Zaključana tema 22 postova
nutricionsita odgovara-februar/mart 2013
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od ankica » pre 11 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • TeNa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od TeNa » pre 11 godine

    pozdrav :mahac:
    pomoc trazim na svakom mogucem forumu,ali na zalost - bezuspesno :/
    naime ja sam sredinom jula prosle godine bila na operaaciji tumora i tada sam se ugojila na 73kg (sa 64) . Znajuci da razlika nije velika otisla sam kod nutricioniste po rezim ishrane i krenula u teretanu misleci da ce mi to pomoci , ALI ja sam se samo dodatno ugojila na 81kg.(mama mi je govorila da je to zbog hormona) to bi sve bilo ok, ali ja 4meseca nisam mogla da smrsam :cry:
    4.januara sam se izmerila i imala sam 80,6kg tada sam pootpuno izbacila slatkise,belo brasno i gazirane sokove(koje nisam ni pila,ali hajd...)i smrsala 4kg Onda sam 28.februara pocela sa HRONO DIJETOM (sa 76,9 kg) znaci danas je 7dana ,ali s' obzirom da sam se ja merila svaki dan to je izgledalo ovako : 76.9/75.6/75.2/75.2/74.4/75.5/75,5 . sta radim pogresno? fizicki sam aktivna ,setam svaki dan po 2-3 sata, imam sobni trenazer,ne jedem slatko a tezina mi ipak ovako varira, sta da radim? :o
    Prvi cilj _ 72kg
    Drugi cilj _ 69kg
    Treci cilj _ 67kg
    Cetvrti cilj _ 65kg
    Bilo bi idealno _ 63kg

  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od ankica » pre 11 godine

    Tena, ja malo ne razumem sta bi ste vi hteli?! Da smrsate za 7 dana????????? Kakva hrono dijeta!
    Inace SVE radite pogresno!
    Koja je svrha merenja svaki dan? I koja je po vama razlika u tezini izmedju 75.6 kg i 75.2 kg? A koliko bi ste vi hteli da vam se tezina razlikuje po danima?
    I zasto mislite da je to variranje u tezini? To je stagnacija odn odrzavanje tezine!
    Zasto mislite da je DIJETA izbacivanje slatkisa, belog brasna i gaziranih sokova (?!)-koje i inace ne pijete? A sta je sa obicnim sokovima?
    Ne znam koliko godina imate ali ocigledno je vase poznavanje elementarnih principa ishrane i funkcionisanja tela veoma lose!
    Pa da krenem-kao prvo izmerite se jedan dan ujutro ali nemojte piskiti i pre merenja popite 2 case vode! Onda idite u wc i piskite, sacekajte nekih 2 sata za koje vreme nemojte nista jesti i ponovo piskite pa se opet izmerite.....sta mislite da li ste stvarno smrsali pola kilograma za tih 2 sata? Ako jeste svaka cast!
    Na tom principu radi vase variranje tezine po danima....jel vam sada jasnije?
    Drugo-to sto vi ne jedete slatkise i belo brasno nema veze sa tim koliko kalorija unosite u toku dana....niti takva ishrana ikakve veze ima sa redukcionim dijetama.
    Znaci morate sve ispocetka! Zdravo mrsavljenje je 3-4 kg za mesec dana! I ne merite se pre isteka bar 15 dana drzanja dijete!
    Kolicina i vrsta hrane je strogo odredjena za vase potrebe (i propisuje je nutricionista a ne casopis ili komsinica koja je virsla dijetom smrsla 10 kg za nedelju dana!)....inace pojma nemam kako je moguce da ste se posle propisane dijete ugojili ali ocito niste nesto radili kako treba (mada mozda i dijeta nije valjala, ne mogu da sudim na nevidjeno)......mozda da mi je napisete ako vas ne mrzi i ako se niste isuvise naljutili na mene!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • TeNa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od TeNa » pre 11 godine

    da je pravi i proesionalni nutricionista u pitanju bih jos i odgovorila, ali ovo....
    moja 10ogodisnja sestra daje bolje odgovore -.-
    hvala ni na cemu -.-
    mozda bi pravi nurticionista sagledao to oko hormona.
    Ali zahvalila bi ce clanici koja mi je poslala privatnu poruku,i koja je gle cuda..mnogo profesionalnija od ovog :wink:
    Prvi cilj _ 72kg
    Drugi cilj _ 69kg
    Treci cilj _ 67kg
    Cetvrti cilj _ 65kg
    Bilo bi idealno _ 63kg

  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od ankica » pre 11 godine

    Draga Tena, drago mi je da ste nasli odgovor na svoje pitanje! Ipak porazmislite o ovome sto sam vam napisala, jer to sto vasa mama kaze da je to zbog hormona ne znaci nista narocito ne bez rezultata koje bi ste mi napisali (kojih hormona i njihovih vrednosti, kao i datum analize kada ste ih radili)....tako da me iskreno bas zanima kako vas iko moze u vezi toga posavetovati!
    Sve jedno.......bitno da ste zadovoljni a ako se predomislite vi se opet javnite jer se ja ne ljutim.....i jos nesto-ja jesam profesionalni nutricionista sa sve diplomom i poslom u struci (a planiram i specijalizaciju u toku ove godine!).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Lilika
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od Lilika » pre 11 godine

    Pozdrav,
    potrebna mi je jedna informacija.
    Naime dosta sam na razlicitim sajtovima citala o mesecevim dijetama i na svakom mestu sam naisla na podatak da dijeta nema efekta ukoliko je odstranjena zucna kesa.
    Molim da mi objasnite detaljnije zasto je to neuspesna dijeta kod takvih slucajeva, zucna kesa mi je odstranjena hirurski pre 16 godina.
    Hvala unapreed.
  • Docke
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od Docke » pre 11 godine

    pozdrav :mahac:
    Zanima me da li piti med i cimet (rastopljen u vodi) stvarno ima nekog efekta na topljenje masti ili je to samo mit?
    i da li jogurt zaista pomaze mrsavljenju?
    Krenula sam danas na dijetu i korigovana je meni ishrana i fizicki sam aktivna ali... znam da cuda ne postoje ali ja bih nekako malo da ubrzam proces :bas_tuzan:

    Prvi cilj : 69
    Drugi cilj : 66
    Treci cilj : 63
  • vesnagaga
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od vesnagaga » pre 11 godine

    Pozdrav,

    2011. sam se porodila i od tada imam višak kilograma (oko 10 kg) koje nisam uspela da skinem. Visoka sam 175, a imam 71 kg i 30 godina. Otežavajuća okolnost je moj posao koji podrazumeva sedenje u kancelariji (od 09 do 18 časova), osim vikendom. U toku radnog vremena imam pauzu od 30 min. koju iskoristim da prošetam, ali to znači da ću ručak pojesti ispred monitora :) . Obzirom da hranu ne mogu da ponesem od kuće, jer nema uslova da hrana bude u kancelariji, obično kupim neko pecivo.
    Prvi put se obraćam nutricionisti, pa imam par pitanja:
    - da li je uredu da potpuno izbacim slatkiše i beli hleb?
    - moj dan počinje u 6 ujutru. Na koji način da podelim obroke i koje grupe namirnica bih trebala da jedem po obroku?

    Da napomenem da u toku dana popijem oko 2l vode, a gazirane sokove ne pijem. Ako Vam treba još informacija, tu sam.

    Hvala unapred.
  • josip150
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 12 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od josip150 » pre 11 godine

    Pozdrav
    Moj problem nije iste vrste kao sto je vecini na ovom forumu. Kod mene je problem sto se ne mogu nikako udebljati. Imam oko 69kg na 187cm. U zadnje vrijeme zgog stresa uopce nisam gladan, imam osjecaj da mogu cijeli dan a da pojedem samo jedan obrok.

    Nisam nasao prikladniju temu pa sam pisao u ovu, nadam se da to nije problem.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od ankica » pre 11 godine

    Dragi Josipe, nije problem jer ovo nije forum samo za mrsavljenje vec za sva pitanja u vezi ishrane.
    Inace niko ko ima problem sa viskom kilograma vam ne bi poverovao da je teze ugojiti se nego smrsati iz prostog razloga sto morate uneti vecu kolicinu hrane nego sto mozete ili zelite (u prevodu morate jesti na silu) a to priznacete nije nimalo jednostavno!
    Kako taj poduhvat ne bi bio mucenje morate se posluziti malim trikom -treba da jedete namirnice koje imaju vecu energetsku vrednost po jedinici tezine kako bi ste i u manjoj kolicini hrane uneli vise kalorija nego inace-sto je osnovni preduslov za gojenje!
    Takodje bi ste trebali da jedete cesce kako bi i na taj nacin uspeli da unesete vise hrane....manje obroke bi ste i pored nesdostatka apetita sigurno mogli da pojedete lakse nego 2 ili tri veca.....morate sebi odrediti strogu satnicu za obroke i nje se drzati!
    S obzirom da je vas problem stres i nedostatak apetita kao posledica istog morali bi ste poraditi i na tome. Niste naveli koji je problem u pitanju pa vas na tu temu ne mogu posavetovati ali neka biljna sredstva za smirenje bi verovatno dala rezultate kao sto su kapi od valerijane ili caj od maticnjaka pred spavanje.
    Posle vecih obroka kao sto je rucak preporucljivo je da odmarate bar 15 tak minuta, uzmite vitaminski dodatak B kompleksa jer on podstice apetit a ukoliko navedene mere ne daju rezultat trebali bi ste ispitati stanje stitne zlezde.
    Vesnagaga-sasvim je u redu da izbacite slatkise ali ne i hleb ili proizvode od zitarica-njih morate unosti a pozeljno je da budu od integralnog ili crnog brasna. Kolicinu hleba mozete smanjiti ali ne idite ispod 3 parceta dnevno ukoliko ne unosite druge zitarice u toku dana.
    Raspored obroka odredite sami ali tako da izmedju 2 obroka imate najmanje 3 sata pauze a najvise 4-trebalo bi da jedete cesce a manje kako ne bi ste bili gladni, najbolje 5-6 puta u toku dana.
    Po obroku mozete jesti koje god namirnice zelite pod uslovom da daju `svarljivu`kombinaciju ali u toku jednog dana bi bilo pozeljno da unesete svih 6 grupa namirnica (osim slatkisa)-ja ne preporucujem dijete tipa UN koje izbacuju neke grupe namirnica tokom vise dana.....niti sam pristalica izbegavanja nekih grupa unutar jednog obroka jer to iako olaksava varenje nema nikakvog uticaja na sam proces mrsavljenja (mada od takve prakse nema stete).
    Posto nemate veliki visak, manja redukcija kolicine hrane bi trebala da da rezultate, narocito ako smanjite unos masti i secera. Ukoliko vam je potrebno jos informacija takodje mi se slobodno mozete javiti.
    Docke, med je veoma koristan za zdravlje zbog obilja mineralnih materija i drugih sastojaka koji poboljsavaju funkcionisanje tela ali nema ama bas nikakvu ulogu u mrsavljenju jer je sastoji od 99% invertnog secera koji ako preterate sa njegovom kolicinom samo mozete pospesiti gojenje.....med se stavise veoma uspesno koristi u kurama za gojenje a ne mrsavljenje.....cimet narocito cejlonski ima lekovita svojstva (jer druga podvrsta cassia nema to delovanje) i koristi se u lecenju problema sa metabolizmom secera pa se preporucuje dijabeticarima, koristan je kod problema sa holesterolom i trigliceridima, ima neka dejstva slicno aspirinu pa se koristi kod prelade i gripa, sprecava koagulaciju krvi, i ima antimikrobna svojstva i iz svih navedenih razloga pozeljno je njegovo povremeno konzumiranje u cilju poboljsanja zdravstvenog stanja ili kao pomocna terapija kod hiperholesterolemije i dijabeta (naravno sam cimet nece delovati kao cudotvorni lek niti se on moze sam koristit u terapiji bez primene drugih mera i promene nacina ishrane)..... ali tesko da cete upotrebom cimeta pospesiti samo mrsavljenje!
    Sto se jogurta tice on spada mlecne proizvode i izvor je kalcijuma, fosfora, magnezijuma i drugih minerala.
    Nesto se lakse vari od cistog mleka zbog manje kolicine laktoze a i proteini samog mleka su u njemu iskoristljiviji pa zato neke osobe koje tesko vare mleko, obicno mogu da piju jogurt. Zbog dodatka nekih probiotskih bakterija moze imati i povoljno dejstvo na digestivni sistem, narocito ako se koristi preventivno.
    Sto se mrsavljenja tice, tesko da ce samo konzumiranje jogurta tu ista pomoci ako generalno ne smanjite unos kalorija i povecate fizicku aktivnost.....da bi dijeta bila uspesna takodje mora biti i izbalansirana a jogurt je jedna od kvalitetnijih namirnica ali samo konzumiranje jogurta kao takvog bez drugih mera za redukciju tezine nema bas nikakvog efekta na ubrzavanje mrsavljenja.
    Draga Lilica-pojma nemam zasto bi odstranjena zucna kesa predstavljala `kamen spoticanja` za efikasnost meseceve dijete odn nista pametno mi ne pada na pamet pa bi najbolje bilo da pitate one koji su taj savet dali. Meseceva dijeta `radi` na principu iskorscavanja uticaja meseceve teze odn uticaja meseca na ljudsko telo! Medjutim isti takav efekat bi ste dobili i kada bi ste bez obzira na mesecevu menu jedan dan gladovali odn ne bi ste unosili nista osim tecnosti......a drugih 6 dana jeli umereno. Matematicki gledano vas energetski unos bi ste smanjili za oko 15%......mnogima je ovaj nacin mrsavljenja laksi u tom smislu sto se `pate` samo jedan dan u nedelji ali gledano sa stanovista zdravlja predstavlja veci stres za telo. Povoljna meseceva mena moze pomoci u izbacivanju viska tecnosti iz tela (samim tim i u izbacivanju toksina) ali sam princip mrsavljenja se zasniva na unosenju manje energije putem hrane.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • vesnagaga
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od vesnagaga » pre 11 godine

    Pozdrav,

    hvala Vam na odgovoru. Imam samo još jedno pitanje.
    Meni je najveći problem obrok koji ću pojesti na poslu. Možete li mi dati konkretan primer šta bih mogla pojesti (neki sendvič, integralno pecivo,...).
  • Docke
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od Docke » pre 11 godine

    hvala vam, ali imam jos jedno pitanje

    Prosle godine..negde u aprilu sam bila kod nutricioniste ,i tada mi je propisano 3x30g zitarica na dan.Moje pitanje je,sad kad sam smanjila obime i telesnu tezinu, da li se taj broj moze povecati ili ipak ostaje 3x30g ddnevno.


    nadam se da sam bila jasna :005:

    Prvi cilj : 69
    Drugi cilj : 66
    Treci cilj : 63
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od ankica » pre 11 godine

    Docke, jasno je.....redukcione dijete se `prave` tako da imaju manje kalorija nego one za odrzavanje telesne tezine sto u prevodu znaci da bi ste mogli da povecate unos zitarica.
    E, sad, na koliko-ne bih mogla da vam kazem jer ne znam koliko imate kg, vasu visinu niti obim dnevnih aktivnosti.......isto tako niste naveli ni da li ste zadovoljni postignutom tezinom tj da li bi zeleli da odrzavate tezinu koju imate ili zelite jos malo da smrsate.....
    Vesnagaga, a zasto nema uslova da hrana bude u kancelariji? Jasno mi je da ne mozete da drzite peceno pile na kancelarijskom stolu ali zasto hrana ne bi mogla da bude upakovana u manje hermeticki zatvorene posudice koje bi ste drzali u tasni, kesi, u garderobnom ormanu itd......kolicina hrane koju bi ste poneli ne mora da bude velika (pa ni taj sendvic koji cete kupiti nije bas prevelik), sto se drzanja hrane na hladnom tice-ni to nije obavezno....zavisi od vrste namirnica koje ponesete i spoljne temperature....u principu ako namirnice nisu previse `osetljive` nista im nece biti na sobnoj temperaturi par sati a mozete se posluziti i malim trikom (nosite hranu u termo torbi, pre nego sto je spakujete drzite je u frizideru bar pola sata kako bi se ohladila).
    Najbolje je tokom redukcionih dijeta za rucak na poslu jesti neku salatu-povrce iseckate i nezacinjeno spakujete u posudu ili ponesete `celo` povrce koje cete iseckati neposredno pre konzumiranja-ako sadrzi puno soka kao sto je npr paradajz, salatu zacinite neposredno pred obrok, Zacine mozete drzati u kancelarijskoj fioci u maloj teglici za zacine (ako nemate mnogo mesta mozete sve izmiksovati-npr persun, so, beli luk u prahu, mirodjiju, kim u zrnu itd i imati samo jednu teglicu a ako imate onda mozete imati nekoliko kombinacija ukljucujuci i ulje i sirce)....u obzir dolazi i voce, vocna salata, i jedno i drugo, mozete salatu `zaliti` jogurtom sa sa smanjenom kolicinom mlecne masti, dodati kiselo mleko , u salatu mozete dodati dvopek u komadicima, kuvane integralne makarone, integralni pirinac, psenicu i druge zitarice ili leguminoze npr socivo, skuvano jaje, malo sira, iseckano peceno belo meso, peceni susam itd (naravno ne sve navedeno u jednom obroku), mozete nositi sveze cedjen sok od voca i povrca u flasici od 0.33 ml, skuvati instant supu-ako imate gde da prokuvate vodu (a pretpostavljam da imate-jer retko ko ne pije kafu na poslu).....
    Navedene kombinacije mogu biti bezbrojne na temu salata, tako da vam ne dosadi a u kombinaciji sa supom, jogurtom ili sokom zaista vas mogu zasititi.
    Primer jednog obroka-jedan veci krastavac, kiselo mleko 2 dcl, malo soli, biber, persunov list, mirodjija, kim, peceni susam pola kafene kasike, parce dvopeka 25g, belo pilece meso 50g iseckano na kocke.
    Oljustite krastavac, isecete ga u ciniji na kolutice, zacinite , dodate izlomljen dvopek, kiselo mleko i belo meso. Evr tog obroka je oko 200 cal!....a to u prevodu znaci da do kraja radnog vremena mozete pojesti i jos jednu jabuku a ako pre obroka pojedete i 200 ml supe-nema sanse da budete gladni jer cete u stomak uneti oko 650 g hrane i svega 300 kalorija!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Docke
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 8
    Pridružio se: pre 11 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od Docke » pre 11 godine

    evo ovako
    sad imam 73kg
    kad mi je ono propisano imala sam 78/9
    viskoka sam 174
    i zelela bih jos da smrsam ,bar jos 8kg
    a nivo aktivnosti : trcim svaki drugi dan 45minuta,setam psa 1h,30day shred svaki dan(i jos setnja kad idem u skolu ili grad)

    Prvi cilj : 69
    Drugi cilj : 66
    Treci cilj : 63
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionsita odgovara-februar/mart 2013

    od ankica » pre 11 godine

    Drzite se propisane kolicine dok ne smrsate svih 8 kg jer je tezina koju ste do sada postigli veoma bliska pocetnoj pa bi svako povecanje kolicine namirnica dovelo do usporavanje mrsavljenja.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 22 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju