Vreme puno izazova za nas je sada, sada dok nasi najsvetliji snovi nisu ispunjeni.
    4. ISTRAJNOST SE ISPLATI
    “Imajte poverenja u sebe, budite verni onome sto je najbolje u vasoj licnosti”.Imajte na umu da vas uspeh u zivotu zavisi od vas samih. Drugi mogu da vam pomognu ali vi ste najvazniji cinilac u svom zivotu. Kad pogledam one koji su uspeli u zivotu, oni koji su dostigli najvise polozaje i uzivaju uspeh zapazio sam sa vecina njih ne ostavlja utisak izuzetno inteligentnih ili darovitih ljudi. Mladi cesto nemaju dobro zakljucke u ovom pogledu. Medjutim istina je drugacija- ovi uspesni ljudi obdareni su sa sposobnoscu da marljivo i istrajno rade na ostvarenju zadatka koji su sebi postavili. Ovo je ohrabrujuca zivotna cinjenica. Sposobnost I talenti nisu jedino odlucujuci cinioci u naporima, zelji da se postigne uspeh.
  • Boba R.
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 33
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od Boba R. » pre 12 godine

    Cilj
    Upoznaj sebe, ko si, šta si i gde si, koje su tvoje slabosti, navike, mane i vrline.
    Postavi sebi cilj, odredi put, kojim želis da ideš do svog cilja,
    napiši sta želiš da postaneš,
    put podeli u više kratkih etapa,
    odredi mesto gde želiš da stigneš,
    odredi vreme kada želiš da stigneš,
    zabeleži svoje misli,
    budi realan kada ovo radiš,
    savladaj slabosti, nerealne želje, i očekivanja,
    stalno se bori sa svojim lošim navikama dok ih ne pobediš,
    dobre navike svakodnevno neguj,
    mane uništi, nikome ne trebaju pa ni tebi – samo opterećuju prtljag,
    vrline usavršavaj, povremeno proveri u kakvom su stanju,
    jer ponekad naše vrline postanu naše mane,
    i idi, samo idi, ne osvrći se, jer nikuda nećeš stići ako se stalno osvrćeš.
    Svako ima svoj put, i mora ga sam preći, pa tako i ti.
    Na putu ćeš sretati razne ljude, neki će ići neko vreme sa tobom, neki će morati da ostanu, stanu, tu završe svoj, put i cilj, jer je tu kraj njihovog puta, ne tuguj, nosi ih u srcu, doći će drugi, sa nekima ćeš dugo ići zajedno, neki će te usporavati, drugi ubrzavati,
    nagovarati da odustaneš, nekada će ti obećavati sreću samo tu, ako staneš, ostaneš, odustaneš,drugi će te plašiti neizvesnošću, plašiti te raznim preprekama, ubeđivati te, da ti to ne možeš, da slušaš njih ne sebe, a ti…
    samo idi ka svom cilju, i piši, prati šta si želeo i šta si prošao, i šta si postao,
    prati kuda dalje, da li si na pravom putu, da ne zalutaš, ne zakasniš,
    i ne žuri, ne valja stići na cilj ranije, suviše rano je isto loše kao i kada zakasniš,
    dobro je stići na vreme, u pravo vreme, tvoje vreme, jer tada si pobednik,
    prati svoj cilj, mudro vodi računa o svojim mislima, duši i telu,
    neguj svoju želju, voli svaki svoj dan, uživaj u promenama i napretku,
    i piši da ne zaboraviš,
    a, mozda neko pročita tvoje iskustvo,
    možda nekome budeš svetionik, ako se izgubi,
    a ti idi, idi ka svom cilju, i budi srećan, nauči da voliš sebe jer samo tako ćeš znati da voliš druge,
    sebe gledaj svojim očima i dušom, ne vrednuj sebe tuđim rečima ni kada su dobre ni loše, jer možda nisu prave i istinite,
    ne dodvoravaj se drugima, i čuvaj se onih koji ti laskaju, opasniji su od onih koji te kude, budi to što jesi, jer samo tako će ti biti dobro, nećes izgubiti nesto najvrednije što imaš, sebe, jer to je sve sto svako od nas ima,
    i ne zaboravi da budeš srećan danas, jer samo je to važno, juče je bilo, i nije toliko važno da ne možes dalje,
    a sutra će, sutra, biti danas, zato uvek danas živi, i živi, spokojno,
    jer pravu vrednost imaš a to je život, imaš danas, to je ovaj trenutak, to je sada,
    i ne brini, veruj sebi,
    sigurno ćeš se promeniti i uspeti u želji da nisi potrošio život uzalud.
    Branka Mirković //branka-mirkovic-nutricionistablogspot.com


    Branka Mirković – Zašto ne verujemo?
    Zato što su nas lagali, i naučili da lažemo,
    zato što su bili ljuti i nisu verovali kada kažemo istinu,
    zato što svi vole neke tajne,
    zato što sve mora da bude komplikovano da bi bilo veliko,
    zato što deca ne lažu, i “naivna su”
    a mi smo sada “odrasli”…
    a istina je jednostavna, ni mala ni velika, samo je istina,
    a mi ćemo biti veliki ako ostanemo uvek mali
    spremni da stalno istražujemo, učimo i radujemo se,
    životu i ljudima.
  • Boba R.
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 33
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od Boba R. » pre 11 godine

    ČISTA TROJKA: Ovaj pismeni je nasmejao Srbiju
    Stil, , 27.09.2012.

    Ako ovo čita, profesorka će nekako morati da reaguje. Peticu mi neće dati sigurno. Ali makar keca?

    Pismeni zadaci osnovaca uvek su veoma zanimljivi i inspirativni. Jedan osnovac je 2008. bez imalo volje seo da napiše pismeni ne sluteći da će ga pročitati cela Srbija i pola Balkana.
    Čista petica za osmeh koji nam je izmamio.
    Tema: Moj najlepši dan u životu

    Teško je odlučiti se za najlepši dan. Bilo ih je tako mnogo ali ipak mislim da je to bilo na Uskrs prošle godine. Ili je to bio Božić?
    Nije važno.
    U stvari, šta je uopšte bitno kad ću u svakom slučaju dobiti trojku na pismenom?
    Uvek dobijem 3, još od petog razreda. Mislim da profesorka ni ne čita sve moje zadatke...
    Siguran sam u to jer sam nekoliko puta napisao odlične radove pa ipak dobio trojku.
    Hajde da proverim.
    Ako ovo čita, profesorka će nekako morati da reaguje. Peticu mi neće dati sigurno. Ali makar keca? To bi učinila sa zadovoljstvom. Ako ovo nije dovoljno, reći ću da je ona jedna ružna, odvratna žena.
    I jako glupa!
    Kao da je Milorad Pavić jedini pisac na svetu. Siguran sam da ništa novo nije pročitala u zadnjih deset godina.
    A tek kako je ružna!
    Na kraju, hoću da kažem da mi je tog dana bilo toliko lepo da sam cele noći sanjao lepe stvari!

    dobar (3)
  • boki 66
    Amater
    Amater
    Postovi: 438
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od boki 66 » pre 11 godine

    IZLAZAK SA MAJKOM

    Nakon 21 godine našeg braka moja žena je poželjela da izvedem drugu ženu na večeru i u kino! Rekla mi je, “Volim te, ali znam da te i ova žena voli možda i više od mene i da bi rado provela neko vrijeme i sa tobom.” Ta druga žena koju je moja supruga htjela da izvedem na večeru i u kino bila je moja majka. Bila je udovica već 19 godina. Ipak zbog previše obaveza i zbog moje troje djece, nisam bio u mogućnosti da je viđam baš često. Poslušao sam suprugu i te iste noći sam nazvao svoju majku i pozvao je da izađemo na večeru, a poslije i u kino. „Šta nije u redu sine, jesi li dobro?!”, uzvratila je pitanjem. (Moja majka onaj tip ljudi koji, ako ih nazovete kasno u noć, odmah pomisli da se nešto loše desilo.) Toga petka poslije posla, krenuo sam do njene kuće. Bio sam jako nervozan. Kada sam stigao ispred kuće primjetio sam da je i ona bila malo nervozna zbog našeg izlaska. Imala je lijepu frizuru i nosila je
    haljinu koju je nosil
    a na nekoj od njenih godišnjica braka. Imala je širok osmijeh koji je zračio anđeoskim sjajem.“Rekla sam svojim prijateljicama da izlazim sa svojim sinom i sve su bile impresionirane. Jedva čekaju da im ispričam kako je prošlo.”, rekla je u dahu. Izašli smo u vrlo lijep restoran, ne previše elegantan, ali sa jako finim ambijentom. Dok smo ulazili, majka me je uzela pod ruku. Sjeli smo i ja sam uzeo da čitam jelovnik (ona je zbog slabog vida mogla da čita samo velika slova). Čitajući, podigao sam pogled i primjetio da me majka gleda. Nostalgičan osmijeh pojavio joj se na usnama. “Ehhh, a nekada sam ja tebi čitala jelovnik kad si bio mali”, rekla je.“Dobro, onda je vrijeme da se opustiš i da ti uzvratim uslugu, majko”, odgovorio sam. Tokom večere vodili smo sasvim običan razgovor dotaknuvši se i nekih zajedničkih doživljaja. I toliko smo se zanijeli u razgovor da smo i zaboravili na film. Kada sam je naveče odvezao kući rekla mi je, „Izaći ćemo opet, ali samo pod uslovom da ja tebe izvedem.“ Složio sam se. “Kakav je bio izlazak?”, upitala me je supruga kad sam stigao kući. “Vrlo, vrlo lijep. Mnogo bolje nego što sam očekivao”, odgovorio sam. Nekoliko dana kasnije, moja majka je umrla od srčanog udara. Desilo se sve tako iznenada da nisam imao priliku da joj ikako pomognem. Nakon određenog vremena, primio sam kovertu sa priznanicom od restorana u koji sam bio izašao sa svojom majkom. Unutra je na jednoj cedulji bilo napisano: “Platila sam ovaj račun unaprijed. Nisam bila sigurna da li ću i ja biti prisutna; no svejedno, platila sam večeru za dvoje… tebe i tvoju suprugu.NIKAD NEĆEŠ ZNATI KOLIKO MI JE ZNAČILA ONA NOĆ. VOLIM TE, SINE.” Tog trenutka sam najzad shvatio važnost riječi: “VOLIM TE.”I važnost vremena koje odvojimo za one koje volimo. *** Ništa u životu nije važnije od naše porodice. NIŠTA.

    ***Provodite više vremena sa onima koje volite, jer ovakve stvari ne mogu biti odgođene za “neki drugi put.”
    Ko se bori, taj može i izgubiti, ali ko se ne bori, taj je već izgubio. (Bertold Breht)
  • Boba R.
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 33
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od Boba R. » pre 10 godine

    PISMO JEDNOG DEDE SVOJIM UNUCIMA

    Pisac i pesnik Džejms K. Flanagan iz Njujorka ostavio je svojim unučićima, od kojih najmlađe ima pet a najstarije 11 godina, pismo sa brojnim mudrostima koje je stekao tokom svog dugog životnog iskustva. Trećeg septembra 2012. on je iznenada preminuo od srčanog udara, a pismo je objavljeno uz dozvolu njegove ćerke Rejčel Kreigton.
    * * *
    Dragi Rajan, Konor, Brendon, Čarli i Meri Katarina,
    Moja draga i mudra ćerka Rejčel tražila je od mene da zapišem neke savete za vas, one koje sam naučio u životu.
    Počinjem ovo pismo 8. aprila 2012., tačno na moj 72. rođendan.
    1. Svako od vas je najlepši dar od Boga vašoj porodici i celom svetu. Setite se toga uvek, naročito kad sumnjate u sebe i kad ste obeshrabreni.
    2. Ne plašite se nikoga i ničega i živite punim plućima. Sledite svoje želje i nade bez obzira na to koliko su teške i koliko se razlikuju od tuđih. Ljudi često ne rade ono što žele ili što bi trebalo jer konstantno razmišljaju šta će drugi misliti ili reći.
    3. Svi smo mi sasvim obični ljudi. Neki nose preskupu odeću ili imaju velike titule ili moć i misle da su iznad svih ostalih, ali nije tako. Oni imaju iste sumnje, strahove i nade, jedu, piju, spavaju i prde, kao i sav normalan svijet.
    4. Kad porastete i dobijete decu, uvek imajte na umu staru irsku poslovicu: Hvalite decu i ona će cvetati!
    5. Budite dobri i uvek pomažite ljudima - naročito slabijima, onima koji su uplašeni i deci. Svi oni nose neku svoju tugu i potrebno im je vaše saosećanje.
    6. Nemojte da se pridružitie vojsci ili bilo kojoj drugoj organizaciji koja vas trenira da ubijate. Rat je zlo. Sve ratove su započeli stari ljudi koji su prevarili mlade muškarce da mrze i ubijaju jedni druge. Starci prežive i, kao što su i započeli rat olovkom i papirom, završavaju ga na isti način.
    7. Čitajte knjige koliko god možete. One su predivan izvor uživanja, mudrosti i inspiracije.
    8. Uvek budite iskreni.
    9. Putujte kad god ste u mogućnosti, posebno dok ste mladi. Ne čekajte da imate dovoljno novca ili dok se sve kockice ne slože. To se nikada, ali nikada ne dešava.
    10. Izaberite posao ili profesiju koju ćete voleti. Naravno, biće i teških momenata, ali posao mora da vam bude uživanje.
    11. Ne vičite! To nikad ne uspeva, a povređuje i vas i druge. Svaki put kad sam vikao, doživeo sam neuspeh.
    12. Uvek ispunjavajte obećanja koja ste dali deci. Nemojte da govorite "videćemo" ako znate da je odgovor "ne". Deca očekuju istinu, dajte im je s ljubavlju i dobrotom.
    13. Nikad ne govorite nekome da ga volite ako nije tako.
    14. Živite u harmoniji s prirodom: izađite napolje, obiđite šumu, planine, mora, pustinje. To je veoma važno za dušu.
    15. Grlite ljude koje volite. Recite im sada koliko vam znače, ne čekajte da bude prekasno.
    Izvor: buka.com
  • Boba R.
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 33
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od Boba R. » pre 10 godine

    KO JE SIROMAŠAN?
    Jednog dana povede otac svog sina na selo, sa ciljem da sin shvati da ima puno siromašnih ljudi na ovom svetu.
    Otac, inače vrlo imućan čovek, omogućio je svome sinu lagodan život, i trudio se da mu ispuni svaku materijalnu želju.
    Proveli su dan i noć na farmi čiji su vlasnici bili siromašni ljudi, koji su sa teškom mukom zarađivali ne bi li preživeli.
    Kada su se vratili sa farme, znatiželjni otac upitao je sina: "Kako ti se svideo izlet?" "Bilo je zanimljivo", odgovori sin svome ocu.
    "Jesi li video koliko ljudi mogu biti siromašni", nastavio je otac. "Da", odgovori sin. "Da li si nešto naučio, sine moj" nije odustajao otac.
    "Video sam da oni imaju četiri psa, a mi imamo samo jednog. Mi imamo veliki bazen koji zauzima pola dvorišta, a oni imaju potok koji nema kraja. Mi imamo svetiljke u vrtu, dok oni imaju zvezdano nebo. Vidik iz naše kuće dopire do ograde, a oni imaju horizont koga ispunjavaju planine i doline čiji kraj se nazire jedino u ograničenju ljudskog vida, ili zbog nepreglednosti terena", odgovori sin.
    Kad je dečak završio, iznenađeni otac ostao je bez reči. Sin se na kraju razgovora zahvalio svom ocu sledećim rečima: "Hvala ti, oče, što si mi pokazao koliko smo siromašni!
  • Boba R.
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 33
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: POUCNE PRICE

    od Boba R. » pre 10 godine

    TEŠKI ODGOVORI (Duško Radović)
    Na pitanje - kako oslabiti? - postoji jedan jedini odgovor: treba manje jesti. I na drugo pitanje - kako doći do para? - odgovor je takođe cinično prost: treba raditi.
    Ovako logični i jednostavni odgovori nisu popularni. Njih daju oni koji se prave da nisu razumeli pitanje. Jer pravi smisao tih pitanja glasi: kako oslabiti a ne odricati se jela, i kako doći do para ne radeći, i kako položiti razred ne učeći, i kako postići nešto u životu ne trudeći se? To se traži.
    Bilo bi dobro da tu postoji neki štos, neka duhovita caka i rešenje. Prokleta neka je pamet, koja na laka pitanja daje tako teške, nemoguće odgovore!

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: _Debeljuca_ i 10 gostiju