Zaključana tema 21 post
nutricionista odgovara-novembar 2009
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara-novembar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar
    sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tanana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od tanana » pre 14 godine

    Zdravo Ankice,imam i ja par pitanja za tebe.Imam 46 god. 73kg 168cm,zdravstvene probleme jos nemam, ks bo,letos sam se ugojila 5 kg za vreme perioda odvikavanja od pusenja .zelim da se oslobodim novog ali i starog viska .Imam problem od rucka do vecere pojela bi pecenog vola to je period kada ne mogu da se kontrolisem.Inace radim kancelarijski posao sedim 7 sati pa ka ddodjem kuci svi me cekaju da jedemo i ja svima pravim drustvo.Strasno kakao da prebrodim popodnevne tj.vecernje krize?Da li bi mogao barem jednodnevni jelovnik da vidim kako to izgleda.
    Hvala unapred :neznalica: :crybaby:
    Slika
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Može, javite mi se na pp ili mejl da ne bih ovde kucala celu stranu........
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Ausa
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od Ausa » pre 14 godine

    Zdravo Ankice,hvala Bogu sto si tu za nas :) da li ce mi puno naskoditi atkins dijeta nepunih mesec dana (ako izdrzim i toliko) inace nemam problema sa zdravljem,zdrava sam mlada sam,jedino mi tesko padaju jaja za stomak.. Hvala unapred!
  • mitar77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od mitar77 » pre 14 godine

    Poštovana Ankice
    potreban mi je savet ili dva. Visok sam 179 santimetara, težak 103 kilograma i imam 32 godine. Analiza krvi kaže da su svi parametri u redu, u normali, testirana su samo 3 parametra, šećer, masnoće i još jedna stvar, no ne mogu da se setim šta je u pitanju, jedino znam da je sve u granicama normale osim pritiska, na dva merenja u razmaku od 2 dana je izmeren 160 sa 90 i 165 sa 90. Nutricionista mi je prepisao režim ishrane, no ostalo mi je nejasno u vezi večere.
    Doručak je uvek musli, tu sam dobio recepturu, pa sam da pravim sa različitim stavkama, da bih se izbegla monotonija, znači musli plus 2 deci jogurta, inače musli mi savršeno odgovara, i pre dijete sam uvek doručkovao musli, doduše onu nabildovanu verziju sa sušenim voćem.
    sledi užina koja je voćka neka - ukupno dnevno da unesem pola kilograma voća iz dva puta
    ručak je 2 do 2.5 dl čorbe ili supe, meso pileće, riba ili junetina, 2 kriške crnog hleba, salata, povrće
    opet užina
    e sada mi je ostala nejasna u vezi večere, to je zapravo isključivo moja greška nisam uspeo sve da zapamtim, ostalo mi u sećanju da večera može biti isto kao i ručak ali umanjeno, ili....
    e to ili me zanima, šta biste mi vi preporučili za večeru. potrebne su mi ideje
    još da napomenem da se bavim relativno teškim fizičkim radom, uglavnom radno vreme provedem na nogama

    i drugo pitanje je u vezi pripremanja ribe, kako da se pripremi riba i koja vrsta ribe dolazi u obzir.

    hvala vam najlepše
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Ausa, baš je lepo kad je neko mlad i zdrav i tako i treba da ostane! Zato se ne igraj sa Atkinsom....neće te ubiti mesec dana ali ti ništa dobro neće doneti i te kilograme koje izgubiš a za manje od mesec dana ne može biti bog zna koliko, ćeš nadoknaditi za još kraće vreme. Pri tom ćeš svoje zdravlje dovoditi do granica izdržljivosti-priznaćeš i nije neki rezultat vredan rizika! Bolje smanji ukupnu količinu hrane i uvedi korenite promene u svoje loše navike pa će rezultati biti zadovoljavajući na duže staze.
    Dragi Mitre, riba može bilo koja samo da nije masna (šaran npr) a najbolje su morske. Riba se sprema bez ulja u cepter posuđu ili dry-cookeru ili se zamota u alu foliju i peče u rerni.
    Za večeru se može jesti nešto lagano (ne umanjena verzija ručka) npr.hleb+namaz (krem sir, pavlaka)+napitak (čaj/mleko)+neko povrće i/ili kuvano jaje, parče šunke isl.
    Ono što je važno je da cve što spremate bude sa što manje soli. Nedostatak soli rešavajte začinima na biljnoj bazi (da bi jela imala kakav takav ukus) a so iz hleba je sasvim dovoljna za ceo dan.
    Takođe kad budete oslabili smanjiće vam se krvni pritisak. Bilo bi dobro kada bi ste imali do 80kg. Ovo shvatite ozbiljno jer ste mladi za takav pritisak i još ga možete rešiti pravilnom ishranom. Isuviše je rano da već sada počnete da pijete lekove-to ne bi valjalo, zato se ne opuštajte i imajte na umu da je vaš motiv na prvom mestu zdravlje.

    :wink:[/color]
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mitar77
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od mitar77 » pre 14 godine

    Hvala vam najlepše.
  • Crvenkapica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od Crvenkapica » pre 14 godine

    imam jedno pitanje ali ne za mene vec za moju jako dobru drugaricu.Ima problem i ne moze da se ugoji. A mora jer boluje od artritisa i jako je mrsava, ima 21 godinu, visoka je 175cm ima 51 kg.Da li mozete da mi navedete sta bi trebala da jede, primer jelovnika, sta da ubaci a sta da izbaci iz ishrane.Bila bih Vam jako zahvalna na odgovoru.
  • laura
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 51
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od laura » pre 14 godine

    Imam jedno konkretno pitanje, da li znate kako unositi smanjene kalorije a da se ne uspori metabolizam , tj. cik /cak tehnika kako je laici zovu ,koliko dana /koliko kcal ,ponavljanja molim Vas za vrlo precizan odgovor kako bih pocela isto da primenjujem.
    Strpljen spasen
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Crvenkapice, lepo je što želiš da pomogeš drugarici ali je najpametnije da se ona sama javi kako ti ne bi izigravala poštara i cela priča zvučala kao ona o "gluvom telefonu". Ovo je jedan problem, drugi je taj što za premali broj kilograma može postojati još uzroka osim nepravilnih navika u ishrani a njih je važno otkriti kako bi ona uspešno rešila svoj problem. Naravno da menjanje navika ima uticaja ali se može desiti da to uopšte nije osnovni problem......da li si sigurna da ona želi da se ugoji, kakvo je njeno zdravstveno stanje (ne mora da znači da je i ona u potpunosti svesna postojanja problema tj.može biti uverena da ga nema a pokaže se suprotno).
    Ono što neće smetati je da poveća broj obroka na 5 dnevno, da jede lako svarljive a kalorične obroke,....ono što je većini ljudi na ovom forumu teško poverovati je činjenica da je mnogo teže ugojiti se nego smršati iz prostog razloga što je da bi čovek smršao potrebno jesti manje (iako za to treba jaka motivacija to je jednostavno tehnički uraditi) a za gojenje treba jesti više (a pošto mršave osobe imaju mali želudac u njega fizički ne može da stane više hrane nego što je zapremina želuca pa je ovo jako teško izvesti a da osobi ne bude loše posle uzimanja obroka i da dođe do mučnine i povraćanja čime je gojenje još više otežano).
    Zato savetujte drugarici da ako je ozbiljna u svojoj nameri da se javi stručnjaku jer će sama jako teško uspeti u svojoj nameri.
    Draga Laura, teško da ti mogu dati precizan odgovor kad je jedino što precizno znam o tebi tvoje korisničko ime na ovom forumu! Moram priznati da si entuzijasta ili misliš da radim po principu "javlja mi se" a mislim da ima malo i onoga što se zove "ma šta tu ima da se filozofira, samo treba znati 2 stvari i rešen problem....."
    Cik cak metod ne dovodi do usporavanja metabolizma i malo je manje opasan nego čisto klasično "izgladnjivanje" iz razloga jer povremeno nahranite svoje telo.....nadam se da vam je jasno šta sam htela da kažem......ako vi hranite svoje telo povremeno onda ćete povremeno imati pravo da od njega očekujete da funkcioniše kako treba a povremeno ono to neće raditi odn.imaćete faze vrtoglavice od gladi, pa ćete malo jesti pa onda opet u krug....
    Ako je to ono što želite za sebe onda ok....može se tako smršati relativno uspešno i dosta mučno i opet bez garancije da nećete vratiti kilograme ne zbog usporenja metabolizma već zbog vraćanja starih navika kad se dijeta završi koje su i dovele do gojenja a koje vi niste izmenili.
    Ono što pokušavam da vam objasnim je da vaš jedini cilj nije da izgubite kilograme što nažalost misli velika većina ljudi sa tim problemom, već da nauči zašto im se taj problem uopšte i dogodio i kako da ga reše kako bi prestali sa jo-jo efektom. Sve dok to ne shvate večni krug dijeta-ponovno gojenje će biti neminovnost!
    savetujem vam da odustanete od te metode i da korenito promenite svoja shvatanja dijete prema principima pravilne ishrane. Samo tako ćete mršaviti zdravo i trajno.

    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Kapljica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od Kapljica » pre 14 godine

    Evo vec nekih petnaestak dana pazim sta jedem,jedem manje,slatkise sam izbacila i sve ide ok,vise vezbam i setam.Ali,zbunjujeme to sto mi se apetit smanjio.U pocetku sam smanjivala porcije i jela zdravije,ali sam ipak htela uvek jos da jedem.Sad mi je ista ta kolicina hrane sasvim dovoljna.Sta se to desava?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Upravo ono što treba a to je da se želudac navikava na novu (manju) količinu hrane....a to je dobra stvar!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Kapljica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od Kapljica » pre 14 godine

    Jao hvala vam.Ovo me je bas oraspolozilo.Super. :skakutalo:
  • Sejni
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od Sejni » pre 14 godine

    Dobar dan...zanima me vase misljenje o UN dijeti...Unapred hvala...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara-novembar 2009

    od ankica » pre 14 godine

    Dobar dan tj.veče, imate moje mišljenje na tu temu u prvoj temi (januar) pa malo isčitajte (da ne bih ponavljala a i da ne bih budila "stare strasti"-shvatićete na šta sam mislila kad pročitate). Inače je ne podržavam.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 21 post

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gosta