Zaključana tema 24 postova
nutricionista odgovara (maj 2010)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    nutricionista odgovara (maj 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Na vaša pitanja odgovara Ankica Simić nutricionista-dijetetičar sa dugogodišnjim iskustvom u tretmanu poremećaja ishrane odraslih, planiranju dijetetskog
    režima ishrane bolesnika, kao i iskustvom u organizovanju i planiranju ishrane dece.
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • zoka025
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 14
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od zoka025 » pre 14 godine

    Niste mi odgovorili u aprili, a odgovor mi je vrlo bitan. Mene zanima da je sejk od sojinog, pirincanog mleka i surutke dobar i kada ga piti ako jeste? To mi je rekao nutricionista, a fitnes trener mi je rekao surutku ni slucajno jer je puna secera. Zanimalo bi me vase misljenje. Hvala unapred i izvinite na smetnji jos jednom.

    Nije strasno kada si pokusao, pa nisi uspeo, strasno je kada nisi ni pokusao, a mogao si...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Poštovani, slušajte vi nutricionistu a fitnes trenera batalite......pojma nemam odakle mu ideja da je surutka puna šećera! Onda je valjda i mleko po njemu puno šećera jer se surutka dobija od njega a ono je ipak idealna hrana za bebu i ne primetih da im nešto smeta, naprotiv svi sisari jako lepo napreduju od mleka! Činjenica je da mleko sadrži laktozu šećer koji je disaharid i sastoji se od galaktoze i glukoze i nema veliki glikemijski indeks. Nalazi se u koncentraciji oko 4.5 g na 100 ml mleka.
    Inače šejkove možete piti kao užine.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Tatjana19
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 1
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od Tatjana19 » pre 14 godine

    Dobar dan,

    ja imam 17 godina,74kg i 179cm,zelela bih oslabiti do 65kg,idem u skolu (odmori oko 10 kada idem pre podne (sto je kasno za dorucak posto ustajem u pola 7,jer zivim dalje od skole) i pola 5 kada idem popodne).Nekih pravila zdrave ishrane kao sto su crni umesto belog hleba,smanjiti slatkise,soli,masti i piti vise vode se vec pridrzavam i ne preskacem obroke,ali bih ipak volela Vase strucno misljenje o najboljoj ishrani,neke savete ili eventualno neku dijetu koja mi najvise odgovara?Unpred zahvalna,Tatjana.
    HRABRO DO CILJA!!!!!!!
  • zoka025
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 14
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od zoka025 » pre 14 godine

    Hvala Vam, puno ste mi pomogli.

    Nije strasno kada si pokusao, pa nisi uspeo, strasno je kada nisi ni pokusao, a mogao si...
  • Tosha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od Tosha » pre 14 godine

    pozdrav. ja sam upravo poceo sa dijetom i zanima me kada dodje proteinski dan dali je ok da jedem meso sa roshtilja (ne tanjiraca nego sa zice) jer koliko ja znam spremanjem mesa na roshtilj iz njega se izbacuju masti...mozda i nisam u pravu. sta vi kazete?
  • marinaA
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od marinaA » pre 14 godine

    pridružujem se Toshibinom pitanju ... da li je ok papati jela sa roštilja i da li manje debljaju ?
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od Cici » pre 14 godine

    Draga Ankice,
    Pre par dana su mi stigli rezultati krvne slike i sve je u najboljem redu osim gvozdja, koje je na donjoj granici (verovatno zbog ciklusa, bar mi tako rekose). Elem, doktorka opste prakse se nije udostojila da mi detaljnije odgovori sta da radim, vec mi je rekla da jedem konjsko meso i dzigericu bar 1-2 puta nedeljno i ako ne budem tako radila moracu da pijem lekove. Meni to deluje potpuno nebulozno, doticna gospodja i ne izgleda kao neko ko bas zna mnogo o ishrani, pa bih radije da pitam i Vas. Ja ne mogu da svarim konjsko meso ni jednom mesecno, a kamoli nedeljno, a za dzigericu mi je rekla da je bolje da ne bude pileca, nisam znala ni da se druga jede...Jel moguce da je zdravo i dobro za bilo sta da se to jede u tolikim kolicinama (mislim da je spomenula "standardni rucak" od 250g??)?
    Jedem velike kolicine povrca, pogotovo zelenog (500g dnevno pa navise), uzela sam sumece tablete gvozdja, cula sam da je kopriva dobra pa se trudim da je ubacim gde stignem (tipa u spanac, u zelene pite, u supe i corbe) i zanima me sta bih jos mogla da uradim kako bih popravila situaciju? Cula sam da je dobar kakao, skuvan na isti nacin kao kafa? Poznato mi je da se gvozdje bolje apsorbuje iz namirnica zivotinjskog porekla, ali mi je potreban Vas savet da ne bih morala da pojedem jednog manjeg konja mesecno :).
  • mad max
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od mad max » pre 14 godine

    Draga Saveta :)
    Imam 29, TM 73,7 kg, 1,65 m, tjelesna mast 37,8%, OS 87,0 :bas_tuzan: , krvna slika uredna...Preporucena dijeta do 1600 kcal...?
    Tek sam pocela, ali mi se cini da unosim vise nego obicno..
    Molila bih vas da mi napisete jedan primjer unosa namirnica na dan...

    moze li ovako:

    9:00 3 kašike muslija (jecmene pahuljice+lan) + 150 ml jogurta light
    12:00 2 jabuke
    14:00 tanjur supe
    17:00 pilece bijelo, 200 gr kuhanog krompira, zelena salata
    20:00 2 jabuke
    22:00 50 gr mladog sira+1 paradajz+1/2 krastavca

    u toku dana popijem 1 kafu, 2 čaja (danas zeleni npr.), 1,5 l vode i što se tiče aktivnosti- šetnja 8 km brzog hoda
    Hvala unaprijed, veliki pozdrav
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Dragi Madmax, a gde je hleb? Sve je lepo samo treba bar 2 parčeta hleba. I što pola krastavca? Pa on ima samo 20 cal u 100g, šta vam 10 više znači? Ne moraju stalno jabuke i zelena salata. Može bilo koje voće i bilo koja salata. I nadam se da je ovo samo primer jelovnika, da ne jedete svaki dan krompir i musli odn.isto! Raznovrsnost je suština zdravlja.
    Draga Cici, možda nećeš morati da pojedeš manjeg konja ali osrednjeg sigurno! :D Za lečenje anemije u proseku treba 2-6 meseci. Činjenica je da je za krvnu sliku najbolje konjsko meso kao i džigerica i to teleća (eto i ona se jede iako nije lepa kao pileća ali sve za zdravlje :? .....). Isto tako ovo nije jedini način ali jeste najefikasniji. Znači nije nebulozan savet, sasvim je na mestu! Ne znam na šta se odnosi ono 250g-jel na količinu mesa? To je malo mnogo, 150g je sasvim dovoljno. Inače meso zbog anemije mora svaki dan da se unosi u količini od 150g, i to 3 puta juneće, jednom pileće, jednom riba, ne bi bilo loše jednom džigerica teleća, mada povremeno može i pileća i jednom konjsko meso. Znači bez svinjetine, ev. može 2 puta mesečno kad se uželite.
    Pravite sok od cvekle, šargarepe i jabuka u istom odnosu i pijte po čašu na dan. To deluje. I ne igrajte se, lekovi za anemiju odn.preparati gvožđa se uglavnom loše podnose pa je pametnije da se bacite na onog konja!
    Dragi Tosha, pojma nemam o proteinskom danu, kao što sto puta rekoh ne podržavam UN dijetu pa savet najbolje potražite u delu foruma o njoj. Marinaa, ne, meso je meso ma kako se ono sprema s tom razlikom da ako se prži onda je ulje to koje "goji" a ne meso. Inače meso retko kad goji sem ako se pod tim ne podrazumeva pola kile svaki dan. Inače roštilj sadrži nagorele delove mesa koji mogu biti kancerogeni pa ne preporučujem prečesto "papanje" istog.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Tosha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od Tosha » pre 14 godine

    draga ankice mozete li mi navesti razlog zbog kojega nepodrzavate UN dietu? (zanima me svacije mishljenje) i koju dijetu preporucujete tj ishranu
    P.S. metabolizam mi je sporiji od ranjenog puza

    iskreno i sljubavlju vas tosha
  • Cici
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 38
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od Cici » pre 14 godine

    Hvala puno na odgovoru! Da, kolicina koju je spomenula je 250g mesa, ja retko jedem vise od 100-150, a uglavnom jedem pilece i stvarno bi mi tesko palo na stomak, tolika kolicina me najvise i zacudila. A jel smem mlecne proizvode bez problema? Negde sam procitala da oni smanjuju apsorpciju gvozdja i da se ogranicavaju kad je isto smanjeno? Inace pijem recimo dve solje jogurta dnevno (ili kefir, kiselo mleko i sl.) ili pojedem oko 100g mladog sira, nisu to sad neke kolicine valjda?
    Sok koji ste preporucili vec pijem, a izgleda ne ostaje nista drugo nego da stvarno navalim na mesiste :), hvala jos jednom!
  • mad max
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od mad max » pre 14 godine

    Hvala na odgovoru.
    Jeste, to je bio primjer jelovnika za taj dan. Ne jedem hljeb uz krompir...a pola krastavca..pa ipak je vec bilo kasno i bilo mi je dovoljno uz sve...
    Preporucila mi je musli za dorucak..ni ja nisam najsretnija zbog toga. Rado bih cula vas prijedlog.
    Hvala jos jednom
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od ankica » pre 14 godine

    Draga Mad max, ne mora samo musli, može bilo šta od klasičnih kombinacija: parče hleba sa medom ili džemom +napitak, hleb, namaz+napitak isl.
    Draga Cici, smete mlečne proizvode ali se oni ne smeju kombinovati zajedno sa namirnicama koje su bogat izvor gvožđa u istom obroku. Tačno je da kalcijum iz namirnica smanjuje apsorpciju gvožđa-znači kombinacija krompir pire sa mesom plus salata od krastavaca sa jogurtom ne dolazi u obzir jer mleko iz pirea i jogurt će ometati apsorpciju gvožđa pa ste ga džabe jeli.
    Dragi Tosha, mogu naravno ali sam ja to pisala dosad 100 puta (nije vaša krivica što to ne znate) ali kako ja ne bih pisala isto 101 put imate to u ranijim temama (naročito januar i februar 2009) pa malo iščitajte ili idite na pretragu pa ćete naći. S druge strane zamalo da me linčuju ljubitelji UN dijete pa smo napravili prećutni sporazum da ja ne diram UN-ovce a ni oni mene, po principu "ne mogu se sve krive drine ispraviti" pa ono što ispraviti ne mogu jednostavno tolerišem.
    Hoću da kažem da nećete umreti ako koristite UN dijetu, ima i gorih dijeta od nje, ali treba da ste spremni da prihvatate da se hranite po "režimu", dosta dugo, neki kažu doživotno. Za mene je to nebulozno, sve u ime lenjosti da se prihvate par osnovnih zdravo razumskih principa zdrave ishrane i promene navike (što nije jednostavno na početku, kao i kod svake navike) ali kasnije imate svu slobodu ovoga sveta u tim okvirima pa čak i mogućnost da povremeno brljate što sa UN dijetom nikako nije moguće ako hoćete da ona "deluje".
    Eto o tome se radi prvenstveno. Ja apsolutno kao čovek ne bih mogla da prihvatim da funkcionišem po režimskom principu tipa "ako nećeš tako onda ti nisi naš" i da poslušno slušam i operećujem se sa time koji je danas dan i tako celog života....a sve to realno sa pravilnom ishranom veze nema (pri tom ne pričam o tome da li dijeta deluje-to su različite stvari:delotvornost dijete i učinak na zdravlje nisu iste stvari nikako!).
    Samim tim ni bilo kome drugom ne bih mogla da preporučujem istu stvar niti da dajem bjašnjenja o proteinskom ili drugom danu.
    :wink:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • mustrica
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 3
    Pridružio se: pre 14 godine

    Re: nutricionista odgovara (maj 2010)

    od mustrica » pre 14 godine

    pozdrav svima a narocito ankici, jer je ona razlog za moju danasnju registraciju :D
    nego da ne idem u off topik... imam 28god (visoka 170cm); za nekoliko godina uspela sam od sebe da napravim blago receno - krme: kasni obroci, slabo kretanje, losa ishrana i eto mene sa 60 na 85kg :nasilan: naravno probala sam sve vrste dijeta i nagutala se kojekakvih skupocenih tableta, ako bih i izdrzala mesec dana i skinula 5-6kg za par nedelja bih i vratila mukom skinuto i dobila jos toliko :roll: neko vreme sam razmisljala o poseti nutricioniste iako sam i u vezi toga bila dosta skepticna: cula sam da su ljudi dobijali (vec gotove, vec vidjenje i probane) dijete kojih se moralo strogo pridrzavati, a kako ja nemam bas preterano jaku volju za istrajanjem u necemu sto mi bas i ne prija odlucila sam da si na svoju ruku napravim rezim ishrane u kojem cu, pa... uzivati :D napravila sam dva spiska namirnica - od onih koje najvise volim do onih koje ne volim ni da vidim i od onih koje su najzdravije, koje imaju najmanje kalorija do onih koje nemaju nikakvu hranljivu vrednost. ispostavilo se naravno, da sam od svega sto najvise volim jedino jela ovu poslednju grupu (pizze, sendvici sa toljenim sirevima, hranu przenu na ulju, peciva i sl.) i odlucila da u potpunosti izbacim SVE to iz ishrane. u ono sto volim spadaju jaja, riba, piletina, junetina i povrce i to je ono cime se uglavnom hranim :) sve sto pripremam je bez trunke ulja (osim maslinovog kojeg nekad malo sipnem u salatu) i naravno bez brasna. hleb sam izbacila iz ishrane i, mada mi je u pocetku bilo tesko jesti npr. pasulj (bez zaprske! :D ) bez hleba, za mesec i po dana ne samo da sam se navikla, vec me vise uopste ne privlaci :) nisam veliki ljubitelj slatkisa ali me nekad uhvati zelja za slatkim pa pojedem sladoled ili grickam menaz cokoladu za kuvanje.

    posto 25kg nisam dobila preko noci, logicno je da ih se ne mogu ni resiti preko noci tako da ni ne ocekujem da cu do leta biti tvigi, mada sam za mesec i po dana izgubila 8kg (sad imam 78kg) i s obzirom da se nisam ubijala nikakvim dijetama, vec sam jela ono sto volim u kolicinama koje meni prijaju, ja sam za sada prezadovoljna :D

    mene zanima sta vi kao strucnjak mislite o ovom mom rezimu "na svoju ruku" i da li bi mi mogli dati neki savet da u smislu hranljivih vrednosti upotpunim svoje dnevne obroke. na primer ja ne volim voce ali zato obozavam povrce i mogu da ga jedem u neogranicenim kolicinama (krastavce, zelene salate, kupus, crni, beli luk idt.) pa me zanima da li povrce moze zameniti voce? :? koliko znam voce je dobro jesti zbog vitamina C kojeg ima i u povrcu. mlecne proizvode isto slabo konzumiram, pa me zanima sta bi od istih mogli da mi preporucite i da li postoji neka kombinacija namirnica koja je preporucljiva ili koju treba izbegavati (i da li je tacno da je meso i mlecne proizvode bolje jesti uvece)?

    prvi pa predugacak post, nadam se da mi necete zameriti :020: kao sto rekoh, nisam zainteresovana za "dijete" o kojima se puno pise po ovom forumu, pa sam zato ceo "intro" napisala ovde.

    unapred hvala.
Zaključana tema 24 postova

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju