Zaključana tema 17 postova
nutricionista odgovara-oktobar 2009
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar
    sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • VTC
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od VTC » pre 14 godine

    Postovana g.Simic....hvala na odgovoru,ali vas molim onda za prijedlog koja bi dijeta odgovarala za moga muza(52 god,184cm visok i 134kg).Hvala i püozdrav!!! :D
  • karla
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od karla » pre 14 godine

    Hi,
    Postavila sam vam pitanje na prosloj strani ,ali je otvorena nova tema pa cu ga ponoviti. Visina 174,tezina 72kg. Sta mi preporucujete za dorucak,a sta za veceru. Ta dva obroka su naj problematicnija jer ne znam koje namirnice da izaberem. Da li bi npr za dorucak odgovarala jedna vocka , 2 dvopeka i casa jogurta. Sta mislite....
  • Cveja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 64
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Cveja » pre 14 godine

    Ja imam jedno pitanje: da li mozete da mi kazete koliko je dozvoljeno imati triglicerida u krvi? Hvala unapred
    Dozivotno zaljubljena
  • Arwen Evenstar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Arwen Evenstar » pre 14 godine

    Poštovana,
    Ja imam brdo pitanja, ali su neka goruća, pa ću morati malo da budem dosadna :020:

    Kakvu biste Vi ishranu preporučili osobi sklonoj gojaznosti, koja ima i šanse za malokrvnost?
    Nemam alergije, nemam tegobe zbog pojedinih vrsta namirnica (što uveliko objašnjava brojku na tickeru :D )...
    Šalu na stranu, volim da jedem bela mesa i sve vrste mladog sira i povrća.
    Kako bi mogla da izgleda jedna dijeta kojom se održava težina?

    Hvala unapred :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Arwen evenstar[/color], nisu pitanja dosadna jedino su malo preopširna da bih vam ovako odgovorila jer ono šo me pitate ja pišem na 10-12 kucanih strana formata A4!
    Šta se podrazumeva pod šansom za malokrvnost? Niko nema šansu za malokrvnost! To je kao da kažete da neko ima šansu za grip! Ako se dobro hranite i nemate genestkih anomalija koje bi anemiju uslovljavale (anemija ne nutritivnog tipa što je retko) onda sve zavisi samo od vas! Činjenica je da postoje žene koje su sklone anemiji ali to je isklučivo njihova krivica jer se ne hrane pravilno a znaju da imaju jaka mesečna krvarenja, ne uzimaju dodatne preparate gvožđa niti čine išta po pitanju unosa namirnica koje se preporučuju osobama koje su anemične.
    Draga Karla, po meni ne bi! Meni ne liči na doručak ništa što u kombinaciji ima voće +hleb + mleko (odn.mlečni proizvod)! Ljudi moraju da shvate da za doručak treba puno da se jede!!!!!! Voće nije jelo to je namirnica i ta lako svarljiva i niskokalorična i jede se isključivo sama bez drugih namirnica i to kao međuobrok tj.užina najbolje prepodne (mada može i popodne ali ne uveče). Za početak dana treba uneti dovoljno kalorija da bi telo imalo sa čim da radi a ne da ga izgladnjujete pa mu onda date litar kafe da ga kofeinom "drmnete iz letargije" jer nema "goriva" za rad pa onda načisto sredite želudac i sve ostale organe! Ako ujutro dobro doručkujete nemate potrebu za kafom! Kafu možete popiti kasnije kao ritual a ne kao "lek" da bi uopšte ustali iz kreveta!
    Klasičan doručak za naše podneblje je najbolji: hleb+neki namaz +jaje/riba/sir/kvalitetnije mesne prerađevine-praška šunka isl+povrće +mleko/jogur/čaj/sok!
    Večera:nešto lagano: pecivo slano ili slatko sa čajem ili mlekom, salata sa hlebom, bareno povrće, hleb+marmelada +mleko/čaj isl.
    VTC, za to bih morla da znam mnogo više od težine i visine kao što je npr. zdravstveno stanje, krvna slika, godine, navike....a to zahteva malo vremena sa vaše strane i malo sa moje i kao što napisah staje na 10tak strana.
    Draga Cvejo, triglicerida treba imati što manje odn.manje od 1.7. Od 1.7-2.9 spada u grupu rizika i treba raditi dijetom na tome da oni spadnu ispod 1.7 a preko 2.9 spada u visoko rizične vrednosti gde se uključuju lekovi za smanjenje masnoća u krvi plus dijeta. :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Doramar
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 98
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Doramar » pre 14 godine

    draga ankice, zanima me vase mishljenje o ovoj dijeti ?

    Dijeta moje doktorke
    Satnicu prema sebi određujete, ali je veoma bitno da jedete na svaka 3 sata

    7h - 250g jogurta, 50g hleba, 50g povrća, 50g sira

    10h- 200g voća

    13h - 250g povrća, 100g mesa, 50g hleba

    16h - 150g voća, 50g sira

    19h - 250g jogurta, 50g hleba, 100g povrća


    ukupne dnevne količine:
    JOGURT (500g) – sa što manje masnoće (manje od 2%)
    HLEB ( do 150 g)– crni, raženi, integralni (sve sem belog i kukuruznog)
    POVRĆE ( 400 g) - za sve vrste povrća
    osim za: krompir, grašak, boraniju, pasulj, soja, sočivo, pirinač, kukuruz - to treba izbegavati u vreme kada želimo da skidamo kilograme ili da jedemo manjim količinama
    SIR ( 100 g) – nemasni, mladi sir
    VOĆE ( 350 g) - za sve vrste voća
    osim za: banane, grožđe, sušeno voće, lešnik, kikiriki, orasi - to treba izbegavati u vreme kada želimo da skidamo kilograme ili da jedemo manjim količinama
    MESO – kuvano : živinsko, teletina, juneće po 100g, ili posna riba 200 g

    Dnevno može da se unese : 5ml ULJA i 3g SOLI, voda, kafa, čaj (nezaslađeno), 2-3 limuna
  • Mini Maus
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Mini Maus » pre 14 godine

    Jel moze jedno pitanjce..? Koju biste dijetu prepisali meni (16god, 161cm, 70kg )? Otprilike kako bi trebalo da izgleda svaki obrok?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Doramar, dijeta #moje doktorke# nije za svakoga, posebno ne za muškarce i one sa težinom preko 75kg. Ja bih je i za žene lakše od 75 kg malo korigovala ali tu može da prođe.
    Draga Mini Maus, tebi bih prepisala pravilnu ishranu: zastupljeno sve u odgovarajućim količinama (nikakve instant dijete, izbegavanje hleba, pijenje samo vode i sl gluposti). Sastav obroka bi trebao da izgleda:
    doručak: hleb + namaz (slani ili slatki) + napitak )mleko, jogurt, čaj, sok)
    užina: voće
    ručak: supa/ čorba+meso + povrće + hleb ili varivo sa mesom+hleb +salata
    užina: keks, bonžita, sutlijaš, puding -znači lako svarljivo, nutritivno vredno i ne mnogo kalorično a ukusno
    večera: kao doručak ili pecivo, kuvano jaje sa hlebom i namazom+ mnapitak ili testenina (rezanci sa sirom i jajima npr).
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Katrin
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Katrin » pre 14 godine

    Postovana Ankice,
    da li bi ste mogli da odgovorite na moj pp poslat pre dva/tri meseca?
    Bila bih vam veoma zahvalna :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Imaš odgovor....
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Katrin
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 49
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Katrin » pre 14 godine

    Pročitala...
    Hvala puno :wink:
  • Zille
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od Zille » pre 14 godine

    Postovana Ankice, htela bih da drzim dijetu jer imam 15 kg viska. Visoka sam 170cm, imam 75 kg a zelea bih da imam 60 kg. Ovaj visak kilogramam mi je od dve trudnoce :)
    Problem je u tome sto ja imam hipotireozu, smanjeno lucenje hormona stitaste zlezde, pa mi je stoga i metabolizam usporen. Pijem hormone i kilaza mi je uvek na istom nivou, a ja bih htela da smrsam.
    Moje pitanje je kako ja da najlakse smrsam sa ovako usporenim metabolizmom, tj.da li treba da ga pokrenem na neki poseban nacin? Kakvu dijetu da drzim?
    Unapred se zahvaljujem :)
  • pipi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od pipi » pre 14 godine

    Postovana doktorka,

    verovatno ima negde odgovora na moje pitanje na forumu, ali bih vas ja ipak zamolila da mi kazete koju hranu treba preferirati, a koju izbegavati da bi se regulisala probava i postala redovna?
    Imam problem sa tim, i ne znam da li je do hrane koju uzimam ili do mog probavnog sistema, ali bih zelela prvo da probam sa korekcijom hrane. Da napomenem da redovno vezbam (3 puta nedeljno), tj, da sam fizicki aktivna...
    hvala
    pozdrav
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-oktobar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Pipi, od namirnica treba da jedete što više svežeg povrća (najmanje pola kg dnevno) i da pijete što više čiste vode-bar 2 litre. Fizička aktivnost sa stolicom nema mnogo veze. Možete povećati unos i mekinja, raznih pahuljica, beli hleb zamenite crnim. smanjite unos slatkiša, masti i proizvoda od belog brašna.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 17 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju