Zaključana tema 66 postova
Nutricionista odgovara (Mart 2009)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Hatšepsut, možeš da piješ navedene sokiće ali imaj na umu da čak i sok od 100% voća ima min 12g šećera (koje potiču iz voća, ali je to opet prost šećer)....ovo znači dosta energije, povećanje nivoa insulina itd.....znači ograniči sokove na jednu čašu dnevno!
    Za rečenicu "salo sa stomaka gubi, ali i dobija u kuhinji"- ja ne čuh....ne znači da nije tačno ali ni da je potpuno tačno! Ako "smanjite kuhinju" smanjićete i salo-tu se slažem-ali je problem u tome što to salo po pravilu nikad ne odlazi sa onih mesta sa kojih mi želimo! Zato ova rečenica nije baš sasvim tačna.
    Smanjenim energetskim unosom- dijetom, gubite salo odn.mast ali telo ima tzv. rezerve masti odn.mesta na kojima ga najradije taloži (ovo varira kod različitih ljudi i genetskog je karaktera pa tako neki najviše gomilaju salo na struku, neki na stomaku, neki svuda pomalo...) i telo to shvata kao svoj "štek energije". I kad vi pokušavate da smršate naročito sa "lošim dijetama" prvo što će telo uraditi u nedostatku energije je da će početi da koristi proteine kao energetsko gorivo (ako je dijeta loša onda će početi da koristi svoje ćelijske proteine- i zato se ljudi često sa takvim dijetama osećaju malaksalo....), onda će početi da gubi vodu, pa će krenuti da štedi energiju-usporava metabolizam i tek na kraju će početi da koristi svoje masne rezerve! E, sada znate zašto je tako teško smršati naročito ako to ne radite kako treba!
    A kad na kraju konačno telo počne da topi salo ono prvo uzima mast iz delova tela koje nisu njegov glavni depo (kao kad ste u finansijskoj krizi-prvo trošite parice sa računa, pa pozajmljujete a poslednje dirate "štek za crne dane"). Znači da biste smršali sa nekih delova tela kao što je stomak, kukovi ili butine (zavisi šta je kod koga kritično), često morate da izgubite popriličan broj kilograma da bi se videli veći rezultati pa npr. tako imate ljude sa jakim butinama uprkos tome što su im ostali delovi tela sasvim tanki itd....
    Iz tog razloga kažem da se takvo rezistentno salo mora tretirati ne samo dijetom već i drugim metodama kao što su vežbe za odr.deo tela, masaža, sauna, razne kreme, pakovanja koja imaju za svrhu znojenje tzv.tople pantalone isl. I čak i tim metodama je uspeh često delimičan i naravno čim dobijete prve kilograme oni opet idu prvo na svoj depo.....znači tu se treba malo pomiriti sa sudbinom i to posmatrati kao nešto što je jednostavno tako! Ako čovek ima optimalan broj kg par centimetara u struku ili butinama (jer je salo loše raspoređeno) više od dimenzija koje smo sebi zacrtali ne znači da to izgleda loše!
    I naravno ima i onih ljudi koji nemaju te probleme već se ravnomerno goje ali i ravnomerno mršave.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Lela Bacvanski
    Amater
    Amater
    Postovi: 151
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Lela Bacvanski » pre 15 godine

    Znam tu problematiku, okusih je na svojoj koži...
    Meni je stomak ogooman i kad sam smršala puno pretprošle godine,
    tanke noge, tanke ruke, uski kukovi a stomak prijatelju, ni makac!
    A pritom sam išla na aerobik i radila trbušnjake do iznemoglosti,
    ali ne vredi...
    Ustajali mi u tramvaju misleći da sam gravidna :16:

    Pa što reče Ankica, pomirih se sa sudbinom!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Bobili, hiperinsulinemija odn. insulinska rezistencija je jako čest poremećaj koji se dosta često javlja kod ljudi koji se pretežno hrane uobičajenom rafinisanom hranom današnjice (puno prostih UH-šećera, malo povrća, puno masti, bez dijetnih vlakana, sa puno prženja, brašna, pohovanja, kolača.....naročito kod žena koje imaju višak kg, preko 40 god i malo se kreću i ....(javlja se naravno i kod muškaraca, mlađih osoba, ponekad i mršavih).
    Karakteriše ga povećanje insulina u krvi koje je rezultat prevelikog unosa šećera ali na koga ćelije ne reaguju, pa ostaje i insulin i povećan šećer u krvi....prestavlja i početnu fazu šećerne bolesti ali sa drugačijim mehanizmom nastanka od onog koji je posledica smanjenog lučenja insulina.
    Iz svega navedenog lek je: izbaciti sve proste UH iz ishrane (kolače, šećer, čokolade), ne jesti više od 50 g prostih UH dnevno (naravno ostaviti optimalnu količinu složenih UH u ishrani a to je min 150g/dan), jesti 5 puta na dan, smanjiti unos masti, smanjiti kilažu-obavezno!, povećati fizičku aktivnost-obavezno!, povećati unos povrća, smanjiti unos voća, povećati unos vode-obavezno!
    Ako se ne snađete sa ovim preporukama-javite se!
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tara04
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 15 godine

    molbica

    od tara04 » pre 15 godine

    Postovana Ankice,

    visoka sam 167 cm,a tezina mi je 63 kg.ono sto bih zelela je tezina 53-55kg.
    Zanima me kakvu biste mi ishranu preporucili?

    unapred zahvalna
    ..."pojescu sve kolacice,tebi u inat postacu debela"...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Tara,, ja vam nikako ne bih preporučila težinu od 53 kg, bili bi ste mnogo mršavi.....(ja imam 53 kg, niža sam od vas i izgledam mršavo a kamoli da sam tek viša.....). BMI bi vam bio 19 a sve ispod 20 je premalo (bilo koji grip, ako izgubite makar i 2 kg padate ispod 18.5 i možete izgubiti menstruaciju i napraviti sebi velike probleme). Nikako ne biste trebali da imate manje od 56 kg, najbolje bi bilo oko 58.
    To će kod vas ići lako jer nemate puno kilograma koje treba da izgubite, izbacite slatkiše, ograničite unos hleba na 2 parčeta po obroku, povećajte unos povrća na bar 500g/dan, mleko i jogurt pijte sa manje od 1.6% mm, ne pržite hranu, smanjite unos voća na 1 do 2 voćke, ne pijte sokove osim limunade. Povećajte unos vode. Uz uobičajene aktivnosti a bilo bi dobro i da se malo fizički aktivirate smršaćete za mesec-dva.
    Ako vas još nešto zanima javite se.
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tara04
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tara04 » pre 15 godine

    Postovana Ankice,
    hvala Vam puno na savetu,jer nisam pobornik dijeta.
    Bas nesto tako mi je bilo potrebno kao sto ste mi objasnili.
    Ono sto me interesuje je koja je kolicina mesa koje bih smela dnevno da unesem i da li smem da spremam to meso u dry cooker-u sa vrlo malo ulja?
    Hvala Vam puno na savetima i izdvojenom vremenu :D
    ..."pojescu sve kolacice,tebi u inat postacu debela"...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Da, možete spremati meso na dry cooker-u. Koja ste krvna grupa?
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tara04
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tara04 » pre 15 godine

    Postovana Ankice,
    ja sam 0 grupa.
    Niste mi nista napisali o kolicin i vrsti mesa koju bih smla da unesem,jer ja stvarno volim meso :oops:
    Hvala puno i srdacan pozdrav :D
    ..."pojescu sve kolacice,tebi u inat postacu debela"...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Pa, zato vam i nisam napisala....O krvna grupa uglavnom voli meso i lako ga vari.
    Možete jesti oko 100g dnevno (manje masne vrste ako želite da malo smršate): juneće, pileće (belo meso bez kožice), morske posne ribe 120g. Meso jeditedo 6 dana u nedelji, jednom nedeljno neka bude bezmesni dan.
    Džigericu i svinjsko meso jedite jednom mesečno.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • tara04
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 15 godine

    od tara04 » pre 15 godine

    Postovana Ankice,
    hvala Vam puno na svim informacijama.
    :D
    ..."pojescu sve kolacice,tebi u inat postacu debela"...
  • neobuzdana
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 15 godine

    od neobuzdana » pre 15 godine

    Poslednja izmena od neobuzdana u 30 Mar 2009, 11:06, izmenjeno 1 put ukupno.
  • Bobili
    Amater
    Amater
    Postovi: 336
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Bobili » pre 15 godine

    Draga Ankice,
    imala bih molbu za vas? Možete li mi okvirno reći kakav mi režim ishrane preporučujete, što se tiče hiperinsulinizma?
    Npr. koliko smijem hljeba jesti?
    Šta da jedem za doručak i večeru?
    Hvala vam puno na predhodnom odgovoru...
    Ako vam nije teško samo mi odgovorite mi na ova pitanja, jer mi očigledno treba da regulišem težinu...
    Hvala još jednom...
    Volim te ne zbog toga sta si ti, vec zbog toga sta sam ja kad sam pored tebe...
    ...Que yo siempre la adoré Y que nunca la olvidé,Que mi vida es un desierto, y muero yo de sed
    Y dígale también Que sólo junto a ella puedo respirar...
  • anchi
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 19
    Pridružio se: pre 15 godine

    od anchi » pre 15 godine

    Mene interesuje kako izgleda `idealan` doruchak? Neki kazhu da je za doruchak najzdravije pojesti voce (i to najvishe do dvije vocke), dok drugi tvrde da je doruchak najbitniji obrok u toku dana i da se tada mozhe jesti shta hocemo i koliko hocemo... Shta je zapravo istina? :010:
  • YetiX
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 20
    Pridružio se: pre 15 godine

    od YetiX » pre 15 godine

    Ja imam veliki problem...prejedanje...citala sam o tome na internetu i shvatila sam da imam sve simptome...nekada mi dodje dan kada mogu sve da jedem i nikad da se ne zasitim,ustvari jedem i kad sam gladna i kad nisam...Kako to da resim...Hvala na vremenu
  • Eve
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Eve » pre 15 godine

    Postovana Ankice,

    Vidim da ste devojku pitali koja je krvna grupa... Koliko je to stvarno bitno za ishranu? Ja sam B, i koliko sam citala trebalo bi maksimalno da izbegavam neke stvari koje obozavam, npr. piletinu, kukuruz, paradajz, a koje su generalno zdrave.... Zasto? Ispada da mi te namirnice usporavaju mrsavljenje, ako sam dobro shvatila? Hvala :)
Zaključana tema 66 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju