Zaključana tema 31 post
nutricionista odgovara (septembar 2009)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar
    sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.

    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Doramar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 98
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Doramar » pre 14 godine

    e i mene bas zanima odgovor na pitanje od whole new me.
    ja imam slican problem, u sustini sam u stanju da se kontrolisem i da jedem normalno kada nemam nekih ozbiljnijih potresa u zivotu, ali kada nesto ne ide kako treba ili padnem u depru, jedem sta mi padne pod ruku.
    mislim da je to problem koji se resava na dva polja, kod dijeteticara i kod psihologa.
    i jedan i drugi bi po mom misljenju trebalo da mogu da pomognu savetima.
    zato ja zakazala kod psy vec ove sedmice jer zaista zelim da promenim taj model ponasanja kod sebe, ne zelim da se ceo zivot vrtim u krug, a problema i losih trenutaka ce biti uvek, tako da jednostavno moram da nadjem nacin da to prejedanje preusmerim ili kontrolisem.

    puno hvala unapred, ankice.
  • Sajkica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Sajkica » pre 14 godine

    Citala sam vase postove, zaista mislim da ste dobri u ovome, pa sam bila slobodna da potrazim savet.


    Imam 55kg. visoka 159cm, 24god. .
    Pre nego sto su mi u novembru 2006. konstatovali koksaki virus i kao terapiju prepisali gomilu vitamina i strogo mirovanje nikada nisam imala problem sa tezinom i imala sam 48kg konstantno, bar 8 godina. Od onda imam problem da vec 4 godine ne mogu da skinem visak, i imam puno masnih naslaga. Bila sam na mesnoj dijeti dve nedelje leta 2008.e i dosla do 52kg, pa na narandza-dvopek dijeti pola godine nakon ali nisam skinula ni gram. Moje telo jednostavno odbija da reaguje. Ovog maja sam 10 dana pila samo (Nerru) vodu i Javorov sirup sa limunom i cili paprikom skinula sam samo 1,5kg...


    Vec sam pre dva meseca pocela da jedem 5,6 malih obroka dnevno, tri veca i dve uzine, ali se situacija i dalje ne menja.
    Vezbam oko 3 puta nedeljno, nekad cesce...(al kad su ispitni rokovi, i mnogo redje). U pitanju je simulator skijaskog trcanja za kardio trening (20 min. ali menjam 2 min. brzo, 2 min. sporo trcanje).

    Sada sam uradila test intolerancije na hranu u Analizi na Novom Beogadu...i kada su mi stigli rezultati testa, i na moje veliko iznenadjenje, sem sireva, psenice i kukuruza mi je dozvoljeno da jedem, cak i idealno, sve ono cime se inace i hranim.
    Mozete li mi na osnovu mojih rezultata poslati makar okvirni primer jelovnika ili neki savet?
    Poslacu vam na p.m. link za test.


    Bila bih Vam izuzetno zahvalna.


    S postovanjem,
    Sajkica
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Sajkice, ja ne shvatam da neko ko ima 55 kg misli da ima višak kg?!!!!!!!! (pa ubiće vas ostali forumaši časna reč i zabraniti vam postovanje ovde na temu debljine-i iskreno biće potpuno u pravu). Vaš BMI je 21.7 znači idealan!!!!!! I naravno da telo odbija da smrša jer nema šta da mršavi. A kad ste imali 48 kg bili ste premršavi (BMI 18.9-granica mršavosti!!!!!!) , telo je patilo i kad je konačno dobilo malo vitamina i hrane njemu je "svanulo" i sad mu ne pada na pamet da vam dozovli da mu to opet uradite!
    Ja vam savetujem da se manete tih "manija", imate mnogo sreće da ste zdravi, da lepo iskorišćavate hranu i nemojte zbog "lude glave" i "fiks" ideja (kojima sebe izgladnjujete-raznih Nera isl gluposti dijeta) da to pokvarite jer ćete se kajati celog života što ste izgubili zdravlje! Ali tad može biti prekasno!
    Setite se kako vam je bilo kad ste dobili koksaki, na vašu sreću, on je najčešće 100% izlečiv....ali ima i stvari koje nisu i ostavljaju doživotne posledice. Budite srećni što ne znate za njih i ostavite se vaših kg i uživajte u životu!!!!!

    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Anatema
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 90
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Anatema » pre 14 godine

    1. Kakvo je vase misljenje o hranjenju ispod BMR-a?

    Vidim da je ovo već postavila jedna forumašica
    pa se priključujem istom pitanu. :neznalica:
    Slika
    "Sudbina nije stvar slučajnosti, već je stvar izbora; to nije nešto što treba čekati, već nešto što treba postići."
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Cici » pre 14 godine

    Postovana Ankice,
    Pisala sam Vam i ranije i uvek dobila brz odgovor, pa se nadam da cu i sad :). Elem, imam 176cm, 62kg i 24 godine i do sada sam unosila manje-vise oko 2000kcal dnevno i bila savrseno zadovoljna time, nisam ni gubila ni dobijala na tezini. Medjutim sada sam mnogo aktivnija nego prethodnih par godina, pocela sam vise da treniram i uopste vise da mrdam i desava se da se osecam vrlo slabo i kao da mi je "pao secer" :). Cini mi se da sam malo i smrsala. Za koliko bi trebalo da povecam dnevni unos, za jos jedan obrok?Pokusala sam da izracunam BMR i TDEE na sajtu i on kaze da za umeren do veoma aktivan tempo zivota u mom slucaju treba oko 2200-2600kcal, pa samo da proverim i sa Vama?
    Hvala unapred, pozdravljam Vas!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Evo odgovora za whole new me, Doramar i Anatemu-ja ne podržavam energetski unos ispod BMR. Tako ćete samo napraviti sebi probleme. Ono što morate shvatiti je da je BMR ona energija koju telo troši u potpunom mirovanju za održavanje u životu (disanje, telesnu temperaturu itd). Ako to ne unosite vi telo lišavate energije koja mu je potrebna da preživi!!!!! Pošto nećete odmah umreti jer imate rezerve energije nastupa trošenje istih ali i drastična štednja jer je energetski unos koji unosite daleko ispod potreba. I tu nastaju problemi-telo ne bira koga štedi (vi kad nemate para stegnete kaiš-jel tako?! i ne pitate noge da li im trebaju cipele ili leđa kaput-ali ako ih nemate noge su mokre a leđa hladna pa se smrznete i razbolite.....), usporava metabolizam, isključuje sve potrošače energije koji apsolutno nisu neophodni...vi ste malaksali, slabi, slabi vam imunitet (za njega vam treba energija).....
    Shvatili ste poentu! Ako hoćete da smršate morate unositi energiju bar u iznosu BMR i još malo iznad toga-da telo ne pomisli kako hoćete da ga ubijete-jer se onda aktiviraju sistemi za preživljavanje koji vam upravo to onemogućavaju!
    A mršavićete na račun one energije koja vam treba za svakodnevne aktivnosti (jer svaka aktivnost koja nije ležanje troši energiju) a koju ne unosite hranom pa je morate dobiti topljenjem masnih naslaga!
    Htedoh da pitam "whole new me"-šta je po vama emotivno a šta kompulzivno prejedanje? Ono što ste napisali samo govori o tome da nemate teže oblike poremećaja ishrane -bulimiju npr-što je dobra stvar, ali ja ne vidim neku razliku između ove vaše definicije emotivnog i kompulzivnog! možda u nijansama-ali one nisu problem već činjenica da imate problem!!!!
    Morate prvo da razmislite zašto hranom pokušavate da rešite bilo koji problem koji nije nastao kao posledica nepravilne ishrane?
    To vam dođe kao da pokušavate da ekser ukucate prstima, izranjavićete prste ali njega nećete ukucati! Hranom se može rešiti nutritivna anemija npr ali nikako emotivno nezadovoljstvo! Razmislite o ovome!
    Ne znam gde ima se kupi kućni kaliper ali ne znam ni šta će vam. Uzmite one vagice koje mere procenat masti u telu.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • zvezdfica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od zvezdfica » pre 14 godine

    Postovana Ankice,
    upravo sam procitala vas odgovor koji ste dali za whole new me, Doramar i Anatemu, i s obzirom da se ne slazete sa unosom kalrija ispod bmr-a, zamolila bih Vas za pomoc. Visoka sam 160 :( , teska 53-54kg, imam 24 godine. Znam, sada cete verovatno reci sta ce osobi te kilaze dijeta, medjutim, u stomaku i butinama imam dosta naslaga. Na ovom sajtu sam radla BMR test i on iznosi 1345Kcal, i TDEE test - 1614. Zelela bih putem brojanja kalorija da smrsam oko 5kg, ali posto generalno zene ne treba da unose manje od 1200kcal dnevno (ili ako ne unosim manje od mog bmr-a 1345kcal), to bi za mene znacilo da cu tek za 26 dana izgubiti 1kg :cry: zbog dnevne razlike od samo 300kcal (unosim 1300, a tdee 1600).
    Vezbanjem mogu da izgubim odprilike 200kcal, oko dva do tri puta nedeljno, sto opet nije dovoljno.
    Zamolila bi Vas da mi date neki savet vezano za brojanje kalorija, ili da mi predlozite neki rezim ishrane, ili neku dijetu, koja bi mi (do 2 meseca trajanja) pomogla da izgubim ovih 5kg. (problem samnom i dijetama je sto vecina njih koristi ribu, sto ja ne jedem).
    Hvala unapred :020:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Zvezdfice, da bi ste držali dijetu ne morate jesti ribu. Ko vam je rekao da je riba uslov za držanje dijete?!
    Drugo, pošto vi nemate problem sa težinom teško da će vas zadovoljiti gubitak od 5 kg jer vi ni sada nemate taj višak.....hoću dakažem da vi imate takvu građu odn.nepravilno raspoređene kilograme i takva vaša građa je genetski uslovljena.
    Znači i kad bi ste smršali 5 kg (10, nebitno koliko) i dalje bi ste imali najdeblji stomak i butine, s tom razlikom da bi svi ostali delovi bili rahitično mršavi ali bi vaši "kritični" delovi izgledali "idealno"!
    Vi kako hoćete. ali rešenje nije u gubitku kg već se morate ili pomiriti sa takvom građom ili pokušati da te "naslage" skinete sa "kritičnih" delova. Ovo može biti dug proces sa neizvesnim i kratkotrajnim rezultatima u odnosu na uložen trud pa ne znam koliko vam je to zaista značajno. Ja iskreno teško mogu da zamislim da su to "silne naslage" sa 53 kg da bi to bio realno veliki problem....pre je problem u vašoj percepciji same sebe i najverovatnije te nepravilnosti niko drugi osim vas ne vidi!
    Proces kojim bi ste mogli smanjiti obim butina i stomaka bi uključivao nošenje toplih pantalona, masažu, znojenje, vežbe isl.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Katrin
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Katrin » pre 14 godine

    Zamolila bih Vas da mi odgovorite na pp koji sam Vam poslala pre petnaestak dana :)
  • aniksy
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od aniksy » pre 14 godine

    Draga doktorka,
    Imam 26 godina, imala sam 115kg i sada sam na 97. Visoka sam 180.

    E sad... :005:
    Merila sam se na vagi za odredjivanje kolicine masti, misica i vode u organizmu i...
    verovali ili ne ali kaze sa imam 62kg misica (doduse uvek sam se bavila nekim sportom i vooolllliiimmmm da setam)

    Ali interesuje me, da li je to mozda previse???
    Vise se ne bavim aktivno sportom...

    I druga stvar...
    Jasno mi je da ne mogu da budem "mrsava", niti to zelim (ne ide mi uz licnost :D )
    ali... koja je otprilike moja "idealna tezina"???

    Veliki pozdrav i hvala unapred!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Aniksy, obično se procenat mišića (ne kg) kod onih koji se ne bave sportom kreće oko 35-40%. Navedeni procenat (62%) bi pre odgovarao vodi....
    Vaša idealna težina bi bila od 70-75kg (zavisno od građe, s obzirom da kažete da vam se ne mršavost ne slaže uz karakter onda pre 75).
    Draga Cici, vama bi oko 2200-2300cal sasvim odgovaralo (2600 je čini mi se malo isuviše sem ako se baš toliko puno ne trošite! To je ipak rezervisano za težak fizički rad-npr.kopanje?!).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Cici » pre 14 godine

    Hvala, i meni se cinilo previse 2600, a nisam bas ljubitelj jedenja na silu...ne kopam niti bilo sta slicno :). Jel moguce da samo 200-300kcal toliko menjaju nesto, odnosno da mrsavim i osecam se slabo ako mi nedostaje samo toliko??
    Citam kako zene unose po 1000-1200kcal (cak i manje!), nije mi jasno kako ne padnu u nesvest?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Vama se možda čini da je 200-300 cal ništa odn. malo ali nije malo ako je to svaki dan po toliko....na mesečnom nivou to izađe od 6-9000 cal odn . kao da 3-4 dana ništa niste jeli odn.da gladujete jedan dan svake nedelje.....
    setite se onih sistema koji svoju "čudotvornost" zasnivaju upravo na tome-gladovanje jedan dan u nedelji-mesečeva dijeta, UN dijeta isl.
    Žene koje svaki dan unose 1200 cal ili manje obično to ne čine dugotrajno a ako i čine onda vrlo brzo naprave sebi neko čudo (usporen metabolizam, padanje u nesvest isl) pa onda opet imaju drugi problem zbog koga zaborave svoje brojanje kalorija...obično se brzo ponovo ugoje pa onda krenu iz početka da broje kalorije pa smršaju pa onda padaju u nesvest pa se goje i tako ide "igranka do zore"....odn.dok ne stignu do nekih 90-100kg i onda ili odustanu od brojanja kalorija i pomire se sa činjenicom da im je to "od godina, trudnoće" i čega sve ne, samo nije od hrane.....ili krenu da menjaju korenito svoje ponašanje i učine nešto po tom pitanju (a da nije brza dijeta iz novina.....ali na žalost ona prvo rešenje je obično češće.....).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • aniksy
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od aniksy » pre 14 godine

    Draga Aniksy, obično se procenat mišića (ne kg) kod onih koji se ne bave sportom kreće oko 35-40%. Navedeni procenat (62%) bi pre odgovarao vodi....
    Vaša idealna težina bi bila od 70-75kg (zavisno od građe, s obzirom da kažete da vam se ne mršavost ne slaže uz karakter onda pre 75).


    Draga doktorka,
    Hvala vam na informaciji!!!
    Ali, da li je moguce da neko ima 62 kg misica i 75 kg ukupno???? :D
    A sa vodom u organizmu kod mene postoji mali problem... nema je dovoljno.
    Najvise je bila 50%.
Zaključana tema 31 post

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: _Debeljuca_ i 15 gostiju