Odgovori 10 postova Stranica 1 od 1
Prirodna zamena za Ranisan
  • nikola2002
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    Prirodna zamena za Ranisan

    od nikola2002 » pre 15 godine

    Da li ima ikakve prirodne "zamene" za Ranisan?

    Primecujem da mi Ranisan odgovara kada osetim nelagodnost u zelucu pa me interesuje da li postoje kakvi cajeci ili sl kao zamena za ranisan..posto pretpostavljam nije bas pametno piti ranisan svaki dan :)
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lasata » pre 15 godine

    Pitanje je Nikola zasto ti pijes taj Ranisan... Da li si ciras ili imas problema sa odredjenim namirnicama ili sa varenjem uopsteno... Malo vise bi trebalo da napises...
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • nikola2002
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    od nikola2002 » pre 15 godine

    iskreno da kazem ni sam ne znam sta mi je.

    Bio sam i kod doktora, gastroent...itd jedino nisam isao na gutanje sonde. Doktori kazu sve je ok... Ali ja kada jedem desava mi se da jednostavno kao da osecam neku nervozu u zelucu, nekada mi i varenje krene tesko.

    Skoro mi se desilo da sam osetio kao da mi je "stao" zeludac, desio mi se tada i nagli pad pritiska, koji se na srecu vratio za par minuta. Doktor mi je rekao da je to zbog zeluca, taj nagli pad pritiska i zbog loseg varenja.

    Jedino sto mogu reci je da ako popijem ranisan nakon ili pre jela bude mi ok, ili bar mnogo bolje. Kao da mi on umiri zeludac. Isao sam cak i kod babe koja "namesta" zeludac :) Vidim da mi je ona opipavala onaj puls u pupku i da je rekla da je pomeren, cak mi je rekla da mi zeludac vemoa tiho "kuca" kaze "omlitavio" sta vise da kazem..eto to je...jedino znam da cu ako se ovako nastavi dobiti strah kada teba da jedem :)
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lasata » pre 15 godine

    Pokusaj da jedes vise vlaknastih materija... To bi trebalo da pomogne... Jedno vreme izbegavaj meso, narocito crveno... Jedi samo ribu, piletinu, curetinu i eventualno teletinu... Sve sto se teze vari izbegni isto neko vreme da bi ti se zeludac oporavio... Nemoj ljuto, nemoj masno... Izbegni mahunarke... Znaci lagana hrana, povrce, voce ali ne svo vec ono 'blagotvorno' za zeludac i nemoj voce na prazan stomak... Pojedi neku bananu... Trebalo bi da pijes dosta jogurta jer i on pomaze varenje i regulise crevnu floru... Verovatno ima i neke biljne kombinacije ali u ovo doba ne vidim belu macku... Nadam se da sam ti bar malo pomogla... :)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • Norma J.M
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 223
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Norma J.M » pre 15 godine

    Nikola,ja imam slican problem,samo sto sam ja bila kod lekara koji je utvrdio da imam kamen u zuci,a mislila sam da je zeludac u pitanju!Tako da sam dobila da pijem Ranisan kao terapiju!Sta mi je lekar rekao,a i sama sam primetila,moras dobro da pazis na ishranu(sve ti je lepo lasata napisala,pa je poslusaj)! :wink: Pij puno tecnosti,ne jedi kasno,nemoj piti kafu i gazirano,izbaci mleko,izbaci alkohol....ne bi trebao da jedes ni previse vrucu,ali ni previse hladnu hranu(smeta zelucu),vec neke normalne temperature!
    I bez prezderavanja......tako sam ja zavrsila u urgentom jer sam se samo prejela uvece sa slatkisima i kojekakvim glupostima,da bi mi bilo lose celu noc,a ujutru kad sam otisla kod lekara bacili me na infuziju i ustanovili kamen u zuci!Zato,umerenost u jelu je obavezna i bez teske hrane! :wink:
  • nikola2002
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    od nikola2002 » pre 15 godine

    Da mozda je to problem, samo mi nije jasno sto mi to gastroenterolog nije rekao, znam da kada je gleda sa ultrazvukom, rekao mi je da mi je Zucna kesa "uvrnuta" ili tako nesto, mozda uvijena. Mozda je taj problem ipak zbog zucne kese. hmmm, evo za par sati idem ponovo na kontrolu pa cu da vidim. Inace upravo zavrsavam sa pijenjem terapije za H.pilory bakteriju, posto mi je pronadjena preko krvi. Na nalazu pise da treba da ima manje od 20 a ja imam 36.

    Danas sam osecao kao da mi stoji kamen izmedju rebara, tamo gde se spajaju rebra pa ide stomak, i tera me na podrigivanje, cak u samo jutro cim ustanem tera me na podrigivanje, ne nesto preterano, ali...

    e, samo ovo kada bih resio..uhhh...najvise mi smeta NERVOZA koja mi se javi tada kada osetim taj moj zeludac, uzas...vec pocinjem da sumljam da li je nervoza uzrok ili je zeludac uzrok nervozi. uzas, ali cim prestanem da "osecam" zeludac (pulsiranje u zelucu, tezinu, podrigivanje..itd..) odmah mi je bolje
  • lasata
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 3874
    Pridružio se: pre 16 godine

    od lasata » pre 15 godine

    OK... Nadam se da ces nam javiti rezultate... 8)
    "...i svaki put kad budeš komadić sebe dao i svoje snove svetu po vetrovima slao, ličiće jutro na tebe više nego na druge..." Mika Antić
  • Lujk@
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 15
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Lujk@ » pre 15 godine

    E, ljudi, ja imam odlicno resenje za probleme sa stomakom...
    Naime, povremeno imam zestoke bolove u zeludcu, nicim izazvane. Jednostavno, stomak "stane" i imam osecaj kao da sam progutala ogroman kamen... i on tako stoji i muci me. Ponekad imam nagon za povracanjem usled istih bolova (nekad povratim, ko velim, bice mi lakse, a nekad se zavrsi samo na riganju, pa se jos vise namucim).
    Muku sam mucila, dok mi drugarica nije donela par grancica biljcice koja se narodski zove podubica. Skuva se caj od jedne grancice sa sve liscem na sebi, u 2 dcl vode (kao i sve cajeve). Caj malo gorci, i ako ne mozete popiti nezasladjen, slobodno osladite. U roku od 20 minuta od bolova i napetosti ni traga, takoreci budete kao novi!

    Evo sam pronasla i na netu clanak o podubici, pa koga muci, neka pokusa pronaci podubicu.

    Izvor: http://www.herbateka.eu/podubica

    Drugi nazivi: Ðubatac, dupcac, dubac, dubcica, zubatac, mravak, penuùica, stupcac, suhovrh, trava od groznice, trbuùac.
    Latinski naziv: Teucrium chamaedrys .

    Opis biljke: Podubica je poluûbun, visok 10-30 cm, sa cetvorouglastim stabljikama, na donjem delu odrvenelim. Starije grane su poloûene, dok su mlade uspravne. Stabljike su pokrivene dlakama. Listovi su parni, na kratkim drùkama, rombicno jajasti do elipticni, po obodu krupno nazubljeni, sa donje strane pokriveni mekim dlakama, a sa gornje gotovo goli. Cvetovi su bledo crveni, rede beli, obrazuju prùljenove, a svi zajedno grozdastu cvast, najceùce okrenutu na jednu stranu". . . . ,


    Staniùte:Cveta od juna do septembra. podubica je mediteranska biljka, ali je veoma rasprostranjena i u unutraùnjosti, najceùce na krecnjackim brdskim livadama i kamenjarima, paùnjacima, u svetlim hrastovim i borovim ùumama i do iznad 1000 mnv. . .. .

    Lekoviti deo biljke: Razmnoûava se semenom. U lekovite svrhe upotrebljavaju se vrhovi grancica u cvetu i list .

    Lekovito delovanje: . Podubica se mnogo viùe ceni i raznovrsnije upotrebljava u narodnoj nego u naucnoj medicini. To je u mnogim naùim krajevima, osobito planinskim, jedan od najomiljenijih lekova. Biljka nije otrovna, pa je opravdana njena upotreba za lecenje obolelih organa za varenje. To je narodni tonik upotrebljavan u obliku praùka, caja (10 g na 200 g vode), tinkture i dr. Kao mirisno, gorko stipticno sredstvo upotrebljava se i za lecenje ûuci, belog pranja, rana, hemoroida i slicno. Vino od podubice (200 g na 1 litar crnog vina ostaviti da stoji 8 dana) upotrebljava se u narodu kao lek protiv slabosti, malokrvnosti i za ispiranje rana. . .


    A evo i slicice
    Slika
    Slika

    Ne znam da li ste, kao deca, brali biljcice kojima ste cupnuli cvetice, i grickali te skrivene delove, koji imaju slatkast ukus. To je ta podubica. Maltene je ima na svakom cosku, samo je treba prikupiti (ne znam ima li po bioshopovima).
  • Lidija
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Lidija » pre 15 godine

    Ja sam pila jedno vreme Gastroherbal, na biljnoj bazi, kada sam imala problema sa stomakom.
  • jelenas1000
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: Prirodna zamena za Ranisan

    od jelenas1000 » pre 14 godine

    Ja sam pre jedno 5-6 godina imala mnogo problema sa zeludcem, gutala sondu i pronasli mi helikobakter. Izlecili je antibioticima, pila sam ranisan i gelusillak i svasta i vremenom je prestalo .Medjutim, i dalje sam povremeno imala pojacanu kiselinu i stomak me mucio dok nisam pocela da pijem cikoriju. Verujte da mi se zeludac oporavio! Pa probajte nista ne smeta a zdravo je!
Odgovori 10 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju