Odgovori 11 postova Stranica 1 od 1
Tipps & Tricks u kuhinji
  • melisa
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 149
    Pridružio se: pre 16 godine

    Tipps & Tricks u kuhinji

    od melisa » pre 16 godine

    Zdravo drugari!
    E ovde možemo da kačimo savete i trikove kako da se smanje kcal u nekom jelu, kako se nešto napravi da bude bolje, svežije i sve vezano za trikove u kulinarstvu...

    Evo prvog...


    Bešamel trik:
    Ovako, ja bešamel pravim bez masti, tako što razmutim brašno u malo mleka, a ostatak mleka stavim da provri, pa to ukuvam kao puding, ali ako mi bude dosta gusto dodam još mleka. I posle u njega dodam so, muskatni oraščić i biber. Ovo je dosta dobra zamena za bešamel u lazanjama, jer se ne oseti nedostatak masti. Moram priznati da čak ponekada koristim samo mleko umesto bešamela u lazanjama i ne primeti se razlika Pokušajte!!!

    Koristite kese za pečenje - ne prljaju se tepsije, meso i povrće je ukusnije i pusti svoju vodu ili masnoću koju možete koristiti kao preliv...i NEMA DODATE MASTI, znači ni dodatnih kalorija...

    Brokoli - Ukoliko zelite da sačuvate sve vitamine i minerale iz brokolija spremajte ga isključivo na pari ili ga jedite presnog u salati. Znači cvetići brokolija, so, ulje, sirće i predivna salata je tu..:D
    Poslednja izmena od melisa u 28 Feb 2008, 13:42, izmenjeno 2 puta ukupno.
    Slika
  • Matej
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Matej » pre 16 godine

    Ovaj "lazni" besamel je odlican i ja takav pravim vec dugo vremena a pronasao sam ga na Coolinariki
  • lilit

    od lilit » pre 16 godine

    I ja ga pravim, ali ga nisam nasla niti trzila ni na Colinarki, niti igde, vec mi bilo logicno da besamel moze ici i bez masnoce, isto tako pravim i belu zaprsku tamo gde je neophodna, sta znaci da svaka zainteresovana osoba (kao sto je Melisa), moze sama dokuciti ovakav trik motivisana ishranom sa manje masnoce, sto naravno, ne umanjuje i "izum" sa colinarke.

    Boreci se sa viskom kg sami pronalazimo "male trikove" i veoma je pohvalno svoje iskustvo podeliti sa drugim ljudima.

    Npr. ja crni luk dinstam bez masnoce za svako varivo ili drugo jelo i samo ga posolim krupnom morskom solju ili soja sosom sto ne znaci da takav princip ne upraznjava jos mnogo ljudi.
  • melisa
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 149
    Pridružio se: pre 16 godine

    od melisa » pre 16 godine

    Lilit, slažem se sa tobom. :30: Meni je pao napamet kada sam pravila neki kolač, pa se tako ukuvavalo brašno sa mlekom, a posle se dodavala istopljena bela čokolada i margarin. Desilo mi se da mi je to brašno sa mlekom bilo jako retko i podsetilo me na bešamel i eto, tako je nastao taj tirk. Mada ja sada koristim samo mleko (bez brašana) i ok je, jer je koliko sam ja skontala fora bešamela da se testenina bolje ukuva. Ali,da se ne bi mislilo da se kitim tuđim perjem, evo izrisaću ono by melisa. :wink:

    Slanina:
    Ako vam je potrebno da slaninu isečete na što tanje kriškice, prethodno je zaledite u zamrzivaču. Lakše je na tanko seći kada je tvrda.
    Slika
  • melisa
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 149
    Pridružio se: pre 16 godine

    od melisa » pre 16 godine

    Meso na roštilju ravnomernije će se ispeći ako se po ćumuru pospe šaka dve krupne soli, da bi žar bio ujednačeniji...

    Pržene lignje biće jednako ukusne ako se tokom prženja prekriju poklopcem da ne prskaju. Posle dva minuta nakratko se podigne poklopac, da bi se lignje okrenula. Onda se opet brzo poklope i prže još dva minuta.

    Žito je pre pripremanja potrebno potpiti u vodu da omekša da bi bilo ukusnije.

    Krofne će biti vazdušastije i upiće manje masnoće prilikom prženja, ako se u testo doda kašika sirćeta.

    Zamrznuto meso koje je stajalo nekoliko meseci u zamrzivaču, često dobije neprijatan miris. Ublažićete ga ako ga kuvate sa nekoliko kriški celera.
    Slika
  • lulu
    Amater
    Amater
    Postovi: 125
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lulu » pre 16 godine

    Zgusnjavanje corbi bez brasna i zaprski se dobija tako sto dodate 500g iseckanih tikvica (tamno zelenih, one nisu gorke) pred kraj kuvanja (jer se one jako brzo raskuvaju). Kad se raskuvaju one zgusnu corbu i zaprska nije potrebna. Ne menja ukus corbe, ali je bitno obogati vitaminima.
    A da bi bila crvena vi dodajte 3-4 paradajza iseckana (on ide svugde jos mu i da malo potrebnu kiselinu i menje cete soliti), a mozete i dodati malo aleve paprike (ko voli).

    Koristiti manje ulja, tako sto dodate jednu kafenu kasicicu ulja (ili supenu ako je velika kolicina) i zagrejte ga, bilo da je u tiganju bilo da je u tepsiji (tepsiju stavite dok se greje rerna na 2min samo da se ulje razlije i posle izvadite i razmazete i poredjate sta vam je na umu).
    Slika
  • Fimka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 22
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Fimka » pre 15 godine

    Pečeni krompiri
    ako ih volite i nećete da ih se odreknete, možete da ih spremite na sledeći način- sa minimumom ulja a maksimumom zadovoljstva :D
    krompir se iseče na krupnije kocke i obari u slanoj vodi 10ak minuta- ne više, da se ne bi raspadao!
    Onda se u jednoj zdeli pomeša- 3-4 kašike ulja, vegeta, malo aleve paprike... ma koje god začine želite!
    Krompirići se uvaljaju u ovu smesu i poslažu se na peki papir i zatim zapeku u rerni!
    Budu super, kao da su kompletno pečeni u ulju, a u stvari nisu...
    Ovo obožavam :D i zdravije je 1000 puta od pomfrita!
    Lepa žena je dobra samo nedelju dana, dobra žena je lepa ceo život
  • BeogradjankaONLINE
    Amater
    Amater
    Postovi: 362
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Tipps & Tricks u kuhinji

    od BeogradjankaONLINE » pre 14 godine

    Dry Cooker



    Slika



    Koristim ga vec 3 godine i preporucujem ... jedino sto nije veliki pa se ne mogu najesti vise od dve osobe. Medjutim, ako u njemu pravim jedno od jela za 4 osobe, pecurke recimo, onda je dovoljan. Drugo jelo strpam u rernu, ili kuvam u obicnoj serpi i uz ovo iz DC - svi se najedemo :) Hrana je brzo gotova, max 15 minuta .. a bude peceno-bareno, samo sebe obari, a samo se dno DC premaze uljem da se ne zalepi to sto kuvamo. I samo se drmusa putem ruchke s vremena na vreme.

    Kad samoj sebi pravim ruchak - poredjam nekoliko sampinjona, iseckan krompir, na stapice secenu sargarepu, eventualno 1 parcence belog mesa .. posolim, zabiberim, nakapam uljem, stavim 5-6 celih oljustenih cenova belog luka .. i za 15 minuta imam savrsen rucak.



    Fimka napisao:Pečeni krompiri
    ako ih volite i nećete da ih se odreknete, možete da ih spremite na sledeći način- sa minimumom ulja a maksimumom zadovoljstva :D
    krompir se iseče na krupnije kocke i obari u slanoj vodi 10ak minuta- ne više, da se ne bi raspadao!
    Onda se u jednoj zdeli pomeša- 3-4 kašike ulja, vegeta, malo aleve paprike... ma koje god začine želite!
    Krompirići se uvaljaju u ovu smesu i poslažu se na peki papir i zatim zapeku u rerni!
    Budu super, kao da su kompletno pečeni u ulju, a u stvari nisu...
    Ovo obožavam :D i zdravije je 1000 puta od pomfrita!


    To je mnogo komplikovano, probala sam jednom. Usput se prljaju dve stvari, tepsija i serpa .. i plus u toj vodi u kojoj se bario krompir, ode sve iz krompira.

    Vegetu nikad ne koristim, po meni je bolje osoliti i staviti suve zacine po ukusu. Uz krompir ide ruzmarin, persun, beli luk, biber, aleva ..

    Slusaj ti mene, ovako uradi - spremi tepsiju (ja koristim tefal, i ako kazu da je kancerogen, ali mi to vise lici na propagandu)

    Iseckaj krompir na 'pomfrit' dimenziju i ubaci u pleh. Odozgo nakapaj ulje, posoli, zabiberi, stavi persun - i rukama sve izmesaj da se svaki komad krompira oblozi. Ja stavim i nekoliko cenova belog luka, obozavam ga, a pecen ne 'smrdi' .. Rernu si zagrejala na 200 i ubaci .. posle 10-ak minuta izvadi tepsiju da promesas krompir, ono sto je na dnu da se zameni sa onim krompirom s vrha .. promesaj jos jednom kasnije .. i dezuraj da krompir ne pregori. Kad pocne da 'hvata' boju sigurno je pecen, ali ipak proveri bockanjem. Meni tako uvek ispadne savrseno.


    lulu napisao:Zgusnjavanje corbi bez brasna i zaprski se dobija tako sto dodate 500g iseckanih tikvica (tamno zelenih, one nisu gorke) pred kraj kuvanja (jer se one jako brzo raskuvaju). Kad se raskuvaju one zgusnu corbu i zaprska nije potrebna. Ne menja ukus corbe, ali je bitno obogati vitaminima.


    Chorba moze da se zgusne i prosom .. oljustenim, naravno .. dovoljna je jedna soljica (ovo vec zavisi od kolicine vode u corbi) opranog prosa - pa da posle 15 minuta on bude raskuvan a corba gusta. Stavlja se na kraju, bukvalno 15-20 minuta pred kraj kuvanja.
  • Nena3110
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 748
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Tipps & Tricks u kuhinji

    od Nena3110 » pre 14 godine

    Da dodam i ja koju.
    Uopste ne koristim ulje ni mast. Imam posudje od inoxa, pa sve sto spremam stavim u posudu i dodam malo vode, pusti sok, niska temperatura i to je to. Ovo sam naucila dok mi je A bila u anoreksiji, i zbog posta na vodi. Pasulj nikada ne zaprzavam, niti bilo koje drugo jelo, izmesam malo brasna i aleve paprike sa malo vode i na kraju kuvanja dodam u jelo. Corbu ne zgusnjavam, gusta je toliko koliko u njoj ima sastojaka. Ako je potebno na kraju dodam maslinovo ili suncokretovo ulje i promesam, ulje se ne kuva.
    Meso spremam u Zepteru ili u rerni, takodje bez masnoce.

    Debela sam zato sto volim testa i slatkise.
  • dada10
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Tipps & Tricks u kuhinji

    od dada10 » pre 13 godine

    dijetalne cuftice

    zamesite junece meso sa svim zacinima kao za cufte, osim hleba... umesajte i jedno jaje, oblikujte cuftice, poredjajte u pleh oblozen pek papirom, ostavite sat vremena i frizideru, a nakon toga ubacite u rernu na 200C, otprilike pola sata... ukus i izgled bude isti, osim sto se oko njih izlije suvisna masnoca, oblik ne menjaju... ovako spremljene cuftice mozete preliti prokuvanim tomatinom ili bilo kojim sosom po zelji...
    Slika


    svako moze da smrsa, samo ako to i odluci!
  • MarMar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: Tipps & Tricks u kuhinji

    od MarMar » pre 10 godine

    Kada već pominjemo ćufte ja ih isto ne pržim već ih direktno ubacujem u paradajz sos koji vri, poklopim i na laganoj vatri kuvam jedno 1/2h. Nema nikakve razlike u ukusu a vidno smanjim kalorije.
Odgovori 11 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju