Zaključana tema 29 postova
nutricionista odgovara-novembar 2010
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara-novembar 2010

    od ankica » pre 13 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • lena91
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od lena91 » pre 13 godine

    Postovana, prvo moram da napomenem da imam bulimiju.Zelela bih da oslabim par kg,do donje dozvoljene za normalnu uhranjenost.Koji je najmanji kcal unos koji bi trebalo da imam,a da mi ne izazove pogorsanje,u vidu jos cescih kriza?Ne zelim vise na svoju ruku nista da radim,i znam da bi primarni cilj trebalo da mi bude izlecenje,a ne mrsavljenje,ali..sta mogu.Da li Vam se 1500 kcal dnevno cini ok?Imam 19 godina bmi-19..procenat masnoce u telu mi je 22.6!Jos nesto,da li je zaista toliko tragicno mesanje uh i proteina ili sve zavisi od metabolizma?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Lena, vi već jeste na donjoj granici nirmalne uhranjenosti! BMI 19 jeste donja granica! Sve ispod 18.5 je zdravstveno opasno, e, sad ako baš želite da idete do ivice onda samo napred ali vam ja ne bih savetovala!
    Ne znam koliko ste visoki, čime se bavite ali 1500 cal je generalno malo! Vi ne bi ste trebali više da mršavite ako ne želite da ugrozite zdravlje! I rekla bih da vi jeste mršavi!
    Moj BMI je 20 i verujte da kad me neko vidi i mora da se odluči gde da me svrsta generalno kaže za mene da sam mršava (i to nekih 80 % ljudi, ostalih 20% kažu da imam super liniju!)! Ja kažem da je BMI 20 donja granica lepe estetike, 21 je idealno (e, sad ja ne postizavam tih 21 jer nisam nimalo sklona gojenju a pored dece, posla i nemanja vremena da pristojno sednem za sto i jedem, srećna sam što uopšte imam BMI 20), tako da, o tom-potom, kad deca porastu.....i kad mi se sa godinama uspori metabolizam!
    Eto, nadam se da vas uteših.......i još nešto-šta će vam to prejedanje-povraćanje!?
    Sigurno ste lepa devojka, mladi, zdravi, uživajte u tome! Batalite opterećenost kilogramima, kalorijama.......ima toliko stvari kojma sada možete lupati glavu! O kojima više nikada nećete moći jer nećete imati vremena! Nemojte to da propustite-biće vam žao! Verujte!
    Ima dana kad na poslu ne stignem da popijem kafu do pola 11-odn. ona dobrano privlači muve pola popijena nekih 3 sata na stolu,....kod kuće me čeka onaj isti posao koji sam sinoć ostavila neurađen-zamislite nije hteo sam da se odradi i za njega imam celih 15 min! A harambaše po kući samo što nisu stigle!
    Vreme da isfeniram kosu na miru je naučna fantastika sem kad pobegnem kod frizera pod izgovorom da idem kod zubara (niko ionako ne primećuje kakva mi je kosa jer ih zanima šta ima da se jede a ne šta ja imam na glavi-a ako ko i primeti veoma ih lako ubedim da su bili ćoravi pa nisu videli da je ista takva bila i juče! :-P )........
    I znate šta-nije meni loše! To je stvar stava!
    Eto, mislite malo o tome i ne bacajte vaše godine na takve stvari, one neće da se vrate!
    Ja sam moje izludovala i nije mi žao! Da nisam sad teško da bih vam sa ovim humorom pričala!....zato lepo pamet u glavu....
    I ne, nije tragično mešanje proteina i UH, naročito u vašem slučaju! Samo oni koji treba da smršaju 20 kg mogu dase time malo pozabave-ostali nemaju potrebe!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • lovevladimir
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od lovevladimir » pre 13 godine

    Molim Vas da mi odgovorite u kojim sve namirnicima se nalazi vitamin K i u kojima su koncentracije tog vitamina najvece. Veoma mi je vazno da znam sto vise takvih namirnica.


    Hvala. :)
  • Marijana02
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 34
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od Marijana02 » pre 13 godine

    Imam 168cm i 74kg , 17god. .. sta mi predlazete koju dijetu? :oops:
    Ja bi neku brzu .. ne znam ona 9 dana kakva je? Jede se valjda 3 dana samo riza,3 dana povrce,3 dana riba i piletina ?
    Hvala :009:
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Marijana-što je brzo to je i kuso-pa se nadam da vam je jasno!
    Lovevladimir-a zašto vam to treba? Imate i preparate sa vitaminom K pa ih možete uzimati u slučaju potrebe.Vitamin K je veoma rasprostranjen u zelenišu a i telo ga sintetiše pa je deficit redak......pojasnite mi malo bolje problem.....
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Marijana02
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 34
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od Marijana02 » pre 13 godine

    Daa da znam sve to :/
    ali ipak mi treba da smsam sad brzih zato vas pitam da li vi znate kako najbrze , pa cu se kasnije brinut da se ne vrate :D
  • Olesja
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od Olesja » pre 13 godine

    Teška sam 108 kg, a visoka 181 cm. Imam hipotireozu i pijem letrox 100, 1 dnevno. Mimo toga krvna slika mi je u savršenom redu. Imam i hroničnu opstipaciju. Da li mi preporučujete neki lek za mršavljenje tipa reduktil ili xenikal ili nešto drugo, pošto nemem više snage da se borim samo dijetama, mnogo sporo ide, :D a moj zatvor i slabo izbacivanje tečnosti ne pomažu. Napominjem da sam sada na UN dijeti i da sam pre toga bila na dijeti( mojoj-probušena kašika) i da sam za 6 meseci korigovane ishrane i života bez testenina ( izuzev ražanog hleba) i slatkiša smršala samo 3,5 kg. Da, i pešačim od 1 do 2 h dnevno.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od ankica » pre 13 godine

    Marijana, ja bih rekla da se ipak nismo razumele-ne ciljam ja na vraćanje kilograma-to je najmanji problem iako oni koji mršave to tako ne vide! Već je problem u ugrožavanju sopstvenog zdravlja zarad par kilograma sa neizvesnim i skoro uvek privremenim rezultatima!
    To ja podraumevam od KUSO-znači potpuno neodgovarajuće!
    Ne znam da li je tako najbrže-ali na duže staze ipak zasigurno najbolje i najsigurnije-po onoj narodnoj prečicom preče a a naokolo brže-da se batalite raznih dijeta, uzmete u pamet držite lekara odn.dijete propisane od strane nutricioniste kojom ćete mršaviti oko 4-5 kg mesečno i kojm ćete zadovoljavati sve potrebe svog tela za vitaminima i mineralima što je važno za očuvanje zdravlja! A biti "reduktivni" samo u energiji!
    Ne znam da li vi zaista iskreno verujete da je u redu da se 3 dana jede samo jedna namirnica i da ona može da zadovolji sve potrebe organizma! Zar se danas baš ništa ne uči u školi o nutrtivnim potrebama tela i načinu ishrane?! Gde nestade ono "raznovrsna ishrana je osnova zdravlja?!" Šta mislite jel to bez veze neko pisao jer mu je baš ćef da svima nama naivnima reklamira prodaju raznih namirnica?
    Sad su strašno popularne teorije zavere-možda je lobi poljoprivrednika i drugih proizvođača hrane uticao na to?!
    Odiseja-moram vam reći da morate biti strpljivi-problem sa štinom žlezdom obično usporava rezultate! S druge strane 3.5 kg za 6 meseci je svakako premalo pa možda taj metod probušene kašike nije bio dovoljno probušen-odn.da je trebala veća rupa na njoj?! :evil:
    Šalim se naravno, pre bih rekla da ste se izgladnjivali ali potpuno nepravilno jer nije poenta gladovati! Verovatno ste jeli potpuno pogrešne namirnice u lošem odnosu i količini i u stvari bili non stop gladni a niste mršavili jer ste unosili previše energije!
    Naravno da treba da uvedete fizičku aktivnost-to dođe kao da pitate jel treba da pijem lekove kad sam bolesna ili je dovoljno da samo ležim! Najčešće nije dovoljno!
    Znači morate pokrenuti usporen metabolizam-vi tim pre jer imate problem sa štitnom žlezdom, pešačenje nije dovoljno! Morate uvesti nešto fizički zahtevnije!......i morate dobro koncipirati ishranu i biti strpljivi (recimo oko 2 kg mesečno bi kod vas bio realan rezultat).
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • even
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od even » pre 13 godine

    molim te pomognite mi novi sam na forumu ,hteo bi da mi odgovorite na ovome ,nisam nesto mnogo debeo al imam buckastaaa lica jel to moze kako da se makne treningom hranom u najbrzem mogucem roku molim vas pomognite mi imam 16godina>???
  • mama_mare
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od mama_mare » pre 13 godine

    Pozdrav Ankice! :)
    Interesuje me kakva su vaša iskustva sa ljudima 35+ godina i mršavljenjem...
    (38 godina, 115 kg)
    Da li je jako teško ili se mršavi nekim normalnim tempom?

    Hvala puno :)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od ankica » pre 13 godine

    Mama Mare-a kakve veze godine imaju sa mršavljenjem......? U stvari imaju-odrasle zrele osobe su spremnije da prihvate pravi savet od stručne osobe, svesnije su da nema "brzih rezultata" itd.....što znači da mnogo lakše odn.uspešnije mršave od tinejdžera kad to konačno odluče-ovo naravno važi ako su generalno zdrave i ako nisu u menopauzi kada se metabolizam malo menja (a vi ste još daleko od toga)!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mama_mare
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 13
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od mama_mare » pre 13 godine

    Hvala Vam najlepše Ankice, ulili ste mi dodatno samopouzdanje za dalje :pivo: :009:
  • mamaDAM
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 9
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od mamaDAM » pre 13 godine

    koliki bi meni bio dovoljan dnevni kalorijski unos sa ciljem mrsavljenja,uz sve kucne aktivnosti uz bebu,i 3-4puta nedeljno fitnes,imam 102kg i 23god.
    koliko moze zadrzavanje vode u organizmu da "koci" mrsavljenje?
    da li vi radite on line dijete uz adekvatnu novcanu nadoknadu?
    isto bih zamolila za par saveta u ishrani dece nakon napunjene 1godine
  • Marijana02
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 34
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2010

    od Marijana02 » pre 13 godine

    Planirala sam da pocnem sa vitka hodiom .. sta vi mislite o tome?
    Ima sada da se kupi kafa i caj ili kafa i kapsule zajedno ?
Zaključana tema 29 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 30 gostiju