Zaključana tema 7 postova Stranica 1 od 1
nutricionista odgovara (mart 2011)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (mart 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.

    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (mart 2011)

    od Cici » pre 13 godine

    Draga Ankice,
    Sve sam pretrazila ali ne mogu da nadjem da ste negde pisali o tome koliko jaja dnevno je prihvatljivo? Konkretno za zdravu mladu zensku osobu koja se normalno krece i ima neki umeren tempo zivota. Da li je u redu da recimo pravim omlet od 3 jaja ili da pravim od jednog celog i 2 belanca? Sve vise citam o tome, a do sada mi se dogadjalo da pojedem i 2-3 jaja dnevno (doduse najcesce kuvana) i da mi nista ne fali pa sam zbunjena :).
  • laura88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (mart 2011)

    od laura88 » pre 13 godine

    Postovana Ankice, nisam sigurna da na ovaj nacin mogu da Vas pitam za misljenje, znam da je za izradu dijete (u smislu pravilne ishrane) potreban pregled, ali ipak cu se usuditi da i ovde to uradim. Ja imam 23 godine i kilaza mi varira izmedju 67-69 kg, a visoka sam 1.76. Ranije sam bila aktivni sportista, dok nisam krenula na fakultet, ali i sada se trudim da bar 2 puta nedeljno odem na aerobik. Sada sam krenula na UN dijetu, iako mislim da to bas i nije za mene, meni treba mozda do idealne figure svega 1-2 kg manje, ali ono sto je problem jeste sto ja kada nisam na dijeti uopste ne umem da se hranim kako treba... Jedino sto je dobro jeste sto sam svako jutro jela musli sa jogurtom, i rekla bih da je to jedino bilo ispravno u mojoj ishrani... Posto nisam neki ljubitelj mesa, moja ishrana se uglavnom svodi na peciva, slatkise i povrce i voce, ali sve to nekako bez ikakvog reda... desi se da ne jedem nista ceo dan pa uvece samo recimo kokice , ili da pojedem za ceo dan dva peciva i tako... Tako da sam na ovu dijetu krenula samo da bih se uobrocila koliko toliko da imam bar 3 obroka... Ipak bih volela da vas pitam da li biste ikako mogli da mi napisete neki bolji plan ishrane, jer sam cula da se ovom UN dijetom gubi dosta kg, a ja ne bih bas volela da izgledam kao metla :D Hvala
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (mart 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Cici, a šta ćete da radite sa ona 2 žumanca? Da ih bacite? Eh, šta bi rekli neki ljudi koji u svetu gladuju.........
    Razne teorije su kolale svetom u vezi jaja u poslednjih par decenija-od onih da nema veze koliko jaja jedemo pa do toga da je sve preko jednog jajeta nedeljno štetno.....
    Umerenost je ključ svega-pa se držite toga u životu i biće dobro! Na taj način ni razne svetske teorije vam ne mogu napraviti preveliku štetu-odn.najviše greše oni koji se ko "pijan plota" drže svake novotarije koju čuju!
    Elem, što se jaja tiče-držite se okvirne količine od 3 jaja nedeljno (ne račujante ona koja idu za spremanje nekih jela (palačinke, kolači isl)).
    Ovo znači da ako pravite omlet od 3 jaja jedite ga samo jednom nedeljno!
    Draga Laura, a šta kažete na to da sebi lepo "propišete" doručak, ručak i večeru u tačno određenom terminu (plus minus pola sata tolerancije) i za brok pojedete onoliko koliko ste trenutno gladni-ni više ni manje!
    Ako vam je ovo teško-pokušajte sa studentskom menzom pošto bih rekla da ne studirate u mestu stanovanja. Oni uglavnom spremaju relativno pristojne obroke u tačno određeno vreme i ako između njih ne budete mnogo "grickali" nema šanse da se od istih i ugojite ako ni zbog čega drugog ono zato jer je poslednji obrok tj.večera negde oko 18 sati uveče a doručak negde oko 8! I jedan i drugi obrok nisu naročito kalorični i jedino je ručak taj koji može biti obilan tako da energetski ne možete preterati!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • laura88
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (mart 2011)

    od laura88 » pre 13 godine

    Pa, dok sam imala pretrpan raspored na fakultetu i po ceo dan bila na istom, isla sam u menzu i stvarno mi je bilo super! Najvise volim kada neko drugi sprema hranu, jer kuhinja i ja nismo najbolji prijatelji...Medjutim, obaveze na fakultetu su se proredile, jer sam vec apsolvent, a menza mi je prilicno daleko da bih isla na obroke samo zbog toga.. Ipak, stvano sam resila da se potrudim da svoju ishranu popravim, pre svega zbog zdravlja, sigurno da secer i testo koje ja konstanto jedem ne skode samo liniji...:(
    Samo me jos par stvari interesuje- da li mislite da je , kao u ovoj dijeti UN, i u svakodnevnoj ishrani dobro voditi racuna o rasporedu i kombinovanju namirnica ili se mogu mesati npr. proteini i skrob ili proteini i ugljeni hidrati, ili mislite da je svejedno dok god je to umereno?
  • Sadora
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 13 godine

    Re: nutricionista odgovara (mart 2011)

    od Sadora » pre 13 godine

    Draga Ankice,

    Otkucah poruku i nestade, sad adjde ispocetka.
    Moj problem je prekomerna tezina koje pokusavam godinama da se resim. Probala sam skoro sve dijete za koje sam cula, efekat je takav da skinem 5, a dobijem 7.Sad trenutno imam 101 kg (teza sam bila samo pred porodjaj 2006, kad sam imala 5 kg vise) na visinu od 168. Imam 37 godina i radim posao menadzera u privatnoj kompaniji, sto ce reci da sam prikovana za stolicu 8-10h dnevno. Radni dan mi pocinje u 8h, burno i stresno, tako da doruckujem izmedju 11-13h obicno pecivo, burek i sl. Rucam izmedju 17-20h kuvan obrok i u zavisnosti od toga kad sam rucala veceram izmedju 21 i 23h sendvice (ako sam rucala do 18h) ili jabuku (ako sam rucala kasnije). Ne krecem se uopste, osim po kuci, posto do posla i s posla idem kolima jer sam stalno u zurbi (sad sam kupila bicikl da bih se bar malo rekreirala). Da li postoji mogucnost da uradim neke analize i da mi na osnovu njih prepisete neku dijetu.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (mart 2011)

    od ankica » pre 13 godine

    Draga Sadora, postoji, uradite krvnu sliku i javite se na pp.....
    Laura, veće gluposti od nemešanja uh i proteina nema....generalno to nije loša teorija u teoriji! Telo bi najlakše svarilo samo uh npr ili samo proteine a ne njihovu kombinaciju....
    Ali u praksi je to malko teže izvesti jer ne postoje namirnice koje sadrže samo UH ili samo proteine-generalno proteini su obično u sprezi sa mastima (meso) a ponekad i sa UH (mleko npr) a ugljeno hidratne namirnice skoro uvek imaju i određenu količinu proteina-žitarice npr (ako nisu industrijski obrađene kao npr.puding isl.....
    Druga je stvar kvalitet tih proteina ali je činjenica da ih ta namirnica sadrži!
    E, sad ako neko hoće da me ubedi da je super zdravo jesti puding koji se usput pravi sa mlekom pa opet ima proteine i masti -ok......
    Sa treće strane novorođenče pije samo mleko i to mu je dovoljno za prvo vreme i za održanje života i za rast! A mleko pije jer mu organi za varenje nisu sposobni da vare težu hranu! Odavde možemo zaključiti da ako nezreli organi za varenje sasvim lepo vare kombinaciju proteina, masti i ugljenih hidrata (što sve sadrži mleko) i nemaju baš nikakvih problema onda će odrastao organizam to raditi još efikasnije takođe bez ikakvih problema!
    U suprotnom bi smo imali jednu dojku koja bi lučila samo šećere a drugu koja daje samo proteine i masti pa bi smo to kombinovali po danima na proteinske i ugljeno hidratne! :-P
    I ne treba zaboraviti najvažniju četvrtu stvar a to je da je telu svaki dan potrebno sve! A ne, jedan dan proteini, drugi dan uh......a o samo vodi neću ni da pričam.....
    Ova teorija bi eventualno mogla da prođe po obrocima čisto radi lakšeg varenja ali nikako po danima!
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 7 postova Stranica 1 od 1

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Vanja i 10 gostiju