Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH
  • dundolina
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dundolina » pre 12 godine

    E Dudi,Mirka,Boki koja li je već krenula sa ovim seitanom,ja pravila šnicle,super mi,doduše pohovala sa jajetom i uvaljala u sjemenke,najela se sa nekim umakom od kiselog mlijeka.Sad ste me zainteresovale za ove pite,ja ih obožavam i najviše brljanja u ovoj hrono ishrani sam napravila zbog pita,..Moraću da probam,..Dudi ja bi baš ove tvoje štrudle sa sirom :D
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 12 godine

    Za tu debljinu kore, razvuci oklagijom samo malo deblje nego za pitu, koliko da ne bude prozirno, jer mnogo narasta. Ovo je u stvari ispalo na pola puta između pite i štrudle, uopšte nije kako sam ja htela, ali je bilo ukusno. :16:
  • mrkvica021
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od mrkvica021 » pre 12 godine

    dudank ,a kada ja ovo mogu da jedem, da i ja probam ??? :D ili ne smem? ako ga napravim kao pitu sa sirom i spanatom, onako malo da se oseti sir...ili sa nekom sunkicom :)
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 12 godine

    Ovakva "testa" koriste se već u II fazi, kad se prelazi na namirnice s malo većom koncentracijom UH. Samo treba da sračunaš tačnu količinu UH, pa ćeš sama proceniti koliko smeš da pojedeš.

    Za jedan štap pite (dužina velikog pleha) potrebno je 100 g sejtana - to je 5 g UH. Ako fil napraviš od 100 g masnijeg sira, 1 jajeta i stotinak grama spanaća, to je još oko 5 g. Znači, 10 grama UH u četrdeset santima pite - isplati se. ;) Boki reče da je pravila pitu s nadevom kao za picu (tj. u low-carb varijanti - paradajz umesto kečapa i slično), nisam probala tako, ali verujem joj na reč da je sjajna jer je Boki carica dobrih recepata. :)
  • mrkvica021
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od mrkvica021 » pre 12 godine

    dudank napisao:Ovakva "testa" koriste se već u II fazi, kad se prelazi na namirnice s malo većom koncentracijom UH. Samo treba da sračunaš tačnu količinu UH, pa ćeš sama proceniti koliko smeš da pojedeš.

    Za jedan štap pite (dužina velikog pleha) potrebno je 100 g sejtana - to je 5 g UH. Ako fil napraviš od 100 g masnijeg sira, 1 jajeta i stotinak grama spanaća, to je još oko 5 g. Znači, 10 grama UH u četrdeset santima pite - isplati se. ;) Boki reče da je pravila pitu s nadevom kao za picu (tj. u low-carb varijanti - paradajz umesto kečapa i slično), nisam probala tako, ali verujem joj na reč da je sjajna jer je Boki carica dobrih recepata. :)

    ja sam probala da napravim, nisam stavila kvasac i jako mi se diglo "testo" samo mi se nesto slabo razvlaci...kako da znamo kada je peceno? ni nije mi bilo nesto ukusno, probala sam da napravim malu pogacicu samo da probam, pa cu sutra napraviti neku pitu sa sirom i zeljem i raspodeliti je na ceo dan (rucak vecera)
    za nedelju dana sam skinula kg i po :013:
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 12 godine

    Kvasac je samo radi ukusa, ako hoćeš da više liči na hleb, a sejtan narasta i bez kvasca. :)

    Ne znam kako si napravila, probaj ovako: kad ga ispereš, polij ga sa malo sirćeta (recimo za jednu kašiku), posoli (onako dobro, jer višak soli će otići iz njega), pa premesi i ocedi ako voliš da bude suvlji. Bez kiseline i soli zaista nije ukusan, kao što bi i hleb bio bljutav. :) Kad oblikuješ zemičke ili hlepčiće, kifle, šta već, namaži ih bukvalno sa nekoliko kapi ulja (najbolje je da namažeš pleh, pa po njemu provaljaš hlepčiće), pa pospi sa malo morske soli i susama, možeš i neke začine da dodaš. Pečen je kad porumeni kao hleb.

    Kad se razvlači, moraš da koristiš podlogu koja nije klizava i oklagiju, s time što prvih nekoliko poteza klasično valjaš oklagijom uz malo jače pritiskanje, a onda samo prevlačiš njom u raznim pravcima, bez kotrljanja. Napravi se tanko da možeš novine da čitaš kroz njega. :) Kad se pita uvije, malo se skupi jer je kora od sejtana gumasta, ali tad bude recimo debljine izduvanog balona. Videću da slikam poteze kad sledeći put budem pravila.
  • mirkaa
    Amater
    Amater
    Postovi: 217
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od mirkaa » pre 12 godine

    Ovaj sejtan je prenocio sirov u frizideru, i evo kako je narastao
    Slika
    na zalost, slike su lose, jer trenutno jedino ovaj telefon mogu da spojim na racunar.
    Slika
  • Teta Neda
    Amater
    Amater
    Postovi: 133
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od Teta Neda » pre 12 godine

    Zene drage, vi ste nevjerovatne! Svaka vam cast! :01:
    Jedva cekam da odem kuci da i ovo probam napraviti :) Koje psenicno brasno koristite? Najobicnije? Bas ste me zaintrigirale jer ja ionako ne jedem crveno meso pa bi mi bilo super ponekad ovo da napravim. A i pogacice, mmmmljac :) Nazalost,ne mogu odavde da vidim vase slicice, ali pregledacu ja to sve kad odem kuci na odmor :)
    Hvala vam! :009:
    Slika
    Moje fotke u trudnoci (lozinka- trudnjaca): http://s1303.beta.photobucket.com/user/ ... /TRUDNJACA
  • boki 66
    Amater
    Amater
    Postovi: 438
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od boki 66 » pre 12 godine

    Mirka nikako da ti napisem da sam ukapirala gde sam pravila gresku. Ujutro zurim da napravim dorucak i nisam cekala da se rerna zagreje :oops: , zato mi nije ispadalo dobro :010:

    Evo slicica mog sejtana u raznim varijantama.
    sejtan pica
    sejtan rolat
    Slika sejtan pita
    Slika kiflice
    Slika prazan sejtan bez ikakvih dodataka , bez kvasca i sirceta 8), malo tostiran
    Ko se bori, taj može i izgubiti, ali ko se ne bori, taj je već izgubio. (Bertold Breht)
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    Navedena u razgovoru sa Boki o sejtanu i ja sam otisla i kupila ga. U kineskoj prodavnici se kupuje gotov sejtan ali sam ga jedva nasla jer pise samo gluten. Volela bi da mogu da vam posaljem sva ova jela koja oni ovde spremaju a mi samo treba kuci da dovrsimo sve to. Kinezi su cudo i sad mi je zao sto se toliko mucite oko ispiranja a ovde je to vec neko odradio.
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • boki 66
    Amater
    Amater
    Postovi: 438
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od boki 66 » pre 11 godine

    Jago ,super , dopasce ti se ova nasa proteinska namirnica ubedjena sam. Da :( procitale smo da ima cak gotov gluten samo umesis sa njim. Dok to dodje kod nas :roll: Ja sam nasla u maxiju i Tempu od gotovih proizvoda samo sejtan snicle.
    Ko se bori, taj može i izgubiti, ali ko se ne bori, taj je već izgubio. (Bertold Breht)
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    E ovako. Posto sve ovo sto ja kupujem je iskljucivo na kineskom pa ne znam bas tacno sta sam kupilka. Sada sam gledala slike kod Boki i shvatila sam donekle sta imam od proizvoda. U jednoj kesici lici na hleb koji je jako vazdusast. iseceno je na kockice i vlazno je ali potpuno isti izgleda kao sleb u sredini vekne. Zbunjuje me sto pise da je rok trajanja 360 dana na temperaturi do 20C. Valjda je tako. druga kesica je sve potpuno isto ali su te kockice bran boje i tvrde su kao drvo. U trecoj kesici je pakovano 3 komada, izgleda isto kao da je kreosan spreman za pecenje. A u cetvrtoj je jedna ruda testa koja lici na Bokinu strudlu ali u ovoj nema nista. Smislicu sta cu sa svim tim gotovim proizvodima, pa cu sutra kad dodjem s posla sve da isprobamo pa sta bude nek bude.
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • dudank
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 3713
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od dudank » pre 11 godine

    Jago, taj hlebasti sejtan je takozvani "fu" ili "jaki fu", njega možeš da jedeš umesto hleba. Japanci prave od njega dvopekiće, kao krutone, koje ubacuju u supu, a to je verovatno ta verzija u kockicama koju imaš. Za ova dva druga ne znam šta bi tačno bili.

    Vidi ako možeš negde da nađeš "vital gluten flour" - njega samo zamesiš s vodom i dobiješ savršeno testo kome ne treba ni kvasac niti išta drugo. :)
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    Jago, taj hlebasti sejtan je takozvani "fu" ili "jaki fu"
    Kad uspem donekle da desifrujem sta pise na omotu onda je to "FUFF" Verovatno je to isto to sto si ti rekla.

    Taj sto kazes da je hleb, njega sam pomesala sa onim nasim cottage cheese 1%mm i bilo je zanimljivog ukusa...bas imam utisak da sam se najela a nisam pojela ni 5 kockica.

    Hocu probacu da pronadjem taj gluten flour.

    Evo pronasla sam iz prve

    Kod: Obeleži sve

    http://www.bulkbarn.ca/en-ca/products.html?product=514&search=vital+gluten+flour
    Evo kako ga sprema http://www.youtube.com/watch?v=mRNxKKOncY4

    (ako ne smem da kacim adrese javite mi da ih maknem)
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate
  • jaga
    Amater
    Amater
    Postovi: 360
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Sejtan - zamena za meso, hleb bez UH

    od jaga » pre 11 godine

    Joj ja sam totalan promasaj za taj ukus. meni se nista nije svidelo :( Ali sam shvatila da me treba naterati da se samo sa njima hranim i odose moji kg, jer ja ne bi onda nista jela i oslabila bi :D Taj ukus u ustima mi je tako otuzan da nikako ne mogu da prihvatim nista. Od tog brasna (gluten) sto sam kupila jos nista nisam spremala, samo sam do sada isprobala sve moguce sto u radnji pise da je gluten od 75%-95%.

    edit:
    Evo sada sam probala da zamesim gluten, ali se to u sekundi pretvorilo u gumenu loptu tamne boje. nece da se razvuce ali cu sacekati jos neko vreme. Ako ne narasti onda cu ga tako staviti u rernu i gledacu sta se desava :)

    edit:
    Ispeceno je, povecalo je svoj volumen za 6X i ima izgled pecene vekne hleba. Dok je bilo toplo moglo je da se jede ali nema bas ukus hleba. Kada se ohladilo pretvorilo se u gumu...probacu da sutra istostiram, pa cu videti kakav ce onda biti ukus
    Zdravlje i volja ce pokazati rezultate

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju