Zaključana tema 8 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara oktobar 2011
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara oktobar 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • brankicaSoul
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od brankicaSoul » pre 12 godine

    Draga Ankice, mozete li mi reci nesto o dijeti koja podrazumeva za dorucak 6 kas pahuljica i mleko od soje (u prahu, pa se pravi) za rucak 220 g mesa pileceg ili juneceg i povrce 250g i to se deli na dva dela pa se jede jedan oko recimo 2h a drugi oko 5h poslepodne, vecera je sejk (napravljen po recepturi, pretpostavljam da znate i koga)... meni je pomoglo, mada mi se ne vezba, a kazu da mora svakog dana po pola sata... ne znam koliko cu moci jos ovako... slatkisi su potpuno izbaceni i neke namirnice mi nedostaju bas bas.... Mozda sam smrsala oko 4 kga za skoro 2 meseca, ali moglo je to i bolje... :( i osecam da posustajem, ne stizem da treniram... Sta vi mislite, bas me zanima?
  • brankicaSoul
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od brankicaSoul » pre 12 godine

    Da, zaboravih da dodam za rucak je jos i corbica ukljucena (neka) i jedno parce crnog hleba i salata bez ulja...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Hajte razmislite i sami.....
    za 2 obroka "unosite normalnu ishranu" (znači ne preterujete ni sa vrstom ni sa količinom namirnica....) a za treći samo oko 200cal......što znači da u stvari pravite redukciju za oko 30% od normalnog dnevnog energetskog unosa!
    Pa naravno da radi!
    To bi ste isto postigli da umesto tog preparata uzmete 200 g jogurta pomešano sa pšeničnim mekinjama i neki multi vitaminski napitak!
    Ali poenta je da vi duboko verujete kako vas taj preparat "mršavi" i poboljšava vaše zdravlje jer kao unosite "lek"....pri tom stomak ipak nešto vari za taj treći obrok i eto rezultata!
    Priznajem da je onaj ko je to smislio bio veoma genijalan-svaka čast!
    Ali to nema veze sa čarobnim sastojcima u tom preparatu već sa čistom matematikom da ako unosite za trećinu manje kalorija nego što vam je potrebno-rezultat je sigurno mršavljenje!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • makica cica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od makica cica » pre 12 godine

    Poštovana Ankica,
    Imam jedno pitanje za vas, imam 28 godina, u četvrtom sam mesecu trudnoće, pre trudnoće imala sam 57-58 kg, visoka sam 1,68, što znači da sam trudnoću započela sa idealnom telesnom težinom, odnosno moj BMI je bio oko 20. Naime javljavam se zbog problema naglog dobijanja težine u trudnoći, dakle 16 sam nedelja i sada imam 64 kg :oops: što je preterano dobijanje na kilaži za ovaj period trudnoće znam, veoma sam zabrinuta i želela bih da me posavetujete šta da radim, šta da jedem, koje hrane da se klonim (napredujem izbacila sam cedevitu, a pila sam je umesto vode, i počela sam da smanjujem porcije, slatkiše slabo jedem tako da oni nisu odgovorni za dobitak težine) i kako da ograničim prirast težine u narednim mesecima, kako se ne bih preterano ugojila za narednih pet meseci. Veom sam zabrinuta. Unapred sam vam zahvalna.
    I da kažem da sam pre trudnoće redovno vežbala, a doktorica mi je rekla da nesmem da vežbam za vreme trudnoće, idem redovno u šetnje skoro svaki dan, šetam oko sat vremena u kontinuitetu, i to priličnom brzinom, obzirom da me je umor od prvog trimestra prošao, tako da sad imam porast energije. Nabavila sam i par kućnih videa treninga za trudnice, pa sam razmišljala da počnem da ih radim, jer u našem mestu nažalost nema organizovanih treninga za trudnice kako bi neko mogao da prati moj rad.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Poštovana,porast težine još uvek nije preterano zabrinjavajuć jer ste vi ipak pregurali više od trećine trudnoće.....
    Naravno da je mogao i trebao biti manji ali još uvek nije ništa strašno ukoliko do kraja trudnoće dobijete još maksimalno 10 kg....
    Ovakav višak se skoro sigurno skida još u porodilištu jer sam porođaj odnosi 7-8 kg-težina bebe, plodova voda i gubitak krvi....tokom "dobre ishrane" u istom je moguće izgubiti još 2-3 kg za vreme boravka u bolnici pod uslovom da između redovnih bolničkih obroka ne "grickate" ....tako da je porođajni gubitak od 10-12kg kilograma zagarantovan!
    Preostalih 4-6 kg je moguće izgubiti za 2 meseca nakon porođaja, uz normalnu ishranu bez držanja dijete zbog povećanih napora organizma!
    Problem nastaje ako se ugojite preko 15 kg!
    Takvi viškovi obično ostaju i zato krenite sa redukcijom energije tokom trudnoće.....
    Preterani porast težine otežava porođaj, može biti uzrok preteške bebe, može dovesti do hipertenzije i dijabeta u trudnoći zato ovaj zadatak shvatite ozbiljno.
    Iako vi verovatno tako ne mislite estetski problem povećanja kilograma tokom i posle trudnoće je u suštini najmanji problem-rizik od zdravstvenih komplikacija usled preterane težine je mnogo veći!
    Redovno unosite mlečne proizvode sa manje masti, jedite dosta povrća, manje količine voća, retko konzumirajte prženu i pohovanu hranu, ograničite unos masti, putera i margarina, pijte 2 l vode dnevno, malo slatkiša, sokove bez dodatog šećera 1-2 čaše na dan, meso jedite svaki dan u količini od 80-100g, ali posnije vrste mesa, ukoliko jedete svinjetinu onda smanjite količinu na pola.
    Bez slatkiša, namirnica sa šećerom i masne hrane porast težine ne može biti veliki jer kako beba raste tako će i vaše energetske potrebe rasti.
    Iz istog razloga vam nisam pisala količine po grupama namirnica (osim za meso zbog prevbencije anemije) jer će se one menjati iz nedelje u nedelju.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Pufnica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od Pufnica » pre 12 godine

    Postovana,

    vec sam postavljala pitanje pre ali sada me zanima nesto drugo.
    Pocela sam dosta pravilnije da se hranim. Visoka sam 167cm i imam 91 kg. Posto mi je jako usporen metabolizam (zbog hormonskog poremecaja i amenoreje) interesuje me da li je ovakva ishrana pravilna. Posto imam malo jacu konstituciju i teze kosti, zelela bih da dovedem sebe na kilazu izmedju 58-62kg koliko sam imala pre 5-6 godina kada sam dobila hormonski poremecaj, sto je oko 30 kg viska u odnosu na moju kilazu. Pre svega me interesuje za koliko vremena bi bilo ok da skinem taj visak i koliko kilograma treba da gubim mesecno a da ne poremetim organizam kao i da li je u redu ovaj plan ishrane koji sam pocela da upraznjavam ( s obzirom da sam student pa sam uspela da iskombinujem ovo u odnosu na menzu i fakultet). Ja sam imala u planu da skidam po 5 kg mesecno, samo ne znam da li cu moci to sa ovakvom ishranom?

    Posto sam najcesce budna do 2-3 nocu pa mi je malo tesko da ispostujem da veceram samo do 7-8 jer sam posle uzasno gladna, htela sam da pitam da li bi bilo oko da oko 11-12 pojedem casu jogurta 0,5%mm + kasiku ovsenih mekinja, posto sam procitala da su one jako korisne u suzbijanju apetita?

    Željno iscekujem Vas odgovor :skakutalo:
    Prikačeni fajlovi
    obroci.png
    obroci.png (13.45 KiB) Pogledano 7623 puta
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara oktobar 2011

    od ankica » pre 12 godine

    Pufnice, 5 kg mesečno je sasvim realno i moguće a ovakav način ishrane je čak i previše redukcioni odn. mislim da ovako nećete moći dugo da se hranite a da ne "prekršite" pravila.....s jedne strane a sa druge-nadam se da je ovo samo primer jednog dana odn. da ne jedete svaki dan ribu i pahuljice.....
    Morate uneti raznovrsnost u jelovnik i malo povećati količinu hrane!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 8 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju