Moji UN recepti
  • tackica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 83
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od tackica » pre 14 godine

    Hvala Lasata,imam jos nekih nedoumica oko kolicine hrane...ali to cu u dnevniku da postavim :-D

    Spremala bih sutra skusu na sto dijetalniji nacin(samo da nije kuvana :roll: ).Mslim da je u foliji najbolji izbor...Moze li neko da mi da tacan recept?
    Hvala
  • tackica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 83
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od tackica » pre 14 godine

    U potrazi za receptima za dijetalnu sarmu,podvark i kuvani kiseli kupus,nasla sam par recepata,pa da podelim sa vama...Nadam se da su prikladni za UN dijetu...?

    Sarma od kiselog kupusa

    1 kg kiselog kupusa - 400g mlevenog junećeg mesa - 1 kašika
    začina od sušenog povrća - 1 veza peršuna - 1 kašika ulja -
    prstohvat soli

    Izdinstajte meso na ulju. Dodjte seckan peršun i začin od
    sušenog povrća.
    Uvijte sarme i ređajte u lonac. Nalijte vodom da ogrezne i
    kuvajte 1 sat i 30 minuta.
    6 sarmi je ceo obrok.

    Vojislav-Voki Kostić - "Gastronomski dnevnik"




    Podvarak posni

    600g kiselog kupusa - 1 kašika ulja - 1 kašika začina od sušenog
    povrća - 1 lovorov list - 1/4 kašičice kima

    Kupus isecite na široke rezance.Stavite ga na toplo ullje,
    dodajte začin od sušenog povrća, lovor i kim. Dinstajte 45 minuta.
    Polovina posnog podvarka je ceo obrok.

    Vojislav-Voki Kostić - "Gastronomski dnevnik"
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Moji UN recepti

    od 314pezos » pre 14 godine

    Recepti su OK a količine ne mogu da ocenim jer ipak ne zavijamo svi isto sarmu :)
    Slika
    Slika
  • tackica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 83
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od tackica » pre 14 godine

    Vazno da su sastojci dobri,pa neka svako prilagodi svom ukusu :)

    1 kasika ulja je bese dozvoljena...cini mi se da je ok za ovu kolicinu hrane?
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Moji UN recepti

    od 314pezos » pre 14 godine

    Tprilike ide jedna supena kašika ulja za jedan obrok i jedna kafena kašikica ulja za salatu
    Slika
    Slika
  • natashka
    Amater
    Amater
    Postovi: 353
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od natashka » pre 14 godine

    Evo par mojih receptica za UN-dijeticu:


    MILANSKE SNICLE - PROTEINSKI DAN
    Potrbno je oko 300-400gr junecih snicli, 2 glavice crnog luka, 2-3 kasike TOMATINA, persunov list, jedna kasika ulja, oko 2-3 dl bistre junece supe.
    Snicle izlupati, posoliti, pobiberiti, poredjati jedan red u vatrostalnu ciniju, preko njih poredjati isecen crni luk i persunov list, preliti sa pola kasike ulja. Ponavljati dok ima materijala. Naliti ih toplom supom- da ogreznu, dodati 2-3 kasike tomatina, 1 kasiku sirceta i peci. Bitno je da tokom pecenja snicle ostanu u prelivu.

    PILECI FILE SA PECURKAMA-PROTEINSKI DAN
    Iseci 300 gr pileceg filea na trake i dinstati na pola kasike ulja. Posoliti i pobiberiti. U drugoj posudi izdinstati luk na pola kasike ulja. Kad postane staklast, dodati iseckane sampinjone. Posoliti i pobiberiti malo. Dodati 2 cena iseckanog belog luka i persunov list. Kad su pecurke izdinstane, dodati pileci file. Sve dobro izmesati.

    PRELIV SA PECURKAMA-moze uz meso, super je uz spagete
    Izdinstati glavicu luka na kasiki ulja- moze i praziluk.Dodati na listice isecene pecurke. Posoliti, pobiberiti i dinstati. Naliti tomatinom- da ogrezne, dodati malo zacina, posuti persunovim listom. :pivo:
  • nela037
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od nela037 » pre 14 godine

    Sos za špagete

    Na kašiku ulja propržim pola prazi luka, dodam 300g bukavaču iseckanu na kockice. Kad se uprži dodam šaku sojinih ljuspica i mešavinu mediteranskog začina, začin c i soja sos.Kad se se sve to dobro uprži doda se kašika susama. Zatim dodam 3dl paradajz sok i ljutu papričicu iz turšije oko 5 min da se kuva, a zatim se izvadi iz sosa. Sos nastavimo da kuvamo sve dok voda ne upari. Ukus je fantastičan i super ide uz špagete. Moje dete ga obožava.
  • 314pezos
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 7047
    Pridružio se: pre 15 godine
    Gender:

    Re: Moji UN recepti

    od 314pezos » pre 14 godine

    MOžda će nekog da bune sojine ljuspice u receptu za UH dan ali po pravilima UN sojine ljuspice su jedino dozvoljene na UH dan tako da ako se ovaj recept koristi kao preliv neki drugi dan sojine ljuspice treba izostaviti.
    Slika
    Slika
  • natashka
    Amater
    Amater
    Postovi: 353
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od natashka » pre 14 godine

    Evo dva receptica za skrobni dan. Mislim da su ok.

    Zapecen kiseli kupus sa integralnim pirincem
    Na kasiki ulja proprziti sitno iseckan crni luk. Dodati narendanu sargarepu. Malo proprziti, a zatim dodati sitno iseckan kiseli kupus. Kad se malo prodinsta dodati integralni pirinac, promesati dobro, pa naliti temeljcem. Zaciniti alevom paprikom i biberom, pa zapeci u rerni.


    Corba od praziluka i krompira
    Na jednoj kasiki ulja proprziti iseckan praziluk. Dodati na kockice isecen krompir i proprziti jos malo. Dodati alevu papriku, so, biber, pa naliti vodom. Kuvati, a kad povrce omeksa, viljuskom izgnjeciti krompir. Na kraju dodati sitno iseckan persun.
  • Čupka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od Čupka » pre 14 godine

    Ovo se u mom kraju najčešće sprema kad je post i zovi ga "lučen gra" (gra je pasulj). Evo kako se sprema, vrlo je jednostavno i mislim da može da se prilagodi UN dijeti

    Vranjski lučen gra (pasulj)
    skrobni dan

    Skuvati pasulj što gušće. Količinu prilagodite svojim potrebama. Prilikom kuvanja mu se može dodati crni luk a i ne mora. Kad je kuvan, ako je ostalo puno vode, ocediti i izgnječiti. Ja to radim u secku, bude mi brže. Dodati 2-3 čena izgnječenog belog luka, ko ne voli može i manje ali on mu daje poseban ukus. Posoliti po ukusu i lepo promešati. U dublji tanjir preručiti pasulj, poravnati po površini i zaseći na rombove, samo zaseći. Posuti alevom paprikom i preliti vrelim uljem. U slučaju dijete, kao što je naš slučaj ide samo 1 kašika ulja.Ostaviti malo da odstoji i klopati.

    Ja sam ovako jela pasulj jer ga ne mogu onako čorbast i nezapržen, ne prija mi. Probajte, ukusno je, makar meni.Mislim da nisam pogrešila, nema zabranjenih namirnica a fino dođe na skroni dan
  • tackica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 83
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od tackica » pre 14 godine

    Kada je skrobni dan iseckam krompir,pecurke,zacinim vegetom,malo belog luka u granulama,tomatina i zapecem u rerni.
  • Gugule
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 11
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od Gugule » pre 14 godine

    Imam jedan lep morski specijalitet za proteinski dan,ali nisam sasvim sigurna da je potpuno po pravilima UNke...

    File lista u sosu od kozica

    3 fileta lista,250gr kozica,crne i zelene masline bez koštica,2 čena b.luka,peršun,1dl belog vina(pročitala sam na forumu da može da se koristi ponekad vino,jer alkohol isparava tokom termičke obrade-tako reče Giga),kašika ulja,bosiljak, biozačin
    Način pripreme:
    Filete ribe blago posoliti i propržiti ih na gril-tiganju,koji je ovlaš premazan sa malo maslinovog ulja.
    Sos od kozica:
    Na ostatku ulja, koje je zagrejano,brzo propržiti na kolutiće iseckane masline i sitno iseckan b.luk.Sipati malo vode,i kad proključa dodati kozice, malo soli i bio začin.Kada se sve dobro ukrčka, preliti preko fileta(koji stoje u onom tiganju gde su se pržili) i sipati vino i još malo ukrčkati.


    Ako je ovaj recept OK onda vam želim prijatnu klopu.

    NAPOMENA:
    Kozice,gambore ili škampe možete pronaći zamrznute,pakovane u količini od 250gr-300gr u svim većim marketima... :07:
  • jedna mala
    Amater
    Amater
    Postovi: 418
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Moji UN recepti

    od jedna mala » pre 14 godine

    ZA PROTEISNKI DAN

    recept za rucak je da se u tepsiju naredja dvopek kao podloga premaze se sa ella sirom u koji se doda malo zacina jer je on skroz neslan i odozgo se doda povrce mogu i pecurke dinstane sa lukom ili brokuli i karfiol moze i paprika da se doda i odozgo se doda ella sir i zapece se u rerni super je ukusno

    ovaj recept moze da ide i sa pilecim mesom al onda se umesto ella sira stavlja tomatino da se ne bi mesale dve vrste proteina
  • mica258
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 19
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Moji UN recepti

    od mica258 » pre 14 godine

    UH dan

    Recept za tortjle (kupovne, bez jaja):

    1. Slane-kolicine za 5 tortilja
    *1,5 glavicu crnog luka i malo belog luka disntati na 1 kasiki ulja. Dodati smrznuto povrce (pola kese kineskog mix-a, proizvodjac Higlo), par sampinjona. Po potrebi dodati vode. Pred sam kraj, kada voda ispari, dodati 3-4 kasike tomatina. Zaciniti po ukusu.

    * salata 1: pola glavice crnog luka iseci na rebarca, pola krastavca iseci na tanke kockice i dodati 5-6 iseckanih maslina.

    * salata 2: par listova zelene salatei seci na manje komade, posoliti i iscediti malo limuna.

    Jednu po jednu tortilju zagrejati u tiganju ili mikroalatsnoj. Zagrejanu tortilju premazati sa malo ajvara, napraviti fisec, pa zatim dodati dinstano povrce, salatu 1, satalu 2 i na kraju jos malo dinstanog povrca.

    2. Slatke- kolicina za 5 tortilja
    0.5 kg oljustenih i iseckanih jabuka skuvati. Skuvane jabuke ostaviti da se cede. Odmeriti 0.5l vode, u kojoj su se kuvale jabuke, i skuvati 1 puding, i dodati malo secera. Dok se puding hladi (puding ne treba skroz da bude hladan), jabuke izgnjeciti i dodati malo cimeta. Tortilju podgrejati, celu pramezati pudingom, a jabuke staviti samo na pola tortilje. Tortilju presaviti na pola, ostaviti u frizider da se ohladi. Umutiti slag sa vodom, i premazati tortilje pre sluzenja.

    PS. kolicina secera koju sam dodala u puding i slag je jedna kasika. 5 komada nije samo za mene.

    Skrobni dan

    Kuvani krompir sa sosom od svezih sampinjona.

    Kolicine namernica su proizvoljne.

    Krompir u ljusci obariti. Oljusten krompit posoliti po zelji.

    Sos od sampinjona: luk (ili crni ili i crni i beli) malo prodinstati na ulju (ne zaboravite 1 kasika maksimalno). Orpane sampinjone iseci na kockice i dinstati sa lukom. Zatim dosuti malo vode i ostaviti da se krcka. Kada je skoro gotovo dodati sos paradajz i ostaviti da krcka jos koji minut. Zaciniti po ukusu (vegeta, biber, origano). Na kraju krompir preliti priprenljenim sosom.

    "Musaka od kupusa sa sojom"
    Kupus iseckati i staviti da se kuva.
    Iseckati luk (ja sam koristila crni i praziluk) dinstati na malo ulja, dodati izrendanu mrkvu, i dodati vode. Dinstati dok povrce ne omeksa. Zatim dodati sojine ljuspice i nasuti jos vode, kako bi ljuspice omeksale. Dodati zacine po ukusu (moj izbor malo soli, malo vegete i malo vise bibera). Ostaviti da se krcka 5-7 minuta.
    Kuvan kupus ocediti i dodati malo soli i aleve paprike.

    Proteinski dan

    "Posna" piletina:
    pileca prsa, isecena na deblje trake, obartiti kratko (5 minuta), zatim mrkvu staviti da se bari u istoj vodi u kojoj se barila piletina (da bude polukuvana). Piletinu zaciniti po ukusu. U posudu staviti foliju, poredjati piletinu, mrvku, krupno isecen crni luk, i isecenu tikvicu. Dodati 1-1.5 kutlacu vode u kojoj se barila piletina. Zatvoriti foliju da voda ne curi. Pred kraj pecenja odviti foliju da se sve malo zapece.

    Napomena: ja nisam korsitila ni kap ulja. Sve je bilo jako socno. Vodu od kuvanja sam iskoristila za supu. Dodala sam raznovrsno neutralno povrce, koje sam kasnije ispasirala.

    Vitaminski dan

    Vitaminska salata
    malo sitno seckanog svezeg kupusa, malo zelene salate, rotkvica, mladi luk, rendana mrkva, pola jabuke, 2-3 oraha iseckana, malo proprzenog susama, malo soli, malo ulja i sok od pola limuna.
    Za 6 dana, 2 kg manje...
    22. dan, jos 1.5 kg manje
    32. dan. 1 kg manje; do cilja jos samo o.5 kg
    37. dan, jos 1 kg manje... i dijeta gotova
  • lotos
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: Moji UN recepti

    od lotos » pre 13 godine

    Nasla sam super recepte na http://dijeta.in/undijeta.php, ja sam odusevljena 8)

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju