Zaključana tema 51 post
Nutricionista odgovara (Maj 2009)
  • kupoholicarka
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    od kupoholicarka » pre 15 godine

    Hvala na odgovoru! Sta cu kad sam hedonista :D . Mozete li da mi date predlog za dorucak, ali koji ne ukljucuje voce posto vise volim da ga jedem uvece? Moram da korigujem ishranu pre nego sto ovo preraste u medicinski problem. Zaista mi je dovoljan paradajz sa feta sirom za veceru, jer inace malo veceravam. Ugojila sam se zbog zavisnosti od cokolade :020:
  • marrija
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    od marrija » pre 15 godine

    Dobar dan, Ankice!
    Veoma smo slicne struke, i po malo me "stid i sram" sto sam pored dosta teoretskog znanja dozvolila sebi da imam preko 100 kg?! Pocela sam se gojiti zbog silnih stresova u zivotu koje sam "lecila" cokoladom, a i zato sto sam veceravala s muzem ono sto on spremi, kao, da se ne naljuti, pa posle pojedem jos nesto slatko da sebe zadovoljim. Dakle: dupla vecera! Silnim dijetalma sam usporila metabolizam... Najteze mi pada sto ljudi NISTA ne veruju debelim ljudima. Verovatno misle: " Da nesto zna, sebe bi dovela u red". To mi najteze pada.
    Sada sam u penziji i mogu sebi posvetiti puno vremena. Trenutno sam na UN dijeti, a tek danas sam citala sta vi o tome mislite.

    Interesuje me kakvo je vase misljenje o tzv. Intuitivnim dijetama?

    Srdacan pozdrav.
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Marrija,
    Šta vam dođu intuitivne dijete? Jel ono kada jedete ono što osećate da vašem telu prija u količini u kojoj mu prija?
    Ako je to to, onda mislim da je to dobra stvar ali samo ako prethodno niste izgubili sve prirodne nagone što vas moram razočarati da nažalost velika većina ljudi jeste! Postoje i jednostavni testovi kako možete da otkrijete da li je neka hrana za vas ili ne ali kao što rekoh to je dosta nesigurno. Obično je ovo znatno tačnije kod mladih ljudi i dece.....naravno neka intuicija nije nikad na odmet....ipak se treba držati proverenih principa, pa kad opet smršate i povratite zdrave navike onda ćete malo i povratiti deo prirodnih nagona. I baš zato što se slične struke, nemojte sebi dozvoliti brljanje sa neproverenim dijetama.
    Možda vam je ipak lakše da vam neko uradi dijetu? Iako dosta o tome znate-lakše je držati se "recepta" nego biti "karakter" pa sam to raditi.....to vam je kao vežbanje-možete vi to i kod kuće sami....ali obično batalite trećeg dana-ali kad odete u neki klub, pod stručni nadzor to tamo ide mnogo bolje (jer nema zabušavanja)! Jel tako?
    Kupoholičarka za doručak možete jesti mnogo toga "klasičnog": hleb sa šunkom, namazom i čajem sa i,li bez povrća, namaz sa pola jajeta sa ili bez povrća + čaj, med/marmelada + puter+ mleko, kornfleks/,musli+ jogurt/mleko, razne pite+ čaj/sok, ako su voćne i mleko, palentu u raznim kombinacijama (bez kajmaka....), griz, razne prirodno pravljenje paštete i namaze (od povrća + pavlaka pa izblendirate, ili od ribljih konzervi), konzervu ribe + čaj ili limunadu.....eto, vam dosta predloga.....
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • marrija
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 5
    Pridružio se: pre 15 godine

    od marrija » pre 15 godine

    Hvala na savjetima. Sve sam razumjela.
  • ruza :)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ruza :) » pre 15 godine

    Zdravo :) Htjela sam da vas pitam za misljenje o dijeti moje doktorke,i o gladovanju u toku mjesecevih mijena?Unaprijed sam vam zahvalna na odgovoru ,i nadam se da cete znati o kojoj dijeti se radi-za dijetu moje doktorke :wink:
  • nevena85
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    od nevena85 » pre 15 godine

    Imam tri pitanjca: :)
    1. Sta predlazete za veceru a da ne goji tj. sta je "najbezbolnije" i najzdravije jesti uvece? (obozavam uvece da jedem pa me posle grize savest sto sam morala kasno da uzmem.) :)
    2. Do kada bi uvece trebalo jesti?
    3. Da li je bas toliko stetna neskafa (turska kafa)sa mlekom kao sto sam negde procitala?
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Ruzo, ja sam jednom pročitala dijetu moje dr jer me je neko već za nju pitao ali sada ne mogu da je nađem pa mi napišite link.....
    Što se dijete po mesečevim menama tiče, ona je dobra pod uslovom da se taj dan ne gladuje tj.da se ne jede ništa kao što se savetuje već da se jede samo povrća, veoma malo voća i za večeru ili doručak zavisi kada se završava i počinje mesečeva mena jede nešto konkretnije što ima neku energetsku vrednost (pirinač, pasulj itd), znači za jedan obrok dnevno da ne biste "umrli" od gladi. Ako se tog dana ništa ne jede već samo pije tečnost to je preveliki šok za organizam.
    Mana ove dijete je da sa njom možete izgubiti jako malo kilograma za mesec dana (1-2) već ona služi za pročišćavanje organizma, pa zato i nije pogodna za nekog ko ima veliki broj kg koje treba da izgubi. Isto tako njome ne menjate loše navike u ishrani, pa na duže staze ne menja ništa.....jedino ako večno želite da se 6 dana prejedate pa da jedan dan gladujete ne bi ste li na taj način održali kakvu takvu ravnotežu u kalorijskom unosu što morate priznati i nije neki metod!
    Moja preporuka za nju je da se koristi isključivo u svrhe detoksikacije tela jer je dobro jednom nedeljno odmoriti stomak, jetru i bubrege od "civilizovane" hrane kao što su salame, šećer, testa, meso, masnoće isl....

    Nevena, Imam i ja tri odgovora....
    1. uveče treba jesti nešto lako svarljivo, znači nikakva pečenja, jako začinjena jela sa puno belančevina....mogu da dođu u obzir sve vrste salata, voćnih i od povrća, sa malo hleba ili klasična večera ugljenohidratnog tipa:med/marmelada na hlebu sa nekim napitkom, musli, kornfleks sa mlekom, keks sa melkom ili čajem itd.
    2. Zavisi kada uveče legnete.....i šta radite pre toga....ako planirate neko učenje naravno da ćete jesti kasno jer vam treba energija....ianče možete jesti do 2 sata pred odlazak u krevet.
    3. Neskafa nije isto što i turska a iejdna i druga imaju svoja korisna i štetna dejstva. Razlika je u tome da je nes kafa jača i malo prerađenije od turske kafe ali u principu se svede na isto.....ne preterujete ni sa jednom....znači do 2 šoljice kafe (male, ne one od pola litra) na dan!
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • Gagisha
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 39
    Pridružio se: pre 16 godine

    od Gagisha » pre 15 godine

    Da li je preterano jesti 700g voća dnevno? Koliko bi povrća trebalo da unosimo u toku dana? Šta mislite o punomasnim mlečnim proizvodima, da li ih treba u potpunosti izbegavati ili postoji i neki manje ''opasan''? Da li je sir sa plesnima zdrav (znam da je masan ali u manjim dozama, onako generalno pitam)? Ovo sve pitam jer se hranim u studentskoj menzi i za večeru je bio pohovani kačkavalj. Ja mislim da je to kriminalno nezdravo ali svi su to sa oduševljenjem jeli. Inače, moram da iskritikujem one koji su zaduženi za sastavljenje jelovnika u mnezama, hrana je vrlo masna i uvek je loše iskombinovana (pire ili pirinač ili kukuruz i meso) a za desert se dobija kolač ili sladoled umesto voća. Osuđeni smo na propast, naročito ako uzmemo u obzir slabo kretanje i bavljenje sportom zbog obaveza oko knjige.
  • Leca
    Amater
    Amater
    Postovi: 103
    Pridružio se: pre 15 godine

    od Leca » pre 15 godine

    Ankice, mislim da je Nevena mislila na odnos kafa/mleko...to i mene zanima. Ja sam negde čitala da se loše slažu, mislim da je pitanju nešto tipa da kofein onemogućava pravilno varenje mleka, ali ne bih mogla baš da citiram. Potražiću to, imam u nekoj knjizi. Ja sam primetila da mi ta kombinacija smeta kad je sa turskom kafom, ali sa nes malo bolje ide. Iako nije dekofeinizirana nes kafa.
  • PhoeniX
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 34
    Pridružio se: pre 15 godine

    od PhoeniX » pre 15 godine

    Koliko mozhe da bude stetno pijenje tzv kiselih/mineralnih voda? Npr: Knjaz Milosh, Vrnjci
    Da li kolichina od 4 l dnevno mozhe biti stetna za organizam i kako? Koja je kolichina primerena po danu?
    (pitam za mog dechka, koji prema mom laichkom mishljenju pije previshe-4l)
    Ajde vishe taj klub 6 !!!!!
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Phoenix, naravno da je tolika količina mineralne vode štetna!!!!! On mora da pod hitno smanji unos tih voda ako ne želi da rizikuje kamen u bubregu ili hipertenziju!
    Sve mineralne vode (gazirane) imaju suvi ostatak na litar vode od 2500 mg i više i to veoma opterećuje bubrege. To su rastvorne mineralne soli koje u tolikoj dozi nisu potrebne našem telu i bubrezi ih moraju izbacivati što ih jako opterećuje. Vremenom bubrezi slabe (a čovek i stari) pa se ove soli talože u bubrezima i stvara se kamen. Pošto ove vode imaju jako puno natrijuma može doći i do problema sa pritiskom (pri konzumaciji od 4 l/dan to je kao da vaš dečko svakodnevno jede 4 kašike soli).
    Normalno voda (česmuša) sadrži do 500mg suvog ostatka na litar vode a svi znamo da je naša voda tvrda (i znate i sami kako nam izgledaju sudovi u kojoj se kuva voda, kada se nakupi kamenac u mašini za pranje veša isl) pa zamislite onda kako će izgledati bubrezi pri upotrebi vode koja ima 5 puta veću koncentraciju ovih soli!
    Neke negazirane vode imaju veoma mali ostatak (rosa npr) od samo 50 mg/l i one se zato i preporučuju bebama, bubrežnim bolesnicima isl. Zdravi ljudi mogu piti česmušu ali gazirane vode niko ne bi smeo da pije više od 1-2 čaše na dan (i to po mogućnosti ne svaki dan!).
    Inače unos vode od 4 l nije normalan sem u ekstremnim slučajevima (kod rada na njivi na julskom suncu, radovima na putu prilikom asfaltiranja, boravka tokom više sati na temperaturi preko 35 stepeni, rada u pekari, boravka u sauni, prilikom bavljenja sportom isl)! Vaš dečko i pije toliko vode baš zato što konzumira gazirane vode, unosi previše soli koje povećavaju žeđ (da bi se prekoncentrovana krv razblažila dok bubrezi ne uspeju da izbace tu so napolje) a on opet pije baš tu vodu i ponovo pojačava žeđ i tako u krug (otprilike kao da žeđ pokušava da gasi morskom vodom).
    Dajte vašem dečku slobodno da pročita moj odgovor da bi ovo shvatio jako ozbiljno jer nije za šalu.....
    Leco, ako neko pije mleko sa kafom a misli da time unosi mleko onda se vara. To možete da radite samo radi boljeg ukusa kafe ali ne očekujte da iskoristite bilo šta iz mleka...s druge strane nadam se da nikome ova količina mleka (od 50-100ml) nije jedini izvor mlečnih proizvoda i to stoga i nije neki problem ako njih unosite dovoljno. Zato je i sasvim svejedno kakvu kafu pijete sa ili bez mleka!
    Gagisha, kombinovanje nmirnica je relativno nova nauka i kao takva još nije zvanično usvojena kao ispravan stav u ishrani. Na studijama se uči da tako nešto postoji a na nama je da odlučimo hoćemo li to primenjivati ili ne! Ima dosta stavova koji kažu da su to gluposti jer telo kada vari ono vari sve i luči sve potrebne enzime pa nije važno da li smo mi nešto odovojili ili nismo. I životinje ne odvajaju vrstu trava na pašnjaku nego pasu sve redom pa se sve lepo svari....prvi ljudi nisu znali o ovome ništa pa su preživeli....naši metabolizmi su u stanju da sve unete sastojke hrane svare (ako smo zdravi naravno). Moje lično mišljenje je da od primene ovog pravila ne može biti štete ukoliko u toku dana unesemo sve što nam treba, a ako od ove teorije ima koristi tako će se ona i ispoljiti zato ja zagovaram taj stav ali nije tačno da je taj stav zvanično slovo nauke pa se zato neke moje kolege toga i ne drže!
    Punomasni mlečni proizvodi nisu štetni-to je malo propaganda mlečne industrije-da li ste primetili da su obrani proizvodi skuplji plus još tu masnoću koriste za izradu krem sira, putera isl.....?
    Zdrav čovek treba da jede punomasne mlečne proizvode jer tako unosi važne masne kiseline....problem je u tome što je jako puno ljudi gojazno i ima problem sa trigliceridima i holesterolom-oni treba da izbegavaju punomasne mlečne proizvode jer masnoća ionako unose previše a masti imaju i najveću energiju!
    Jeste preterano jesti 700g voća dnevno, dovoljno je do pola kg pod uslovom da nemate problem sa težinom....ako imate i to je previše pa se ta količina još redukuje u zavisnosti od tipa redukcije ishrane!
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • ruza :)
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 2
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ruza :) » pre 15 godine

    Hvala vam puno na odg. a evo link za dijetu moje doktorke https://www.dijeta.net/forum/viewtopic.php?t=104
  • vilin.konjic
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 7
    Pridružio se: pre 15 godine

    od vilin.konjic » pre 15 godine

    Pozdrav Ankice,
    zanima me par stvari:
    1. Koliko dnevno sme da se unese maslina ako si u procesu mrsavljenja?
    2. Koja je bolja kombinacija za domaci vocni jogurt - jogurt ili kiselo mleko? Ja licno volim da pravim vocni jogurt od kiselog mleka, koja jagoda, visnja ili malina i pola kk meda....pa me zanima da li je to dobra varijanta ili je bolje da se isti pravi od jogurta i svega ostalog navedenog?
    3. Koliko je zdravo za uzinu jesti sutlijas sa vocem? Ako se tad jede pirinac da li treba ostaviti istu kolicinu hleba koja treba dnevno da se pojede?
    Hvala unapred 8)
  • ankica
    Urednik
    Urednik
    Postovi: 372
    Pridružio se: pre 15 godine

    od ankica » pre 15 godine

    Draga Ruzo,, dijeta "moje doktorke" je dobra samo kao "kostur" pravilne ishrane i to ne naročito maštovit moram priznati.
    Sad će da ispadne kako samo ja znam da pravim dijete i niko drugi ali ako malo porazmislite o ovome videćete da sam u pravu.....ovako prave dijete oni koji hoće da vam savetuju nešto uopšteno bez upuštanja u specifičnosti svakog čoveka bilo zato što za to nemaju vremena (a da ne bude da vam ništa nisu rekli) bilo zato što ne znaju bolje.
    Malo je mučno svaki dan za doručak jesti povrće, hleb, sir i jogurt....ako i ubacite razno povrće posle 5 dana će vam ovaj tip doručka "izaći na nos", isto se odnosi i na večeru koja je ista samo nema sira, znači u principu su vam 2 obroka dnevno potpuno ista! Time još dobijate na monotonosti dijete a nju bi trebalo kao i svaku dijetu da držite najverovatnije par meseci.....ručak:povrće, meso, hleb-ako malo bolje razmislite svaki ručak je u principu:povrće, meso i hleb-i pljeskavica sa pomfritom je meso i povrće..... :evil: (da li je potrebno da vam kažem da uz tu kombinaciju nećete smršati.....?!). A što se užina tiče: 2 puta voće uz jedan sir.....ja lično bih posle mesec dana ovakve ishrane omrzla sir na par godina....
    E, sad, idu količine.....one su ok, ako ste žensko, imate oko 165 cm visine, radite u kancelariji za kompjuterom i imate oko 75kg.....u svim ostalim slučajevima će potencijalni korisnik ove dijete "umreti" od gladi....zamislite jednog "rmpaliju" od 195cm sa 125kg koji radi kao fizički radnik u nekoj firmi i dnevno treba da jede: 3 parčeta hleba, 2 čaše mleka, 2 veće jabuke, parče mesa, parče sira i 3 krompira srednje veličine sa pola tanjira salate (to mu dođe oko 400g povrća)?!!! :o , mislim da bi ste takvog uplašili i odustao bi još pre nego što bi stigao do kuće posle konsultacije sa vama! A šta da radite ako imate osobu koja je npr.anemična ili ima gastristis?
    Hoću da kažem da napisano nije na svakog primenljivo.
    Inače se sa opštim uputstvima datim u prvom postu slažem s tim što ja recimo ne izbacujem sokove-to je malo prestrogo za moj ukus!
    Vilin.konjic:
    1. možete pojesti 2-3 masline bez problema.....jednom je patrijarh Pavle rekao da u nekom crkvenom priručniku piše da je optimalno dnevno jesti 7 maslina....ja se slažem sa tim ako ne mršavite.....pa se držite toga.
    2. sve jedno je da li koristite jogurt ili kis.mleko. Ja volim tu kombinaciju mada bi mnoge teorije o ishrani o kombinaciji voće-mlečni proizvodi rekle sve najgore....ali ako vam prija i ne jedete to prečesto-jer ipak ima boljih načina za kombinovanje voća onda nema razloga da to ne jedete.
    3. Ja lično nikad nisam jela sutlijaš sa voćem....za mene je sutlijaš samostalna užina ili doručak (bez dodataka). I opet važi ona priča da mleko sa voćem nije baš najidealnija kombinacija ali kao što rekoh ako vama prija ne vidim zašto to ne biste jeli ponekad. Hleb možete da izostavite u obroku kada jedete pirinač.
    :007:
    na ovaj svet dolazimo ne donoseci nista i svi cemo ga napustiti na isti nacin. Najbolji nacin da ostavimo traga u tom svetu je da ga ucinimo boljim onim sto cinim negde izmedju pocetka i kraja!
  • anche
    Početnik
    Početnik
    Postovi: 4
    Pridružio se: pre 15 godine

    od anche » pre 15 godine

    Postovanje
    Ja bih zelela da me posavetujete kako da oslabim jos desetak kg, oslabila sam dosta oko 15 kg za tri, cetiri meseca, ali onda su kg stali i vise ni makac,
    hleb uopste ne jedem, slatkise i grickalice jako retklo mozda jednom u desetak dana po malo ali kg stoje kao zalepljeni.
    Posle moja tri porodjaja sve se nagomilalo na stomaku i dalje ljudi po navici gledaju u stomak i komentari su tipa nisi valjda ponovo trudna?!

    Hvala puno unapred :)

    edit
    zaboravih da kazem da sam visoka 170, imam 28 godina i svaki da se trudim da unesem i voce i povrce i mlecne proizvode
Zaključana tema 51 post

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Vanja i 121 gost