Zaključana tema 66 postova
Nutricionista odgovara (Mart 2009)
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    Nutricionista odgovara (Mart 2009)

    od Moderator » pre 15 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar
    sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
  • PaunovoPero
    Amater
    Amater
    Postovi: 145
    Pridružio se: pre 15 godine

    od PaunovoPero » pre 15 godine

    Pozdrav za Dr.Koliko sam shvatila iz Vaseg teksta i misljenja u vezi UN dijete,ta dijeta uopste nije dobra za zdravlje,jer nije zdravo unositi jedan dan samo skrob,drugi dan proteine,treci Uh itd.Ja samo mogu da kazem da je moje licno iskustvo vezano za tu dijetu,tj.tj nacin ishrane,vise nego pozitivan...Pre par godina sam imala problema sa zdravljem jer sam se ugojila abnormalno od neke terapije koju sam tada koristila...Pocela sam s tom dijetom,ustvari sa tim rezimom ishrane i posle 6 meseci,meni su nalazi bili idealni,tezina idealna,kosa mi je izrasla,nokti takodje(kosa mi je opadala,nokti lomili,koza susila)...Sa tim rezimom sam prestala pre nekih godinu dana,pocela sam da jedem sve i svasta(razlog-bila sam na cestim putovanjima gde mi nije bas uvek bilo prikladno da jedem to sto i do tada,a nisam ni mislila o tome)i od tada mi se javlja problem da probavom,koji do tada nisam imala,a samim tim i dobila nekih 8 kg viska.Pocela sam sa dijetom pre 10ak dana opet,i verovali ili ne,regulisala sam i probavu!Taman posla da potcenjujem Vase misljenje i strucnost,nego samo iznosim svoje iskustvo.Mozda je to individualna stvar za svaki organizam...PUNO POZDRAVA
    "AKO NE SAD,KAD CU?AKO NE JA,KO CE?"
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Pozdrav i za vas "paunovo pero"!
    Dobro ste shvatili da UN dijeta nije najbolja za organizam i u tom smislu ne postoji organizam kome to može u potpunosti odgovarati (znači nije individualna stvar) ali se može desiti da je u odnosu na nečiju "uobičajenu" ishranu ova dijeta prava blagodet! Ne znam da li ste pročitali moj savet jednoj devojci da je u odnosu na ono što je sama sebi prepisala UN dijeta pojam uravnotežene ishrane i bolje je da se tako hrani nego onako kako je započela....U tim slučajevima telo može zaista "blagonaklono" dočekati ovaj vid ishrane jer vi njime generalno unosite sve u toku jedne nedelje, ali ne i u toku dana (kada telu treba) pa se ono mora dovijati kako zna i ume i praviti rezerve za ono što može (za neke nutrijente nažalost rezerve se ne mogu praviti i oni su u hroničnom deficitu- i zato ovo nije dobro). Vi tako u stvari mučite telo!
    Ali u slučajevma kada vi ne unosite nikad skoro nijedan nutrijent u dovoljnim količinama (kod potpuno haotične ishrane koja traje duže vreme, uz uobičajen stres-fast food isl....) telo ovim načinom uspe da ipak nešto unese i stanje se popravlja. To je verovatno i bio vaš problem jer ste imali tipične simptome blagih avitaminoza i nedovoljnog unosa minerala (suva koža, opadanje kose, neregulisana probava...). Vi se ovom dijetom "terate" da mislite šta jedete (što inače niste radili) ali terate se po određenom šablonu što ne valja (čak i onda kada bi šablon bio idealan)!
    Ne možete se večno hraniti po UN dijeti niti je normalno i dobro da ceo život budete na dijeti. Takođe koliko znam UN dijeta se drži 3 meseca pa sledi 3 meseca pauze...vi ste rekli da ste je držali 6 meseci bez prekida ako sam dobro razumela ?
    Ono što ja savetujem svim ljudima bez obzira da li su na dijeti nekad ili nikad je da nauče da pravilno jedu! Samo time će trajno rešiti svoj problem i nikad neće povratiti kilograme! I samo tako će unaprediti svoje zdravlje!
    Svim drugim načinima (čak i da uspeju da skinu kg i da ne naruše zdravlje) će ih vratiti onog trenutka kada prestanu sa dijetom! I što je najlošije njihova težina će se ponašati kao bumerang, stalno će odlaziti i vraćati se a sa stanovišta očuvanja zdravlja jedna od najvažnijih stvari je stalnost težine!
    Mnogi ljudi najviše štete sebi samim tim "šetanjem kg" i ono je mnogo opasnije nego biti konstantno u višku manjeg broja kg (ali višku koji je stalan bez daljeg gojenja). Na taj višak se telo navikne,(ukoliko nije toliki da sam po sebi dovodi do poremećaja), kao npr, na malo povišen ili snižen krvni pritisak, (najpasniji je neregulisan pritisak) dok stalne neuspešne dijete deluju kao stres i dodatno ugrožavaju zdravlje!
    A složićete se zdravlje je ipak važnije od bilo kakve estetike!
    :007:
    Poslednja izmena od ankica u 03 Mar 2009, 23:25, izmenjeno 1 put ukupno.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Yetix, da bi održavala svoju težinu treba da unosiš oko 2200 cal. Ako hoćeš da smršaš ne idi ispod 1700cal. Ti u stvari mršaviš iz čiste estetike (što je ok) ali povedi računa o tome kako to radiš jer je to za tebe s obzirom da si mlada jako važno!
    Ako se ne snađeš javi se!
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • majamama
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od majamama » pre 15 godine

    Imam 23 god. Visoka sam 163 cm i imam 64 kg. Zelim da uz pomoc dijete dodjem do 60 kg (za pocetak).
    Imam jedno pitanje za vas: Koja bi tezina odgovarala mojoj visini?
    Nije važno da li neko radi ili ne, važan je samo rezultat.
  • Moderator
    Site Admin
    Site Admin
    Postovi: 611
    Pridružio se: pre 16 godine
    Gender:

    od Moderator » pre 15 godine

    "Odgovor Autorica UN dijete na napad od strane nutricionista" (postavio Giga) je prebačen i možete ga naći u rubrici Kritike i polemike ili ako jednostavno kliknete OVDE.
    Takođe, u dotičnoj rubrici možete iznositi sve kritičke, polemičke i druge stavove vezane za mišljenja kako pojedinaca tako i grupa - dovoljno je da link uputite na poruku koja se odnosi na komentar.
  • PaunovoPero
    Amater
    Amater
    Postovi: 145
    Pridružio se: pre 15 godine

    od PaunovoPero » pre 15 godine

    Hvala na objasnjenju:)Ne,nisam bila 6 meseci na dijeti,mozda sam se pogresno izrazila.Ja sam samo bila na tom rzimu ishrane,tj.pravilno sma kombinovala hranu,sto je u stvari i poenta UN dijete,i nisam naravno unosila tako malu kolicinu,i jela sam voce i povrce u toku dana kad god mi je palo na pamet...Dakle nisam drzala tu UN dijetu,vec samo se hranila na taj nacin.HVALA NAJLEPSA :009:
    "AKO NE SAD,KAD CU?AKO NE JA,KO CE?"
  • YetiX
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 15 godine

    od YetiX » pre 15 godine

    Hvala Ankice..>Ali 1700 kcal je mnogo...Da li si ti sigurna da cu ja smrsati tako?? :o
  • anchi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 19
    Pridružio se: pre 15 godine

    od anchi » pre 15 godine

    Mene zanima shta mislite o ovoj dijeti:
    https://www.dijeta.net/forum/viewtopic.php?t=533
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Yetix, ja sam 1000 % sigurna da ti 1700cal nije previše a 1000000 % da je tvoj dosadašnji energetski unos ne samo premali nego i opasan! Moraš pod hitno prestati sa tvojom dosadašnjom praksom od 700 cal jer ne postoji ta dijeta (taman da ti je propiše dr nauka dobitnik nobelove nagrade za dijetetiku i biohemiju, a kamoli ti sama sebi) koja će sa tako malo kalorija tvom organizmu (koji se još razvija) obezbediti sve što mu je potrebno. Tvoje potrebe su sada veće nego kod odraslih ljudi i time što ga izgladnjuješ ćeš sebi napraviti neviđeni haos naročito ako to potraje!!!!
    Ti ako meni ne veruješ idi kod bilo kog lekara ili nutricioniste pa proveri (svi će ti reći isto) ali dijete nemoj da držiš na svoju ruku.
    I razmisli šta ti je važije (jer imam neko šesto čulo da me nećeš poslušati već nastaviti po svome) zdravlje ili da budeš mršava (a veruj mi kad se razboliš smršaćeš očas posla?! ako je to način na koji želiš da postigneš liniju?).
    Majamama, vi bi ste trebali da imate između 53 i 61 kg što zavisi od vaše građe i vaših želja. Mada ni sadašnjih 64 kg ne predstavlja zdravstveni rizik (BMI 24) ali to je skoro gornja granica (25) i dobro bi bilo da to ipak malo smanjite.
    Anchi, ja mislim da onaj ko pokuša da se hrani po toj dijeti će u najmanju ruku "crći od gladi". Ja nikako da shvatim kako ljudi ne dođu npr. na ideju da jednostavno ne jedu nego pokušavaju sa receptima: crna kafa bez šećera i šargarepa sa limunom za doručak?!!! To mora da je neviđeno ukusno! Ili za večeru 2 kuvana jajeta sa jednom svežom šargarepom.....ili kuvana šunka (bez ičega drugog)-šta je uopšte kuvana šunka? Jel to iko probao?
    Majko moja, stvarno se zapitam ko li dolazi na te ideje (kakvi su to mozgovi koji sede za nekim stolom i pišu ovakve stvari....?! Da li oni to prvo probaju na sebi ili dragim osobama ili jednostavno lansiraju ovako nešto i smeju se šta su sve ljudi u stanju da urade bez razmišljanja da bi ostvarili svoj san lako za 7 dana 9 kg?!).
    A što se vitamina tiče-prosto "cure" iz kuvane šunke i kafe bez šećera.....minerala ima u "obilju" u jednom kuvanom jajetu, sirovoj mrkvi i švajcarskom siru za ručak-(ma ,ima da se prejedete...). I šta je švajcarski sir (izgleda da meni prvo treba uputstvo....)?
    Da ne preteram, mislim da je dosta mog komentara za tu dijetu....sa stručne strane ona ide na tipično izgladnjivanje i hiper proteinsku ishranu da bi "topili" masti, a kako će vam biti posle nje...znaju oni koji će je probati!
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • anchi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 19
    Pridružio se: pre 15 godine

    od anchi » pre 15 godine

    Hvala na odgovoru. :)
  • Lela Bacvanski
    Amater
    Amater
    Postovi: 151
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Lela Bacvanski » pre 15 godine

    Moja cimerka je bila na toj dijeti, jela je puno jaja, meni je bilo muka dok sam je gledala :muka:
    Smrsala je dosta, ali kad je počela normalno da jede ugojila se duplo više nego što je trebalo da smrša...
    Izvinjavam se Ankici što ću se možda umešati u njen posao, ali ja mislim da nijedna brza instant dijeta ne može biti ni efikasna ni zdrava.. :009:
  • YetiX
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 15 godine

    od YetiX » pre 15 godine

    Ankice hvala na savetu..tvoje sesto culo te je prevarilo...Poslusala sam te i mnogo mi je drago sto nisam nastavila sa onim glupostima od 700 kcal :D ...Hvala jos jednom :013:
  • taci
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od taci » pre 15 godine

    Draga Ankica,
    Imam edno prasanje za vas. Jas go dojam moeto malo dete (toa ima 6 meseci) pa me interesira dali mozam spored vas da ja drzam UN dijetata. Dobro ke mi dojde vas sovet. Ako smetate deka ne e dobro sto ke mi preporacate ili koja dijeta ke mi ja preporacate. Odnapred Vi blagodaram.

    p.s. moram da oslabnam premnogu sum zdebelena i kilogramive mi se gooooooooolem problem :(
  • majamama
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 6
    Pridružio se: pre 15 godine

    od majamama » pre 15 godine

    Ankice hvala na odgovoru. Ja sam inace krupnije gradje (siroki kukovi i ramena) :prasence:
    Nije važno da li neko radi ili ne, važan je samo rezultat.
Zaključana tema 66 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju