Zaključana tema 31 post
nutricionista odgovara (septembar 2009)
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Cici » pre 14 godine

    Hvala na odgovoru, nisam posmatrala sa te strane :), a za ostatak posta i "igranku bez prestanka" se slazem u potpunosti!
  • laura
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 51
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od laura » pre 14 godine

    Imam nekoliko pitanja unapred hvala na odgovorima :
    1. Da li je test intolerancije hrane obicna prevara ?
    2. Koje cajeve preporucuju nutricionisti kao pomocno sredstvo pored redukcije kalorija?
    3. Da li je kofein stetan ili koristan protiv celulita i gojaznosti, posto ga mnoge kreme protiv istih problema imaju u sastavu?
    4. Da li za namirnice vazi da se mere u sirovom stanju pre termicke obrade ili posle pa se na tu tezinu racunaju kalorije.
    5. Koje su masti stetnije za zdravlje biljne ili zivotinjske?
    6. Ako se beli secer i belo brasno izbace iz upotrebe da li moze nastati poremecaj zdravlja?
    7. Koliko soli dnevno je prava mera?
    8. Sta mislite o zeolitu?
    Strpljen spasen
  • simkacokolada
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od simkacokolada » pre 14 godine

    Please,da mi pomognete!!
    Imam 15 god. 90kg i visoka sam 180cm.
    Na puno nacina sam pokusavala da smrsam,a ja sam se jos vise ugojila,a uvek sam imala dovoljnu fizicku aktivnost zato sto trniram kosarku 9 god.i imam treninge svakog dana.Zato vas molim da mi napisete neki rezim ishrane ili bilo sta sto ce mi pomoci da konacno smrsam!!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Simka čokolada-javite mi se na mejl.....
    Draga Laura-1. zavisi šta podrazumevate pod prevarom.....ako mislite da će test intolerancije hrane da vam reši sve probleme težine-onda jeste-a ako podrazumevate da on može da vam pomogne da shvatite koje vam namirnice ne prijaju najbolje onda nije!
    2. U principu nijedne specijalne. Možete koristiti čajeve koji deluju diuretično ili blago laksativno ali asa time ne treba preterivati!
    3. u sastavu krema za spoljnu u potrebu je koristan, "iznutra" (tj. da se npr. pije kafa da bi se rešili celulita) nije!
    4. sve namirnice se isključivo mere pre termičke obrade ali tehnički obrađene (oljuštene) i energija se tako računa. Ako se namirnica prži onda se dodaje količina upotrebljenog ulja ali se ne određuje energija pržene namirnice upravo iz razloga što količina upotrebljenog ulja može da varira.
    5. Životinjske mada ni to nije apsoluto tačno-biljne su zdravije jer sadrže više esencijalnih masnih kiselina, mada neke morske ribe sadrže nezasićene omega 3 masne kisleine.
    6. Ne može.
    7. 2-5 grama. Što manje to bolje.
    8. Može biti koristan kao sredstvo za detoksikaciju ali ga treba upotrebljavati samo povremeno (nikako stalno) da se ne bi remetila resorpcija važnih vitamina i minerala.
    Uh.....namuči me! :NN04: Ali evo isplivah.....

    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Doramar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 98
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Doramar » pre 14 godine

    draga ankice,
    3 pitanja:

    1. mozete li da objasnite da li *pravilo* o tome da se ne sme jesti pre spavanja ima ikakve veze sa zivotom, da li se zaista lepe kalorije uvece jer se metabolizam usporava, ili je to cist mit i racuna se samo ukupan dnevni energetski unos minus fizicke aktivnosti od tog dana ?
    pitam zato sto neke dijete to zabranjuju a ja sam opazila da dosta losije spavam ako odem u krevet gladna.
    pa i ako ima nekih ogranicenja u smislu vrste hrane i kolicine, mozete li da precizirate ?

    2. postoji li neko preporuceno/nesto sto se smatra normalnim vremenom koje treba da protekne izmedju dva obroka ?

    3. ako mi je tezina 61.5kg a visina 173.5cm koji broj kalorija predstvalja normalni dnevni unos za mene ?
    znaci ni za debljanje ni za mrsanje.

    puno hvala unapred.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Doramar,
    1. nema nikakve veze sa životom a mene lično zanima koj izmislio isto i iz kojih pobuda....valjda radi mučenja onih koji imaju problem sa težinom....poznata je činjenica da se gladnog stomaka ne može spavati ali ni prepunog. Ztao poslednji obrok treba da je lagan i nekih 2 sata pre spavanja.
    2. 3-4 sata, max 5.
    3. to zavisi od toga koliko se dnevno trošite a navedeni podatak bez ove informacije može varirati i do 700-800 kalorija što nije malo.....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Doramar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 98
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Doramar » pre 14 godine

    draga ankice, hvala veliko, sto se tice kalorija, mislila sam na sedimentarni rezim sa sportom 1-2 puta nedeljno, znaci ne velika potrosnja.
  • Sajkica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Sajkica » pre 14 godine

    Postovana Ankice,
    ja se izvinjavam sto tek sad odgovaram, tj.sto se tek sad zahvaljujem na vasem odgovoru...
    Dakle, ima nesto sto vam nisam odmah rekla....ja koksaki i dalje imam i dalje osecam sve simptome malaksalosti, i bolova u misicima...ali sam se pomirila sa tim i sada zivim koliko toliko normalno...jedan dan sam aktivna, drugi odmaram, itd....nije prijatno, ali, kod mene nista ne reaguje....
    Puna sam masnih naslaga i ruzno mi je telo, i do te promene od vitkih 48 do mlohavih 55kg je doslo jako brzo i ja ne mogu da se pomirim sa tim da sad ovako izgledam.
    Proslo je vise od mesec dana od kako sam radila test inolerancije na namirnice i od kako se hranim samo dozvoljenim, i verujte, vaga stoji kao zakocena na onih 55kg, ne mrda!!!Mada moram priznati, da su se masne naslage smanjile i da sam vec uspela da udjem u neke od nedostiznih pantalona...
    Ako imate neki savet kako da pokrenem organizam, jako bi mi znacilo!!!

    Veliki pozdrav za vas,
    Sajkica
  • karla
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od karla » pre 14 godine

    Hellooo,
    Imam 17 god.
    Planiram da oslabim jedno 5,6- 7 kg. Moj plan ishrane je sledeci

    Dorucak>2 dvopeka,jabuka,jogurt (balans)
    Rucak> sta vec mama spremi , bez hleba
    Vecera> jogurt i dvopek
    Sama sam ga sastavljala. Takodje uz fizicku aktivnost. Znaci trbusnjaci,cucnjevi... jedno 45 minuta minimum.
    Sta mislite o nacinu ishrane....
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Karla,
    mnogo toga zavisi od toga šta je to što mama sprema......generalno ne valja....što samo dvopek?! Šta fali starom dobrom hlebu......? Ako misliš da to ima manje kalorija tu se varaš jer je dvopek isto što i hleb samo sa manje vode odn.ako taj dvopek ima 30 g to ti dođe oko 60 g običnog hleba.....znači ne da jedeš 4 parčeta hleba koliko ti misliš već 8! Hleb i treba da jedeš, može i dvopek ali ne iz razloga iz kojih misliš da ga jedeš.
    Gde je voće....salate.....?
    Napiši mi koliko imaš kg i koliko si visoka.

    Draga Sajkice, ja i dalje mislim da je onih 55kg super težina i da je dobro dok vaga stoji zakočena na toj cifri....to da ste mlitavi sa tom težinom je u vašoj glavi i možda malo u tome da nemate kondicije a ne u kilogramima! Inače odakle vam ideja da ćete testom intolerancije na namirnice smršati?! To je je jedna od osnovnih zabluda (pročitajte post napred) ....samo mu ime kaže: to je test intolerancije a ne test za način mršavljenja!
    :wink:[/color]
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • karla
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od karla » pre 14 godine

    Hvala vam na odg,
    Visina175 Tezina 72kg.
    Sta mi preporucujete za dorucak i veceru....
  • VTC
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od VTC » pre 14 godine

    Postovana g.Simic....Citajuci na ovom forumu razne dijete,najvise mi se svidjela-dijeta moje doktorke-i pretpostavljam da kolicina hrane nije za sve ista(mislim na pol i kilazu),pa bih vas pitala za muskarca -185cm i 134kg -koliki bi trebao biti dnevni unos mesa i ostalih namirnica(pretpostavljam 100gr.mesa bi bilo malo)?
    Zaboravila sam napisati da moj muz ima 52 god i da bi rado oslabio zbog srca(pije antiaritmikum).Ako mislite da ova dijeta ne bi bila za njega,molim vas za prijedlog dijete sta bi bilo za njega.
    Pozdrav i hvala na odgovoru! VTC
    Poslednja izmena od VTC u 05 Oct 2009, 10:15, izmenjeno 1 put ukupno.
  • sottovoce
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od sottovoce » pre 14 godine

    Poštovana dr Ankice,
    Često čitam vaše postove jer mi se veoma dopada na koji način objašnjavate pravinu i zdravu ishranu, i jako je lepo što imamo priliku da čujemo stručno mišljenje i odgovore u vezi sa nekim bitnim i manje bitnim dilemama.
    Skoro ste objašnjavali ponešto u vezi sa tost hlebom, i mene upravo to zanima- naime, u poslednjih godinu, dve (sada imam 27) jednostavno je presto da mi prija običan, da kažem "svež" hleb, uglavnom su mi gnjecavi, bezukusni, mislim da ga i sami proizvođači pripremaju drukačije, to je moj utisak...da li je zbog aditiva ili kavasca u njemu ne znam, ali ćesto sam se osećala naduveno i teško, i nekako spontano sam počela da jedem prepečen hleb ( taj običan hleb prepečen u tostu). On mi je mnogo ukusniji i lakši...E sad, jedem ja ponekad i svež hleb, ali preferiram tost, i zanima me da li nešto gubim na taj način? Unapred hvala!
  • Stella22
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Stella22 » pre 14 godine

    Dobar dan. Volela bih da cujem vase misljenje o mojoj dijeti. Zanima me da li je dobro izbalansirana, da li imam sve sto mi je potrebno...i koliko je to kalorija otpilike..? Hvala puno unapred.

    8:30 vocka
    10:00 ovsena kasa/ musli sa jogurtom/ palenta sa jogurtom/ integralni pirinac i jogurt..
    13:40 50 gr nekog kostunjavog voca ili bundevinih semenki ili semenki, ili integralnih grisina...(moze ponekad i 2 reda cokolade :oops: )
    16:30 sendvic(integralna kifla 80 gr) sa piletinom(100gr) ili tunjevinom ili ribom ili jajima i neko povrce u sendvicu.
    20:30 kuvano povrce (250gr) sa pola one case pavlake (12%mm)

    Stvarno sam se namucila da sastavim ovo :roll: nadam se da je u redu, i da nema previse kalorija...i da mogu da idem na duze staze sa ovakvim nacinom ishrane.
  • Sajkica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (septembar 2009)

    od Sajkica » pre 14 godine

    Draga Ankice, ja samo mogu da vam se zahvalim na lepim recima, i da pokusam da prihvatim sebe ovakvu, iako cu se i dalje truditi da se zategnem, sto kako kazete nema veze sa kilogramima.
    Sto se tice testa intolerancije, mislila sam da mi organizam stoji zakocen zbog nekih namirnica koje unosim a na njih sam intolerantna, pa da ce se pokrenuti ako njiih izbacim...ima logike,a?
    Puno vas pozdravlja, i zahvaljujem!!!
    Vasa Sajkica
Zaključana tema 31 post

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 37 gostiju