Moji UN recepti
  • lulu
    Amater
    Amater
    Postovi: 125
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lulu » pre 15 godine

    jana napisao:Mozda je ovo vec negdje okaceno, pa neka urednici maknu ako je viska...
    Ima mnogo UN recepata podijeljenih po danima...

    http://receptikarakterkluba.blog.hr/200 ... 1622613908


    Da li je neko od iskusnih UN-ovaca gledao ove recepte. Mene konkretno interesuje vocni dan. Ovde ima recepata gde se ubacuje margarin i secer u receptima za vocni dan ("Przene jabuke").

    Da li je to dozvoljeno???
    Slika
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    od 314pezos » pre 15 godine

    lulu napisao:Da li je neko od iskusnih UN-ovaca gledao ove recepte. Mene konkretno interesuje vocni dan. Ovde ima recepata gde se ubacuje margarin i secer u receptima za vocni dan ("Przene jabuke").

    Da li je to dozvoljeno???


    Proverio sam u knjizi i nigde se nespominje da može šećer i margarin u receptima na voćni dan, na jednom mestu piše da je bolje uzeti džem umesto šećera na pečene jabuke ... znači nije dozvoljeno.
    Slika
    Slika
  • PLAZMICA!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 15 godine

    od PLAZMICA! » pre 15 godine

    http://www.coolinarika.com/repository_i ... 323/blowup
    Palačinke s blitvom-UH dan
    Priprema

    1. Pripremite smesu za palačinke od povrtnog jušnog temeljca, mleka, soli, papra, jaja i potrebne količine brašna za zgušnjavanje. Ostavite smesu da odstoji.
    2. U međuvremenu blanširajte listove blitve te ih narežite.
    3. Naseckani luk zarumenite na žličici ulja, dodajte narezanu blitvu te lagano popecite.
    4. Umješajte češnjak, muškatni oraščić i žlicu kiselog vrhnja.
    5. Ispecite 4 palačinke i bogato ih namažite sa nadjevom od blitve.

    Sastojci za 1 osobu
    1 dl povrtnog jušnog temeljca
    1 dl mleka
    so
    papar
    1 jaje
    glatko brašno
    8 listova blitve (može i zamrznuta)
    1 manja glavica luka
    ulje
    usitnjeni češnjak
    mušktni oraščić
    1 žlica kiselog vrhnja
    :12: [/b]
    ...Nije sramota pasti, sramota je ne dici se....
  • PLAZMICA!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 15 godine

    od PLAZMICA! » pre 15 godine

    Proteinski dan


    Steak sa paprikom i rajčicama

    1 svinjski odrezak (200g)
    1 zelena paprika
    1/2 glavice luka
    1 rajčica
    malo peršina
    1 žlica kapara
    papar
    malo ulja

    Papriku očistite i narežite na komade. Luk usitnite. Rajčici ogulite kožu i narežite je na kockice. Popržite luk i papriku u tavi na žlici ulja 5 minuta. Dodajte rajčicu i pirjajte još 5 minuta. Nasjeckajte peršin i dodajte zajedno sa kaparama povrću te začinite. Odrezak popržite na žlici ulja, sa svake strane po 5 minuta te ga začinite. Poslužite uz povrće.


    Oslic sa paprikom i pomama

    2 velika fileta oslica (ja kupim vec smrznute i ociscene)
    1 crvena paprika (isickana na kockice)
    3 zrele pome / rajcice (isjeckane na kockice)
    1 mala kapula (isjeckana na kockice)
    1 zlica maslinovog ulja
    mrvicu secera (na vrh noza)
    1 komadic svjezeg izribanog dumbira
    pasta od soli i sezama (ili obicna sol)

    1. na maslinovom ulju zazutit kapulu i dodat u isto vrime papriku da omeksa, dodat sve zacine .
    2. dodat isjeckane rajcice i 1 dcl vode. filete prepolovit i dodati ih u tavicu sa ostalim sastojcima. sve skupa pustit da lagano kuha 10 minuta.

    Punjene lignje

    - paketić lignji
    - 1 luk
    - Češnjak
    - Prezli
    - List peršina
    - Ulje, papar, sol
    Lignje očistite. Krakiće i luk sitno narežite i popržite. Umiješajte prezle i narezan peršinov list.
    Napunite lignje tom smjesom. Stavite ih u podmazanu vatrostalnu posudu. Ako ostane nadjeva, pospite ga po lignjama. Zalijte ih sa vodom tek toliko da nisu na suhom.
    Posudu zatvorite folijom i stavite u zagrijanu pećnicu.
    Nakon 45 min skinite foliju i nek se još peče dok lignje ne dobe malo boje.

    Kad se u punjenje doda još i sjeckanog pršute i kad se lignje zaliju bijelim vinom a ne vodom, dobije se savršeno jelo.Ugljikohidratni dan


    SALATA OD TJESTENINE, KUKURUZA I RAJČICE


    20 dag tjestenine (sitnih pužića – kao za minestrone)
    luk
    1 paprika
    vegeta
    mala limenka kukuruza
    peršin (list)
    chilli
    4 manje rajčice

    Tjesteninu skuhati, ali ne do kraja. Ispirjati luk i papriku, dodati tjesteninu, vegetu (ili neki sličan začin), podliti s malo vode i ostaviti na vatri koliko je potrebno da se tjestenina skuha do kraja. Dodati kukuruz iz konzerve, sjeckani peršin i po želji malo chillija.
    Prije posluživanja dodati rajčicu narezanu na kockice.


    Voćna musaka:)

    SASTOJCI: 5 jabuka (kiselih poput ajdared), 5 dag mljevenih badema (ne skidati smedu ljuskicu), 5 dag suhih brusnica, 5 dag grozdica, sok 1/2 limuna, cimet, klincic, muskatni orascic

    Jabuke ogulite i uklonite im sredinu, pa ih narezite na ploske debele oko 3 mm. U vatrostalnu zdjelu slazite u redovima (kao za musaku): ploske jabuka, koje pospite bademima, grozdicama i brusnicama, cimetom, klincicem i muskatnim orascicem, pa opet red jabuka, bademi,... Zavrsite redom jabuka koje se pokapaju limunovim sokom. Kuhajte poklopljeno u mikrovalnoj pecnici 10 minuta ili pecite poklopljeno folijom u pecnici na 200 stupnjeva 20 minuta.
    ...Nije sramota pasti, sramota je ne dici se....
  • PLAZMICA!
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 15 godine

    od PLAZMICA! » pre 15 godine

    Voćna musaka:)

    SASTOJCI: 5 jabuka (kiselih poput ajdared), 5 dag mljevenih badema (ne skidati smedu ljuskicu), 5 dag suhih brusnica, 5 dag grozdica, sok 1/2 limuna, cimet, klincic, muskatni orascic

    Jabuke ogulite i uklonite im sredinu, pa ih narezite na ploske debele oko 3 mm. U vatrostalnu zdjelu slazite u redovima (kao za musaku): ploske jabuka, koje pospite bademima, grozdicama i brusnicama, cimetom, klincicem i muskatnim orascicem, pa opet red jabuka, bademi,... Zavrsite redom jabuka koje se pokapaju limunovim sokom. Kuhajte poklopljeno u mikrovalnoj pecnici 10 minuta ili pecite poklopljeno folijom u pecnici na 200 stupnjeva 20 minuta.[/quote]
    Voćna Musaka

    U posudu poredjajte kriške jedne naranče,polovinu ananasa ili iz kompota kolutove kivija,
    na kockice narezanu 1 jabuku i saku jagoda naseckanih Posudu sa voćem stavite u zamrzivac.
    Preostali ananas miksajte sa kesicom vanile i limunovom korom.Razblaziti sokom izkompota
    pa kad zavri i ohladi se preliti voce


    Pečene banane

    2banane iseci po duzini pa poredati u vatrostalnoj cinijii posuti cimetom i suvim grozdjem.
    1 kk maslaca podeliti nabanane.
    Peci 15 minna 180 c.Pečene banane i preliti sokom od jedne naranče.


    Jabuke s medom
    Pripremite 4 jabuke,izdubite sredinu i napunite smesom od 2.kk grožđica,1.kk mlevenih oraha,2 prstohvata cimeta.
    Jabuke složite u posudu pa ih prelijte sa 3 dl soka od jabuke.Pecite 30 minuta na 180c.
    Objavio/la Forumski UN recepti u 16:42 0 komentari


    Banane s orasima

    Dvije banane narežite na kolutove i pecite ih na 1kk maslaca par minuta.
    Dodajte 2kk mlevenih oraha lagano promiješajte i ručak je gotov:))
    Dobre su i kruške pripremljene na isti način
    ili možete kombinovati jednu bananu i jednu krušku.



    Zapečeno voće

    Potrebne su jabuke (mogu i banane, kivi, narance - po zelji)
    - narezite na kockice, stavite ih u posudu i izmijesajte sa sokom od narance
    i nekoliko kk mljevenih oraha ili lesnika ili kokosa sta god!ovu smesu ispeci 20-ak min u rerni.


    Čips od jabuka

    Sastojci:
    2 kg jabuka zlatni delišes

    Jabuke operite, narežite na jako tanke listice debljine oko
    1 mm).
    Posložite ih jednu do druge na plehove zasticene pek papirom na 100c
    cak i vise od jednog sata dok nepostanu hrskave


    Sok od naranče i banane

    Sastojci:
    3 naranče
    1 banana
    1 kk limunova soka
    cimet
    Narandzu ocediti bananu zgnjeciti staviti u blenderr dodati ostale sastojke
    i piti.

    138 kcal / 577 k


    Voćna salata
    2 banane
    pola konzerve ananasa
    1 jabuka
    4 - 5 sušenih brusnica
    7 - 8 kom suvog grozdja
    sok od 1 naranče ili pola limuna
    malo preprženih oraha

    sve sastojke iseckati i izmesati.
    ...Nije sramota pasti, sramota je ne dici se....
  • gaga_81
    Amater
    Amater
    Postovi: 166
    Pridružio se: pre 15 godine

    od gaga_81 » pre 15 godine

    Evo i od mene jedan recept upravo isproban :wink:
    Skrobni dan
    Kelj rolade sa rizom i krompirom i sosom od paradajza i bjelog bibera
    Potrebno je:
    -1 glavica kelja
    -8 krompira srednje velicine
    -2 paradajza
    -1 glavica crvenog luka
    -6 cena bjelog luka
    -persun(jedan bunt)
    -2 solje rize
    -1 kasikica chili sosa(bez secera)
    -bjeli biber
    -maslinovo ulje
    -3-4 kasikice crvene paprike
    -1 sat vremena
    Krompir oguliti,isjeci na manje komade ili kriske i staviti sa malo soli u kipucu vodu da se kuva,otprilike 20 minuta.Rizu isto skuvati.
    Odvojiti listove kelja,staviti ih u jednu serpu i presovati rukom,posoliti,zaliti kipucom vodom i blansirati 3-4 minuta.
    Krompir i rizu spojiti,dodati sitno nasjecakan persun,sitno nasjeckana 3 cena bjelog luka i crvenu papriku.Jedan po jedan list vaditi i motati rolade(kao sarme) peci na zagrijanom ulju na srednjoj toploti 3-4 minuta sa obe strane!
    Sos
    Crveni luk isjeci na kockice i staviti da se kratko proprzi sa 1 kasikom ulja.Dodati 3 cena bjelog luka,1 kasikicu cili sosa i bjeli biber po zelji(ja sam jos dodala 3 kasike vode)
  • biljka
    Amater
    Amater
    Postovi: 185
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Moji UN recepti

    od biljka » pre 15 godine

    DAN UGLJENIH HIDRATA

    Paprikaš od šampinjona
    Izdinstati dosta crnog luka na vodi, dodati seckane šampinjone, one će za 10-tak minuta same pustiti sok, dodati so, vegetu, mlevenu papriku (slatku ili ljutu), biber, origano, lovorov list, naliti čašom soka od paradajza i čim prokuva - gotovo. Služiti uz testo.

    Njoke
    Izdinstati šampinjone i crni luk na vodi sa začinima (vegeta, biber, origano, lovorov list), procediti i ostavii u cetki da se ocedi višak vode. Zamesiti testo od brašna, vode i malo soli, tanko razvući i dobro pobrašniti, nožem seći prvo trake od testa a zatim pravougaonike, svaki pravougaonik od testa puniti sa kašikicom šampinjona na jednom kraju, zatim ga preklapati drugim krajem i stisnuti sa tri kraja da bude potpuno zatvoren, kada su svi gotovi ubacivati ih u paradajz sok koji ključa i kuvati 10 minuta.

    Palenta u paradajz sosu
    Palenta se skuva i kad se malo ohladi kašikicom se vadi i ubacuje u proključali sok od paradajza i ostavi malo da se ukuva da se sve zgusne. U paradajz se ubaci samo celer i ne razređuje sa vodom.
    Nakon kuvanja palenta se može staviti u neku pvc posudu koja se prethodno obložila najlonom (celofan, streč folija) da se ne bi zalepila, staviti u zamrzivač da se ohladi, kada se ohladi, posudu okrenuti naopačke i izvaditi palentu na dasku, skinuti najlon i seći u razne oblike: kockice, koskice, rezančiće i slično.

    SKROBNI DAN

    Punjene paprike
    Izdinstati crni luk i dodati pirinač, naliti vodom (koliko pirinča duplo vode), dodati začine, smesom puniti paprike i kuvati najduže pola sata u tomatinu - može čaša tomatina i čaša vode. Punjene paprike se mogu preliti paradajzom i zapeći u rerni. U pirinac se mogu dodati jos i sitno iseckano povrce (sargarepa,malo celera,pecurke...razno,razno povrce) i sa tim napuniti paprike.
    Napomena: na ovaj način se mogu puniti i tikvice, sarme i plavi patlidžan.

    Đuveč
    Izdinstati crni i beli luk na vodi, dodati seckanu papriku i paradajz, so, vegetu, biber, mlevenu papriku, lovorov list, peršun, posle 15-tak minuta dodati šolju pirinča i čim provri naliti sokom od paradajza i zapeći malo u rerni.

    Papula
    U dublji sud staviti pasulj, šargarepu, crni i beli luk, seckani peršun, kockice krompira, začine po ukusu, naliti vodom i kuvati dva sata na laganoj vatri. Ako je posle kuvanja ostalo vode procediti, izvaditi šargarepu a ostalo povrće propasirati da se dobije gusta masa kao krompir pire. Papulu prebaciti u činiju za serviranje, odozgo posuti alevom paprikom i ukrasiti kolutovima šargarepe. Pasulj se može spremati i bez krompira (lakše se vari)

    Tikvice u paradajzu
    Tikvice iseći na trakice i obariti u slanoj vodi a onda ih složiti u vatrostalnu činiju, posuti seckanim belim lukom, peršunovim lišćem i mirođijom, dodati malo vegete i bibera, preko toga šoljicu pirinča, naliti čašom paradajz soka i zapeći 30 min u rerni na 200 stepeni.

    Grašak
    Na malo ulja prodinstati crni luk, dodati grasak, naliti vodom, dodati sargarepu iseckanu na kolutove i na kraju tomatino i sitno seckanu mirodjiju.



    PROTEINSKI DAN

    Lovačke šnicle
    Šnicle istući (može bilo koja divljač, tj. bilo koje drugo meso, najpribližnija je junetina) i na vrlo malo ulja kratko propržiti sa obe strane. U šerpu složiti šnicle, posuti seckanim belim lukom i peršunovim lišćem, biberom, preliti sa čašom vode i ubaciti kocku goveđe supe, poklopiti i dinstati oko 20 minuta na laganoj vatri. Šnicle upiju svu supu, budu "debele" i veoma ukusne!
    Poslednja izmena od biljka u 19 Jun 2009, 12:04, izmenjeno 5 puta ukupno.
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Moji UN recepti

    od lasata » pre 14 godine

    Cuspajz od sargerepe

    Sargarepu ocistit i iseci na kolutove... Na kasicici ulja proprziti iseckan luk i dodati sargarepu... Dodati vegetu... Po potrebi dolivati vodu i dinstati sargarepu dok ne odmekne... Obicno je to oko 30 minuta na nizoj temperaturi... Dobro promesati i iskljuciti ringlu. Sargarepa neka ostane jos 5-10 minuta na ringli. Posuti seckanim persunom... Prijatno! :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • butterfly
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od butterfly » pre 14 godine

    SARGAREPA u foliji
    (moze se jesti svaki dan osim vocnog)

    -Sargarepu iseckati na tanke stapice
    -od alu folije napraviti dzep ili koverat...
    -ubaciti stapice sargarepe unutra...
    -zaliti sa malo malsinovog ulja...
    -posoliti i
    -posuti kimom (dobro bi bilo da se stapici izmesaju malo pre zatvaranja folije, bice ukusniji)
    -foliju potom zatvoriti sa svih strana, osatvljajuci prostora izmedju vrha sargarepe i vrha folije da bi toplota nesmetano kruzila
    -staviti foliju na ringlu i peci na tihoj vatri...jer na jacoj zagoreva za par sekundi
    -sargarepa koja je bila na dnu folije imace sa donje strane prelepu tamno braon boju..i ona je meni najukusnija...
    -pri otvaranja folije voditi racuna o vrelom vazduhu koji ce izleteti
    -kada sklonite sa folije, izmesajte sve stapice da bi se oni braon pomesali sa i dalje narandzastim

    Verujte, ne postoji povrce koje se lepse slaze sa kimom od sargarepe...ukusi im se stapaju u potpunosti.
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Moji UN recepti

    od lasata » pre 14 godine

    -zaliti sa malo malsinovog ulja...


    Samo da naglasimo da je 'zaliti' zapravo jedna kasicica koliko je dozvoljeno... 8)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • Misha79
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 757
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od Misha79 » pre 14 godine

    Ovako ja spremam oslić,može i neka druga MORSKA riba, mogu i fileti od neke ribe - prosto i jaaaako ukusno:
    [color=#800080]OSLIĆ U FOLIJI[/color]
    Ribu iseći na 2- 3 dela.Iscepati onoliko komada aluminijumske folije koliko ima komada ribe. Na svaku foliju kanuti malkice maslinovog ulja. Staviti ribu na foliju i na svaku sipati po malko vegete, peršuna i mirođije, ko voli može i po kap limuna - ja ne,ako su u pitanju fileti, njih urolati, i saviti svaku foliju tako da se ona može kasnije lepo otvoriti. Staviti u tavu ili pleh,gurnuti u rernu i peći u zavisnosti od toga kolika je parčad. Kad otprilike riba bude skuvana u foliji, a čulo mirisa će vam to reći, izvaditi iz rerne , odmotati foliju (pažljivo da se ne biste ispekli,zato je važno da foliju savijete lepo da sok iz ribe ne iscuri a opet da je lako možete otvoriti) i peći dok malo ne porumeni - ne morate, ja više volim da ostane u foliji.
    Može uz ćušpajz od šargarepe, barenu blitvu, kelj...
    Moja prijateljica čak roluje blitvu u filetima, možete probati, divno je!
    Za UH dan - makarone sa blitvom

    -Skuvati makarone, (samo da budu bez jaja), procediti. Nije potrebno da se dodaje ulje niti bilo sta u makarone.
    -Blitvu oprati i naseckati po zelji,
    -1.praziluk, 1 paradajz i 1 sargarepu iseckati i staviti da se dinsta na par kapi masl. ulja,
    Kad se ovo lepo izdinsta (kad postane mekano), dodati blitvu, naliti malko vodice i nastaviti dinstanje jos 10 - ak minuta dok se blitva ne skuva.Dodati malo vegete i bibera.

    Kad to bude gotovo, dodati makaronama i jesti toplo.
    Najjači samo ostaju i nikada se ne daju, svome Bogu veruju i svima prkose
                             Najjači samo ostaju i nikad se ne predaju, najjači samo veruju u zakon pobede!!!


    WHERE THE HEAD GOES, THE BODY WILL FOLLOW
  • tackica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 83
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od tackica » pre 14 godine

    Lasata mozes li molim te da pojasnis kako se sprema jkasa od jabuka?
    Hvala
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Moji UN recepti

    od lasata » pre 14 godine

    Pretpostavljam da mislis na 'kasu' od jabuka... Sad si me zatekla sa pitanjem ali hajde otprilike kako bih je ja napravila... :)
    Ja dve jabuke oljustim i isecem na kocke pa ubacim u serpicu sa truncicom vodice i stavim na ringlu da se skuva... Onda propasiram i iscedim malkice soka od limuna i dodam malo cimeta u prahu jer volim cimet... Ako te ne mrzi jabuke mozes i da peces u rerni (mene mrzi)... A druga jos brza varijanta je da narendam jabuke i opet dodam malo limunovog soka i cimeta... Ovo su ti dijetalne verzije dozvoljene u UN dijeti a posto ja davno nisam na dijeti ja dodam i mlevenu plazmu ali ti to nemoj da radis... :D
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • tackica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 83
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od tackica » pre 14 godine

    Hvala ti,sutra mi je vocni dan,pa moram nesto napraviti od toga :)
    Pa da vidim da nisi vise na dijeti,super...Koliko kg si smrsala?

    Melisa,vidim da si napisala recept za becarac,da moze da se jede svaki dan...Malo mi nije jasno kako moze svaki dan??Zar nije dozvoljeno samo na skrobni dan,a uz proteinski, uz jelo,ide salata-sveze povrce...

    Moram pohvaliti Miskicu za "vocnu musaku".Nisam je jos pravila,ali zvuci zanimljivo...Samo koliko smem pojesti :-D
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Moji UN recepti

    od lasata » pre 14 godine

    Tackice, nema na cemu... Smrsala sam toliko koliko vidis na tickeru, odnosno 15kg i odavno vise nisam na dijeti... Melisa i Miskica su stare clanice koje vec duze vreme nisu na forumu...
    Becarac mozes da jedes svakog dana osim vocnog jer on se pravi od neutralnog povrca... Bitno je da u njega mozes da dodas jaje na proteinski dan... Na skrobni dan bi trebalo da ubacis malo krompira ili nekog drugog skrobnog povrca a na UH dan mozes da ga jedes za rucak onako klot...
    Sto se tice kolicina hrane u pocetku su malo vece ali vremenom ce se smanjiti same od sebe... Nemoj to da te brine... Bitno je pravilno kombinovanje namirnica...
    E sad jos nesto... Ova pitanja si mogla da postavis i u svom dnevniku jer je ovo deo gde se stavljaju recepti pa pitanja mogu da budu eventualno kratka... Sada imas svoj dnevnik pa pitaj... Tamo ce ti uvek neko odgovoriti... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gosta