on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionistu!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionistu!

    od ankica » pre 8 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić specijalista nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od narcisa » pre 8 godine

    Nemam pitanje trenutno, ali samo da kažem da mi je drago da si se oglasila, pošto sam se bila zabrinula za tebe. :mahalo:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 8 godine

    Hvala, pozdrav i za tebe! :ljubav2:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mamasalama
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od mamasalama » pre 8 godine

    Veliki pozdrav!
    Nisam mogla da pronađem "pitajte nutricionistu" za mesec januar 2016, te molim administratore da me obaveste ukoliko prebace pitanje u odgovarajući podforum.

    Iščitala sam o kilogramima u trudnoći dosta. Ovo mi je druga trudnoća (21. nedelja) i ugojila sam se 10kg. Trudna sam ostala sa 52kg/174cm. Obožavala sam svoju mršavost, osećala sam se divno, a jela sam SVE (i zdravo i nezdravo).
    Prvu trudnoću sam dočekala sa 54kg, a završila je sa 70kg. Izgledala sam i osećala sam se odlično. Nije bilo ovog šlaufa na donjem delu leđa koji sad imam, osim stomaka ništa više nije štrčalo, a stomak mi se počeo primećivati tek krajem 5. meseca. Nosila sam garderobu koju sam nosila i pre trudnoće.
    Sada pucam. Sve mi je ogromno (osim nogu, očigledno sam tako građena), ali zaista ne primećujem da sam povećala unos hrane niti sam ikako promenila način ishrane. Imam 27 godina, a osećam se kao starica. Stolica mi je u redu za divno čudo i za razliku od prve trudnoće. Sezona ne nudi veliki izbor voća i povrća.
    Ono što mene muči jeste - da li se meni to metabolizam iz nekog razloga naglo preokrenuo ili je to posledica hormona? Da li mogu da se nadam da će se sve vratiti "u normalno " stanje nakon trudnoće ili moram nešto da preduzmem i - šta?
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od narcisa » pre 8 godine

    Pozdrav Ankice, imam jedno pitanje koje je iz tvoje struke. U svim tekstovima se navodi da je minimalni unos kalorija za žensku osobu 1200 u stanju hibernacije i da bi nižim unosom ozbiljno mogli ugroziti zdravlje. Kao najčešći primjer se pominje kamenje u žučnoj kesi, mrzovolja, malaksalost bla bla bla. Ono što meni ima logiku je da se sa nižim unosom kalorija ne mogu unjeti potrebni mikro i makronutrijenti na svakodnevnom nivou, a da to ustvari dovodi o problema. Dakle molim te možeš li nešto napisati o posljedicama preniskog unosa kalorija. Pozz.
  • Tebi_Za_Ljubav
    Još malo pa profi
    Još malo pa profi
    Postovi: 744
    Pridružio se: pre 9 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od Tebi_Za_Ljubav » pre 8 godine

    Nadam se da će nutricionista uskoro da nas poseti.
    Pitanje: Izbegavala sam konzumiranje ribe do pre par meseci. Ne zbog ukusa već reakcije organizma na nju. Koža mi poprimi blagi miris ribe, miris urina je već jačeg intenziteta i interesuje me zbog čega? Negde na netu sam pročitala da je holin krivac za to :005:
    I mislim da su reakcije jače na morsku ribu. Da li bi trebalo da je isključim iz ishrane?
    Bez obzira šta mi se desi, ja sam borac, a ne žrtva!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 8 godine

    Pozdrav svima,

    @mamasalama-kod visestrukih trudnoca ponekad dolazi do usporavanja metabolizma pa je dobitak kilograma ponekad veci nego kod prethodnih....
    s druge strane stariji ste par godina, telo je iscpljenije nego kod prve trudnoce....treba tome dodati i prethodno rodjenu decu o kojoj se treba brinuti....nema se bas mnogo vremena za citanje i odmaranje pa umor i iscrpljenost ne cudi.
    Ipak sve to posle porodjaja dodje na svoje a treba imati na umu i da je svaka trudnoca drugacija.
    Bilo bi dobro da proverite krvnu sliku jer simptome umora moze da daje i anemija koja je cesta u trudnoci.

    @Tebi_Za_Ljubav-verovatno se radi o blazoj alergiji na ribu i zato vam savetujem izbegavanje iste.

    @narcisa-kalorijski unos manji od bazalnog metabolizma dovodi do trosenja sopstvenih tkiva u svrhu ishrane jer telo bukvalno gladuje. Kod smanjenog kalorijskog unosa-redukcionih dijeta cilj je da se podstakne trosenje masnih rezervi tj sala ali kod izuzetno malog kalorijskog unosa topljenje masnih naslaga cesto nije dovoljno pa se trose i proteini (misici) sto dovodi do izuzetno velikog opterecenja, slabljenja tela i stvaraju se nusprodukti metabolizma koji mogu biti opasni po zdravlje. Sve ovo zajedno u kombinaciji sa gladovanjem svakako ne doprinosi da se osoba oseca puna snage vec malaksamo i iscrpljeno a ako stanje potraje mogu nastati i zdravstvene posledice.
    Sto se tice nutritivne vrednosti dijete koja ima oko 1200cal moguce ju je koncipirati tako da se unesu svi relevantni nutrijenti u solidnom procentu (zadovoljavajuci bar za neko vreme) ali ispod 1000 cal je to svakako jako tesko.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • marija84
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od marija84 » pre 8 godine

    Pozdrav!
    Pise vam trudnica u 7. mesecu trudnoce. Naravno da u ovom trnutku ne razmisljam o dijeti ali me ipak interesuje par stvari. Naime, ovo mi je druga trudnoca koja je za razliku od prve imala fatalnije posledice po moj izgled. Imam 32 godine i nemam problema sa zdravljem ali bih zelela da se nakon porodjaja sto pre vratim u formu. Prvo dete sam dojila pa nameravam i drugo bar 2 godine.Ono sto mene zanima jeste da li je moguce UN dijetu drzati u periodu dojenja, kada poceti, da li ce UN dijeta imati negativne posledice na sastav i kolicinu mleka i mogucnost proizvodnje mleka uopste? Da li je Vi savetujete dojiljama i ako ne sta da preuzmem u cilju smanjenja kilaze?
    Unapred zahvalna Marija
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 8 godine

    Ja vam savetujem iskljucivo izbalansiranu ishranu koja bi imala preporucen (blago redukcioni) energetski unos i optimalni unos svih potrebnih nutrijenata. To UN dijetom necete postici.
    Za ovo prvo vam treba ili savet nutricioniste ili licno znanje iz oblasti ishrane.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • volja cini cuda
    Amater
    Amater
    Postovi: 194
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od volja cini cuda » pre 8 godine

    Postovana Ankice,
    evo i ja bih imala pitanje. Zanima me kakvu su vasa saznanja po pitanju nekih novijih koncepata ishrane(ako bismo to tako trebali nazvati), gde se meso izbacuje iz ishrane ili ogranicavaju na 10 posto od ukupne ishrane. Ishrana bazirana na sirovom povrcu i vocu, i kuvanom.
    Ja recimo smatram da su mleko i preradjevine od mleka bas nezdrave za ljude, zbog kazeina koji se kao takav samo talozi u nasim crevima i drugim organima. Mislim da izvor proteina mozemo pronaci u mnogo kvalitetniji namirnicama biljnog porekla a i zivotinjskog. Jesam li u pravu?
    Takodje, riba. Meni riba toliko smrdi, da se onda zapitam koliko tek smrdi u mojim crevima?! (Izvinite na recniku, kazem iskreno).
    Ja se samo vodim logikom kroz zivot. Recimo juce sam pravila sos od sampinjona i dodala sam sir(svapski i punomasni). Taj sir se toliko lepio za kasiku i stvarao granulice, da sam se ja zapitala..pa sta taj sir tek onda radi u mojim crevima?!

    Hvala unapred.
  • Guava
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od Guava » pre 8 godine

    Imam jako veliki problem sa kilazom. Od 2011 sa 75kg sam dogurala do 85kg i nikako da skinem,kao da sam digla ruke od svega .Onda sam dogurala do 100 kg . Trenutno imam 97kg . Jedem se ali se jako lose osecam . Pre sam se osecala pozeljno sada kao da gubim smisao svojih zivotnih prioriteta. Treba mi motivacija ,lepa rec da je neko stvarno uspeo da smrsa. Sta da radim , pre nego sto upadnem u depresiju?
    Od 107 kg 2014 do 97 kg danas :)
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od narcisa » pre 8 godine

    Guava prekopaj malo po forumu da vidis koja ti dijeta najvise odgovara. Otvori svoj dnevnik u podforumu sa dnevnicima i lagano do cilja. Ovdje ces imati ogromnu podrsku svih clanova. +moguce je smrsati, samo treba biti uporan i trajno promijeniti hranidbene navike.
  • Guava
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od Guava » pre 8 godine

    Hvala na obavestenju, evo upravo pijem Pepsi jer sam ga dugo uskracivala.Nova sam, volela bih da shvatim kako funkcionise forum, za to treba vremena.
    Od 107 kg 2014 do 97 kg danas :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 8 godine

    Za početak izbaciti pepsi! :wink:
    A u vezi ostalih načina možemo da pričamo......
    Od podataka fali vaša visina pa ćemo dalje.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • volja cini cuda
    Amater
    Amater
    Postovi: 194
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od volja cini cuda » pre 8 godine

    Ankice, na sta treba da obrate paznju veganci, ljudi koji predju na biljnu ishranu? Znaci oni koji jedu voce, povrce, sve semenke,..maunarke i zitarice?
    B12 vitamin, jos nesto?

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju