Zaključana tema 51 post
Nutricionista odgovara (Maj 2009)
  • Leca
    Amater
    Amater
    Postovi: 103
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Nutricionista odgovara (Maj 2009)

    od Leca » pre 15 godine

    Čitam onaj vaš tekst s naslovne stranice, pa me interesuje nešto o unosu vode...koliko treba deca da unesu, recimo moje dve ćerkice od 7 i 9 godina. Rekla bih da popiju 5,6 puta na dan po čašu vode, ali to nije po 2 dl, već manje, možda do 1.5 dl po čaši. Pratiću ovih dana koliko tačno piju.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Nutricionista odgovara (Maj 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Gagisha, zavisi da li mršavite ili ne. Ako niste na dijeti onda nije puno 300g hleba, kifli isl...ako jeste onda je puno. Možda bi i moglo da prođe ali da drastično smanite unos drugih testenina-to znači da nema špageta, žita, griza, muslija, pirinča,kolača isl....ovo znatno osiromašuje jelovnik i vaš izbor namirnica pa zato ne preopručujem kao svakodnevnu praksu već samo kad se uželite kifli!
    Leco, ako zaista popiju po 5-6 čaša po 1.5 dcl vode na dan onda je to odlično i trebalo bi da za njihovu težinu bude dovoljno. Deca uglavnom imaju dobar "osećaj" koliko im vode treba ukoliko isti nije pokvaren navikom za uzimanjem koka kole, gaziranih i običnih sokova. Potreban unos vode je oko 30ml/kg telesne težine.
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Nutricionista odgovara (Maj 2009)

    od Gagisha » pre 15 godine

    Hvala Ankice na odgovoru. Ne mršavim, samo se trudim da se zdravo hranim i održim trenutnu težinu što mi u poslednje vreme sve teže polazi za rukom jer preterujem sa mlečnim proizvodima, hlebom i džemovima :( Neumerenost je zlo!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Nutricionista odgovara (Maj 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Gagisha, šta se podrazumeva pod preterivanjem? Koliko i koje mlečne proizvode jedete, koliko džema? Možda problem i nije u tim namirnicama već u nečemu drugom na šta niste ni pomislili (npr.mleko do pola litre dnevno tešk da pravi problem....?). Kako izgleda vaš prosečan jelovnik?
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    Re: Nutricionista odgovara (Maj 2009)

    od Gagisha » pre 15 godine

    Draga Ankice, mislim da ćete imati dosta zamerki ali neka, prihvatiću svaku kritiku :D
    Elem, svaki moj dan počinje voćem, tu negde oko 400g... Zatim sledi ili integralno pecivo sa semenkama+200ml obranog jogurta (ako je velika kifla onda bez jogurta) ili ručak u menzi (supa, varivo-grašak, boranija, spanać, kupus, retko pirinač, krompir ili kukuruz, salata, obično bez hleba), užina opet neka kifla ili ako sam je već jela u toku dana onda neka salata sa sirnim namazom (oko 50gr) ili opet jogurt ako nema namaza. Večera isto kao i ručak samo bez supe. Posle večere ako ogladnim opet dočepam neki nesrećni jogurt i tost ili tamanim orahe/bademe (oko 40g maksimalno) ili pijem mleko malo zaslađeno vanilin šećerom (nekad pola litre bez problema)...
    Kao što vidite nema slatkiša, osim bombona i retko koje kocke crne čokolade ali nema ni mesa! Meso sam prestala da jedem kada sam držala dijetu jer je u menzi dostupno samo u prženom i pohovanom i drugom ekstra masnom obliku. Kada se pojavi pileći ražnjić njega nekako i pojedem ali to je vrlo retko. Meso mi se prosto smučilo i sad mi se uopšte i ne mili da ga jedem. Riba isto, dostupna mi je samo pohovana i retko ali kad je ima jedem i tako jer znam da je zdrava (možda jednom, dvaput mesečno :((
    E ali zlo nastaje kada osetim slatko. Tu gubim kontrolu, zato nikada ne kupujem i ne jedem slatkiše jer se bojim da neću znati da se zaustavim. To mi ruku na srce ne pada teško jer mi se retko kad jedu kupovni slatkiši, više sam ljubitelj opet onih nesrećnih slatkih peciva tipa štrudle i tako to... ali odolevam nekako. Ali džem! zaista volim, tako da oko 200, 300g ode bez problema (isto nikada ne kupujem da ne bi pala u iskušenje, jedem kući jer ga tamo nažalost uvek ima) :(
    Eto, nije baš sjajno, nije baš ni katastrofa ali glavni moj problem je što sam zahvaljujući talasima neumerene ili ''slabe'' ishrane izgubila prirodni osećaj za sitost i glad pa sad jedem više nekako kad mislim da bi trebalo i koliko bi trebalo a ne kada sam gladna, ne prestajem kada sam sita i slično... Tužno ali istinito...
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    Re: Nutricionista odgovara (Maj 2009)

    od ankica » pre 15 godine

    Gagisha, imate odgovor u junu.....
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
Zaključana tema 51 post

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju