Posni recepti
  • ceci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 16 godine

    od ceci » pre 16 godine

    Pikantna pečena bundeva
    - 1 srednja ili velika žuta bundeva
    - 2 kašičice semena korijandera
    - 2 kašičice sušenog origana
    - 1/2 kašičice semena komorača
    - 2 male sušene čili papričice (ili 1 veća - prema ukusu)
    - 1 kašičica soli
    - 1 kašičica sveže samlevenog bibera
    - 1 čen belog luka
    - 1 kašika maslinovog ulja

    Bundevu operite, pa je prepolovite velikim oštrim nožem. Velikom kašikom izvadite semenke (njih nikako ne bacajte, mogu se ispeći i grickati uz omiljeni film ili špansku seriju - hi hi). Bundevu isecite na četvrtine, po dužini, a zatim te četvrtine prepolovite - trebalo bi da se dobiju kriške u obliku malih čunova.
    Svo suvo aromatično bilje sastavite u avan i istucajte u sitan prah sa solju i biberom. Pošto to obavite, dodajte čen belog luka (ja uvek stavim malo više belog luka jer ga volim), pa i njega izgnječite. Sve ovo izručite u jednu činijicu, pa dodajte kašiku maslinovog ulja. Bundevu premažite dobijenom smesom, tako da svi komadi budu fino začinjeni.
    Komade poređajte u pleh, sa korom na dole. Zapecite ih na 200 stepeni dok ne omekšaju. Upiće pikantan ukus i biti malo hrskavi, jer će se pokorica karamelizivati.
    Bundevu smo do sada koristili za pitu bundevaru ili samo pečenu, ali može da posluži i kao osnova za raviole, hleb, rižoto i kao garnirung uz razna pečenja.
    Obavezno probajte - ukusno je, jevtino i svima dostupno.


    Hamiltonova tikva

    -1 manja šaka suvih vrganja
    -1 tikva, prepolovljena i očišćena od semenki
    -maslinovo ulje
    -1 crveni luk sitno naseckan
    -1 čen belog luka sitno naseckan
    -1 kašičica izmrvljenh semenki korijandera
    -po ukusu mlo suve čili papričice
    -2 grančice svežih listov ruzmarina, sitno naseckanih
    -5 sušenih paradajza, naseckanih
    -morska so i mleveni biber
    -100 gr basmati (to je neka vrsta tajlandskog) pirinča (ali može bilo koji)
    -pola šake blago preprženh pinjola (ovo stvarno nije obavezno)

    Potopiti vrganje u 140ml ključale vode, na 5 minuta. Rernu zagrejati na 2300C. Tikvu prepoloviti po dužini, očistiti semenke. Kad očistite semenke sastružite malo “mesa” iz tikve pa ga sitno naseckajte i ubacite u tiganj sa 4 kašike maslinovog ulja, lukom, belim lukom, korijanderom, čilijem, ruzmarinom i sušenim paradajzom. Pržite oko 4 min dok ne omekša. Dodajte vrganje i polovinu vode u kojoj su bili potopjeni. Kuvajte još 2 min, zatim začinite. Umešajte pirinač (lično bih ga prvo skuvala) i pinjole. Dobro nagurajte u obe polovine tikve i sastavite ih. Koru tikve namažite sa malo maslinovog ulja, zamotajte u foliju i pecite 1,5h u zagrejanoj rerni.
  • ceci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 16 godine

    od ceci » pre 16 godine

    Pijani krompir

    krompir
    crni luk
    celerov list
    čaša mlevenog paradajza ili 3-4 seckana srednje veličine
    2 dcl belog vina
    ljuta papričica (ako volite ljuto)
    lovorov list
    kašika sirćeta-jabukovog ili vinskog

    Priprema

    Oljuštiti krompir i iseći ga na kolutove kao za musaku. Luk očistiti iseckati i staviti da se dinsta na ulju. Kad se prodinsta dodati čašu paradajza i iseckanog celerovog lista. To malo promešati, pa preko staviti krompir. Preliti ga vinom, dodati seckanu ljutu papričicu, i izmrvljen lovor. Preliti vinom, posoliti i naliti vodom da ogrezne. Dinstati na srednjoj vatri bez
    mešanja. Ukoliko je potrebno da se prromeša možete samo protresti šerpu na ringli. Kada je krompir skoro gotov dodati ostatak seckanog celerovog lista. Još par minuta instati i kad je sasvim gotovo skinutu sa vatre i
    preliti kašikom jabukovog ili vinskog sirćeta.
  • ceci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 16 godine

    od ceci » pre 16 godine

    Pasteta od tunjevine
    2 tunjevine 4 kisela krastavca 1 kasika senfa 300 g. crvenog pasulja 2 cena belog luka 1 mala glavica crvenog luka maslinovo ulje so , biber kari Sve dobro umutiti u blenderu i staviti da se hladi. Ja sam presekla francuski hleb , pa ga oklagijom stanjila , namazala pastetu i u jedan deo , po sredini , stavila masline a u drugi papriku i krastavce . Zamotala u celofan . stavila u frizider i posle sekla na kriske , em je dekorativno , a ukusno !!!
  • ceci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 16 godine

    od ceci » pre 16 godine

    LOVAČKE ŠNICLE
    Potrebno je: 300 gr šnicli od soje, 50 gr senfa, 100 gr brašna, 50 gr susama, vegeta, list lorbera, biber u zrnu, kašičica origana, pola kašičice ruzmarina, ulje, 100 gr posnog majoneza, 3 kisela krastavčića

    Priprema: U veću šerpu sipati litar i po vode, pa kada provri staviti u nju lorber, origano, ruzmarin, kašicicu vegete, nekoliko zrna bibera i spustiti šnicle od soje da se kuvaju sve dok ne omekšaju (desetak minuta). Zatim ih izvaditi i ocediti od vode. Svaku šniclu premazati senfom, uvaljati u brašno pomešano sa susamom i pržiti u dobro zagrejanom ulju tako da porumeni s obe strane. Uz šnicle poslužiti sos od posnog majoneza kome treba dodati iseckane krastavčiće.
  • ceci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 16 godine

    od ceci » pre 16 godine

    Brokoli sa susamom

    Sastojci:
    600 g svežeg brokolija
    2 kašike ulja
    2 kašike vinegara od pirinča
    2 kašike soja sosa
    2 kašike proprženog susama
    2 kašičice šećera

    Priprema:
    Brokoli očistite i razdelite na cvetiće. Kuvajte u malo vode, 5-6 minuta, ocedite i prebacite u sud za serviranje. Ostale sastojke pomešajte, kuvajte par minuta, pa prelijte preko brokolija. Služite odmah.
  • ceci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 25
    Pridružio se: pre 16 godine

    od ceci » pre 16 godine

    CILI

    Sastojci:
    1 kašika maslinovog ulja
    2 veća seckana crna luka
    1 zelena paprika, seckana
    2 seckana čena belog luka
    1 kašičica kima
    1 kašičica origana
    2-3 ljute seckane crvene papričice
    500 g kuvanog smeđeg pasulja
    500 g kuvanog crnog pasulja
    1 konzerva paradajz paste
    3 šolje vode
    so po ukusu

    Priprema:
    Zagrejte ulje u velikom tiganju, pa na njemu propržite luk i papriku dok ne omekšaju. Dodajte beli luk, mešajte 1 minut, dodajte kim, origano i ljutu papričicu, pa pržite nekoliko minuta konstantno mešajući. Dodajte pasulj, paradajz pastu i vodu. Pustite da provri. Snizite temperaturu, pa krčkajte 35-45 minuta, dok se tečnost ne reducira. Ukrasite majonezom i seckanim drškama peršuna.
  • Ubi me keti
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Ubi me keti » pre 16 godine

    POSNA PESAK TORTA
    1.5 l vode 6 kesica pudinga od vanila 1/2 kg secera 2 margarina 3 kesice vanilin secera 300 g mljevenog posnog keksa 300 g kokos brasna 300 g mljevenih oraha Glazura 2 stangle cokolade za kuvanje otopiti sa malo vode. Puding i secer predhodno izmutiti u 1/2 l. vode, a zatim sa preostalom vodomskuvati dok se ne zgusne. U vrucu masu umutiti margarin dok se potpuno neotopi i ujedini. Masu podijeliti na tri jednaka dijela. U prvi dio umutiti 1 vanilin secer i mljeveni keks. U drudi dio umutiti 1 vanilin secer i kokos brasno. U treci dio umutiti 1 vanilin secer i mljevene orahe. U kalup za tortu redjati slojeve redosledom kako je gore napisano, jedanpreko drugog. Odozgo preliti glazurom od cokolade, i staviti u frizidernekoliko sati dok se torta ne stegne.
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    pljeskavice od soje

    100gr soje u komadicima
    3-4 kuvana krompira
    kasika ili dvije brasna (da poveze smjesu)
    obariti soju u vodi sa vegetom, krompir izgnjeciti i dodati soju i brasno
    formirati pljeskavice, uvaljati u prezlu
    i prziti na vrelom ulju
    kad budu gotove izvaditi na salvetu da se ocjedi od suvisne masnoce


    preliv za ribu

    maslinovo ulje
    2-3 cena bijelog luka
    suvi ljuti faferoni sitno isjeckani
    dosssssssstaaaaaaaaaaaaaa persuna
    so po potrebi
    sve satojke sastaviti i dobro promjesati
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    MEDENJACI

    1,5 case tople vode
    1 solja secera
    4 kasike (dzema i grozdjice)meda
    1 sok od narandze svjeze
    1 kasicica sode bikarbone
    Brasna po potrebi ni zitko ni gusto
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    PASTETICE
    SASTOJCI:800GR BRASNA, 1 SOLJICA ULJA, 1 KASICICA SOLI, 2 CASE(OD JOGURTA) VODE I 1,5 MARGARIN
    OD OVIH SASTOJAKA ZAMJESITI TJESTO, RAZVUCI KORU I PREMAZATI JE SA 1/3 MARGARINA. PREMAZANP TJESTO STO VISE PUTA ISPRESAVIJATI I STAVITI 20 MIN U ZAMRZIVAC, ZATIM GA IZVADITI PONOVO RAZVUCI KORU I PONOVO GA PREMAZATI SA MARGARINOM, PONOVO ISPRESAVIJATI PA OSTAVITI OPET U ZAMRZIVAC JOS 20 MIN.OVO PONOVITI JOS JEDNOM.NA KRAJU TJESTO IZVADITI, RAZVUCI KORU, SJECI NA KVADRATICE I PECU PODMAZANOM PLEHU.
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    POSNI RECEPTI NA VODI

    od Bobili » pre 15 godine

    Pasulj bijeli
    Materijal:
    * 1/2 kg bijelog pasulja
    *250gr crnog luka
    * 1 sargarepa
    * 1 suva paprika
    * 2 kasike brasna
    * aleva paprika, so
    Uvece potopiti pasulj u vodu da prenoci.Sutradan ga ocjediti, naliti drugom vodom i staviti da provri.Ponova ga ocjediti i naliti vodom koliko da ogrizne, dodati sjeckani crni luk,sargarepu, suvu papriku i kuvati dok se pasulj dobro ne raskuva.Brasno razmutiti u malo vode, dodati malo aleve paprik, pasve to um jesati u pasulj koji vri, dodati soli po ukusu i izmaci jelo sa vatre.

    Mladi bob

    Materijal:
    *2,5l vode
    * 1 kasicica soli
    * 1 kg ociscenog mladog boba
    * 2 glavice sjeckanog crnog luka
    * 2dl soka od paradajza
    * 3 cesnja bijelog luka
    * so, brasno

    Staviti vodu da provri i kasicicu soli.Dodati ocisceni mladi bob, isjeckani crni luk i kada je bob mekan dodati sok os paradajza, a gustinu dotjerati po zelji, sa brasnom rastopljenim u malo hladne vode, izmaci sa vatre i dodati isjeckani bijeli luk...


    Mladi grasak

    Materijal:
    * 1 kg mladog graska
    * 2 l vode
    * 2 glavice crnog luka
    * 2 sargarepe
    * 2 kasike zacina
    * 1 veza mirodjije i persuna
    * 4 cesnja bijelog luka
    * 2 kasike brasna
    * so

    Ocisceni mladi grsak naliti sa 2l vode, dodati isjeckan crni luk, sargarepu sjeckanu na kolutice i sve kuvati dok grasak ne bude savim mekan,Dodati mljevenu zelen( moze i skupovni suseni zacin ili domaci mljeveni persun, celer, paskanat), brasno razmuceno u hladnoj vodi, posoliti po ukusu i skloniti sa vatre.Dodati vezicu sitno sjeckane mirodjije i persuna i bijeli luk, posoliti po ukusu...
    [/b]
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    POSNI RECEPTI NA VODI

    od Bobili » pre 15 godine

    Krompir paprikas

    Materijal:
    *1/2kg krompira
    *1/2kg crnog luka
    *2 sargarepe
    *4 mesnate paprike
    *1 veza persuna
    *2 kasike zacina
    *2 kasike brasna
    *aleva paprika,so

    Krompir oljustiti i isjeci na kocke,naliti vodom da ogrezne i staviti isjeckani crni luk, sargarepu isjeckanu na kolutove,izrezane paprike i sve kuvati dok se ne skuva krompir(probati viljuskom i paziti da se ne raspadne).Brasno i alevu papriku razmutiti u malo vode i umesati u jelo.Dodati mleveni zacin(moze i suseni), soli po ukusu,skloniti sa vatre i dodati vezu sitno sjeckanog persuna...

    Pirinac sa koprivama

    Materijal:
    * 250 gr pirinca
    * 2 kasike zacina
    * 1/2 kg koprivinog mladog lisca
    * 1 veza aljme(ili veca glavica starog luka)
    * 1 veza persuna,so
    Pirinac obariti u vodi u koju smo dodali zacin(moze i suseni zacin).Koprivino mlado lisce ili samo vrhove oprati i sa isjeckanom vezom aljme(moze i veca glavica starog luka) probariti kratko u malo vode-oko 3dl.Ovako obarene koprive malo isitniti, pa sve pomjesati sa barenim pirincom.Dosoliti po ukusu i dodati perssunov list sitno isjeckan...
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    Sladak kupus
    Materijal:
    * 1 glavica kupusa
    * 1 veci krompir
    * 1 sargarepa
    *2 veca paradajza ili 2 dl soka od paradjza
    * 2 kasike susenog zacina
    * 2 kasike brasna
    * so, aleva paprika

    Glavicu kupusa isjeci krupnije nego za salatu,naliti vodom ispod povrsine sa kupusa.Dodati veci krompir isjeckan na kocke,sargarepu izrezanu na kolutove,pa sve to kuvati na tihoj vatri.Pred kraj dodati oljustene i sitno isjeckan paradajz(ili sok od paradajza).Posoliti po ukusu,zaciniti brasnom razmucenim u hladnoj vodi u kojoj smo dodali alevu papriku po zelji,kao i suseni zacin.

    Paprikas od svjezih pecurki

    Materijal:
    *1/2kg svjezih pecurki
    *1/2 kg krompira
    *3 glavice luka
    *1 sargarepa
    *2 kasike griza
    * 1 veza persuna
    * so, biber,suseni zacin

    Ocistiti pecurke,krompir,crni luk i sargarepu.Sve sitno isjeckati,naliti vodom koliko da povrce ogrezne i kuvati na tihoj vatri oko 20min.Dodati suseni zacin,biber i griz.Posoliti po ukusu i dodati sjeckani persunov list...


    Supa od zobenih pahuljica

    Materijal:
    *1/2 kg krompir
    * 2 glavice crnog luka
    * 1 saragrepa
    * 1 koren od persuna
    * 3-4 kasike zobenih pahuljica
    * so,zeleni persun

    Ocistiti krompir,crni luk,sargarepu i koren od persuna.Isjeci sve sitno,naliti vodom da se kuva i na kraju dodati zobene pahuljice.Posoliti po ukusu i dodati sjeckani zeleni persun...
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • asreta
    Amater
    Amater
    Postovi: 257
    Pridružio se: pre 16 godine

    od asreta » pre 15 godine

    Našla neke recepte koji su posni i niskokalorični.
    Nekom će se svideti,nisam znala gde da ih smestim u niskokalorične ili posne,a pošto počinju posti i dosta vas će postiti,da se ne ugojite izvolte!!!!

    ČORBA OD PEŠUNA

    2 kaš.peršuna
    2 kaš.mirođije
    200g krompira
    100g šargarepe
    100g crnog luka
    1 kaš.brašna
    so
    Na malo vode prodinstajte seckani luk,dodajte kašiku brašna stalno mešajući.Kad dobije žućkastu boju nalijte vodom i dodajte seckane krompire i šargarepu.Posolite,dodajte seckan peršunov list i mirođiju.

    Jedna porcija=83 ckal
  • asreta
    Amater
    Amater
    Postovi: 257
    Pridružio se: pre 16 godine

    od asreta » pre 15 godine

    MAKARONI SA TOFUOM I SPANAĆEM

    100g dimljenog tofua
    100g posnih(integralnih)makarona
    100g praziluka
    2-3 čena belog luka
    200g spanaća
    1/2 šoljice ulja
    so,sirće,biber,prstohvat nane

    Spanać očistite i kratko obarite,iseckajte ga,praziluk iseckajte uzduž na 2 cm dužine.Makarone skuvajte.Na ulju popržite spanać i praziluk,dodati beli luk i pomešati sa prohlađenim makaronama i tofu sirom iseckanom na kockice,posolite,pobiberite dodajte vrlo malo jabukovog sirćeta i prstohvat nane.

    Jedna porcija=388ckal



    NAMAZ OD PRAZILUKA I SUVIH PAPRIKA

    3 suve paprike
    100g praziluka
    2 čena belog luka
    2 kašičice maslinovog ulja

    Suve paprike poparite u vreloj vodi dok potpuno ne omekšaju,pa polako odvojte mesnat deo od kožice.Beli luk izgnječite a praziluk što sitnije iseckajte.Paprike,praziluk,maslinovo ulje i beli luk izmešajte posolite malo i služite kao namaz sa prepečenim crnim(ražanim) hlebom ili sokom od paradajza.

    Jedna porcij=158ckal


    SATARAŠ OD TURŠIJE

    2 paprike iz turšije
    100g zelenog paradajza
    1 šargarepa iz turšije
    200g crnog luka(isto može iz turšije)
    250g šampinjona
    2 kaš.ulja

    Na ulju popržite crni luk i dodajte iseckano povrće i šampinjone.Ovo jelo može da se služi sa ražanim hlebom i ajvarom
    Jedna porcija=238ckal

    JOTA(gusta čorba od kupusa,krompira i pasulja)

    100G PASULJA
    200G KROMPIRA
    800G KISELOG KUPUSA
    100g ODRESAKA OD SOJE
    200G CRNOG LUKA
    1 KAŠ BRAŠNA
    1 KAŠIČICA ALEVE PAPRIKE
    1 ŠOLJA ULJA

    Pasilj očistite,operite i potopite u vodu da odstoji dva sata,ocedite vodu pa ga kuvajte sa pola luka.U drugom loncu kuvajte kupus isečen na krupne komade i krompir iseckan na kocke.Napravite zapršku tako što ćete na ulju popržiti luk i dodati brašno i alevu papriku.Ređajte u novi sud za kuvanje red kupusa,red zaprške,red pasulja,dodajući između lovorov list i komadiće soje.Služite uz crni hleb
    Jedna porcija=335ckal

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju