HRONO recepti
  • hajducica
    Amater
    Amater
    Postovi: 228
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: HRONO recepti

    od hajducica » pre 11 godine

    1 kg oslića
    4 celera srednje veličine
    4 čena belog luka
    1 limun
    ulje
    biber
    so

    Priprema:
    Očišćenu ribu iseći na komade i posoliti. Posudu pouljiti sa 2 kašike ulja, naređati ribu, posuti je sitno sečenim belim lukom i preko svega staviti kolute celera. Pobiberiti, malo posoliti, preliti limunovim sokom i uljem, pa peći na umerenoj temperaturi.
    "Bezbrižna ravnodušnost je veliki dar i moćno oružje mladosti." Ivo Andrić
  • macka555
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od macka555 » pre 11 godine

    Draga Hajdučice, recept je super, ali ja bih izbacila ovaj celer, jer termička obrada celera i njegova upotreba prema hrono pravilima nije dozvoljena, jer se na taj način kao i kod šargarepe, povećava koncentracija šećera u njemu. On može da se jede svež kao salata.
  • hajducica
    Amater
    Amater
    Postovi: 228
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: HRONO recepti

    od hajducica » pre 11 godine

    stvarno? nisam znala da celer nije po hrono ishrani :o jel moze persun umesto celera?
    "Bezbrižna ravnodušnost je veliki dar i moćno oružje mladosti." Ivo Andrić
  • macka555
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od macka555 » pre 11 godine

    hajducica napisao:1 kg oslića
    4 celera srednje veličine
    4 čena belog luka
    1 limun
    ulje
    biber
    so

    Priprema:
    Očišćenu ribu iseći na komade i posoliti. Posudu pouljiti sa 2 kašike ulja, naređati ribu, posuti je sitno sečenim belim lukom i preko svega staviti kolute celera. Pobiberiti, malo posoliti, preliti limunovim sokom i uljem, pa peći na umerenoj temperaturi.



    Naravno, može peršun.
  • jeti
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od jeti » pre 11 godine

    pravila sam mlevene šnicle od junećeg i pilećeg mesa (recept je na prethodnim stranama. nisam htela da stavim jaje. inače, da znate, belance je ono što veže a ne žumanjce.
    nisam baš nešto oduševljena, ispale su suve. moguće je i da sam ih predugo pekla (oko 30 min).
    sledeći put ću probati kuglice, pa ih kratko propržiti pa ubaciti u ključalu vodu, ili odmah u vodu...ili ću probati d aih pečem u inox šerpi sa poklopcem.
    kad se naprave kuglice, tj ćufte, mogu i da se ubace u ključali paradaiz sos (ali tad treba izabrati sok bez šećera)-na ovakav način ja spremam ćufte. nikad ne stavljam rižu ili hleb.

    recept, tj predlog koji sam htela da dam je da sameljete u blenderu piletinu ili ćuretinu (ovo ako ste u srbiji), pa da je izdinstate sa crnim i belim lukom, paradaizom i sl. jako je leo, pogotovo kad se dodaju začini (origano, bosiljak, itd)
  • macka555
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od macka555 » pre 11 godine

    jeti napisao:pravila sam mlevene šnicle od junećeg i pilećeg mesa (recept je na prethodnim stranama. nisam htela da stavim jaje. inače, da znate, belance je ono što veže a ne žumanjce.
    nisam baš nešto oduševljena, ispale su suve. moguće je i da sam ih predugo pekla (oko 30 min).
    sledeći put ću probati kuglice, pa ih kratko propržiti pa ubaciti u ključalu vodu, ili odmah u vodu...ili ću probati d aih pečem u inox šerpi sa poklopcem.
    kad se naprave kuglice, tj ćufte, mogu i da se ubace u ključali paradaiz sos (ali tad treba izabrati sok bez šećera)-na ovakav način ja spremam ćufte. nikad ne stavljam rižu ili hleb.

    recept, tj predlog koji sam htela da dam je da sameljete u blenderu piletinu ili ćuretinu (ovo ako ste u srbiji), pa da je izdinstate sa crnim i belim lukom, paradaizom i sl. jako je leo, pogotovo kad se dodaju začini (origano, bosiljak, itd)


    Jeti- ja sam upravo sada za vikend pravila tako nešto kao i ti. Moje ćufte se zovu

    KINESKE ĆUFTE

    Materijal: 500gr. mlevenog mesa (mešano - juneće i svinjnsko), 2 belanca, 3 supene kašike ulja, 1 veći crni luk, 2 čena belog luka, 1 ravnakaf. kašičica praška za pecivo, so, biber, person, cimet.

    Priprema:

    U činiji lepo izmešati meso, belanca, ulje i prašak za pecivo. Pokriti folijom, tacnom i sl. i ostaviti u frižideru 2-3 sata, a može i da prenoći. Zatim, izvaditi iz frižidera, u tu masu dodati sitno seckan crniiI beli luk, peršun, so, biber, i malo posuti sa cimetom – na vrh male kašičice (on daje fantastičnu aromu i ja ga stavljam svuda gde koristim mleveno meso).
    Sve opet lepo izmešati, ugrejati ulje u posudi gde će se ćuftice peći, vaditi malom kašičicom meso ( NE TREBA da budu pravilnog oblika) i spuštati u ulje. Brzo se peku, jer nisu velike.

    Pečene ćuftice kombinujem sa paradajz sosom,pireom od tikvica i karfiola, kao i sa drugim dozvoljenim povrćem.
  • jeti
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od jeti » pre 11 godine

    Tačno, u mleveno meso treba uvek staviti na vrh noža cimeta. :)
  • La_mamita
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od La_mamita » pre 11 godine

    Konacno sam nasla mjesto gdje cu moci da procitam nesto korisno , napravim neki drugaciji rucak kako mi hrono ishrana ne bi dosadila, kao sto jeste , pa sam prekinula prije 2 mjeseca , ali sada , od 1. Septembra se vracem na Velika vrataaaaaaa :headbang:
    Nadam se da ce mo se lijepo druziti !

    Vec ste mi dali ideju za prvi septembarski rucak ! :01:
    "Ja sam u formi. Okruglo je forma." ;)
  • hajducica
    Amater
    Amater
    Postovi: 228
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: HRONO recepti

    od hajducica » pre 11 godine

    bravo, drzimo ti fige da uspes, samo napred.
    moj danasnji rucak je belo meso na rostilju sa prelivom od pecuraka
    "Bezbrižna ravnodušnost je veliki dar i moćno oružje mladosti." Ivo Andrić
  • kata
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od kata » pre 11 godine

    Pozdrav svima,ja sam nova ovde,nadam se da ste dobro društvo za ćaskanje! :D

    Posetite dnevnik male kate,a do tad evo moj recept za večeru.

    Riba u čamcu
    1konzerva ribe
    1paprika
    1 veza blitve
    morska so,maslinovo ulje,limunov sok.

    Obariti blitvu 5 min,iseckati na trakice i pomešati sa maslinovim uljem i posoliti.
    Ribu ocediti od salamure,nacediti sok od pola limuna i malo izgnječiti.
    Papriku(baburu zelenu) preseći na pola, i napuniti sa ribom, staviti trake od blitve preko.
    Može još i + zelena salata.
    Može da posluži bilo koja riba,ja volim skušu na ovaj način.
    Pa prijatno vam bilo!
  • hajducica
    Amater
    Amater
    Postovi: 228
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: HRONO recepti

    od hajducica » pre 11 godine

    jel moze neko da mi kaze koja je sve riba dozvoljena?
    "Bezbrižna ravnodušnost je veliki dar i moćno oružje mladosti." Ivo Andrić
  • jeti
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od jeti » pre 11 godine

    Da li je dozvoljena skuvana šargrepa i skuvan celer za doručak?

    Stavila bih ih u paštetu.
    Skuvam supu od belog mesa (ili ribe) sa šargarepom, celerom, paškanatom, tikvicom, grilujem patlidžan i paprike, sve ocedim u sameljem u blenderu.
    Nekad sam stavljala po kašičicu kečapa i senfa, sad bih stavila kašiku paradaiz soka.
    Od začina ide: origano, bosiljak, biber, crvena paprika, beli luk u prahu...

    Jede se sa Wasa pločama, jer su suve i hrskave.
    Može i jako tanko prepečen tost.
  • hajducica
    Amater
    Amater
    Postovi: 228
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: HRONO recepti

    od hajducica » pre 11 godine

    Vazno je da se sargarepa i srodno korenasto povrce jede iskljucivo sveze jer u kuvanoj sargarepi ima puno secera.
    "Bezbrižna ravnodušnost je veliki dar i moćno oružje mladosti." Ivo Andrić
  • macka555
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od macka555 » pre 11 godine

    hajducica napisao:jel moze neko da mi kaze koja je sve riba dozvoljena?


    Sva riba, ukoliko nisi na neku intolerantna. Međutim, kada sam bila na kontrolnom pregledu u AAC rekli su mi da ne jedem pastrmku uveče jer ima u sebi nešto loše deluje na metabolizam noću. Takođe, ribu iz konzerve (tunjevinu, sardinu isl.) samo 2-3 puta mesečno. A kada se jede tunjevina iz konzerve OBAVEZNO pročitati deklaraciju. jer često stavljaju šećer, pa u tom slučaju jesti tunjevinu u salamuri (proizvodi "premija"), ocediti tu slanu vodicu, pa začiniti po želji.
  • macka555
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 28
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: HRONO recepti

    od macka555 » pre 11 godine

    Evo još hrono recepata:

    ČIPS OD CVEKLE

    Materijal: cvekla, so, biber, maslinovo ulje, začini po želji: origano, timija, čili, ...

    Priprema

    Cveklu oguliti i narezati na jako tanke ploške (najbolje na neki ribež). Staviti kolutove cvekle na masni papir za pečenje, lagano posoliti i pobiberiti. U ovoj fazi može se eksperimentisati začinima (origano, timijan, čili...). Pošpricati maslinovim uljem. Peći u pećnici na 80 C oko 30 minuta (ovisi o debljini šnita). Izvaditi iz pećnice i pustiti da se ohladi.

    FINA MUSAKA OD KUPUSA

    Materijal:

    1 veća glavica kupusa, 500 g mlevenog mesa, 2 kocke za supu, 100 g suve slanine, kašika prezli, 2 belanca, 30 g maslaca, pola šoljice paradajz pirea, ulje, so, biber, suvi biljni začin.

    Priprema:

    Očišćen kupus isecite na krupne komade i skuvajte u vodi sa kockom za supu. Na zagrejanom ulju propržite meso, dodajte seckanu slaninu, so i biber, pa promešajte i skinite s vatre. Zatim meso sastavite sa umućenim belancima i promešajte. U podmazan sud ređajte red kupusa, red mesa i tako dok ne utrošite materijal. Paradajz pire razredite sa malo vode u kojoj se kuvao kupus i prelijte preko musake. Pospite mlevenim lanom i komadićima maslaca. Pecite je oko 45 minuta na 180°C.

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju