Odgovori 5 postova Stranica 1 od 1
Integralni recepti - peciva bez brašna
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Integralni recepti - peciva bez brašna

    od Luna85 » pre 7 godine

    Postoji mnogo recepata ovog tipa ali su zatrpani po dnevnicima i linkovima. Ovo su neki koje sam pravila i koji su u mom dnevniku pa je bolje da budu na jednom mestu pošto i ja suviše često zaboravim kako sam nešto napravila :)

    HLEB OD CELOG ZRNA PŠENICE - HLEB BEZ BRAŠNA


    300 gr pšenice oprati i naliti vodom i ostaviti 3 dana da proklija, menjati obavezno vodu, ja sam je menjala i par puta dnevno.
    Samleti je na mašini za meso ili u nekom čudu za mlevenje, ja sam probala sa mojim blenderom ali nije bilo šanse pa sam se bogami namučila na mašini jer je masa lepljiva.
    Pola kvasca potopiti u 50 ml vode sa malo šećera.
    Ja sam dodala i čija semenke koje nisu u receptu ali sam i njih malo potopila u vodu.
    Dodati i 100 gr ovsenih pahuljica isto malo potpljene samo da omekšaju.
    Pošto sam ja ljubitelj lana, dodala sam i mleveni lan i to dosta i malo propržen na suvo u tiganju sa semenkama, susam, pola kašičice soli – namerno sam stavila manje jer uvek preteram, sve to umesiti da ne bude lepljivo.
    E sada ja sam morala dodati još integralnog brašna jer sam sa čijom ulila i vodu, inače ne treba dodavati brašno.
    Namerno sam rastanjila pošto ja volim ove tanke pogače a i zbog toga da bi se bolje ispekao jer mi testo deluje gnjecavo a takav hleb se uvek teško peče, tj ostane vlažan u sredini pa sam ja rešila taj problem ovim tankim testom donekle.
    Hleb treba odstojati oko 30 min.
    Rernu zagrejati na 200 stepeni, pre stavljanja hleba staviti kocku leda, kako bi se napravila para i peći oko 40 min. Tu negde na pola sata pečenja sam ga isekla na kocke, smanjila temperaturu na 180 i vratila u rernu kako bi se ispekao do kraja. Korica je hrskava i prelepa a ukus je fenomenalan, za moj ukus treba još malo soli ali je ovo mnogo bolja varijanta jer odlično ide uz neke namaze.


    Slika

    Slika

    PALAČINKA OD INTEGRALNOG I HELJDINOG BRAŠNA

    100 gr integralnog brašna
    50 gr heljdinog brašna
    1 jaje
    so
    1-2 kašike ulja
    ok 2 čaše vode, dolivati postepeno

    Umutiti suve sastojke, dodati vodu ali postepeno. Ova smesa popije vodu pa ako vam je retko, dok ispečete jednu palačinku masa se opet zgusne tako da vas ne brine ako je masa gušća. Peče se na tiganju za palačinke, ja sam pre svake stavila trunku masti na tiganj i okretala i po više puta, ispadne između tortilje i palačinke.

    Na palačinku namazati fil, prekriti salatom, posuti susamom po želji (pečenim), urolati i prijatno :)

    *Ovaj put sam pravila od 100 gr integralnog brašna i 50 gr heljdinog brašna. Od smese ispadne oko 6 palačinki, od toga sam jedva pojela dve, prejela se, jako su site.
    *Za one koje zanima, svaka palačinka je teška oko 80 gr ili oko 100 kalorija bez fila.

    Slika

    INTEGRALNE POGAČICE

    200 ml kiselog mleka
    400 ml brašna tj 2 šolje od 2dcl (brašno može kombinacija speltinog, ražanog, ječmenog, integralnog...)
    morske soli po ukusu
    1/2 kašičica sode bikarbone
    mleveni lan, susam i malo belog luka u prahu i ostalih začina koje volite.

    U originalnom receptu ide jaje ali sam ja umesto jajeta stavila malo vode kako bi masa bila žitka. Umesiti sve sastojke i formirati vlažnim rukama lepinjice i peći u tepsiji obloženoj papirom ili podmazanoj. Ja sam na svaku dodala malo masti od gore čisto da bude malo hrskavije. Rerna se uključi na 200 stepeni i peče se 10-ak minuta. Od gore sam posula susam i kim jer ih obožavam.
    Lan je nezaobilazni deo svih hrono peciva koje ja pravim i samelje se neposredno pre stavljanja u brašno. Ono što lan uradi sa čišćenjem organizma je neverovatno i bogat je omega masnim kiselinama. Još jedna dopuna mogu biti chia semenke prethodno potopljene u vodi jer one prave želatinastu masu koja imitira jaje, tako da je chia ustvari zamena za jaja u ovim hrono receptima.

    Link do originalnog recepta http://hronohrana.com/recepti/dorucak/i ... ta-lepinje

    Ovako su meni ispale

    Slika

    INTEGRALNI ŠTAPIĆI


    Ove štapiće pravim već treći dan uzastopce :)

    100 gr speltinog brašna
    100 gr ražanog brašna
    malo praška za pecivo
    1 kašičica soli
    šaka grubo seckanog semena bundeve
    100 - 200 ml vode
    malo ulja ili masti
    susam, lan, kim i ostale semenke po želji
    mogu se dodati i ml.beli luk, origano, crvena paprika i začini po želji

    Umesiti od svega testo, ostaviti da odstoji 20-ak minuta. Praviti štapiće, posoliti još malo od gore i peći na 200 stepeni 20 min.
    Poslednja izmena od Luna85 u 27 Sep 2016, 10:26, izmenjeno 1 put ukupno.
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Hleb i peciva - integralni recepti

    od Luna85 » pre 7 godine

    Ima mnogo sličnih recepata ali je ovo neka moja varijanta. Odlična podloga za sve te divne namaze, paštete, humus i ostale mazalice. Može biti i užina. Od ove količine ispadne od 500 - 700 gr pločica i ukoliko ih sečete na 8 x 4 cm imaju oko 20 gr svaka što bi iznosilo oko 70 kalorija po pločici. Ukoliko ne stavite kikiriki i smanjite količinu ulja kalorijska vrednost pada na oko 50 kalorija po pločici. Ove pločice imaju izuzetnu nutritivnu vrednost a lan nam daje znatnu količinu omega 3 masnih kiselina i pomaže mršavljenju jer pomaže izbacivanju masnoća iz tela. Odličan je za kožu i srce.

    LANENE PLOČICE

    100 gr integralnog brašna
    100 gr ražanog brašna
    50 gr ovsenog brašna
    50 gr kukuruznog brašna
    50 gr heljdinog brašna
    30 - 40 gr susama ili 2 kašike tahini paste
    30 - 50 gr mlevenog kikirikija
    100 gr lana
    1 kašika soli
    pola kesice praška za pecivo
    2 -3 kašike ulja
    300 - 500 ml mlake vode
    50 ml jogurta

    Pomešati sva brašna i prašak za pecivo. Samleti lan i kikiriki i dodati u brašna. Dodati susam ili tahini pastu od susama, so, ulje i prvo oko 300 ml vode. Mesiti rukom, masa treba biti baš tvrda, dodati malo jogurta i još vode ako je potrebno kako bi se masa ujednačila ali se ne treba lepiti. Ostaviti 10ak minuta da odstoji.
    Razviti testo između dva papira za pečenje i to vrlo tanko, može i manje od 0,5 cm. Seći na pravougaonike 8 x 4 cm i peći na 180 stepeni oko 20 - 30 minuta. Proveriti da li je pečeno, treba biti tvrdo ali ne i prepečeno.

    Ja volim da kombinujem ukuse pa dodajem razne začine - origano, bosiljak, ljutu alevu papriku, običnu alevu papriku, kurkumu, biber...Iako bi masnoću trebalo izbegavati u pločice se mora dodati malo masnoće, najlepši ukus pločice su imale kada sam ulje zamenila kašikom masti. Jedna kašika bilo koje masnoće podiže kaloričnost za oko 100 kalorija, međutim to na ovu količinu bude zanemarljivo.

    Slika
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Hleb i peciva - integralni recepti

    od Luna85 » pre 7 godine

    PLOČICE SA SEMENKAMA - BEZ BRAŠNA

    Ovo je i prvi pokušaj pločica ovog tipa i moram reći da sam oduševljena ukusom. Napravljene su bez brašna i jedini izvor Ugljenih hidrata su ovsene pahuljice.

    Sastojci:
    Po pola šolje susama, bundevinih semenki, suncokreta.
    2,5 šolje brašna od semenki. Ja sam samlela kombinaciju lana, susama, suncokreta i bundevinog semena i malo čija semenki.
    dve kašike otopljene masti (po receptu ide ulje)
    malo praška za pecivo i soli
    šolja ipo samlevenih ovsenih pahuljica
    Voda oko 2 dcl, tj po potrebi
    3 kašike brašna od tikve (ovo sam dodala nije po receptu)
    *Šolja je od 2dcl

    Sve suve sastojke pomešati i dodati mast i manje od 2dc vode, sačekati da upije pa dodati ostatak ukoliko je potrebno. Masa je gnjecava ali se ne lepi previše. Rastanjiti na pek papiru rukom i tako vlažno iseći na kocke i peći na 200 stepeni oko 20 minuta

    Nisu tvrde ali su hrskave. Ukus je odličan samo što ću sledeći put smanjiti količinu suncokreta pošto preovlađuje ukus. S obzirom da se radi o semenkama koje su same po sebi izvor masti, mislim da nije potrebna ni dodatna masnoća ali sam pratila recept. Izuzetno hranljive pločice, pune vlakana ali i dosta kalorične pa ne treba preterivati.

    Slika
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Integralni recepti - peciva bez brašna

    od Luna85 » pre 7 godine

    INTEGRALNE GALETE SA SEMENKAMA

    Sastojci:

    Po 3 vršne kašike ražanog, speltinog i kukuruznog brašna.
    Jedna kašičica soli, malo kurkume, crvene paprike
    1 kašika masti
    kašika susama i suncokreta
    malo praška za pecivo, tek na vrh noža
    Od 100 - 200 ml vode.

    Sve suve sastojke dobro pomešati i dodati mast i vodu postepeno po potrebi. Smesa je gusta ali lepljiva, bolje će se ispeći ako nije mnogo vodenasta, vode je potrebno tek toliko da pokupi svo brašno.
    Kašikom stavljati smesu u zagrejan aparat za galete, pre toga sam i njega malo premazala.

    Mogu se jesti i tako ali sam ih ja nakon pečenja razdvojila po sredini i ponovo vratila da se malo još ispeku i dobila sam lepe hrskave keksiće koji mogu da stoje dugo pošto nema ni mleka ni jaja niti bilo čega kvarljivog.
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
  • Luna85
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 642
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: Integralni recepti - peciva bez brašna

    od Luna85 » pre 7 godine

    TESTENINA OD SPANAĆA

    Sastojci:
    *polja šolje obarenog spanaća
    1 jaje
    1 dc vode

    **oko 2 šolje brašna po želji (ražano, speltino, integralno...)
    so

    Sitno iseckati spanać koji je prethodno obaren i dodati jaje, so i vodu - ja sam sve to pomešala u blenderu. Dodati 1 šolju brašna, sve sjediniti i ostaviti 10-ak minuta. Dodavati brašno nakon toga dok se ne dobije malo tvrđe testo. Ostaviti malo da odstoji, između dva papira razviti oklagijom što tanje, seći trakice (najbolje je nožem za picu) i uvaljati u brašno***. Ostaviti da se dobro osuši preko noći a može i duže. Testeninu kuvati kao i svaku drugu u dosta vode. Može se napraviti i veća količina koja kada se dobro osuši može stajati i par meseci.

    *Količina spanaća je proizvoljna, ja sam dodala otprilike jednu šolju i u zavisnosti od količine spanaća dodavati kasnije i brašno da se dobije testo koje se ne lepi.
    **Brašno se može kombinovati po želji.
    ***Isečene trakice je neophodno odmah uvaljati u još brašna kako se ne bi zalepile jedna za drugu.

    Slika
    Početak 9.1.2016 - 74 kg 17.4.2016 - 61.3 kg drugi novi početak 17.9.2017 - 66 kg
Odgovori 5 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju