Odgovori 6 postova Stranica 1 od 1
Meso i sve od mesa
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    Meso i sve od mesa

    od Lana » pre 16 godine

    U našoj je tradiciji da se obrok bez mesa ne smatra obrokom. Evo i mog doprinosa ovoj rubrici, kako se čega setim :) I molim drage nam "brojače" da sračunaju kcal vrednost.

    Volite pileće belo meso? Svakako se više isplati kupovati ga sa kostima kao grudi, nego kao filet. Uz malo veštine, možete i sami savladati filetiranje, a ni ostatci nisu za bacanje! Na kostima uvek ostane dovoljno mesa da se spremi jedna lepa

    Pileća čorbica

    Potrebno:
    4 kostiju od pilećih grudi sa malim ostatcima mesa
    oko 200 g (može i više) raznog povrća po izboru (karfiol, paprika, brokoli, tikvice) - seckanog na kockice
    veza zeleni kao za supu
    1 crni luk srednje veličine
    1 žumance
    100 ml mleka

    Sve sastojke preliti sa 2 l vode (osim žumanca i mleka) i kuvati dok meso ne omekša. Skinuti meso sa kostiju, vratiti u čorbu, začiniti po ukusu (suvi začin ili so, biber) i spremna je za posluživanje!

    U posebnoj posudi razmutiti žumance i mleko i na dno svakog tanjira dodati 1-2 kašike mešavine, a preko čorbicu!

    Ko želi, može preskočiti žumance i mleko i čorbicu začiniti sa kašikom jabukovog sirćeta.
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • Lana
    Amater
    Amater
    Postovi: 128
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Lana » pre 16 godine

    Zvuči "grešno", ali ne mora biti!

    Špikovano meso

    Potrebno je:
    - 1 kg nemasnog mesa bez kostiju po izboru (lep juneći but, recimo)
    - 3 kašike senfa
    - 1 kašika sirćeta
    - Začini po želji (sušeni) - odlično ide mirođija, malo ruzmarina, timijan
    - pola glavice belog luka
    - ljuta papričica (ko voli ljuto)
    - 1 kafena kašičica ulja
    - malo vode
    - poželjno: kesa za pečenje ili komad alu-folije

    Umutiti senf, sirće i začine, time lepo premazati meso u komadu i ostaviti u frižideru da prenoći. Pre pripreme sa mesa ukloniti sav senf sa začinima.

    Beli luk (i po želji ljutu papriku) očistiti i naseći na štapiće (ne šire od 3-4 mm i dužine prosečnog češnja belog luka). Meso probadati špicastim nožem i u svaku rupu ubaciti po 1 štapić.

    Staviti u pleh malo pouljen, dodati vode (tek da prekrije površinu pleha), prekriti folijom i tako peći 1h (plus 35 min za svaki sledeći kg mesa), a potom otkriti i peći još 20 minuta (plus 10 min za svaki sledeći kg mesa) sve na 200 stepeni. Kada se koristi kesa, staviti sve navedeno u kesu, peći isto vreme, a na kraju otvoriti kesu da se zapeče.

    Može se špikovati i riba.
    Boze, molim te, daj mi strpljenja - i to odmah
  • lepa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 15 godine

    od lepa » pre 15 godine

    Hehe,moja baka kad napravim corbicu samo od povrca,gleda tuzno u nju i komentarise(citiram)<Pa,lepa je ,ali kad nema mesa....Elem moj omiljeni specijalitet je sa junecim mesom,to je vise kao neki gulas,ne znam ime ali evo recepta:
    za cetiri osobe:
    -600g juneceg buta u komadu
    -3 srednje glavice luka
    -1/2 kg crvene sargarepe
    -1-2 srednje paprike(crvene,zelene,zute,koja se nadje u sezoni ne previse kvare ukus)
    -zacini(vegeta,biber,aleva paprika,moze i ljuta ko voli)
    -maslinovo ulje 1 kasicica
    Prvo se skuva junetna(ne bacati vodu u kojoj se kuvala),isece u komade,zatim se lukisecka na tanke reznjeve i dinsta na maslinovom ulju i malo vode u kojoj se kuvalo meso.Posle par minuta doda mu se sargarepa i paprika isecene na tanke kolutove.Ubrzo i meso i zacini.To se sve dinsta dok povrce ne bude gotovo(jos nekih 15-ak minuta) uz povremeno dodavanje vodice u kojoj se kuvalo meso.Na kraju ta voda treba da ispari i jelo se servira toplo uz salatu po izboru i ko voli uz belo vino.Probajte,jednostavno,a vrlo ukusno.....Bon apetit :D
    Smej se cak i kada si tuzna jer ce se mozda tad neko zaljubiti u tvoj osmeh
  • BeogradjankaONLINE
    Amater
    Amater
    Postovi: 362
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Meso i sve od mesa

    od BeogradjankaONLINE » pre 14 godine

    Rizoto, pilav .. nesto izmedju.

    Potreban je veci, dublji, sud i kolicina je odokativna, a posto jelo moze da se podgreje, znachi, moze da se pravi za dva dana. U mojoj kuci teshko .. ali za samce idealno ..

    Belo meso iseckati na kockice, zaliti Tamari sosom i ostaviti. U serpu sipati ulje i dodati iseckan luk i praziluk, dinstati neko vreme, pa na to staviti na stapice seckanu sargarepu (imam rende za to) i gledati kako luk poprima narandzastu boju ..

    Dinstati dalje, pa staviti onu namochenu piletinu i nastaviti .. u to turiti shaku kukuruza i grashka (zamrznutog) .. sunuti so i biber (oprezno, Tamari je slan) pa sipati ociscen (od kamencica) i opran smedji pirinach ... naliti vodom .. i nalivati vise puta u toku kuvanja ..
  • Ruzica
    Amater
    Amater
    Postovi: 234
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Meso i sve od mesa

    od Ruzica » pre 14 godine

    Hadzijski cevap

    650 gr teleceg mesa
    100 g crnog luka
    150 g paradajza
    100 g paprike
    150 g pecuraka
    100 g ulja ili maslaca ( ja stavim 2 kasike masl.ulja)
    persunov list, so, biber, bosiljak

    Meso isecite na rezance, posolite i proprzite na ulju ili maslacu.Dodajte sitno seckani crni luk, ociscene i iseckane pecurke, oljusten i isecen paradajz i secenu papriku.Sve zajedno przite dok meso ne omeksa. Pobiberite i dodajte ostale zacine. Izmesajte.
    Al foliju stavite u podmazanu vatrostalnu ciniju, sipate cevap,zamotajte, poklopite i pecite u pecnici oko 1 sat. Mozete servirati …. prijatno :D
  • mvera
    Amater
    Amater
    Postovi: 266
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Meso i sve od mesa

    od mvera » pre 14 godine

    Dijetalno varivo
    Posebno skuvam juneću rozbratnu, samo posoljenu i ostavim da se ohladi.
    U drugi sud, najbolje onaj kupasti, gde je dno mnogo manje od vrha, na malo ulja propržim manju glavicu crnog luka i čeno, dva belog luka, po ukusu, pa nalijem sa malo vode.
    Iz potpuno ohladjene supe izvadim čistu krtinu i procedim deo bistre supe, da ne upadne ni malo masnoće.
    (U ostatkak dodajem povrće za supu i dalje kuvam kao supu za ostale ukućane).
    U varivo dodajem prvo šargarepu, peršun i celer, pa onda na kockice ili režnjeve isećene tikvice i krastavac, približno jednake količine. Ponekad dodajem lišće od peršuna i celera, koje na kraju izvadim i bacim.
    (I tikvica i krastavac mogu da budu baš zreli, ogule se i izdube, pa iseku).
    U početku sam dodavala i jedan krompir, ali sam posle odustala, tako da ostavljam svakom na volju.
    Ja ne dodajem nikakvog začina osim malo soli, s tim da kod serviranja grejem samo koliko mi treba za jedan obrok, zakiselim i natrunim izmrvljenim listićima sušene pitome nane.
    Prijatno!
Odgovori 6 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju