Zaključana tema 11 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara (septembar 2010)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • missundaztUd
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od missundaztUd » pre 13 godine

    zdravo Ankice .. imam problem sa prejedanjem. nisam to ozbiljno shvatala do nedavno, smatrala sam to kao posledicu samo toga sto volim jesti i sto su mi oci uvek gladne ali kad razmislim obicno jedem kad sam u depresiji ili prosto nervozna sto je cesto.. mnogo puta sam mrsavila, suzdrzavala se raznih jela i namirnica koje sam volela sto je rezultiralo vracanjem kilograma..3 puta.. sad sam na dijeti u kojoj sebi nista ne zabranjujem samo smanjujem obroke ali opet imam faze sa prejedanjem. jedem 5-7 dana suzdrzano i onda nedelju do 10 dana se prezderavam.. gubim kilograme polako(za 7 meseci sam izgubila 7 kg) ali mislim da time sokiram svoje telo i da bi ovaj nacin mogao opet rezultirati yo-yo efektom. kao vecina nas volim fast food i ne mogu mu odoleti.
    pored toga htela sam da te pitam da li zaista postoje " zabranjene namirnice " na dijeti? jer dok sam pisala dnevnik cesto bi mi rekli "virsle nisu dozvoljene, ni salama, ni voce u vecernjim satima, bademi imaju puno kalorija, hrana se ne sme prziti" ali kako da mi mladji koji zavisimo od toga sta kuva mama/baka ili mi studenti od toga sta se pravi u menzi "pobegnemo" od te vrste ishrane? prosto je nemoguce..
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga MissundaztUd-u principu postoje zabranjene namirnice ali ne zato jer "goje" već zato jer nisu zdrave.....viršle se prave od najgoreg mesa, imaju puno aditiva, masnog tkiva....salama takođe, ja ne vidim zašto voće ne bi smelo da se jede uveče-poenta je da ćete možda pre ogladneti tokom noći ali ono je zdravo i sme.....pržena hrana sadrži puno kancerogenih sastojaka i upija puno masti......bademi imaju puno kalorija-stoji ali ako pojedete 2-3 kašike neće biti problema.
    Meni se sviđa vaš pristup-jedem sve samo manje......i kao što primećujete rezultira gubitkom kilograma. Onaj ko ne zna kako bi bolje kombinovao namirnice najbolje je da se odluči za taj pristup!
    Šta se podrazumeva pod prejedanjem-koliko je to hrane? Ja mislim da ljudi malo preteruju kad pomenu prejedanje-ako vam se nešto jede onda i treba da ga jedete! Poenta je da to ne bude svaki dan-tada se kilogrami gomilaju-povremeno je sasvim ok! Pa normalno je da jedan dan imate veći apetiti od drugog dana-niste ni svaki dan isto aktivni, nekad radite više nekad manje, nekad više spavate nekad manje, nekad ceo dan spavate.......samim tim morate i količinski različito jesti! A ni ne volite sve namirnice podjednako-nešto volite više, nešto manje.
    Poenta kod mamine i bakine kuhinje je u tome da jedete "normalne" količine hrane-ova hrana je i najzdravija jer jedete raznovrsno, još ako ubedite mamu i baku da baš ne bude svaki dan prženo već pečeno i kuvano biće sasvim ok. Za mlade zdrave ljude je to i najbolji pristup-ne treba time da se opterećujete kao ni činjenicom da volite fast food-volim ga i ja! Nije to greh-loše je samo ako bi ta hrana činila osnovu vaše ishrane. Dok god jedete viršle, salame, sendviče, pljeskavice i pice jednom do dva puta mesečno to je sasvim u redu!
    Osnova ishrane treba da bude povrće sveže i kuvano, kuvana jela, umerena količina mes ai voća, malo slatkiša i malo testa. Hleb umereno-parče do dva po obroku! Mleko i mlečni proizvodi bar 2 čaše na dan.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Anica81
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od Anica81 » pre 13 godine

    Postovana Ankice,

    molila bih Vas za savet u vezi sa održavanjem kilaže. Za početak da Vam napišem osnovne stvari. Imam 28 godina, visoka sam 165 cm, dijetu sam počela pre 4 meseca za koja sam sa 71 kg smršala na 52 kg, koje bih sad želela da zadržim. Više puta u životu sam mršavila, ali do sada nikada nisam uspevala da zadržim postignutu kilažu jer sam se odmah po okončanju dijete vraćala starim navikama, što je dosta nepovoljno uticalo na moj metabolizam koji je sada jako spor. Ovaj put bih želela da zadržim postignutu kilažu, ali nemam nikakva iskustva sa tim, s obzirom da poslednjih 8 godina ili se gojim ili mršavim.

    Puno bi mi značilo kada bi mi dali neke osnovne smernice za održavanje kilaže - šta u kojim količinama bi trebalo da jedem, kad... koliko često bi trebalo da proveravam težinu... Što više saveta mi date ( čak i ako Vama ti saveti deluju banalno ) više ćete mi pomoći, jer zaista ne znam kako da se postavim, a ne bih se igrala sa metabolizmom više, dosta sam ga do sada stalnim mršavljenjem i gojenjem maltretirala.

    Treba da napomenem da i tri puta nedeljno idem na treninge od po sat vremena, od čega su dva treninga oblikovanja i snage, a jedan trening kardio, kao i da svaki dan popijem oko 2l tečnosti ( oko 1 -1,5 l vode, ostalo kroz mleko, jogurt, kafu, supe...).

    Hvala Vam unapred!
  • missundaztUd
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 10
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od missundaztUd » pre 13 godine

    hvala na odgovoru-i mene zanima odgovor na ovo drugo pitanje.. tj kad smrsam ce me zanimati..
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Anice, malo je komplikovano pitanje jer dijeta koju ja radim je na 10 kucanih strana formata A4.
    Ono što mogu da vam kažem je sledeće-prvo nema potrebe da se stalno merite, videćete vi najbolje po garderobi da li se gojite ili ne. Stalnim mernjem ćete uraditi samo suprotno-jer težina varira u toku dan po nekoliko stotina grama a i mesečno do 2 kg zbog hormonskih kolebanja i to se smatra sasvim normalnim.
    Jedite jako puno povrća-preko pola kilograma dnevno, malo voća do 200g, mleka bar 2 čaše ili jogurta, mesa oko 50-100g dnevno, ne prženo i pohovano, slatkiše samo jednom nedeljno, hleba obavezno bar 3 parčeta dnevno, ostale testtenine maks jednom nedeljno,.....
    Eto to je ukratko i za missundaztUd.
    :wink: :
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Anica81
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od Anica81 » pre 13 godine

    Postovana Ankice,

    hvala Vam puno na odgovoru. Samo bih jos par detalja da Vas pitam, ako nije problem. Testenine maksimalno 1 nedeljno cak i ako jedem integralnu testeninu? Koliko kuvane testenine bi trebalo da maksimalno pojedem u jednom obroku? Koliko puta nedeljno mogu jesti bareni integralni pirinac i bareni krompir?

    Hvala Vam jos jednom!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Iato se odnsi na sve testenine, integralni pirinač kao i bareni krompir jednom nedeljno (za svaki).
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • GIO
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od GIO » pre 13 godine

    Draga Ankice,

    Već mnogo vremena pazim na to da ne jedem ništa nezdravo, ali ranije je kod mene bila ista priča kao i kod missundaztUd. Jedem prevashodno povrće i pokoju intregralnu kiflu ili pirinčane rezance, ali zanima me da li ponekad mogu da se častim nečim nezdravim. Veliki sam "zavisnik" od Koka Kole, a pošto je nisam pila oko mesec dana, razmišljam da uzmem ovu "zero". Da li je stvarno istina da ne goji? Mislim, na njoj samo što ne piše da se sastoji od obične vode... :roll:

    Takođe me zanima da li, recimo, jednom (ili dvaput) mesečno mogu da pojedem fino parče pice ili pljeskavicu, a da to ne ugrozi ukupan dosadašnji napredak? Tojest, da bude baš kao da se ništa nije desilo... :020:

    Hvala unapred,
    Olga
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od ankica » pre 13 godine

    Naravno, ja to stalno govorim.....neko se nije ugojio zato jer je povremeno jeo nešto "što ne treba" već zato jer je to činio svakodnevno više puta! Ne treba postati mučenik, tako osim nezadovoljstva nema druge koristi!
    Coca cola zero nema energiju, ali ima veštački zaslađivač koji je štetniji od "energije" pa je ne preporučujem. Inače coca cola nije baš najpametniji izbor za svakodnevno konzumiranje jer u njoj nema ničega nutritivno korisnog pa bi je trebalo piti maksimum jednom nedeljno.
    Sve "nezdrave namirnice" možete jesti jednom do dva puta nedeljno i verujte da vas tih dodatnih 200-400 cal na nedeljnom nivou neće ugojiti!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • GIO
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2010)

    od GIO » pre 13 godine

    ankica napisao:neko se nije ugojio zato jer je povremeno jeo nešto "što ne treba" već zato jer je to činio svakodnevno više puta!


    To je tačno! :NN04:



    Hvala na odgovoru, Ankice. :)
Zaključana tema 11 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gosta