Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 11 godine

    Jago, sejtan sam po sebi nema ukus, tačnije, ima ukus kao nešećerena princes krofna, belančevinasto-jajast. Moraš nečim da mu daš ukus. Kad praviš hlepčiće, uvaljaj ih u malo vinskog sirćeta i soli sa nekoliko kapi ulja, pa pospi susamom, možeš i sa malo suvog kvasca da bi dobili ukus sličniji hlebu. Kakav ukus mu daš, on će takav biti.

    Kad se razvlači kao kora za pitu, ne treba mu nikakav dodatak (samo treba da se premaže nekom kapljicom ulja), dobiće ukus od nadeva i biće kao prava kora.
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    Mnogo ti hvala na savetima. Ja sam sve vec probala...dodaj ovo dodaj ono ali nikako nije prijalo mom ukusu. Ne znam zasto ali meni se povraca dok to zvacem. Napominjem da uopste nisam gadljiva I uvek sam mogla sve da jedem ali ovo je prvo jelo koje nikako ne mogu da privolim. Jako mi je zao, nasla sam sve I bilo bi super da mogu da to jedem ali eto, ne ide mi nikako :(
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    Evo, konacno sam pronasla nesto sto mi odgovra po ukusu.
    Pise da se proizvid zove "fresh gluten" i po izgledu je kao svez hleb pekarski sa puno rupica :)
    Sadrzi na 380gr=300 kalorija, ona kesica je pakovana na 320gr
    total carbohydrate 6gr
    protein 14kg
    Ukus je nikakav ali sam ga ja pomesala (pakovano je u male kockice) sa rendanim mladim sirom pa dimljenim.
    E bas mi se dopao ukus i mislm da cu ga cesto jesti. E bar da mi se nesto dopalo od glutena.
    Pokusacu jos jednom strpljivo da spremim od cistog glutena neku pitu, i ako mi se opet ne dopadne, odustajem definitivno od glutena :)

    Hvala Dudo...zbog tvoje iscrpnosti nastavila sam i dalje da tragam za ukusom :*
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 11 godine

    Jago, i meni je u početku bio malo bezvezan ukus, dok nisam krenula da isprobavam sa čime se lepo kombinuje. :) Pitu probaj obavezno! Kao prava je, samo budu malčice žilavije kore, ali ukus je... njammm. :) Ovih dana neminovno pravim neku, uželela sam se.

    Nego, nisu mi jasni ti grami koji se odnose proteine, nemoguće da ima samo 14???

    Nedavno sam se mnogo zbunila na moru, pred kraj mi je ponestalo sejtana (nisam ga mnogo ni ponela), pa uzmem brašno da napravim... istopi se brašno kao šećer, ni p od proteina. :? A na kesi piše regularnih 10%. Odem opet u prodavnicu, uzmem od nekog drugog proizvođača, kao za trun bolje, ali jedva sam uspela da izvučem količinu za četiri minijaturne lepinjice, i to još nisam smela da ispiram sejtan do kraja, sigurno je ostalo podosta skroba. Uopšte ne znam kakva su to brašna, možda imaju dodat neki agens koji ne dozvoljava da se lepo razdvoje skrob i protein.
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    dudank napisao:Nego, nisu mi jasni ti grami koji se odnose proteine, nemoguće da ima samo 14???



    Da, i mene zbunjuje, ali potpuno je odvratan ukus. Isto kad sam kupila ono sto je licilo na kreosan. Tamo je pisalo da ima 19% proteina, ali je i bilo odvratno. Nisam nikako uspela da ga ispecem, a kamoli da ga pojedem :? Mozda kinezi drugacije racunaju proteine. razmisljala da mozda oni racunaju od cele kolicine brasna su dobili 15% glutena ustvari proteina.....nemam pojma, verovatno ima nesto, ali da je tu bilo i brasna (UH) nema sanse, bilo bi bar za nijansku ukusnije :roll:

    Ovaj gluten sto sam ja ovde kupila, izgleda da sam ja sporo to zamesila u malo manje vode i zato nisam uspela da ga dovoljno mekanog zamesim i da ga lepo razvijem. Probacu sa vise vode i da to mnogo brze odradim. Ili ti mislis da to nema veze?
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 11 godine

    Stvarno ne mogu da pomognem oko količine vode, pošto je potpuno obrnut proces kada se sejtan pravi u kućnoj radinosti, dobiješ gumastu masu iz koje potom po želji cediš višak vode, a sa glutenskim brašnom je kontra. :( Možda je najbolje da zamesiš neke male količine u 2-3 različite gustine, pa ćeš videti kako ti najbolje ispada. Mada verujem da mu možda treba više vode (videla sam da se za mnoge recepte meša u razmeri 1:1 - to je valjda neka srednja gustina). Isto je bitno da odstoji 20-30 minuta pre pečenja, kažu. :)

    Ne znam da li sam pominjala, meni kifle i zemičke najlepše ispadnu kada samo na rešetku šporeta stavim papir za pečenje, znači, bez pleha. I rasporedim da se ne dodiruju, da ne bi ostale gnjecave sa strane i unutra.

    Možeš da probaš i da napraviš ređe testo (kao za uštipke), pa da pržiš kao tortilje, meni je pošlo za rukom i bile su veoma ukusne, nešto između tortilje i omleta. :)

    Edit* - Našla sam razmeru za hleb:

    2 šolje glutenskog brašna
    1 kesica suvog kvasca (pretpostavljam da je ovo samo radi ukusa)
    1 šolja vruće vode i 1 šolja mleka (ili 2 šolje vruće vode - ne vrele)
    1 kašika ulja
    (so nije pomenuta, pretpostavljam da se može dodati - domaći sejtan nažalost može da se soli samo spolja)

    Razmera je za plehčić od 20 x 10 cm.

    U posudu sipati malo više od jedne šolje glutenskog brašna i suvih sastojaka (kvasac, so?). Dobro izmešati. Dodati vodu i ulje. Mešati varjačom 1-2 minuta (može i u blenderu ako ima "ono" za testo).

    Postepeno dodavati ostatak brašna (kašiku po kašiku), na kraju ne bi trebalo da se lepi za ruke.

    Mesi se na blago pobrašnjenoj (istim brašnom) površini, najmanje 10 minuta ručno ili 18 minuta mikserom za testo ("kuke"). Mešenje je gotovo kada testo postane čvršće i kad je glatko i gipko pod rukom.

    O pečenju ništa ne piše, ali možeš to testo oblikovati kako želiš, moj predlog su uvek kifle ili perece posute morskom solju i susamom. :)
  • boki 66
    Amater
    Amater
    Postovi: 438
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od boki 66 » pre 11 godine

    Seitan sa pečurkama


    Sastojci za 2 osobe:

    150-200 g seitana
    šaka šampinjona
    šaka lisičarki
    glavica luka ili komad praziluka
    mala čaša sojinog mleka
    kašika brašna (može i integralno, mada je nebitno)
    so, biber, ulje
    beli luk

    Priprema:
    Izdinstajte sitno seckani luk, pa ubacite šampinjone, prethodno prebrisane krpicom ili papirnim ubrusom, pa onda presečene na četvrtine. Dodajte lisičarke, takođe prebrisane i iscepkane na tračice. Posolite i pobiberite. Pržite desetak minuta uz mešanje, dok pečurke ne počnu da ispuštaju tečnost. Onda u maloj činijici izmešajte brašno sa sojinim mlekom i umešajte to u pečurke. Krčkajte na blagoj vatri uz mešanje, da se zgusne.
    Isecite seitan na šnicle, pa ispržite na vrlo malo ulja, uz dodavanje soli i bibera. Kada seitan porumeni, dodajte 2 iseckana čena belog luka i izmešajte sa šniclama. Prebacite šnicle u sos od pečuraka i krčkajte sve zajedno još malo. Ako je previše gusto, dolijte još malo sojinog mleka. Poslužite uz proso kuvano po osnovnom receptu.
    Poslednja izmena od boki 66 u 15 Sep 2012, 15:09, izmenjeno 1 put ukupno.
    Ko se bori, taj može i izgubiti, ali ko se ne bori, taj je već izgubio. (Bertold Breht)
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 11 godine

    Sad kad si pomenula sos sa brašnom - otići ću malo u off-topic, pošto je tema sejtan, ali kad se zgodno namestilo :D - ja već godinama ne koristim nikakvo brašno za sosove, postoje mnogo bolje varijante za zgušnjavanje - slatka pavlaka, topljeni sir, biljni želatini (pektin, agar-agar), žumanca.
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    dudank napisao: ja već godinama ne koristim nikakvo brašno za sosove


    Ja apsolutno nikad nisam koristila brasno u kuvanje i kad god imam priliku svima isto predlazem....
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • boki 66
    Amater
    Amater
    Postovi: 438
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od boki 66 » pre 11 godine

    Ne pravdam se :) ali, recept sam sam kopirala
    Naravno da ni ja ne koristim brasno 8)
    Ko se bori, taj može i izgubiti, ali ko se ne bori, taj je već izgubio. (Bertold Breht)
  • Magi
    Amater
    Amater
    Postovi: 195
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od Magi » pre 11 godine

    Dragi moji, napravila sam od 1kg brašna sejtan, dodala so i kvasac (obični, ne suvi) i pekla, podelila na 4 dela, malo namazala maslinovim uljem i posula susamovim i lanenim semenkama... :09: :09: :09: Miriše kuća na pecivo, koje ja inače volim najviše na svetu...u početku nikako da se odigne u rerni (pekla sam samo na papiru za pečenje i rešetki) i onda je odjednom krenulo...mmmmmmm....hrskava korica....mmmm....jedan sam odmah smazala nisam mogla da izdržim....

    dudonk-hvala ti puno....što bi ostali rekli-da te nema trebalo bi te izmisliti... :009: :009: :009:

    i tebi Boki na divnim receptima.... :009: :009: :009:
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 11 godine

    Kako si ga opisala, sad se i meni prijede. :16:

    Uf, ne znam da li sam negde naglašavala, mnogo fin ukus se dobije kad se hlepčići pre mazanja uljem malo poprskaju vinskim sirćetom, pa ih tako promuljaš po rukama.

    I isto koristan savet, da bi ostali sveži za sutra, preksutra (ako praviš veću količinu, to jest), najbolje je da ih staviš u papirnu kesu, pa onda tu kesu u najlonsku. Tako se neće ubuđati, a ostaće meki.
  • Magi
    Amater
    Amater
    Postovi: 195
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od Magi » pre 11 godine

    Hvala draga dudicenk na savetima! Danas pravim picu sa korama od sejtana....trenutno se peče...šta li će ispasti...pišem kasnije dalje... :D

    *edit: Pita pizza je ispala :09: Pravila sam sejtan od 2 kg brašna, nisam stavila sirće, dodala sam suvi kvasac, so, razvukla ga i poređala šampinjone (predhodno izdinstala na vodi i ocedila), kečap, malo origana i sir. Testo mi se nije odiglo kao prošli put, ali vrlo je ukusno. Još kad pomislim da su proteini a ne UH... :D

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju