on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionistu!
  • volja cini cuda
    Amater
    Amater
    Postovi: 194
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od volja cini cuda » pre 8 godine

    Ankice, na sta treba da obrate paznju veganci, ljudi koji predju na biljnu ishranu? Znaci oni koji jedu voce, povrce, sve semenke,..maunarke i zitarice?
    B12 vitamin, jos nesto?
  • Uspavana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od Uspavana » pre 7 godine

    Moj problem je sledeci:
    20 godina, 65,7 kg po poslednjem merenju i visina 166. Gradja tela mi je pescani sat, tako da su mi ledja siroka, struk "uzak" (bio bi da se nisam podgojila) i naravno siroki kukovi. Salo mi se lepi najvise na donjem stomaku i kad sam bila najmrsavija imala sam ga. Svake godine na moru smrsam par kg jer mi je godinama kilaza bila od 60 do 63 kg. Kao mala (sedmi osnovne) imala sam 72kg. Dakle sklona sam gojenju i cim se malo opustim primecuje se. Po svojoj sadasnjoj kilazi znam da ne spadam u DEBELE osobe, ali postajem jako isfrustrirana jer ne mogu da skinem naslage. Znaci kilaza mi nije bitna, samo obimi. Svaki rezim ishrane koji sam probala nije isao. Znaci smanjivala sam unos hrane i bila fizicki aktivna, pojacavala treninge ali jednostavno nije bilo pomaka. Razmisljala sam o odlasku kod lekara, ali sam se nadala da medju Vama ima neko ko mozda ima slicno iskustvo pa sam iz tog razloga odlozila. Fizicki se osecam savrseno, ali nije prosao dan da nisam pomislila na to kako izgledam. Cini mi se sto vise razmisljam o tome manje napredujem. Usput, radim u pekari i to je doprinelo mom gojenju. Znaci za mesec dana sam se ugojila i kada sam primetila odmah sam pocela manje da jedem.. povremeno sam imala nalete slabosti i ono sto sam skinula brzo sam vratila. Verujem da sam na taj nacin sokirala organizam i da me on sada bojkotuje. Trenutno sam na 10% dijeti. Danas sam pocela. Pomagajte. P.S. svesna sam toga da moj problem nije ni priblizan problemu nekog drugog ali moja muka je meni najteza. Kao, verujem i svima Vama. Svega sam ja svesna i celu sliku situacije imam u glavi.. ali idlucila sam da uspem i stvarno mi stvara problem sto nema pomaka.
    Još uvek nespremna da prihvatim odrastanje kao takvo, šetam se hodnicima detinjstva, nadajući se da će me dečak iz parka uhvatiti za ruku i odvesti daleko, daleko, gde nema tuge.

    "Once you're grown up, you can't never come back"
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od narcisa » pre 7 godine

    Uspavana otvori svoj dnevnik u sekciji dnevnici clanova foruma i kopiraj ovaj teksy. Javice ti se puno ljudi sa savjetima. Srecno :mahalo: .
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 7 godine

    Uspavana,
    Bilo i dobro da prestanes da sokiras svoje telo sa raznim dijetama.
    Jos bi bolje bilo kada bi me poslusala pa pocela da se zdravo hranis!
    Telo a i zdravlje bi ti na duge staze bilo zahvalno!
    A i jako bi pametno bilo kada bi ljudi prestali da drugim ljudima dele savete po principu-sam svoj majstor!
    Ljudi morate shvatiti da nauka o ishrani nije `rocket science`-ali nije ni luk i voda pa da svi o tome palamude i svi najbolje znaju a najvise onaj ko 5 dana skole o tome nema.
    Zato kada malo bolje oko sebe pogledate-svi na dijeti i svi bar 10 kila preko pozeljne tezine.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • narcisa
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1702
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od narcisa » pre 7 godine

    Sa prvim dijelom posta se u potpunosti salažem, ali Ankice pošto ne zalaziš u dnevnike nisi upućena da tamo vlada jedna zdrava politika koja se ne svodi (samo) na "nemoj da jedeš paradajz za večeru ako si na hrono ishrani" i "nisi trebala da pojedeš taj kikiriki između ručka i večere na un". Ima nekoliko ljudi koji su učinili upravo TO da zdrava ishrana ne zvuči kao kvantna fizika, nego kao nešto što je čak prostije od luka i vode. I to su upravo ljudi koji nisu na dijeti i nemaju ni grama prekomjerne težine...
    Koliko sam upućena škola nikada nije bila mjerilo znanja...
  • Uspavana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od Uspavana » pre 7 godine

    Koji je to, po Vasem misljenju, dobar nacin da se hranim? Da ne jedem slatkise, belo brasno, da jedem povrce, voce, da zivim na belom mesu, da jedrm vlaknastu hranu i unosim tecnost u dovoljnoj kolicini? Sve to radim, fizicki sam aktivna. Ali sve to sto radim meni ne prikazuje ni gram pomaka (ne aludiram na kilazu vec na nepokretnost situacije uopste). Moj BMI pokazuje idealno, ali ja nisam sebi idealna. Ja sam sebi debela, to me cini depresivnom, tuznom, iskompleksiranom. U glavi je, znam. Mozda treba da potrazim forum koji se bavi psihologijom, da mi, za pocetak, izleci ludu glavu, pa tek onda da se bavim fizickim izgledom.
    Još uvek nespremna da prihvatim odrastanje kao takvo, šetam se hodnicima detinjstva, nadajući se da će me dečak iz parka uhvatiti za ruku i odvesti daleko, daleko, gde nema tuge.

    "Once you're grown up, you can't never come back"
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 7 godine

    narcisa napisao:Sa prvim dijelom posta se u potpunosti salažem, ali Ankice pošto ne zalaziš u dnevnike nisi upućena da tamo vlada jedna zdrava politika koja se ne svodi (samo) na "nemoj da jedeš paradajz za večeru ako si na hrono ishrani" i "nisi trebala da pojedeš taj kikiriki između ručka i večere na un". Ima nekoliko ljudi koji su učinili upravo TO da zdrava ishrana ne zvuči kao kvantna fizika, nego kao nešto što je čak prostije od luka i vode. I to su upravo ljudi koji nisu na dijeti i nemaju ni grama prekomjerne težine...
    Koliko sam upućena škola nikada nije bila mjerilo znanja...

    Zanimljivo stanoviste! :-?
    Narocito onaj deo u vezi skole i merila znanja.
    Ne znam za ostale ali ja ne bih isla kod frizera za koga pouzdano znam da nije zavrsio frizersku skolu vec je po struci poslasticar, ali eto zanat mu prenela `komsika` koja je samouka ali `super sisa` a i on je nevidjeni talenat, majke mi,rekla mi tetka od strine, kad je bila kod njega..... :shock:
    jos manje bih dala `elektricaru` da mi petlja po instalacijama a da znam da od skole ima osnovnu i kurs za molera...
    a kod `lekara` koji ima srednju muzicku i treba da mi operise slepo crevo-mislim da ne treba ni pominjati!...ali eto ziv je talenat za petljanje po crevima jer skola nije merilo znanja! :?
    Jeste, za svaki posao treba i gram talenta....odn ljubavi prema nekom poslu, one ljubavi zbog koje smo se sa 15 god i odlucili da uopste zelimo time da se bavimo....ali reci kako SKOLA i cesto decenije ucenja nisu MERILO necijeg znanja je blago receno bezobrazno a uvek potice od strane onih koji te decenije skole nemaju pa se zarad kompleksa nize vrednosti tese tom krilaticom!
    Isto tako osim tog grama talenta, da bi dobro obavljali neki posao treba tona truda, ucenja i rada!
    Na zalost, uvek je bilo i bice onih koji su kroz skole proleteli vodjeni nekakvim drugim arsinima umesto grejanjem stolice...tako su valjda vaspitani....medjutim znanje bez diplome nije nije upotrebljivo u profesionalnom smislu i da podsetim siru publiku predstavlja krivicno delo ako se u te svrhe koristi!
    Tako da se ja ne bih narocito slozila sa navedenim delom kako skola nije bitna tj nije merilo znanja.
    Ma sta mi mislili o danasnjem sistemu obrazovanja, svako obrazovanje koje preskoci skolski sistem je manjakavo, nesistematicno i nedovoljno za potpuno razumevanje materije.
    Tako imate savrsene talente za slikanje ali na zalost bez pravog obrazovanja mogu da budu samo slikari naive....savrseno talentovane glumce ali ako ne zavrse akademiju spadaju u naturscike....onaj ko ima neki talenat i zelju da se necim bavi neka sebe natera da tu svoju zelju i trud upotpuni i diplomom! Visestruko ce mu znaciti-i kao izgradnja karaktera i u poimanju materije koju voli. I nece da smeta, naprotiv!
    Kad je ishrana u pitanju danas na zalost imate kurseve za nutricioniste koji traju tri meseca i to je blago receno kriminal....a jos je veci taj sto danas svako daje sebi za pravo da napise u novinama sta god mu padne na pamet i da to nazove `dijeta`...i onda to svako procita i svi postaju strucnjaci na datu temu!
    Svesti nauku o ishranu na vasu tvrdnju da je to moze biti `cak prostije nego luk i voda-jer se neko potrudio` pokazuje samo vasu kolicinu neznanja koju o toj materiji imate-jer niste ni svesni sta sve ne znate a jos manje sta sve treba da znate na tom polju....a i neznanja onoga ko se tako `trudi`!
    S druge strane koliko god neko zaista i bio u pravu na tim stranicama posvecenim savetima, uvek imate onih koji blago receno pojma nemaju...i sve zajedno to daje sliku tzv internet nadrikearstva koje je skoro pa opasnije od apsolutnog neznanja-jer poluznanje je uvek opasnije od cistog neznanja.
    Ovo tim vise jer ce neko ko je apsolutno nestrucan nece znati cemu da veruje, pa ce onda poverovati svemu jer cesto apsolutno pogresne stvari, naigled deluju savseno logicno, onda ce sve pomalo probati i evo vam nadrilekarstva na delu u svom najgorem obliku...dokaz da je to tako jesu bas oni koji na te stranice banu sa pitanjem: `da li sam pogresila sto sam jela pitu od pecuraka na skrobni dan!`
    Ja na takva pitanja zaista nemam snage da odgovaram, zato tamo i ne svracam.
    Onaj ko zeli profesionalni savet-ne pocinje na svoju ruku sa prospisivanjem terapije i dijete samom sebi a kad to vec radi -jer misli da sve sam najbolje zna-treba pustiti da i dalje radi sam, posto je eto-to luk i voda jer smo svi mi sami strucnjak do strucnjaka cim procitamo tri clanka na neku temu (uostalom Srbi su poznati po tome da se apsolutno podjednako dobro razumeju i u medicinu i u politiku a ponajbolje u teorije svetske zavere).....ja ga eto prepustam onima koji tamo odgovaraju da slobodno izvole, jer kakva publika, takvi i saveti.
    ...pa kad ukapira da ne ide-doci ce sam....cesto posle mnogo izgubljenog vremena-ali boze moj, svaka skola se placa...a kad je ucenik spreman, ucitelj sam dolazi-kaze jedna poslovica.
    Ranije ne vredi ni pokusavati-to je jos jedan od razloga zasto ne savetujem one koji bi zeleli ogovor na gore naveden primer.
    Postujem neciji uspeh....postujem i to da je neko nasao za sebe neki recept koji je njemu uspeo i zeli da to podeli sa drugima.....opet treba biti jako oprezan u savetovanju narocito onda kad si po struci recimo ekonomista a dajes savete iz ishrane...ja se ne bih usudila da npr ekonomisti pricam o resenju globalne krize koji je gulio neke nauke o cijim nazivima ja cak nemam ni pojma- najmanje 4 godine, -ali to sam samo ja-svako valjda sudi po sebi!
    Zaista mi ne bi palo na pamet da odem na forum posvecem ekonomskim trendovima i da tamo prosipam svoje zamisli o tome kako ja zamisljam da bi trebalo da se resava svetska kriza-opet kazem-to sam samo ja...a Srbi su poznati po tome da ponajbolje znaju kako medicinu, tako i politiku a najvise se razumeju u teorije svetske zavere.....
    No to vec rekoh, tako da necu vise.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 7 godine

    Uspavana napisao:Koji je to, po Vasem misljenju, dobar nacin da se hranim? Da ne jedem slatkise, belo brasno, da jedem povrce, voce, da zivim na belom mesu, da jedrm vlaknastu hranu i unosim tecnost u dovoljnoj kolicini? Sve to radim, fizicki sam aktivna. Ali sve to sto radim meni ne prikazuje ni gram pomaka (ne aludiram na kilazu vec na nepokretnost situacije uopste). Moj BMI pokazuje idealno, ali ja nisam sebi idealna. Ja sam sebi debela, to me cini depresivnom, tuznom, iskompleksiranom. U glavi je, znam. Mozda treba da potrazim forum koji se bavi psihologijom, da mi, za pocetak, izleci ludu glavu, pa tek onda da se bavim fizickim izgledom.

    Ovako, za pocetak jedno dve do tri nedelje jedite normalno....batalite sve to sto ste do sad radili, ma sta to bilo, da se telo vrati u kakvu takvu ravnotezu.
    Onda uradite analizu krvne slike i urina (ono gore savetovano je bas zato da ne biste dobili lazne rezultate, sto sa raznim eksperimentima u ishrani ume da bude) i to pokazite nekom strucnom.
    Dalji postupak ide u zavisnosti od toga sta bude pisalo na tim nalazima.....ako znate da imate neku bolest i to treba poneti sa sobom (odn papire sa dosadasnjim analizama, dijagnozama i terapijom)....trebalo bi izmeriti i krvni pritisak, odrediti procenat masti u telu.
    Onda se obicno pravi analiza vase dosadasnje ishrane da se vidi gde gresite.
    Dalja price ide ka korigovanju gresaka u ishrani kroz smernice ili konkretan plan ishrane ako je potreban odn u usmeravanju vas u skladu sa vasim pojmovima o idealnom.
    Ja stvarno pojma nemam kako izgledate ali ako je to sto zelite realno-moze se nesto uraditi.....ako nije onda je moj posao da vas ubedim da niste realni a ako ja ne uspem, da vas posaljem kod kolege cija je to specijalnost.
    Naime idealna kilaza kao pojam ne postoji, odn ne postoji kao univerzalan broj koji se po nekoj formuli moze izracunati za svakoga na isti nacin....ona je uvek individualna i zavisi kako od genetike odn fenotipa koji zavisi od genotipa, tako i od licnih stavova na temu estetike.
    Konkretno neko ko ima krupne kosti i sklonost ka tome da mu je lepo malo oblije, bi bio prezadovoljan vasom figurom....s druge strane vi to niste.
    Vas BMI pokazuje da vi nemate zdravstveni rizik.
    U estetskom smislu bih ovako preko foruma na `nevidjeno` mogla reci da mozete ici do 57 kg...ali kad bih vas videla `uzivo` mozda bi vas posavetovala da to ipak bude neki drugi `broj`, koji mozda naginje vise ka vasoj vec sada postojecoj tezini.
    Ponekad i kozmeticke korekcije umeju da daju rezultate narocito kod osoba koje su perfekcionisti i dijetom ne postizu zadovoljavajuce efekte...a cesto su i nezadovoljstva izgledom (narocito ako ona nisu odraz stvarnosti) projekcija nekih drugih problema kojima bi se takodje valjalo pozabaviti.
    Na tu temu-ceste su radionice u sprezi nutricionista-psiholog jer su problemi sa ishranom ponekad posledica nekih drugih problema koji se onda najbolje resavaju u timu.
    Pozdrav
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 7 godine

    volja cini cuda napisao:Ankice, na sta treba da obrate paznju veganci, ljudi koji predju na biljnu ishranu? Znaci oni koji jedu voce, povrce, sve semenke,..maunarke i zitarice?
    B12 vitamin, jos nesto?

    Koji je motiv za vegansku ishranu?
    Osim nekih patoloskih stanja i samo dok traju ta patoloska stanja drugih medicinskih opravdanja ovakva ishrana nema.
    Nije nemoguce ali je poprilicno tesko zadovoljiti sve nutritivne potebe tela cisto veganskom ishranom, i uglavnom predstavlja velik izazov za telo a ne benefit kako mnogi misle.
    Cisto veganska ishrana moze imati kratkotrajne benefite za zdravlje ako je vremenski ogranicena ....to je uostalom i smisao posta koji se praktikuje u svim kulturama i religijama sveta.
    Ali kao trajan nacin ishrane ga ne preporucujem.
    Ako je poenta `ne ubijanje zivotinja`-bolji efekat u zdravstvenom smislu se moze postici vegetarijantvom koje bi ukljucilo mlecne proizvode i jaja. A na duze staze bi jos bolja varijanta bila i koriscenje ribe ali to onda naravno vise nije vegetarijanstvo.
    Ali da odgovorim na pitanje:
    veganci treba da obrate paznju na aminokiselinski sastav proteina koje unose jer su sve zitarice manjkave u bar po jednoj esencijalnoj aminokiselini a resenje je njihova dobra i pravilna kombinacija, na unos i resorpciju gvozdja, unos i resorpciju kalcijuma, vitamin B12 (na ovo sve ranije navedeno je vaznije obratiti paznju od vit B12 jer u telu kod zdravih ljudi postoje rezerve tog vitamina za nekih 20 tak godina sto nije slucaj sa proteinima, kalcijumom i gvozdjem), masnokiselinski sastav ulja koja konzumiraju, na dijetna vlakna odn njihov sastav i kolicinu i uticaj istih na resorpciju ostalih hranljivih supstanci.
    Eto to bi bilo ukratko.
    Pozdrav
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Milan_Dj
    Amater
    Amater
    Postovi: 183
    Pridružio se: pre 10 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od Milan_Dj » pre 7 godine

    ankica napisao:Bilo i dobro da prestanes da sokiras svoje telo sa raznim dijetama.
    Jos bi bolje bilo kada bi me poslusala pa pocela da se zdravo hranis!
    Telo a i zdravlje bi ti na duge staze bilo zahvalno!

    Ja bih voleo da navedete sta znaci da se neko zdravo hrani. Mozda neki primer ishrane i slicno... Hvala.
    ankica napisao:A i jako bi pametno bilo kada bi ljudi prestali da drugim ljudima dele savete po principu-sam svoj majstor! Ljudi morate shvatiti da nauka o ishrani nije `rocket science`-ali nije ni luk i voda pa da svi o tome palamude i svi najbolje znaju a najvise onaj ko 5 dana skole o tome nema.

    Za ovo svaka cast. Apsolutno se slazem. Bas sam nedavno o tome pisao na forumu buduci da sam primetio da ima mnogo ljudi koji smataju da su eksperti za ishranu.
  • milkaaki
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 7 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od milkaaki » pre 7 godine

    Postovanje,
    Imam 28 godina,troje djece,69kg,visoka sam 159cm. Uvijek sam bila gojazna.Raznim dijetama sam uspijevala da dodjem do nekih 60 - 61kg,ali su se kilogrami uvijek vracali.Probala sam razne dijete,razne...ali ne mogu da ostanem disciplinovana na duzi vremenski period.
    Procitala sam iskustva vasih pratilaca i rekoh da probam da se posavjetujem sa vama i zatrazim vasu podrsku. Htjela bih da znam da li posebno preporucujete neku dijetu,jer ja iskreno vise ne znam kako da izadjem na kraj sa ovim problemom.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 7 godine

    Postovana,
    Da bi ste ocuvali vase zdravlje morate postepeno gubiti kilograme-4,5kg za mesec dana...nema brzih rezultata.
    Drugo-dugo vreme je potrebno da bi ste usvojili nove navike u ishrani, da bi ste shvatili gde ste gresili i da bi ste se oslobodili losih navika.
    To je proces koji zahteva vreme.
    To je ono sto ljudi koji zele promenu prvenstveno moraju da razumeju.
    Trece-samo balansirana ishrana moze da popravi zdravstveno stanje!
    Sve brze dijete ako i deluju u smislu gubitka kilograma skoro uvek dovode do pogorsanja svih zdravstvenih parametara...i posto su brze nisu donele nista od navedenog pod brojem 2...samim tim vi prestankom takve dijete uvek vracate kilograme jer se i vracate navikama koje su vam iste kilograme i donele.
    Cetvrto-dijeta ne znaci mucenje!
    Dijeta znaci pravilna ishrana ali takva da vam njeno drzanje nije naporno.
    Naravno covek mora da shvati da ima problem (tu ste bitku vi vec dobili), onda mora da ima zelju da nesto promeni kod sebe i na kraju odlucnost da u tome istraje.
    Znaci ipak morate biti uporni...nema rezultata bez truda...kao sto se za neko zvanje u zivotu morali godinama da gulite klupu...dobar sportista je morao godinama naporno da vezba...tako i onaj ko zeli vitku liniju za istu mora da se potrudi i da na njoj radi.
    Sustina je u volji da se nesto uradi i nameri da se u tome istraje a ne samo da se pricaju prazne price u domenu lepih zelja i maste!
    Gubitak kilograma-je akcija!
    Nema carobnih stapica i nema precica.
    Svi koji govore drugacije prodaju laznu nadu, maglu i nikakve rezultate.
    Znaci ako vam treba savet javite se.
    Pozdrav
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • volja cini cuda
    Amater
    Amater
    Postovi: 194
    Pridružio se: pre 8 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od volja cini cuda » pre 7 godine

    Ankice, u ovom postu izneta je sva sustina. Svaka Vam cast na tekstu! Kratko, jasno i istinito. Ljudi veruju u neko cudo da ce da se desi, a toga nema. Treba jako puno truda za bilo koji uspeh(u bilo kojoj oblasti zivota) i postizanje rezultata. To je gorka pilula koju svako od nas najpre mora da proguta. :mahalo: Pozdrav!
  • leonida
    Profesionalac
    Profesionalac
    Postovi: 1461
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od leonida » pre 7 godine

    Poštovana Ankice,
    Moram da reagujem (a nemam običaj da ovo radim) zbog vašeg negiranja značaja otvaranja dnevnika.

    Niko ovde nema ni najmanju nameru da ospori Vašu stručnost, bez sumnje ćete Vi na osnovu nalaza moći da prepišete najbolje smernice za ishranu za svakog ovde pojedinačno.


    Ali ... ne bi trebalo da negirate značaj otvaranja dnevnika u forumu. Proces mršavljenja uključuje više dimenzija i, ako bi se sveo na obraćanje stručnim licima, to bi osim nutricioniste, čija je važnost neosporna, podrazumevalo i učešće psihologa. Budući da većina nas sa ovih prostora nemamo finansijske mogućnosti da angažujemo psihologa, forum vrši funkciju psihologa i važnost te uloge foruma ne može se negirati.

    Da ste se samo malo potrudili da pročitate dnevnike u zadnjih godinu dana, zaista bi videli da je narcisa u pravu i da se saveti (sa par izuzetaka koji su toliko specifični da ih niko ne uzima za ozbiljno) ne daju bez razloga. Niko se nikome ne petlja u dijetu koju je odabrao, ma šta mislio o njoj do onog momenta dok to ne pređe u gladovanje (koje je, morate se složiti besmisleno) ili u isključivanje nekih namirnica koje svi smatramo neophodnim za funkcionisanje organizma. Saveti se, budući da nismo stručna lica kao Vi, svode na uobročavanje (sumnjam da tu grešimo, budući da su nas još učiteljice učile da unosimo 3 glavna obroka i 2 užine), unošenje neophodne količine tečnosti (ne nalivanje na silu do besmisla), i to vode ... ne sokova, kafe i sl. ili za one kojima to nikako ne ide od ruke veće količine supica/čorbica (ne čini mi se ni da tu grešimo u savetima), te unošenje onoliko neskrobnog povrća koliko nam je potrebno da utolimo glad, po mogućstvu u svežem stanju (sumnjam da će bilo kome naškoditi kilo tikvica, krastavca, zelene salate ... svežeg kupusa). Doduše, o kupusu bi se dalo raspravljati, neki od nas ga teže vare, ali baš tome služe dnevnici, da ustanovimo koje namirnice od prethodnog dana su nam izazvale ove ili one probleme (to je nešto što ne znamo dok ne počnemo da pratimo efekte ove ili one namirnice na naš organizam i čak najčešće ne možemo unapred da kažemo nutricionisti da nam konkretna namirnica smeta, pa će je on zbog nedovoljno informacija uključiti u plan ishrane ... taj problem neće moći da sagleda na osnovu nalaza krvi :). Saveti koje dajemo uključuju i izbegavanje svih kupovnih suhomesnatih proizvoda i grickalica, osim orašastih plodova koje treba umereno konzumirati (da li tu grešimo u savetima?).
    I tu se naša savetodavna funkcija što se ishrane tiče završava.

    Mi smo tu više da uskočimo kad se neko nađe u krizi ... npr. Vi ili neki Vaš kolega ste prepisali dijetu koje se osoba pridržava i koju niko ne dovodi u pitanje (osim u slučajevima kad nutricionista prepiše viršle za doručak, sumnjam da biste Vi ikada uradili tako nešto, ali ... ima ih), osoba se jedno vreme držala plana, pa je poklekla i očajna je. Sramota je da se obrati nutricionistii i prizna svoju grešku ... ali nije je sramota da se anonimno poveri forumu. Onda uskačemo mi ... nije strašno što je jedan dan pojela i pola torte ... desilo se, ali ako to uradi naredni, pa još jedan, logikom kad sam već zgrešila ... biće strašno. Mi je ohrabrimo da nastavi dalje pažljivo, objasnimo da se svima desi tu i tamo da pojedu nešto što nije bilo po planu ... verovali ili ne, to ljudima puno znači i nastave sa svojim programom ishrane.
    Postoji još jedna jako bitna stvar ... pri prepisivanju dijete veliki broj nutricionista ne uzima u obzir finansijske mogućnosti pojedinca (ne kažem da je to Vaš slučaj niti blatim Vaše kolege, ali viđala sam dijete koje običan smrtnik finansijski ne može da ispoštuje). Mi se na forumu trudimo da naši saveti budu i finansijski prilagodljivi većini prisutnih ....
    Nadam se da sam uspela da Vam objasnim značaj otvaranja dnevnika za svakog pojedinca koji se odluči da dovede svoju kilažu na normalnu.
    A ako je neko uspeo da skine veliki broj kilograma i da održava tu kilažu bez ikakvih zdravstvenih problema ... možda je moguće da njegovi saveti i nisu baš toliko besmisleni kao što se Vama čine :).
    Možda ... samo možda ... da pročitate te savete ... možda i ne bi imali takav otpor prema njima ...
    Kad je o frizeru reč ... uvek ću radije otići kod onog ko je završio kurs, ali prati savremene trendove i konstantno se edukuje nego kod onog ko je završio školu pre 20-ak godina i još uvek stavlja bakicama trajnu po sistemu koji je u školi naučio :)
    Početna kilaža 99 kg, krajnja 67 (oko godinu dana dijete).

    Nov početak 03.09.2018.početna 79, trenutna 76, cilj 67.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: on line savetovalište opet radi.....pitajte nutricionist

    od ankica » pre 7 godine

    Draga Leonida,
    Kada sam ja osporavala otvaranje dnevnika ishrane?
    ....narocito u toj meri da sam vas isprovocirala da to podvucete rozim?...sa boldom :D
    Dnevnik ishrane jeste jedna od tehnika koja se koristi kao pomocno sredstvo u otkrivanju gresaka pacijenta u ishrani, posebno onda kada sam pacijent ima problem da gresku uvidi! (`ne jedem skoro nista, ceo dan,..a opet se gojim!...al` stvarno!`).

    Vidovi podrske bilo preko foruma bilo preko grupa za podrsku (u licnom kontaktu) su odlicna stvar....ako se shvate kao podrska necijem istrajavanju u nameri!
    POENTA JE U NAMERI!
    Ono sto jeste problem je to sto nas narod MISLI DA SE U SVE NAJBOLJE RAZUME I DA SVE ZNA NAJBOLJE ....pocev od politike, preko zdravlja, svetske ekonomske krize, obrazovanja itd,itb...ma nema onoga u sta se prosecan Srbin ne razume!
    Ovo sto ja pricam se vidi iz ogromne popularnosti raznih dijeta koje ljudi drze.... kako koje novine uhvatite tako iskacu `razne dijete`-bar 5 komada po svakom broju izdanja , reklame preparata i `uspesi` istih......
    jos jedan od dokaza jeste i vase shvatanje da je normalno da svako sam izabere svoju dijetu a vid demokratije jeste da se drugi u to ne petljaju pa je samim tim to zato super?!
    `Niko se nikome ne petlja u dijetu koju je odabrao, ma šta mislio o njoj...` :?
    Retko koji narod pod kapom nebeskom ima tu osobinu i moram reci da je to veoma iritantna osobina.
    Naime ja mahom radim sa strancima i bas zato mogu da uocim razliku izmedju nasih i onih drugih.
    Na moju licnu veliku zalost-ti drugi su znatno zahvalniji pacijenti!
    Prvo oni kad cuju rec lekar/zdravstveni radnik imaju postovanje prema tom pojmu generalno! Nas narod u vecini pljuje zdravstvene radnike gde stigne, pocev od novina preko raznih foruma, drustvenih mreza pa nadalje.....
    Drugo, oni kad udju u ordinaciju prvo pozdrave, sednu i ne progovaraju dok im se ja prva ne obratim (zaista...i vremenom sam shvatila da je to vid respekta prema osobi koja sedi preko puta a koju oni uvazavaju kao autoritet), zatim saslusaju pitanje koje im ja postavim...onda na isto odgovore, a tada ja slusam.....
    Na kraju dobiju savet koji u vecini slucajeva poslusaju bez komentara (sem u slucaju da nesto od navedenog nisu razumeli pa je potrebno da im pojasnim).
    Nikakva druga komunikacija posebno na samom pocetku rada nije prisutna.
    Prosto receno ljudi su dosli po savet i imaju nameru da isti i primene inace ne bi ni dosli da je obrnuto!
    Nas narod prvo kad udje pocne sa pitanjima i to jos maltene sa vrata, od kojih je najcesce-za koliko DANA :shock: cu ja da skinem 20kg? ...a, to ne moze brze?...aha.....onda krece prica o tome sta to oni sve ne mogu da ispostuju...pa ne mogu oni toliko vode, toliko salate, dva puta nedeljno da stignu na aerobik-ijao,....
    `ne, ne mogu da jedem ujutro dorucak, nisam navikla....ma, nema sanse da nosim na posao salatu, ....znaci bas moram da smanjim kafu i secer?....i onu casu vina-jel smem ja to ponekad, npr 2-3 puta nedeljno, ono posle rucka, to mi bas prija?....a jel mogu ono povremeno, ovo ovako i ono onako`....itd, itb.....
    E,onda dodje kontrola...tu obicno sledi poduza lista sa mogucim varijacijama na temu kako bi oni to promenili i sta im se sve ne svidja....onda provedemo podosta vremena u modifikaciji dijete ne bi li je ikako ispostovali a da iole ima smisla......
    da skratim-terapija se svede na RVANJE sa pacijentom-ko ce koga da ubedi! Ja njega da me poslusa ili on mene da je uzaludno da i pokusavam!
    I sad....kad se u to ukljuci sindrom zvani novac-to izgleda ovako:
    -ako je usluga besplatna-lekaru se nimalo ne isplati da se mlati sa pacijentom koji ga nista ne slusa, tezak je za saradnju, pametuje, sve najbolje zna, na svoju ruku uzima sta mu padne na pamet ili je cuo od komsinice Mare, pola bitnih stvari precuti sto namerno sto zato sto misli da nije bitno da se kaze....onda taj lekar negde u nekom momentu izgubi nerve pa sa takvim nesaradljivim pacijetom shvati da gubi vreme, nista ne postize i naravno tako pocinje prema njemu i da se ponasa....
    onda pacijent krece da se zali kako je lekar nadobudan, nezainteresovan i sve u tom stilu... rezultati su slabi, ponekad skoro nikakakvi a cak i kada ih ima daleko su ispod moguceg!
    varijanta 2-usluga se placa.....e, tu ce lekar dok god pacijent placa da `trpi` pacijentove `zelje, cestitke i pozdrave` na svakoj kontroli ma na sta one licile, imace tonu zivaca-iz prostog razloga jer on za to daje dobru kolicinu novca! Sa druge strane pacijenti ce ipak biti malo prijemciviji za saradnju bas zato jer su uslugu papreno platili pa ne bi bas da ispadne da su novac bacili u vetar!
    Negde ce od tolike silne upornosti i ubedjivanja doci do pozitivnih rezultata koji ce opet biti ispod mogucih za potroseno vreme ali ce ih ipak biti.
    Onda ce krenuti prica kako je sve to super, ali KOSTA ko sv. Petra kajgana, pa onda ide tirada o tome kako obicni smrtnici nemaju tog novca sto znaci da njima sirotanima ostaje da se zlopate sa onim zlotvorima iz drzavne sluzbe, sto znaci uzaludan posao-pa se onda naravno opet bace na savete komsinice Mare (e, znas procitala sam u Lisi najnoviju dijetu sa prokeljom-deluje casna rec...moja koleginica smrsala 5 kila za dva dana, majke mi!)....i naravno da ne zaboravim gugl i internet doktora, fejsbuk, i razne forume podrske!
    I na kraju-kad sve to nista ne pomogne uvek se nadje opravdanje u:`spor mi metabolizam, do zla boga-ma, sve sto pojedem lepi mi se, ja se, bre i od vode gojim....znas, ja sam se pomirila sa tim da cu zauvek da budem ovolika (odn dok ne postane pacijent tip 4, na zalost-v.dole za definiciju)....a i promaja ubija!` :D
    Opet da ne bude zabune vid psiholoske podrske u istrajavanju bi sam po sebi bio divna stvar,kad bi to samo bilo to..ali na zalost nije uvek....podrska psihologa ponekad moze biti potrebna slazem se....ali prica o sramoti devojke koja ne sme da kaze nutricionisti sta je prekrsila se svede tacno na ono sto sam malogore navela o odnosu koji vlada na relaciji pacijent/nutricionista....podrska bi na recimo tu temu trebala da ide u smeru `idi i reci na sl kontroli sve, ne treba da krijes...a ako eventualno dobijes neprimerenu kritiku-menjaj nutricionistu!`
    Da ne bude sve tako crno postoji i treci tip pacijenata u Srbiji koji slusaju a ti su retki ko ugrozene vrste, i onaj cetvrti koji isto slusa ali koji je tu zato jer ima zaista ozbiljan zdravstveni problem i koji je pre toga potrosio tonu vremena gubeci vreme!...i zato dospeo tu gde jeste, kao krajnje zdravstveno zapusten slucaj sa visestrukim dijagnozama i komplikovanom zdravstvenom slikom...takav pacijent se do tada lecio samostalno, po komsiluku, u veledrogerijama pomocnih lekovitih sredstava, preko novina i interneta sve dok nije shvatio da je djavo odneo salu...e, taj pacijent, slusa savete, odgovara na postavljena pitanja, nema suvisnih komentara i nikad ne zaboravi da nesto od simptoma spomene-naprotiv, informise i vise nego sto je potrebno!
    Da li je kod takvih moguce uvek postici makar poboljsanje uz svesrdan trud sa obe strane?
    Ponekad!....a nekad na zalost i nije!
    Toliko od mene na temu naseg mentaliteta.
    I verujte nema to veze sa negiranjem foruma podrske!
    Ima samo sa istinom sagledavanja cinjenicnog mentalnog stanja nacije da smo na zalost zdravtsveno jako neprosvecena nacija bilo kad je rec o prevenciji, bilo lecenju!
    Zato i jesmo u samom vrhu neslavne evropske liste po broju gojaznih, pothranjenih, ljudi koji pate od anemija, hronicnih nezaraznih bolesti (dijabet, hipertenzija, kardiovaskularne bolesti, hiperlipidemije), kancera svih vrsta.......
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju